Ram alırken Dikkat etmemiz gerekenler nedir?

Bu konuyu okuyanlar

redokan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben ram alıcam ddr si anakarta uyuyor o cepte ama diğer BAşka hangi özellikleri uyması lazım birisi mhz leri filan dedide bu konuda açıklama yapabilirmisiniz :O

--- Mesaj Güncellendi ---

benim bir ramım var o ramle birbirine tıpa tıp benzemesi şartmı mesela benimki 10 mhz ise 15 mhz alamazmıyım :D

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şimdi mhz olayı Ram'in veriyolu genişliğini ve veriyolu hızını belirtmekte kullanılıyor.

"1600 mhz CL8 Dual Kit" gibi bir ibaredeki mhz değeri Ram'in veriyolu genişliğini belirtir.

"CL" kısmı ise Ram'in tepki süresidir. Mesela monitörlerde 5ms, 2ms gibi ibareler kullanılır. Tepki süresi düşük olan Ram'ler daha performanslı olup Overclock yapılabilmesi açısından daha avantajlıdır. Çünkü Overclock yapıldığında gecikme süreleri yükselmektedir.

Peki neden tek modül değilde Dual Kit olarakda satılıyor ? 2GBx2'nin 4GBx1'e göre ne farkı var ?(Ram değerleri aynı olan) Burada birkaç farklı durum söz konusu. Dual Channel adı verilen bir teknolojiden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu HDD ve SSD'lerde daha fazla performans almak için kullanılan Aynalama(RAID) teknoljisine benzer(Özellikle HDD'ler için yapılır). Ram 2 modül halinde takılır ise Ram'de depolanması istenen veri 2'ye ayrılarak yarısı bir modülde yarısı ise diğer modülde depolanır. Bunun avantajı anca Yüksek bellek gereksimine sahip uygulama ve oyunlarda yaşanır.Çünkü yüksek miktarda veri depolanacağı için veriyolu genişliği yetersiz kalabilir ve bu da zaman kaybına neden olur. Dual Channel çalışan Ram'lerde ise veri 2 ye bölünerek işlendiği için zamandan bir kazanç söz konusu olacaktır.

Fakat 2 kat zaman kazancı olacak gibi bir yargıya varılmaması gerekiyor. Elbette tatmin edici derece bir performans artışı yaşanacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

redokan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
abi saol güzel bilgiler :) ama benim sorum yanlış algılandı sanırım benim bi 512 lik ram ımım var bir ram alıcam arkadaştan bilgisayarıma uyması için hangi özelliklerine dikkat etmem gerekiyor :) ?

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ayrıca intel üst seviye anakartlarda (x58 ve x79) üç kanal ve dört kanal bellek desteği de veriyor. kanal sayısı arttıkça performans da artıyor. dört kanal bellek kullanımı, çift kanal kullanıma göre 2 kat bant genişliği sunuyor. :)

not: bu değerler intel i7 3960X işlemci ve x79 anakartlı sistemde geçerli. diğer sistemlerde tek kanal ile çift kanal arasında böyle yarı yarıya fark olmaz. en fazla yüzde 20 fark olur. :)

Kaynak

NeoCrys

Asistan
Reaksiyon puanı
1
abi saol güzel bilgiler :) ama benim sorum yanlış algılandı sanırım benim bi 512 lik ram ımım var bir ram alıcam arkadaştan bilgisayarıma uyması için hangi özelliklerine dikkat etmem gerekiyor :) ?

sendeki 512Mb lik ram in mhz i kaç ise, alacağın 512mb-1024mb vs. onun mhz ide aynı olsun. eğer mhzi yüksek bir ram alırsan yine 512mb in mhz i kadar yol genişliği olur.

