Ram'i nasıl değiştirebilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Bu işlerden hiç anlamam. Bir bilgisayarcıya götürsem RAM+ takma ücreti ne kadar olur acaba?
Şuan 4GB ram var ve yetmiyor 8 veya 12 lik alacağım önerileriniz neler?

Ekran Alıntısı3.PNG
Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

Tuğ-han

Doçent
Reaksiyon puanı
482
Bu ram işini görür ama 8gb ram fiyatları 300-400'den başlıyor.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Peki şimdi benim sorunum bilgisayar açıldıktan sonra toparlanması 1.5 dk falan sürüyor. veya bazen Chrome anlık kasma veriyor (Ram ı 1 GB dan fazla yüklerse) Ram değiştirmek buna çözüm olur mu yoksa işlemci mi yetersiz?

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Sakın o RAM'i alma. Senin bilgisayarın dizüstü, ona göre RAM alman gerekiyor.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Dell Inspiron 3567 sanırım modeli. Biraz baktım, 8GB 2400Mhz RAM görünüyor internet üzerinde. Sizinki aldığınızda 8 miydi?
Düzeltme: 4GB'de satılıyormuş.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
4 GB kullanıyorum yükseltmek istiyorum
Peki şimdi benim sorunum bilgisayar açıldıktan sonra toparlanması 1.5 dk falan sürüyor. veya bazen Chrome anlık kasma veriyor (Ram ı 1 GB dan fazla yüklerse) Ram değiştirmek buna çözüm olur mu yoksa işlemci mi yetersiz?

Buna çözüm arıyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
4 GB kullanıyorum yükseltmek istiyorum

Buna çözüm arıyorum.
8 GB RAM alabilirsiniz lakin bu açılma sorununuza fazla çözüm olmayacaktır.Sisteminizin hızlı açılmasını istiyorsanız SSD almalısınız yada bilgisayar Windows işletim sistemi ile geldiyse temiz kurulum yapabilirsiniz tekrardan.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
temiz windows kurmanızı önerecem çünkü genelde laptop satıcıları windowsu imaj olarak yüklüyolar. Bu yüzden arızalar, gecikmeler olabiliyor. Baştan temiz bir kurulum ve güncellemeler ile takılmalar azalacaktır. Eğer ram tek ise yanına bir 4 gb daha almanız iyi olur ama açılış süresi gibi bilgisayar hızlarını etkileyen en önemli faktör hdd dir, o yüzden ssd almanız tavsiye edilir tarafımca. sanal bellek açıksa onu da kaparsanız normal işler için kullandığınınız bilgisayarınızda anlık takılmalar iyice azalacaktır.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Evet maaüstü değil laptop

laptopunuzun ram bölümü kapağı var ise sadece o kapağı açıp ram çıtasını tıklatıp rami yerleştirmektir ram değiştirmek yani çook kolay bir işlem. internette bilgisayarınızın modeline göre ram değiştirme diye videoları taratın, uygun ve kolay bir değiştirme videosu çıkacaktır.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
temiz windows kurmanızı önerecem çünkü genelde laptop satıcıları windowsu imaj olarak yüklüyolar. Bu yüzden arızalar, gecikmeler olabiliyor. Baştan temiz bir kurulum ve güncellemeler ile takılmalar azalacaktır. Eğer ram tek ise yanına bir 4 gb daha almanız iyi olur ama açılış süresi gibi bilgisayar hızlarını etkileyen en önemli faktör hdd dir, o yüzden ssd almanız tavsiye edilir tarafımca. sanal bellek açıksa onu da kaparsanız normal işler için kullandığınınız bilgisayarınızda anlık takılmalar iyice azalacaktır.
Bilgisayar ile yüklü olarak gelen Windows sistemlerde aşırı şişlik oluyor.Her halükarda temiz kurulum şart.O zaman neden Windows lu cihaz alıp boşuna fazladan para vereyim ki?Halbuki sadece Windows kurulup sürücüler güncelleştirilse kullanıcı istediğini kurar zaten :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bilgisayar ile yüklü olarak gelen Windows sistemlerde aşırı şişlik oluyor.Her halükarda temiz kurulum şart.O zaman neden Windows lu cihaz alıp boşuna fazladan para vereyim ki?Halbuki sadece Windows kurulup sürücüler güncelleştirilse kullanıcı istediğini kurar zaten :D
hocam ben zaten karşıyım windowsa para verilmesine :)

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
hocam ben zaten karşıyım windowsa para verilmesine :)

Bilgisayarı internetten sipariş verdim. Linux ve Windows 10 yüklü şekilde 2 seçenek vardı. Daha ucuz olsun diye linux aldım. Tabii kullanamadım ve formatlattım. Windows 10 u kendim kurmadım. Windows 8 denedik ilk fakat (Dell İnspiron 3000 3567 için) resmi sitede Win 10 64 bit altı için herhangi bir driver olmadığı ve denediğimiz tüm driverlar çalışmadığı için yükseltmek zorunda kaldık. İlk elime geçtiğinde Microsoft Mağaza-Hesap makinası-Takvim-Posta-Not gibi temel windows araçları bile yoktu belli başlı uğraşlar sonucu eklemeyi başardım. Tekrar temiz windows kurdurtmak benimde aklıma geldi Driver sıkıntısı "hiç kurcalatma" diyorç O yüzden ram düşünüyorum (hem oyun oynuyorum ona + olur diyede bir düşüncem var(

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Bilgisayarı internetten sipariş verdim. Linux ve Windows 10 yüklü şekilde 2 seçenek vardı. Daha ucuz olsun diye linux aldım. Tabii kullanamadım ve formatlattım. Windows 10 u kendim kurmadım. Windows 8 denedik ilk fakat (Dell İnspiron 3000 3567 için) resmi sitede Win 10 64 bit altı için herhangi bir driver olmadığı ve denediğimiz tüm driverlar çalışmadığı için yükseltmek zorunda kaldık. İlk elime geçtiğinde Microsoft Mağaza-Hesap makinası-Takvim-Posta-Not gibi temel windows araçları bile yoktu belli başlı uğraşlar sonucu eklemeyi başardım. Tekrar temiz windows kurdurtmak benimde aklıma geldi Driver sıkıntısı "hiç kurcalatma" diyorç O yüzden ram düşünüyorum (hem oyun oynuyorum ona + olur diyede bir düşüncem var(
Bende Dell 7567 kullanıyorum.İlk olarak Ubuntu yüklü geldi.Kendim temiz Windows 10 kurulumu yaptım dediğiniz sıkıntılar ile uğraşmadım.Microsoft'un kendi sitesinden indireceğiniz Media Creation Tool aracılığı ile ISO dosyasını indirip Rufus ile flaş belleğe yazdırıp formatlayabilirsin.Sıkıntı olacağını düşünmüyorum.