Ram Artışı PC Performansını Etkiler mi??

Bu konuyu okuyanlar

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bilgisayarımda takılı 2Gb ddr3 1333 MHz Ram Var Ben Buna 4 Gb ddr3 1333 MHz ram ekliyecem performansında + yönde artış olurmu??

işlemci : İntel Pentium 4 3,06 MHz LGA 775
Ana Kart : AsRock G41M-VS3

bide + 4 Gb ramı destekler mi Hepinize Teşekkürler İyi Forumlar...

Starvays

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartın 8 gb 'akadar ram destekliyor fakat işlemcin çok zayıf olduğu için ram'i arttırman bir anlam ifade etmicektir.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
RAM'i attırman performansı kesinlikle arttıracaktır. Bilgisayarın +4 GB RAM'ı destekler, ama muhtemelen hala 32 bit XP kullandığın için sadece 4 GB'ının biraz eksiğini görebilirsin. 8 GB'lık bilgisayarı 16 GB'a çıkartınca bile perfomansta artış gözükür, 2'den 4'e çıkartınca haydi haydi görülür.

Starvays

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
RAM'i attırman performansı kesinlikle arttıracaktır. Bilgisayarın +4 GB RAM'ı destekler, ama muhtemelen hala 32 bit XP kullandığın için sadece 4 GB'ının biraz eksiğini görebilirsin. 8 GB'lık bilgisayarı 16 GB'a çıkartınca bile perfomansta artış gözükür, 2'den 4'e çıkartınca haydi haydi görülür.

Diyelimki 2 tane 4gb lik ram taktı. O P4 işlemci olduktan sonra ne işine yaricak o ram. P4 için 2 gb yeterlidir.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Kardeşim x86 Xp kullanmıyorum.Xp sistemini bırakalı yıllar oldu.Zaten yeni ram alınca 6 Gb olacağı için x64 bite geçecem yani artış olur demi...

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
RAM: Random Access Memory Türkçe'si rastgele erişimli bellek.
Virtual Memory: Sanal hafıza. Windows'da kullanılan hafızanın yeterli olmaması durumunda hard diskin bir kesiminin RAM olarak kullanılması
Şu anda kullanmakta olduğum bilgisayarda i7-3820 işlemci 16 GB RAM var. Aşırı bir program kullanımı olmamasına rağmen hafızanın %25'i yani 4 GB'lık bir kullanım sözkonusu...
Sözkonusu bilgisayarda aynı programların açık olduğu durumda 4 GB RAM olmadığı için 2 GB RAM virtual disk'ten kullanılacak, yani sürekli olarak hard disk'ten RAM'e RAM'den hard disk'e transfer yapılacak ve bu da performansı düşürecektir. Tabi ki benim işletim sistemimin Windows 8.1, arkadaşın XP olmasından doğan farklar olacaktır. Ama günümüzün RAM açlığı çeken programları işlemci bağımsız olarak kesinlikle daha fazla RAM'e ihtiyaç duyacaklardır. Sözün kısası board destekliyor ise, işletim sisteminin desteklediği limit gözönüne alınarak, daha fazla RAM bir yere kadar avantajlıdır. NOT: Örneğin benim bilgisayarımda 8 GB RAM ile 16 GB RAM arasında performans farkı vardı, ama 16 GB ile 32 GB arasında bir fark göreceğimi değerlendirmiyorum.
Birşey bilmiyorsan bilmiyorum de, bu senin değerinden birşey kaybettirmez, tersi kaybettirir.