redokan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=100104]NeoCrys[/MENTION] abi saol :) şimdi ben m hz si yüksek bir ram alsam dahamı iyi olur dahamı kötü :)) yol genişliği derken :)

hykanus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben 6gb 2000mhz ram aldım anakartların coğunda 2000(o.c.) yazıyor burada ram a'mı o.c. yapıyor yoksa anakart destekliyormu. sadece gigabyt anakartlarında 2000mhz o.c. olayına rastlamadım. ne tür anakart almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ben 6gb 2000mhz ram aldım anakartların coğunda 2000(o.c.) yazıyor burada ram a'mı o.c. yapıyor yoksa anakart destekliyormu. sadece gigabyt anakartlarında 2000mhz o.c. olayına rastlamadım. ne tür anakart almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
evet rami oc yapıyor. bu da ramin fazladan ısınmasına veya stabil çalışmamasına neden olabiliyor. siz direk 1600 mhz ram alın ve oc yapmadan kullanın. bu hızın üstüne çıksanız bile günlük kullanımda bir fark göremezsiniz. ancak benchmark yazılımları ile test yaparsanız yüksek puan alırsınız. yani sentetik testlerde fark eder. :)

Dead_aim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar yerimi bilmiyorum ama bi sorum olucak... Çok yeniyim bu konuda; OC'da ram- işlemci ilişkisini tam kavramış değilim yardımcı olursanız çok sevinirim..

Asus'un 800 fsb'li bir overclock anakartı var
işlemci : 2.8 ghz P4
Ramler : 512 - 512 3200 DDR

Benim kafama göre yaptığım OC'da ise durum şöyle :

işlemci : 3.508 mhz
Bus speed : 167.0 mhz
Rated fsb : 668.2 mhz

Ramler :
Dram frequency : 208.8 mhz
FSB : DRAM = 4:5
cl : 2.5

Sorum şu sizce bu overclock'ta herhangi bir sorun varmı veya darboğazmı oluşuyo...

Yoksa bu OC yaptığım işlemciye rammi gerekir ???

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Araya sıkıştırmış gibi olucamda :) ,

Birde Ram aldık diyelim 1 tane daha ek bunu Kasaya taktıktan sonra PC üzerinde Bios ayarlarında tanıtmaya ihtiyaç varmı yoksa direk kurulum cd gibi birşeydenmi tanıtım yapıyoruz.

NeoCrys

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Araya sıkıştırmış gibi olucamda :) ,

Birde Ram aldık diyelim 1 tane daha ek bunu Kasaya taktıktan sonra PC üzerinde Bios ayarlarında tanıtmaya ihtiyaç varmı yoksa direk kurulum cd gibi birşeydenmi tanıtım yapıyoruz.

Eğer ram slotunun desteklediği DDR1-2-3 kaç ise onun aynısı olmak zorunda aksi taktirde çalışmaz, kurulum ve tanıtıma gerek duymaz. Çalıştığını öğrenmek için bilgisayarıma sağ tıkla RAM miktarını görürsünüz.

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar yerimi bilmiyorum ama bi sorum olucak... Çok yeniyim bu konuda; OC'da ram- işlemci ilişkisini tam kavramış değilim yardımcı olursanız çok sevinirim..

Asus'un 800 fsb'li bir overclock anakartı var
işlemci : 2.8 ghz P4
Ramler : 512 - 512 3200 DDR

Benim kafama göre yaptığım OC'da ise durum şöyle :

işlemci : 3.508 mhz
Bus speed : 167.0 mhz
Rated fsb : 668.2 mhz

Ramler :
Dram frequency : 208.8 mhz
FSB : DRAM = 4:5
cl : 2.5

Sorum şu sizce bu overclock'ta herhangi bir sorun varmı veya darboğazmı oluşuyo...

Yoksa bu OC yaptığım işlemciye rammi gerekir ???

Oc ile anakart 668mhz veriyolu hızına çıktı.dolayısıyla max 2 adet ddr400 rami tam kapasite çalıştırır.galiba şu anda ddr400 raminiz var ve şu anda 416 mhzde çalışıyormax 460a kadar falan zorlarsın.unutma fsb arttıkça pek çok bileşenın de hızı artar.bi de ramlerin de çalışma sitilinden dolayı çarpanları var.ddr da 2,ddr2 de 4 diye biliyorum.o konular karışık.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
işletim sistemi Windows 7 Ultimate

Sistem üreticisi ECS
...
Sistem Modeli GeForce6100PM-M2

Bios )Phonenix - Award WorkstationBIOS v6.00PG

İşlemci AMDAthlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ (2CPUs), ~2.0GHz

Bellek 512 ram

Disk belleği Dosyası 812mb kullanıldı 4789 Mb kullanılabilir

DirectX sürümü DirectX11