Ram seçimi yardım

Bu konuyu okuyanlar

phariseer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, ben bilgisayarıma ram almak istiyorum biraz araştırdım fakat kafam karıştı :wink: Yardım ederseniz sevinirim.

Bende 1 gb ddr2 533 mhz ve 512 mb ddr2 533 mhz olmak üzere iki adet ram (ikisi de cl4) var 512 liği değiştirmek istiyorum. Anakartım maximum ddr2 533 mhz destekliyor. Benim sorunum, piyasada 2 gb ddr2 533 mhz ram bulamıyorum. 533 değil de 667 ya da 800 mhz alırsam 533 olarak çalışacağını biliyorum fakat bi sorun çıkar diye endişeleniyorum.

Çalışmama gibi herhangi bi sorunla karşılaşabilir miyim?

Marka ya da cl farkından dolayı bir sorun olur mu?

Bir sorun olmazsa 667 mhz cl6 mı yoksa 800 mhz cl5 mi daha iyi olur? (Daha çok oyun açısından) :devil2:

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Çalışır, sorun çıkarır mı çıkarabilir :blink: İlk slota eski ramini taktıktan sonra disk birleştirmesi yap. Daha sonra yeni aldığın rami ikinci slota taktıktan sonra tekrar disk birleştirmesi yap. Böylece yeni ramin 533 mhz de çalışacak.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Masaüstü PC den bahsediyorsan 667mhz alabilirsin sıkıntı olmaz.
533mhz e düşürür kullanırsın.

Oyunlarda önemli olan husus ram in boyutudur. Hızı çok önemli etken değildir.
Tamam 1066mhz 1600mhz hız olsa önemli diyeceğim ama 533 ile 667mhz arasındaki farkı ancak test programlarında görebilirsin, hissedilebilecek bişey değil.

Ancak anakartın eskiyse 667mhz ram direk olarak açmayabilir.
Kendi ramlerini takıp bios dan 533mhz ve doğru timingler ile ayarlayıp PC yi kapatıp, sonra yeni rami takıp sistemi açman gerekebilir.

CastingDamage

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence o eski bilgisayara para yatıracağına para toplayıp iyi bir bilgisayar alabilirsin.Ben bilgisayarımı Vatan Bilgisayarın hafta sonu indirimlerine denk getirerek ve Hepsiburada.com yardımıyla aldım. :)

phariseer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hepinize teşekkürler arkadaştan 2 gb 667 mhz ram buldum yarın alacağım inşallah çalışır hem param cebimde kalmış olur olmazsa mecburen 1 gb alacağım :) CastingDamage yeni bilgisayar alırsam ben onun başından kalkmam biliyorum kendimi :) o zaman kim çalışcak ygs-lys ye :) ben ram i istideğim oyunları rahat rahat oynayabilmek için alacağım yoksa fazla sorun değil :)

Son mesajlar