Radyotör suyunun donduğunu nasıl anlarım ?

Bu konuyu okuyanlar

Buz Mavisi

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Selamlar, ben ilk sahibinden ikinci el 2017 clio touch aldım, araç 12 binde fakat ben herhangi bir kışlık bakım vs. yaptırmadım.
Endişem acaba ilk sahibi antifiriz koydu mu yada antifirizi var mıdır yok mudur, şuan donmuş olabilir mi vb. sorular aklımı kurcaladı epeyce bu konuda nasıl fikir edinebilirim ?
Bugün epey bir kar yağıp hava sıcaklığı oldukça düşünce, donmuş olabileceğini düşünüp hiç çalıştırmadım aracı anlayabileceğim bir yolu var mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Antifiriz var mıdır konusunda bir şey söyleyemesemde şunu söyleyebilirim ki kar doğal bir battaniye görevi görüp aracı koruyacaktır. Tabi gece çok soğuk olup don olmazsa;) Böyle düşünüyorum.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Tamircide antifiriz derecesi var git ölçtür, varmı yokmu söyler varsa - kaç dereceye kadar donmaz söyler.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Radyatör suyu öyle sürekli değişen birşey değildir.
2017 model araçta da fabrika çıkışı olarak antifirizli su vardır.
Zaten garantisi olduğu için yetkili servise gitmiştir
/gidecektir. Bir müdahale yapmaya gerek yok.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Motor bloğu çatladığında suyun donduğu anlaşılır. Servis bir gözden geçirsin emin olmak istiyorsan. (serviste kaydı vardır)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Radyatör suyu öyle sürekli değişen birşey değildir.
2017 model araçta da fabrika çıkışı olarak antifirizli su vardır.
Zaten garantisi olduğu için yetkili servise gitmiştir
/gidecektir. Bir müdahale yapmaya gerek yok.
yanlış radyatöre su koyma evans koyun garanti olur antifriz çöp.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Benim yazdığımla ne ilgisi var?
Garantili araçta servise götürmek şart ve gereken kontrol, dağişim, ekleme yapılmıştır veya yapılacaktır.
Ötesi macera aramaktır, abesle iştigaldir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Benim yazdığımla ne ilgisi var?
Garantili araçta servise götürmek şart ve gereken kontrol, dağişim, ekleme yapılmıştır veya yapılacaktır.
Ötesi macera aramaktır, abesle iştigaldir.
servise güvenme radyatör kapağını açıp yeşil mi? bakıp tamam der evans olursa yüzde 100 garanti biri radyatörü delmedikçe sorun olmaz.

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Selamlar, ben ilk sahibinden ikinci el 2017 clio touch aldım, araç 12 binde fakat ben herhangi bir kışlık bakım vs. yaptırmadım.
Endişem acaba ilk sahibi antifiriz koydu mu yada antifirizi var mıdır yok mudur, şuan donmuş olabilir mi vb. sorular aklımı kurcaladı epeyce bu konuda nasıl fikir edinebilirim ?
Bugün epey bir kar yağıp hava sıcaklığı oldukça düşünce, donmuş olabileceğini düşünüp hiç çalıştırmadım aracı anlayabileceğim bir yolu var mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim.
Araç 2017 herhangi bir antifiriz sıkıntısı olcağını düşünmüyorum. Bu kadar kısa sürede antifiriz takyivesi yaptırmaya gerek olacağını düşünmüyorum. Antifiriz konulmadığı taktirde radyatör borularında sıkıntı olcağından dolayı borularda kaçaklar oluşabilir. Bu sebeple motorda soğutma suyu eksilebilir. 2017 model bir arabada da eğer su eksilmesi olursa yol bilgisayarında mutlaka bilgisini görürsünüz. Pek de endişelenmenize gerek yok gibi o yüzden.