Ram alırken neye dikkat etmelıyım (notebook)

Bu konuyu okuyanlar

burty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarıma 4 gb ram almak istiyorum yanlız alırken dıkkat etmemız gereken bı husus var mı yanı ddr3 alcam notebook ramı olcak bunları bılıyorum soktum laptopu bos slot var zaten tek 4 gb varmıs 4 daha alıp 8 yapcam bu ddr3 ve notebook ramı harıcınde baska dıkkat etmem gereken bırsey var mı ?

FullScreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Sonra çok önemlidir MHZ mizin uyumu.Üzerindeki ramlerin MHZ sine bir göz at yoksa çalışmaz başına bela olur.Onun dışında pek dikkat edilecek husus yok mümkünse üzerindeki aynı marka ve modelden almaya çalış.

burty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sonra çok önemlidir MHZ mizin uyumu.Üzerindeki ramlerin MHZ sine bir göz at yoksa çalışmaz başına bela olur.Onun dışında pek dikkat edilecek husus yok mümkünse üzerindeki aynı marka ve modelden almaya çalış.
anladım pekı MHZ'yi nerden ogrenebılırım bırde uyumlu derken aynısınımı almalıyım ?

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Merhaba arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarıma 4 gb ram almak istiyorum yanlız alırken dıkkat etmemız gereken bı husus var mı yanı ddr3 alcam notebook ramı olcak bunları bılıyorum soktum laptopu bos slot var zaten tek 4 gb varmıs 4 daha alıp 8 yapcam bu ddr3 ve notebook ramı harıcınde baska dıkkat etmem gereken bırsey var mı ?

Laptopnuzun en fazla kaç GB ram desteklediğini anlamak için önce işlemcisini öğrenmelisiniz çünkü Laptoplarda bellek desteği genelde işlemcinin kaldırabileceği ram miktarına bağlıdır.

Öreneğin burda ki işlemci en fazla 32 GB rami destekliyor.

Memory Specifications yazılan yerden bakabilirsiniz..

http://ark.intel.com/products/71459

iş bununla kalmıyor, bundan sonra ramınızın tipini ve frekans hızını öğrenmelisiniz, bunun içinde CPU-Z adlı programa ihtiyaç vardır..

Örneğin burda ki resimde max bandwidth karşısında yazılan 400 mhz iki ile çarpılır ve ramın en fazla kaç mhz hızını desteklediği öğrenlir. Yani resimde ki ram en fazla 800 mhz frekans hızına sahip ram kullanabilir.

cpu-z-spd.jpg

burty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Laptopnuzun en fazla kaç GB ram desteklediğini anlamak için önce işlemcisini öğrenmelisiniz çünkü Laptoplarda bellek desteği genelde işlemcinin kaldırabileceği ram miktarına bağlıdır.

Öreneğin burda ki işlemci en fazla 32 GB rami destekliyor.

Memory Specifications yazılan yerden bakabilirsiniz..

http://ark.intel.com/products/71459

iş bununla kalmıyor, bundan sonra ramınızın tipini ve frekans hızını öğrenmelisiniz, bunun içinde CPU-Z adlı programa ihtiyaç vardır..

Örneğin burda ki resimde max bandwidth karşısında yazılan 400 mhz iki ile çarpılır ve ramın en fazla kaç mhz hızını desteklediği öğrenlir. Yani resimde ki ram en fazla 800 mhz frekans hızına sahip ram kullanabilir.

cpu-z-spd.jpg

teşekkürler işlemcim intel core i5 bu arada

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
teşekkürler işlemcim intel core i5 bu arada

Burda ki programı bilgisayarınıza indirip kurun. Programı açın, SPD yazılan yere tıklayın. Max bandwidth karşısında yazılan (yukarıda resmini verdim) örneğin 800 mhz ise iki ile çarpın, iki ile çaptığımızda 1600 oluyor, buda 1600mhz frekans hızında ram kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Kaç GB ram desteklediğinide yukarıda anlattım, işlemcinize bakacaksnız. Slot #1 yazılan yere tıklayın ikince slot varsa örneğin 8 GB ram almak istiyorsanız ve slot iki çıkıyorsa bunu dual şeklinde de alacaksnız yani 4 ve 4 iki adet ayrı ram alacaksınız.

