Rap Ne La?

Bu konuyu okuyanlar

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Ben "Rap" diye adlandırılan müzikle 2003'te tanıştım. 2004 senesinde Ceza'nın "Rapstar" albümü çıktıktan sonra o dönem sürekli bu tarz müzikler dinlemeye başlamıştım. Fuat ve Sago'yla da tanıştıktan sonra bu işte başka hangi adamlar var deyip bu müziği yapan Türkleri araştırdım. Ben bu müziği dinlerken insanlar pop müzik dinliyorlardı ve bu beni onlardan farklı kılıyordu. 2005'te bir arkadaşım baktım ki bu konuda aşmış kendi sözlerini falan yazıyor dedim neden olmasın? Ben de yazarım ve başladım sözler yazmaya. Tabi artık lise yıllarına gelmiştik ve o da ne? Bir sürü müzik türü varmış benim bilmediğim. Ben sanıyordum ki tüm Türkiye pop çılgınlığı içinde ama öyle değilmiş. Arkadaşlarımdan tabi ki "rap" dinleyen vardı fakat çok azınlıktaydı. Bu sıralar "rap" in anavatanındaki insanları da dinlemeye başlamıştım. Eminem, Snoop Dogg, 50 Cent, Dr.Dre, Xzibit ve Jay-Z gibi isimleri dinledikte olayın boyutunun farklı olduğunu anladım. Çünkü "rap" denilen şey "Rhytmic American Poetry" den başka bir şey değildi. Sonra dedim ki bizdeki olaya neden Amerikan şiiri diyor bu akıllılar? Bazıları çıkar şimdi der biliyorum aslında "rap" "Rhytm And Poem" olarak da açılıyor. Ya bırak. Bana kimse masal okumasın, bu bildiğin ritmik Amerikan şiiri. Buna gidip başka bir isim takmak varken direk bu ismi kullanmanın tek bir sebebi var o da bu işi bilmemen. Bu olayları öğrendikten sonra Türkçe sözde "rap" den uzaklaştım ve yabancı müzikteki RnB tarzına kaydım. Sonrasında ise rock ve metalle tanıştım ve iyice müzik kültürüm genişledi. Şu an dinlemediğim müzik türü azdır, o yüzden müzik seçmem ben. Şu son bir kaç yılda bana göre saçma sapan bir akım ortaya çıktı. Bu Türkçe "rap" i alıp fantezi müziğe dönüştürdüler ve herkes dinliyor. Adına da hala "rap" diyorlar. Yüzlerce liseli gidip şarkı yapıyor, adama sorunca bu ne diye sana "rap" diyor. Diyorum ki "Rap ne la?" bana cevabı işte bu yaptığım müzik lafından öteye gitmiyor. Sonra anlatıyorum bak lan aslında o ritmik Amerikan şiiri lafının kısası diye sonra ağzını açıp bana bakıyor. La sığ herif, insan bi bakar bu lafa. Hiç mi araştırmıyorsun, bu kadar mı ezbercisin. Dedim ya liseliler yapıyor bu müziği şimdi diye bu lafım öyle incideki küçümseme gibi falan değil yanlış anlamayın harbiden en fazla liseli gençlik bununla uğraşıyor ondan diyorum. Dinleyenlerin de çoğu liseli olunca bildiğin liseli müziği gibi bir şey. Daha büyükler yok mu bu müzik içinde? La tabi var her liseli büyüyor. Zamanın liselileri şimdi büyüdü "rap" yapmaya devam ediyor. Benim lafım bu müzik türüne değil diğer sığ arkadaşlar hemen yanlış anlamasın. Benim lafım buna "rap" denilmeye devam edilmesi. La o kadar adamız burada bi isim uyduramayacak mıyız buna? Ne diye özentilik ve sığlık yapıyorsun ki. Bilmiyorsan söylüyoruz işte bunun açılımı Amerikan şiiri nokta. Daha ötesi yok... Ben hala dinlerim "rap" müzik, hatta ve hatta bu liseli "rap" ini de dinlerim. Diyorum ya müzik kültürüm geniş artık her şeyi dinliyorum. :) Ama sizden ricam basma kalıp şeylere sorgusuz sualsiz isim takmayın. Bu müziğe bir ad verin artık da "rap" demeyi bırakın.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Türkiyede Rap in ileri gelenleri bir şey bulmazsa bunun yerine başkası bulsa da önemsiz olur, ayrıca respect and peace olarak ta düşünülebilir