Starvays

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Virtual Memory: Sanal hafıza. Windows'da kullanılan hafızanın yeterli olmaması durumunda hard diskin bir kesiminin RAM olarak kullanılması
Şu anda kullanmakta olduğum bilgisayarda i7-3820 işlemci 16 GB RAM var. Aşırı bir program kullanımı olmamasına rağmen hafızanın %25'i yani 4 GB'lık bir kullanım sözkonusu...
Sözkonusu bilgisayarda aynı programların açık olduğu durumda 4 GB RAM olmadığı için 2 GB RAM virtual disk'ten kullanılacak, yani sürekli olarak hard disk'ten RAM'e RAM'den hard disk'e transfer yapılacak ve bu da performansı düşürecektir. Tabi ki benim işletim sistemimin Windows 8.1, arkadaşın XP olmasından doğan farklar olacaktır. Ama günümüzün RAM açlığı çeken programları işlemci bağımsız olarak kesinlikle daha fazla RAM'e ihtiyaç duyacaklardır. Sözün kısası board destekliyor ise, işletim sisteminin desteklediği limit gözönüne alınarak, daha fazla RAM bir yere kadar avantajlıdır. NOT: Örneğin benim bilgisayarımda 8 GB RAM ile 16 GB RAM arasında performans farkı vardı, ama 16 GB ile 32 GB arasında bir fark göreceğimi değerlendirmiyorum.
Birşey bilmiyorsan bilmiyorum de, bu senin değerinden birşey kaybettirmez, tersi kaybettirir.

P4 işlemciye istediğin kadar ram tak. O işlemcini yapabileceği işlem kapasitesi belli. Adamın ramini 2 den 6 ya veya 8' e çıkarması ona günlük kullanımda hirbir hız sağlamicak. Bunu 8 yıldır P4 işlemcili masaüstü kullanıcısı olarak söylüyorum. Ve seni hayallerinle baş başa bırakıyorum.

İşlemcinizi yükseltmeyi düşünürseniz anakartınızla ilgili detaylara burdan bakabilirsiniz; http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=G41M-VS3

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kesinlikle sana + bir performans sunacaktır.İşletim sisttemin x86 ise x64 e geçmeni önericem çünkü x86 3.5 GB ram sonrasını kullanamıyor yani geri kalan ramlerin işlevselliğini yitiriyor.x64 e geç ramleri al her şekilde performans artışın olacaktır bir yere kadar tabi P4 işlemcin baya eski ileride onuda değiştirirsen güzel bir pc yapmış olursun.Kısacası kesinlikle artış olur zaten falcon291 iyice açıklamış.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Kardeşim açıklama güzel teşekkür ederim...

FAKAT !!!!!

Birşey bilmiyorsan bilmiyorum de, bu senin değerinden birşey kaybettirmez, tersi kaybettirir. cümlen hoşuma gitmedi.
sen bana 32 bit xp kullanıyorsun falan dedin ben de hayır 32 bit w7 kullanıyorum dedim.

ve performans artışı olru mu dememin sebebi ise

Anakartın 8 gb 'akadar ram destekliyor fakat işlemcin çok zayıf olduğu için ram'i arttırman bir anlam ifade etmicektir.

arkadaşın cevabı beni biraz tedirgin etti a.ıkçası...

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
xarizmaa11: Sözüm sana değildi... Starvays'eydi. Israrla performans artışı görmeyeceğini iddia edince yazdım. Aradaki mesajını görmedim. 2 GB RAM'li bir PC normal koşullarda 32 bitlik işlemci kullanıyordur düşüncesinden hareket ettim. Windows 7 64 bit'e geçebilirsin. O durumda 6 GB'ın tamamını görürsün.

İşlemciyi Quad core'a yükseltebilirsen elbette iyi olur. Nerede nasıl bulursun, onu bilmem...

Tarihçeden bahsediyorsanız 1986'de illk bilgisayarımı aldım, 1992'de ilk PC'mi... Aldığım ilk PC'nin 209 MB HD'si vardı, arkadaşlarım o kadar büyük hard diski ne yapacaksın diye sormuşlardı... 4 MB'da RAM'i vardı. Şimdi ki telefonumun RAM'i 512 KB ve 1 GB RAM isteyen oyunlara kızıyorum.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Arkadaşlar P4 le nasıl 64 bit kuracak söylermisiniz p4 64 biti destekliyormu.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
honline: Güzel bir soru. Destekleyeni var desteklemeyeni var.
xarizmaa11: LGA 775 işlemci OK de, tam olarak adı ne? Sonunda F var ise destekler gibi bir durum var...

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
xarizmaa11: Sözüm sana değildi... Starvays'eydi. Israrla performans artışı görmeyeceğini iddia edince yazdım. Aradaki mesajını görmedim. 2 GB RAM'li bir PC normal koşullarda 32 bitlik işlemci kullanıyordur düşüncesinden hareket ettim. Windows 7 64 bit'e geçebilirsin. O durumda 6 GB'ın tamamını görürsün.