http://www.filehippo.com/download_cpuz/download/7e3aced37101018d6bad56f2e643e6ff/

burty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Burda ki programı bilgisayarınıza indirip kurun. Programı açın, SPD yazılan yere tıklayın. Max bandwidth karşısında yazılan (yukarıda resmini verdim) örneğin 800 mhz ise iki ile çarpın, iki ile çaptığımızda 1600 oluyor, buda 1600mhz frekans hızında ram kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Kaç GB ram desteklediğinide yukarıda anlattım, işlemcinize bakacaksnız. Slot #1 yazılan yere tıklayın ikince slot varsa örneğin 8 GB ram almak istiyorsanız ve slot iki çıkıyorsa bunu dual şeklinde de alacaksnız yani 4 ve 4 iki adet ayrı ram alacaksınız.
http://www.filehippo.com/download_cpuz/download/7e3aced37101018d6bad56f2e643e6ff/
mhz 798 yanı 800 desek 1600 mhz bır ram alcam yanı

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
mhz 798 yanı 800 desek 1600 mhz bır ram alcam yanı

Evet, 1600mhz alacaksınız, ramınız single olduğu için 798mhz hızında çalışıyor.

Bilgisayaranıza yapacağınız ram takviyesi bilgisayarınıza ekstradan bir performans artışı sağlamayacak. Günümüzde oyunlar için 4 GB ram yeter de artar bile. Render, çizim yapmayacaksanız ram takviyesi gereksiz boşa para harcamış olursunuz.. Bilginiz oLsun..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim 2 slotum var birinde 2 gb lık birindede 1gb lık var 1 i çıkartıp 4 lük takcam olurmu bide hangi markayı öneriyosunuz

S

SDN Okuru

SDN Okuru
beyler benimkide 333 MHz ben 600 mü alıcam ? çift var 1 gb 1 gb ddr2 işlemci genuine(R) 1.73 GHz hızında
birincisi samsung 2.melco ??D?S?D?S?? :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar ram alırken fazla teferruata gerek yok yukarıda çok gereksiz bilgi var. Giriceksiniz makinanıza işlemcinizin markasını ve modelini öğreniceksiniz. Örnek İntel Celeron Duo N2830 veya İ5 35** gibi... Daha sonra intelin sitesine bakıp maximum ne kadar hafıza desteklediğine bakıcaksınız. Ayrıca aynı sayfada frekans hızıda yazıcaktır. Örneğin Ddr3 1333, +8 gb gibi gibi... Bununla bitmiyor tabi alıcağınız ramin frekans hızı çok önemli misal 1600 mhz makinada 4gb raminiz var ve yanına 1333'lük 4gb ram taktınız. Bunlar çakışacaktır. Yüksek frekanslı olan raminiz, düşüğe ayak uyduracaktır. Böylece performans alıcağım diyerek, fiyat performansı karşılayamaz hale gelirsiniz. Üstünü alabilirsiniz misal 1600 mhz ram destekleyen cihaza 2200'lük ram taksanız, 1600 çalışıcaktır. İleriye dönük olarak alınabilir veya para daha önemliyse aynı frekansda ram alınabilir. İnşallah açıklayabilmişimdir. Şunuda not olarak düşelim ki bilgi olarak köşede kalsın. Anakartın kaç frekansa kadar desteği olduğuda ayrı bir öneme sahiptir. Yine söyliyelim; 1600 mhz destek veren işlemcinizin yanına 1800 lük ram taktınız fakat, performans olarak 1333 mhz hız veriyor. İşte buda anakarttan kaynaklanıyor. Bu bilgiyede biosdan ulaşabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
0
m471b5173qh0-yk0 4gb
1rx8 pc3l 12800s 11 13 b4
bu model bir ram var 8gb ram alıcam neye dikkat etmeliyim

emekli boksör

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,samsung 8gb ddr4 cl19 2667 mhz ramim var bir ram daha almak istiyorum fiyatı sorun değil ramimin kodu M471A1K43CB1-CTD bu amazonda ve n11de aynı koda sahip birebir aynı olan her şeyi ram var ama sizce daha iyisini alabilir miyim yoksa bu en iyisimi yani koduna kadar aynı olmak zorunda mı

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Merhaba,samsung 8gb ddr4 cl19 2667 mhz ramim var bir ram daha almak istiyorum fiyatı sorun değil ramimin kodu M471A1K43CB1-CTD bu amazonda ve n11de aynı koda sahip birebir aynı olan her şeyi ram var ama sizce daha iyisini alabilir miyim yoksa bu en iyisimi yani koduna kadar aynı olmak zorunda mı
Anakart modeli nedir?

emekli boksör

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pc modelini yazayım isterseniz doğru diye biliyorum cpu z den bakmıştım msi gf63 10scsr 207xtr i5

Son mesajlar