Reeder A8i Q2 (MTK8163) - TWRP-Root'lamak

Bu konuyu okuyanlar

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Arkadaşlar Merhabalar,

Reeder A8i Quad2 (mt8163) tablet için kendi oluşturduğum twrp dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
Adım adım yapmanız gerekenleri yazıyorum,

1- Tablet için uygun adb sürücülerinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor. (Ben linux altında yaptım, windowsta da komutlar aynı)
2- Öncelikle tabeltteki önemli verilerinizi yedeklemeniz gerekiyor.
3- Tableti kapalı konuma getirmeniz gerekiyor.
4- Güç düğmesi + Ses yükseltme tuşuna aynı anda basılı tutarak tableti açmanız gerekiyor.
5- Gelen menüden ses yükseltme tuşu ile tableti fastboot modunda açmanız gerekiyor.
6- Tablet fastboot modunda açıldğında cihazın boot kilidini "fastboot flashing unlock" komutu ile açmanız gerekiyor.
7- Tablet kapanıp açılmazsa fastboota geçiş adımını tekrarlayıp fastboot modunda açmanız gerekiyor.
8- "fastboot boot recovery.img" komutu ile cihazın orjinal recoverysini bozmadan linkini verdiğim twrp recovery dosyasını çalıştırabilirsiniz.
9- TWRP ile tablet açıldıktan sonra ister magisk ister super su zip dosyalarını kurup cihazı root'layabilirsiniz, ben magisk18 kurdum.
10- Tavsiye etmiyorum ancak twrp dosyasını kalıcı olarak yazdırmak isterseniz kullanacağınız komut "fastboot flash recovery recovery.img"dir.
11- Tabletin boot kilidini açtığımız için tablet kendini fabrika ayarlarına geri döndürüyor ve tüm veriyi sıfırlıyor.
12- Twrp açıkken bilgisayardan tablete "adb push Magisk-v18.0.zip /sdcard" komutu ile dosya gönderebilirsiniz cihazı kapatıp açmanıza gerek yok.

En önemli konu da bu çalışmayı kendim için yaptım cihazınızda yapacağınız işlemlerde oluşabilecek herhangi bir hata, bozulmadan dolayı mesuliyet kabul etmiyorum, bu işlemler cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkartır.

TWRP_A8i_Q2_MT8163.img

not: İndirdikten sonra twrp dosyasını recovery.img olarak yeniden adlandırmanız gerekiyor.

Son düzenleme:

oguzmcky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, benim de a8i q2 model mt8163 tabletim var. Root yetkisi için çok uğraşmıştım. Yazınızı gördüğümde heyecanlandım. Denerken cihazımın fastboot modunda takılı kaldıoğını gördüm. Yardımcı olabilir misiniz?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
güç düğmesine basılı tutarsanız 30 sn sonra kapanır sonra normal bir şekilde açabilirsiniz.

oguzmcky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuanda root yetkilerini almış bulunmaktayım. İnanın ne kadar teşekkür etsem azdır :)

Sadece açılışta "Orange state" uyarısı veriyor,

bootloader unlock konumunda. Yeniden lock işlemi yaparsam root gider mi? Ya da bu yanın cıkmasını engellemenin bir yolu var mıdır hocam_

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
lock yaparsanız root gitmez ancak yapmanızı tavsiye etmem ben denemedim.
o zaman da aynı işlemleri tekrar etmeniz gerekir, orange state önemli bir uyarı değil.

juniorcaesar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
dostum sana ne kadar teşekkür etsem az. sırf root atamıyorum diye tableti kaldırmıştım, sayende aktif bir şekilde tekrar kullanmaya başladım :) neredeyse tablet saf android olduğu için modlamak gayet kolay oldu.
1-) ilk önce tamamen format atıp twrp'yi kalıcı olarak geriyükleme bölümüne yükledim.
2-) daha sonra magisk kurdum. twrp'deyken /framework klasörünü alıp deodex yaptım, daha sonra cihaza yükledim.
3-) Google servislerini bazı sebeplerden ötürü kullanmadığım için microG kurdum ve imza kontrolünü devre dışı bıraktım.
4-) cihaz açıldıktan sonra gereksiz tüm uygulamaları sildim ve AOSP alternatiflerini kurdum. Magisk'den DSP Manager modülünü kurdum.