İşlemciyi Quad core'a yükseltebilirsen elbette iyi olur. Nerede nasıl bulursun, onu bilmem...

Tarihçeden bahsediyorsanız 1986'de illk bilgisayarımı aldım, 1992'de ilk PC'mi... Aldığım ilk PC'nin 209 MB HD'si vardı, arkadaşlarım o kadar büyük hard diski ne yapacaksın diye sormuşlardı... 4 MB'da RAM'i vardı. Şimdi ki telefonumun RAM'i 512 KB ve 1 GB RAM isteyen oyunlara kızıyorum.

Ben Yanlış anlaşılma için ÖZÜR DİLERİM falcon

Quad Core alacaktım da benden önce başka biri davrandı bizm bilgisayarcıda bakacam biraz daha money biriktirip Quad Core almayı düşünüyorum

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Quad core alırsan o bilgisayar çok işini görebilecektir. Geçen sene Ağustos ayına kadar Quadcore işlemcili 4 GB RAM'li bir bilgisayarla güncel hemen hemen tüm oyunları oynayabiiyordum. Yalnız işlemci değiştirmeden önce tavsiyem BIOS'unun son versiyona yükseltilip yükseltilemediğini kontrol etmen olacak. Kimi vakit BIOS versiyonu eski kalmışsa, işlemcinin tanınmaması gibi bir durumla karşılaşabiliyorsun... Bu arada Quad core işlemciyi ne kadara alıyorsun?

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Destekliyor. Zaten Intel 64 de yazıyor... Sıkıntı yok.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Bunları babama aldırırdım fakat yaklaşık 2 gün önce babamın şirketindeki bilgisayarın işlemci + ram + anakart yanmış :( :( o yüzden biraz erteledim çok yük olmak istemedim şimdilik ram ve işlemci cpu alcam sonrada intel core duo 2 alcam uygun mudur szce

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Eğer oyun için alacaksanız uygundur diyemem. AMD FX 4300 her testte duo 2 nin önünde.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oyun değil ya bnm oynadğm oyun bi WolfTeam var onuda pek oynamam ki şu an ki sistemim kaldırıo sadece formattan 1-1.5 ay sonra kasmaya başlıo ram alrsm cpu fanı dğştirirsem olr bide işlmci on numara olr onun haricnde forumda gezer yada face takılırım...(bide bilgisayar hakkında bilgi ufkumu genişletmek için araştırma yaparım bol bol)(sonuçta PC mühendisliği okucaz)

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
oyun değil ya bnm oynadğm oyun bi WolfTeam var onuda pek oynamam ki şu an ki sistemim kaldırıo sadece formattan 1-1.5 ay sonra kasmaya başlıo ram alrsm cpu fanı dğştirirsem olr bide işlmci on numara olr onun haricnde forumda gezer yada face takılırım...(bide bilgisayar hakkında bilgi ufkumu genişletmek için araştırma yaparım bol bol)(sonuçta PC mühendisliği okucaz)
Fazla oyun oynamam diyorsanız elbette söylediğiniz sitem size yetecektir.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fazla oyun oynamam diyorsanız elbette söylediğiniz sitem size yetecektir.

kalkıpta criyses3 oynamam oynayamamda zaten tarzım değil...

hangisi daha iyi ?? :D

Quad Core(2 varmı bilmiyorum varsa Quad Core 2) mi ?
Pentium 4 mü ?
Celeron mu?
Core Dup 2 Mi ??

Bence core duo 2 sizce

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
kalkıpta criyses3 oynamam oynayamamda zaten tarzım değil...

hangisi daha iyi ?? :D

Quad Core(2 varmı bilmiyorum varsa Quad Core 2) mi ?
Pentium 4 mü ?
Celeron mu?
Core Dup 2 Mi ??