---------- Post added at 20:09 ---------- Previous post was at 20:09 ----------

ayrıca arabesk rap dedikleride r&b olarak ta görülebilir

---------- Post added at 20:10 ---------- Previous post was at 20:09 ----------

çünkü arabesk rap diye bir şey yok

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Benim anlamadığım, nedir şu liseli tanımı. Liseli yapsa ne olacak, Üniversiteli yapsa ne olacak? Diploma ile ilgili sözleri benden iyi bilenleriniz vardır, eminim.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Türkiyede Rap in ileri gelenleri bir şey bulmazsa bunun yerine başkası bulsa da önemsiz olur, ayrıca respect and peace olarak ta düşünülebilir

ayrıca arabesk rap dedikleride r&b olarak ta görülebilir

R&B müzik apayrı bir dünya onun arebesk "rap"le alakası yok :) Diyorsun ya Türkiye'de "rap"in ileri gelenleri koymamış buna bir ad. Ben de buna kızıyorum zaten. La madem Türkiye'ye böyle bir müzik yayıyorsun anlamına bakmadan ne diye "RAP" diye tanıtıyon :) Bu yazıyı tabi ki "rap" in adını değiştirelim diye yazmadın. Bunu söylerken ironi yapıyordum sadece. Yazının amacı şu: "rap" yaptığını sanıp "rap" in aslında ne olduğunu bilmeyen tonla adam var piyasada. Bu sığ adamların müziği de dinleniyor ya ona kızıyorum ben. Adam gidip bakmıyor bile bu ney? Nereden geliyor bu? falan diye de sormuyor. Buna kzıyorum, isyanım buna ve aynı kafada olan dinleyenlere :)

---------- Post added at 20:20 ---------- Previous post was at 20:16 ----------

Benim anlamadığım, nedir şu liseli tanımı. Liseli yapsa ne olacak, Üniversiteli yapsa ne olacak? Diploma ile ilgili sözleri benden iyi bilenleriniz vardır, eminim.

Ya ben onu yazıda da belittim. Liseli dediğim olay gerçekten liseli olduğu içindi ama onu belirtme nedenime gelince şöyle diyebilirim ki lisedeki adam öyle araştırma falan yapmaz direk sonuca ulaşmaya çalışır. Bununla ilgili bir konu benim tarif ettiğim liseli. Ya biliyorum çünkü zamanında ben de liseliydim ve dediğim gibi lisede "rap" yazardım. Benim farkına varma olayım ise arkadaş çevremin farklı müzik türleri dinliyor olmasıydı. Şimdinin liselisi hep aynı müziği dinliyor. O yüzden yani :D

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Valla ben arabeskrap de olsa, rap de olsa sözler anlatsın beni dinlerim.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

Sen olayı biraz yanlış yorumlamışsın galiba...
Mesele eğitim durumu değil... Daha çok yaş ile ilgili bir kavram...
Yani ergenliğe yeni girmiş kendini arayan sürekli kalıptan kalıba geçen kişiliği henüz tam oturmamış gençlerden Liseli olarak bahsediliyor...
Yoksa adam o dönemi geçtikten sonra ister Üniversite okusun ister okumasın artık karakteri bir şekilde yerleşmeye başlıyor...
işin özeti Liseli tabiri belli bir yaş dönemini niteliyor...

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Sen olayı biraz yanlış yorumlamışsın galiba...
Mesele eğitim durumu değil... Daha çok yaş ile ilgili bir kavram...
Yani ergenliğe yeni girmiş kendini arayan sürekli kalıptan kalıba geçen kişiliği henüz tam oturmamış gençlerden Liseli olarak bahsediliyor...
Yoksa adam o dönemi geçtikten sonra ister Üniversite okusun ister okumasın artık karakteri bir şekilde yerleşmeye başlıyor...
işin özeti Liseli tabiri belli bir yaş dönemini niteliyor...