ve sonuç eklerdeki gibi. çoklu işlemde eskisi gibi takılmalar artık yok ve 1.5 gb'a yakın önbellek boşta kalıyor. tekrardan teşekkürler :)

Ekli dosyalar

• photo_2020-02-25_17-12-34 (2).jpg
    photo_2020-02-25_17-12-34 (2).jpg
    44 KB · Görüntüleme: 455
  • photo_2020-02-25_17-12-34.jpg
    photo_2020-02-25_17-12-34.jpg
    50.5 KB · Görüntüleme: 482
  • photo_2020-02-25_17-21-44.jpg
    photo_2020-02-25_17-21-44.jpg
    76.7 KB · Görüntüleme: 444

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
dostum sana ne kadar teşekkür etsem az. sırf root atamıyorum diye tableti kaldırmıştım, sayende aktif bir şekilde tekrar kullanmaya başladım :) neredeyse tablet saf android olduğu için modlamak gayet kolay oldu.
1-) ilk önce tamamen format atıp twrp'yi kalıcı olarak geriyükleme bölümüne yükledim.
2-) daha sonra magisk kurdum. twrp'deyken /framework klasörünü alıp deodex yaptım, daha sonra cihaza yükledim.
3-) Google servislerini bazı sebeplerden ötürü kullanmadığım için microG kurdum ve imza kontrolünü devre dışı bıraktım.
4-) cihaz açıldıktan sonra gereksiz tüm uygulamaları sildim ve AOSP alternatiflerini kurdum. Magisk'den DSP Manager modülünü kurdum.

ve sonuç eklerdeki gibi. çoklu işlemde eskisi gibi takılmalar artık yok ve 1.5 gb'a yakın önbellek boşta kalıyor. tekrardan teşekkürler :)

İşinize yaramasına sevindim, siz romu aosp ye çevirmişsiniz. Sanırım normal youtube versiyonunu kullanıyorsunuz. Magisk Managerden Youtube Vanced sürümünü kurarsanız youtube daha zevkli hale geliyor arka planda oynatma da var. Substratumda da koyu temalar var, onlardan birini seçerseniz pil ömrü de uzuyor.

Güle güle kullanın.

juniorcaesar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşinize yaramasına sevindim, siz romu aosp ye çevirmişsiniz. Sanırım normal youtube versiyonunu kullanıyorsunuz. Magisk Managerden Youtube Vanced sürümünü kurarsanız youtube daha zevkli hale geliyor arka planda oynatma da var. Substratumda da koyu temalar var, onlardan birini seçerseniz pil ömrü de uzuyor.

Güle güle kullanın.

vanced yükledim fakat çok ağır çalıştığı için kaldırdım. tabletle gelen youtube en son sürüme yükseltin uyarısı da vermiyor, işimi görüyor şimdilik. belki vanced'in eski sürümünü yüklerim ileride.

substratumda eskiden bir cyanogenmod temasından uyarladığım temayı kullanıyorum, karanlık temalar bence beyaz cihazlara pek uymuyor. bir de ips ekran olduğu için pil ömrü fark ediyor mu karanlık temalarda? oled ekranlarda işe yaradığını biliyorum sadece.

teşekkür ederim :) bir de şunu soracaktım, bu cihazın kaynak kodlarını nereden buldunuz? eskiden ben de twrp portlamaya yeltenmiştim fakat kaynak kodlarını bulamayınca vazgeçtim.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Karanlık tema düşük parlaklık seviyesinde bile gözünüzü yormaz ve pil suresini uzatır. Vanced tableti kasmaz, reklam vs de görmezsiniz. Bir de Adaware i de yuklerseniz hiç reklam çıkmaz. Recovery için kaynak koda gerek yok, kendim oluşturdum.

Son düzenleme:

Son mesajlar