Reboot and select a proper boot device hatası

Bu konuyu okuyanlar

Mertaksoy26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar geçen gün güç kaynağım bozuldu ve gidip yenisini aldım fakat başıma gelmeyen kalmadı.
Yeni psu taktıktan sonra görüntü gelmiyordu bütün gün çözüm aradım aradım ilk başta çözümlerden birtanesi cmos i jumperlarla fiziksel olarak anakartın üstünden resetlemekti onu yaptım.O olmayınca ekran kartını ve rami söküp taktım ve ekran geldi (muhtemelen birtanesi tam yerine oturmamıştı) fakat bundan sonrada şu hatayı almaya başladım.
4AE0C8EC-631C-4DEB-9D01-89948E69F588.jpeg

Gayet normal bir şekilde başlatıyor bilgisayarı ama bu ekran geliyor.
Muhtemelen cmos resetlemem yüzünden böyle bir hata alıyorum fakat garip olay şu bios ayarlarını açtığımda boot priority hdd yi almama rağmen genede düzelmedi ve hdd yi bios ayarlarında görüyor bilgisayar yani bağlantıda da sorun yok
1089FD43-186E-4813-9A3E-72C01B6C84CF.jpeg

Bütün yerli yabancı sitelerde araştırdım fakat birtürlü çözüm bulamadım hdd de windows kurulu fakat birtürlü başlatmıyor ve sanırım nedeni benim cmos i resetlememle ilgili fakat internette böyle bir sorunla karşılaşam bulamadım.
Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Bilgisayarı yeniden başlatın.
BIOS menüsünü açmak için gerekli tuşa basın. ...
Boot sekmesine gidin.
Önyükleme sırasını değiştirin ve Windows hangi diskte ise onu ilk sıraya koyun
Ayarları kaydedin.

Ben böyle çözmüştüm

Mertaksoy26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BIOS menüsünü açmak için gerekli tuşa basın. ...
Boot sekmesine gidin.
Önyükleme sırasını değiştirin ve Windows hangi diskte ise onu ilk sıraya koyun
Ayarları kaydedin.

Ben böyle çözmüştüm
Yardımınız için teşekkür ederim fakat 2.fotoğrafta zaten boot priorityde 1. Sırada hdd . Başka da disk yok bilgisayarda

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
bunun bir kaç sebebi var (=
ya farkında olmadan hdd nin data kablosu yerinden oynadı ya o data kablosu bozuk
bir diğer hata da eğer kırmızı renkli data kablosunu Anakart üstündeki ilk boot ettiğin zamnadan önceki farklı bir sata girişine bağladın ise de bu hatayı yapar (atıyorum daha önce sata1 de iken sen şu an sata 3 taktınsa )o hatayı almaya devam edersin. (=

Mertaksoy26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bunun bir kaç sebebi var (=
ya farkında olmadan hdd nin data kablosu yerinden oynadı ya o data kablosu bozuk
bir diğer hata da eğer kırmızı renkli data kablosunu Anakart üstündeki ilk boot ettiğin zamnadan önceki farklı bir sata girişine bağladın ise de bu hatayı yapar (atıyorum daha önce sata1 de iken sen şu an sata 3 taktınsa )o hatayı almaya devam edersin. (=
Hdd data kablosunun bozuk olabilceğinden ben de şüphelendim fakat biosta hdd yi görmezdim ozaman diye düşünüyorum ve hep sata1 takılı hiç değiştirmedim hocam.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Hdd data kablosunun bozuk olabilceğinden ben de şüphelendim fakat biosta hdd yi görmezdim ozaman diye düşünüyorum ve hep sata1 takılı hiç değiştirmedim hocam.
boot mode select menüsünün karşılığında legacy seçimli onu uefi yapmayı yada disable yapmayı denedin mi ?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
valla en son aklıma gelen olasılık hdd o elektrik kesintisinde (güç kaynağın bozulduğunda) hdd de patates olmuş anlaşılan kurtarma arayüzünden de açmıyorsa aklıma tek olasılık bu geldi

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba;

BIOS'u default ayarlarına geri döndürüp SAVE edin ve EXIT yapın.
Harici HDD/USB bilgisayara takılı ise, çıkarın.
BIOS arayüzünden önyükleme önceliğine DVD/USB verin.
Windows yükleme DVD/USB'sini takın ve o ortamdan önyükleyin.
(NOT: Format atmayacaksınız, bu işlem komut istemini çalıştırmak için. Eğer hata verirse ya da sistem tepki vermezse; tekrar deneyin; eğer DVD/USB önyükleme medyası yine boot olmazsa, BIOS ile ilgili bir sıkıntı olabilir.)
Windows yükle ekranında iken
Sol altta Bilgisayarınızı Onarın' tıklayın
Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut istemini açın (Windows sürümüne göre bu erişim yolu değişebilir.)

diskpart
ENTER
list disk
ENTER
(X:Windows yüklü diskin bölüm numarasını yazın)
select disk X
ENTER
list partition
ENTER
(Y: C'nin olduğu diskin bölüm numarası)
select parititon Y
ENTER
active
ENTER
(Seçilen bölümü aktif olarak işaretlemiş olduk.)

DVD/USB'yi çıkarıp bilgisayarı baştan başlatarak test edelim. Kolay gelsin.

Mertaksoy26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BIOS'u default ayarlarına geri döndürüp SAVE edin ve EXIT yapın.
Harici HDD/USB bilgisayara takılı ise, çıkarın.
BIOS arayüzünden önyükleme önceliğine DVD/USB verin.
Windows yükleme DVD/USB'sini takın ve o ortamdan önyükleyin.
(NOT: Format atmayacaksınız, bu işlem komut istemini çalıştırmak için. Eğer hata verirse ya da sistem tepki vermezse; tekrar deneyin; eğer DVD/USB önyükleme medyası yine boot olmazsa, BIOS ile ilgili bir sıkıntı olabilir.)
Windows yükle ekranında iken
Sol altta Bilgisayarınızı Onarın' tıklayın
Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut istemini açın (Windows sürümüne göre bu erişim yolu değişebilir.)

diskpart
ENTER
list disk
ENTER
(X:Windows yüklü diskin bölüm numarasını yazın)
select disk X
ENTER
list partition
ENTER
(Y: C'nin olduğu diskin bölüm numarası)
select parititon Y
ENTER
active
ENTER
(Seçilen bölümü aktif olarak işaretlemiş olduk.)

DVD/USB'yi çıkarıp bilgisayarı baştan başlatarak test edelim. Kolay gelsin.
En son attığım fotoğraftan reset pc yaptım windowsu tekrardan kurdu hdd deki dosyaları silmeden sorun çözüldü. Yinede teşekkür ederim yardımınız için

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
En son attığım fotoğraftan reset pc yaptım windowsu tekrardan kurdu hdd deki dosyaları silmeden sorun çözüldü. Yinede teşekkür ederim yardımınız için
Dosyalarımı sakla/koru seçili olarak Sıfırlama işlemi yapmışsınız sanırım. Sorununuzun çözülmüş olduğuna sevindim. :)

donnaramirez995

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
It happens as result of a failed Windows or BIOS update or Corrupted or damaged HDD / SDD. I would suggest you to follow these steps:
  • Press power button to boot your PC
  • Press F1, F2, F8, F11 or F12 depending upon your PC, to enter BIOS setup
  • Click on Boot Tab
  • Choose HD as your PCs first option
  • Save and Restart

This can resolve your issue. If you still face the issue then I would suggest you to read these 8 Fixes for the error of reboot and select proper boot device: [SOLVED] Reboot And Select Proper Boot Device In Windows PC