Bence belli bir yaş dönemi değil belli bir kişiliği niteliyor. Sonuçta liseli diye tabir ettiğimiz kişilikte olupta 25-30 yaşlarında olanlarda olabilir.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bence belli bir yaş dönemi değil belli bir kişiliği niteliyor. Sonuçta liseli diye tabir ettiğimiz kişilikte olupta 25-30 yaşlarında olanlarda olabilir.

onlar işte hala ergenlik dönemi kişilik bunalımını atlatamamış karakteri oturmamış fabrikasyon hatası kişiler... :)

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
arabesk rap diye bir şey yok zaten,ben belki benzetilebilir dedim, ben eminemle tanıştım ilk çıktığından beri o zamandan beride rap çiyim,fazla bilinmeyen şeyleride bilirim özellikle yenilerin bilmedikleri

---------- Post added at 21:46 ---------- Previous post was at 21:44 ----------

ha bide rap in açılımını biliyorlardı tabii ki de ama respect and peace olarak söylüyorlardı rap açılımını

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Rap en sevmediğim müzik türü.Bence kuru gürültüden başka bir iş yok bu müzik türünde tabi bu benim düşüncem bu müziği dinleyenlere karşı hiçbir kötü düşüncem yok sadece müzik türüne karşı böyle bir düşüncem var.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Rap denilen şeyi bende dinliyordum. En çokta Jay-Z... Sonra Rapcore sonrada Metal işte. Tür bilgim azdır aslında. Ama yinede şu anki Türk Rapı dinle tanıtılan şeyin düpe düz Arabesk-Fantazi olduğunu bende biliyorum. Arabesk-Fantazi demekten kastım işin suyunu ciddi anlamda çıkardılar.

prisoner

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben 10 yaşından bu yana dinliyorum. Sanırım biraz erken ama.:) Hala da sıkı olarak olmasa da radyolarda veya bazı mekanlarda dinlerim. Türkiyede Sagopa Kajmer dinleyicisiyim. Bir zamanlar sıkı bir Dr Dree, Snopp Dogg, 2pac,Eminem dinlemişliğim vardır her ne kadar yaşım el vermesede. :):)

Herhangi kötü bir etkisinide görmedim Hatta bir iyiliği küçük yaşta İngilizceme faydası oldu gramer açısından.:D:D

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Rapin açılımını biliyoruz elbette ve bunun adı rap ise raptir ne diye isim takalım? Otobüse oturgaçlı götürgeç dememizi iste aynı şey.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Rapin açılımını biliyoruz elbette ve bunun adı rap ise raptir ne diye isim takalım? Otobüse oturgaçlı götürgeç dememizi iste aynı şey.

İyi de aynı şey değil ki. Senin yaptığın şey ritmik Amerikan şiiri mi ki sen ona bunun kısaltılmış halini koyuyorsun :D Senin ki olsa olsa ritmik Türk şiiri olur. "RTŞ" falan koy adını olmadı tabi bu, o zaman uydur bir şey :D

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bence gereksiz kasıntı bişey olur. Rap işte arkadaş neyi zorluyorsun amerikanlar bulmuş adını da vermiş oldu bitti. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
rapın seviyesi türkiyede öyle bir düştükü 10 yaşındaki veletler rap yapdığını sannediyor gençlerin müzikle uğrasması iyi güzel birşey ama gençlere kötü örnek oluyorlar şarkıların kliplerinde her türlü kötü görüntü var bir bakın uyuşturucu,içki,sigara gibi görüntüler bolca bulabilirsiniz ben buna karşıyım

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
rock, elektronik, pop, metal, r&b, klasik, caz, soul vb aklınıza ne geliyorsa eğer kaliteliyse dinlerim, herkesin zevkine de saygı duyarım ama kendimi rockçı, popçu, rapçi, metalci diye kalıplara sokmuyorum, küçükken öyle bir özenti vardı ki neyseki geçti. Bir müzik türünü sevmek diğerlerini sevmeye mani değil. Gerçek bir müzik sever bence hertürden müziği dinleyebilmeli. İnsanlar kendilerini kalıplara sokarak aslında kısıtlıyorlar, kendilerince bir gurur kaynağı olabilir ama azcık olgunlaşıp, vizyonunu genişlettiğinde zamanında kendini kalıplara sokarak ne kadar saçmaladığının farklına varabiliyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
mis gibi Metallica,Black Sabbath varken çöp rap dinlenmez.