Bence core duo 2 sizce

Size core 2 duo yetecektir. quad core 2 yi bilmiyorum ama core 2 quad var :D core 2 duo dan daha iyilerdir.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Size core 2 duo yetecektir. quad core 2 yi bilmiyorum ama core 2 quad var :D core 2 duo dan daha iyilerdir.

nette aradım ama bulamadım bide siz bakarsanız quad 2 core ve core 2 duo varsa link atarsanız sevinirim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar ben bir bilgisayar almiştim işlemci 2.44 küsürdü 6gb ram vardi galiba 1gb ekran karti bilgisayar oyunda uçuyordu mesela deneyin eouro truck simülatör 2 en yüksek kaliteye
getirin oyun donukluk yapar ama benim eldiğim bilgisayarda 6 gb ram sayesinde görünyü hem hd hem hizli hem de büyük ram in çok farki var bakin 1 gb remden 2 gb ram e çikarinca gelişme fark edilir 2 den 4 gb ye biraz 4 ten 6 tiya %80 3 gb taksaniz ayni olur en az 6 farki görmek için

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
nette aradım ama bulamadım bide siz bakarsanız quad 2 core ve core 2 duo varsa link atarsanız sevinirim
Gittigidiyorda varlar ama fiyatları işlemcinin eski olmasına rağmen hala pahalı ve ikinci el. O fiyatlara i5 ve i3 almak daha mantıklı gibi.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gittigidiyorda varlar ama fiyatları işlemcinin eski olmasına rağmen hala pahalı ve ikinci el. O fiyatlara i5 ve i3 almak daha mantıklı gibi.

Öncelikle Haklısınız metas53. İ5 Veya İ3 Almak Daha Mantıklı.

Benim Anakartım İ3 Dahil Daha Yukarı İşlemcileri Desteklemediği İçin Daha Düşük Modellere Bakmak Durumundayım.

Ben Anakartın Web Sitesini Vereyim Birde Siz Bakın Zahmet Olmazsa...

http://www.asrock.com/MB/Intel/G41M-VS3/index.us.asp

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle Haklısınız metas53. İ5 Veya İ3 Almak Daha Mantıklı.

Benim Anakartım İ3 Dahil Daha Yukarı İşlemcileri Desteklemediği İçin Daha Düşük Modellere Bakmak Durumundayım.

Ben Anakartın Web Sitesini Vereyim Birde Siz Bakın Zahmet Olmazsa...

http://www.asrock.com/MB/Intel/G41M-VS3/index.us.asp
Evet desteklemiyor maalesef.
Bkz 3./2. nesil işlemcilerde Bu anakart İ7 i5 i3 pentium ve caleron işlemcileri destekliyor Fiyatı ise 124 TL http://www.vatanbilgisayar.com/h61m-d-intel-h61-soket-1155-ddr3-1333mhz-vga-anakart.html
İşlemci olarak http://www.vatanbilgisayar.com/core-i3-3240-soket-1155-34ghz-3mb-cache-22nm-islemci.html?srt=UP
Bunu önerebilirim.

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet desteklemiyor maalesef.
Bkz 3./2. nesil işlemcilerde Bu anakart İ7 i5 i3 pentium ve caleron işlemcileri destekliyor Fiyatı ise 124 TL http://www.vatanbilgisayar.com/h61m-d-intel-h61-soket-1155-ddr3-1333mhz-vga-anakart.html
İşlemci olarak http://www.vatanbilgisayar.com/core-i3-3240-soket-1155-34ghz-3mb-cache-22nm-islemci.html?srt=UP
Bunu önerebilirim.

Öneriniz Gerçekten Çok Güzel Sayın metas53...

Fakat Dediğim Gibi Babamın İşyerindeki Bilgisayarını Anakartı İşlemcisi Ve Rami Yandı Ve Resmen Çöp Oldu Gibi...Masrafıda Çok...Bizim Şu Anda Maddiyen Alma Gibi Bir Olay Söz Konusu Değil...Alsada Ben İzin Vermem Vicdanen İçim Rahat Etmez Çok Yük Olmaya Gerek Yok...Beni İki Yıl İdare Etsin Yeter...Ablam Üniversiteye Gidince Laptop Almıştık Gelsin Onu Kullanacam...İ7 İşlemi 16GB Ram Falan O Yüzden Masraf Yapmıyorum...

Öneriniz İçin Tekrar Teşekkürler...

İyi Forumlar...