Python Dersleri

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Lev2nt

Üyecik
Katılım
4 Nis 2013
Mesajlar
24
Puanları
0
Bildiğiniz gibi (biliyor musunuz bilmiyorum) Python diye bir dil var. Türkiye de pek yaygın değil fakat avrupa ve dünya genelinde bir yazılımcıda aranan dillerden birisi. Türkiye de genelde kalıplaşmış bir şekilde Asp, PHP, C tabanlı vb. diller aranıyor yazılım firmaları tarafından. Python öğrenmek isteyenler için amatörce olarak ders videoları anlatmaya başlayacağım. Hatta başladım. Python ile biraz bilgi vereyim sonra inceleyin öğrenmek isteyen arkadaşlar öğrenebilsin diye çekiyorum bunu. Hatta birlikte öğreniyoruz da diyebilirim [:D]


Playlist: http://www.youtube.com/playlist?list=PLfFceXxW_hHAspNPrC2GwtkxCu3ooflhC
1. Ders: https://www.youtube.com/watch?v=dkBpd56T1iI&list=PLfFceXxW_hHAspNPrC2GwtkxCu3ooflhC&index=2


Şimdi Python'un ne kadar güçlü olduğunu görmeniz açısından bir kaç tane Python ile yazılmış programlar/oyunlar göstermek isterim:


İlk olarak Facebook ile başlayalım: Facebook kurulduğu ilk yıllarında Mark Zuckerberg olmak üzere diğer 3 programcı arkadaşı ile birlikte geliştirmiş olduğu Wirehog isimli dosya paylaşım programı da Python ile geliştirilmiştir. Facebook, arkadaşlar arasında dosya paylaşmak için böyle bir dosya paylaşım servisine sahipti. Fakat bu özelliği, 2006 yılında, telif kaygıları nedeniyle iptal ettiler. Oysa Wirehog, 2004 yılında hayata geçirilirken, kalıcı bir özellik olması planlanmıştı.


Buyuralım burda da kaynağı (Bu adrestede Python ile yazılmış olduğunu görebilirsiniz): http://en.wikipedia.org/wiki/Wirehog


Emesene:

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Emesene


Ubuntu Yazılım Merkezi:

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_Software_Center


Gwibber:

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Gwibber


Exaile (Açık kaynak kodlu bir müzik çalar uygulaması):

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Exaile


Bunlar Python ile yazılmış programların bazılarıydı. Bunlar dışında;


Reddit başlangıçta lisp ile, daha sonra baştan Python ile yazılmış. Python ile yazılım geliştirme süreci çok hızlı ve web uygulaması geliştirme çok yaygın olduğu için tercih etmişler. İsteyenler reddit kaynak kodlarını okuyabilir.


Django Siteleri sayı bakımından oldukça fazla. djangosites adresinde kayıtlı 4500 adet websitesi var.
Portage Gentoo Linux'un kullandığı paket yönetim sistemi. Python ve kabuk programlarıyla yazılmış.


Sage açık kaynaklı ve Python tabanlı bir matematik seti. Sage, 100'den fazla açık kaynak program ve kütüphaneyi bir araya getirmiş. Matlab, Stata, Mathematica gibi programlara alternatif sunuyor.


GNU Mailman e-posta listesi yönetim aracı. Bildiğim kadarıyla birçok açık kaynak yazılımın mail grupları gnu mailman ile yönetiliyor.


Planet çok sayıda rdf, rss ve atom beslemesini toplayıp, tek bir belge içinde birleştiren ve çeşitli formatlarda çıktı verebilen yazılım. Dive into python kitabından tanıdığımız Mark Pilgrim'in yazdığı feed parser kütüphanesini kullanıyor.


Trac bir yazılım geliştirme yönetim sistemi. Subversion ve git ile entegre, wiki ve sorun bildirme özellikleri bulunuyor.


GNU Bazaar ve Mercurial kısmen Python ve kısmen C ile geliştirilmiş iki versiyon kontrol sistemi.


Calibre açık kaynak e-book yönetimi aracı. E-book'larını bir server oluşturarak paylaşma imkanı da sağlıyor.


Yum RPM sistemleri için otomatik paket yükleyici ve kaldırıcısı. Bağımlılıkları denetler ve bir paketin yüklenmesi için neler olması gerektiğini anlar.


Maya 3 boyutlu animasyon, modelleme ve simülasyon yazılımı. Birçok oyun ve animasyon film tarafından kullanılıyor. Maya ile Python kodları kullanmanın temelleri videosunu izleyebilirsiniz.


Blender Maya'nın açık kaynak alternatifi. Aynı şekilde, Blender içinde de Python kodları kullanmak mümkün.


Inkscape vektörel grafik tasarım programı. İnkscape'in python kütüphanelerini import edip Python ile svg oluşturabiliyorsunuz. Python scripti ile oluşturulmuş bir svg animasyonu buldum Youtube'da.
Python ile geliştirilmiş oyunlar


Civilization IV:

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Civilization_IV


World of Tanks:

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/World_of_Tanks


Vampire: The Masquerade – Bloodlines:

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Vampire:_The_Masquerade_–_Bloodlines


Star Trek: Bridge Commander:


Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Bridge_Commander


Battlefield 2:
Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Battlefield_2


Teklif var ısrar yok :D Seçim sizin.


1. Ders

[video=youtube;dkBpd56T1iI]https://www.youtube.com/watch?v=dkBpd56T1iI&list=PLfFceXxW_hHAspNPrC2Gwtkx Cu3ooflhC&index=2[/video]

edit: video eklemeyi unutmuşum [:D]
 

drjacob

Profesör
Katılım
7 May 2013
Mesajlar
2,117
Puanları
38
Python öğrenmek istediğim bir dil inş. devam ettirim
 

alisatass

Üyecik
Katılım
7 Ocak 2019
Mesajlar
2
Puanları
1
Serbest düşmeye bırakılan bir cismin hareketi havanın sürtünmesi ihmal edildiğinde g yerçekimi ivmesi (9.81), h yükseklik ve t zamanı belirtmek üzere ℎ= 12 𝑔𝑡2 eşitliği uyarınca tanımlanabilir.
İlk hızı sıfır olan bir cismin kullanıcının belirlediği yükseklikten atıldığında cismin yerden uzaklığı aşağıdaki kodla tarif edilmektedir.
h = float(input("Yüksekliği giriniz (m): "))
t = float(input("Zaman aralığını giriniz (sn): "))
s = 9.81*t**2/2
print("cismin yerden uzaklığı(h-s)",h-s,"metre")
 Bir program yazarak 100 metreden serbest düşmeye bırakılan cisim için havanın sürtünmesini ihmal ederek yükseklikteki değişim ve zamanın grafiğini kendi belirlediğiniz sıklık aralığıyla çizdiriniz.

yardım edecek arkadaşlar?
 
Üst
stat counter