Raid'siz SATA HDD Kurma !

Bu konuyu okuyanlar

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Dün Sata Hdd aldım ve xp cd mi optik okuyucuma yerleştirdim ya bismillah dedim ve başladım formata. Ne hikmetse Raid sürücü yüklemeden Sata Hdd'mi gördü ve xp yi kurdu. Şuan herhangi bir takılma v.s problem yok. Sistemimi tabiri caizse on numara kurdum kullanıyorum. Sizce hikmet nerede ?

XPPROF

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Xp service pack 3 ise zaten sata driverini format sırasında yükler.

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Service pack 2 li.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Dün Sata Hdd aldım ve xp cd mi optik okuyucuma yerleştirdim ya bismillah dedim ve başladım formata. Ne hikmetse Raid sürücü yüklemeden Sata Hdd'mi gördü ve xp yi kurdu. Şuan herhangi bir takılma v.s problem yok. Sistemimi tabiri caizse on numara kurdum kullanıyorum. Sizce hikmet nerede ?

Bence bios taki sata modu bişekilde iptal oolmuş olmalı.

Xp service pack 3 ise zaten sata driverini format sırasında yükler.

xp sp3 ün sata driverlarını yüklediğine en azından tamamını yüklediğine katılmıyorum. Çükü bende yapmıyor. Sata modu iptal edip öyle kuruyorum

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Bence bios taki sata modu bişekilde iptal oolmuş olmalı.

xp sp3 ün sata driverlarını yüklediğine en azından tamamını yüklediğine katılmıyorum. Çükü bende yapmıyor. Sata modu iptal edip öyle kuruyorum

Sata modun iptali ne demektir bilmiyorum ama herhangi bir ayarını kurcalamadım biostan. Hatta bios fabrika ayarlarında. Kapalı olmasınn dezavantajı yada avantajı nedir ?

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Sata modun iptali ne demektir bilmiyorum ama herhangi bir ayarını kurcalamadım biostan. Hatta bios fabrika ayarlarında. Kapalı olmasınn dezavantajı yada avantajı nedir ?

Sata modu açık olursa harddisk sata modunda çalışır kapalı olduğu zaman ide gibi çalışır. Aralarında az bi performans farkı vardır. Açıkçası ben pek önemsemiyorum.

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Bunu nasıl açarız yada kaparız. Biosta izleyeceğim yolu söyler misin kaba taslak da olsa.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Her bios a göre ayarlama yeri değişir. Ama genelde advanced ayarlarda "Sata native mode" olarak geçer. Onu enabled yaparsan windows kurulumunda bölüm seçiminde harddisk bulunamadı uyarısı alırsın. Bölümlemeye geçmeden önce harddiskini tanıtman gerekir.