PSU da olan bu olay normal mi?

Bu konuyu okuyanlar

Emirizmir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Merhaba PSU'mda garip bir olay var videosunu koyacağım. Ama asıl merak ettiğim kısım şu videonun 0.55 inci saniyesinde olan kapanıp güç verip tekrar kapanma olayı. Dikkatlı bakarsanız tekrardan saliselik güç veriyor. Aynı şey ekran kartının güc ışığında da oluyor bu olay normal mi?
PSU: Thermaltake 700W 80plus Smart RGB
Video:
Şimdiden teşekkürler.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Makina çalışırken kendi kendine kapanıp,bi süre sonra tekrar açılıyormu. Yani reset gibi . Veya açılmıyorsa. Böyle bi durum geçenlerde başıma geldi.Bende önce powerden şüphelendim. Neyse onu geçtim,anakarttan şüphelendim. Meğerde ,ram imiş.
Ramler oksitlenmeden ötürü bu hatayı verdirebiliyor.1 hafta boyunca bu hata ile uğraştım. Ram olayını silgi ile hallettikten sonra 15 gündür makina hiç sorunsuz çalışıyor.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
psu güç veriyorsa böyle bakılmaz. psu boşta enerji verince fan anlık da olsa dönüyor mu bakın. dönmüyorsda bundan değildir. anakartınız ya da üstteki arkadaşın dediği gibi başka parçalardan olabilir.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
gayet normal bir durum bu yeni psularda var sistemine zararı yok belli bir zaman sonra enerjiyi güvenli bir şekilde boşaltıyor,yada sistem kasa usblerine sadece enerji veriyor hani şarjda telefon falan şarz olsun diye pc yi başlatmadan (=

Emirizmir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Makina çalışırken kendi kendine kapanıp,bi süre sonra tekrar açılıyormu. Yani reset gibi . Veya açılmıyorsa. Böyle bi durum geçenlerde başıma geldi.Bende önce powerden şüphelendim. Neyse onu geçtim,anakarttan şüphelendim. Meğerde ,ram imiş.
Ramler oksitlenmeden ötürü bu hatayı verdirebiliyor.1 hafta boyunca bu hata ile uğraştım. Ram olayını silgi ile hallettikten sonra 15 gündür makina hiç sorunsuz çalışıyor.
Hayır olmuyor.
RAM ler temiz. Oksitlenme yok.
psu güç veriyorsa böyle bakılmaz. psu boşta enerji verince fan anlık da olsa dönüyor mu bakın. dönmüyorsda bundan değildir. anakartınız ya da üstteki arkadaşın dediği gibi başka parçalardan olabilir.
Fan dönmüyor güc verirken kısa devre yaptırarak kobtrol ettim sıkıntı yok.
gayet normal bir durum bu yeni psularda var sistemine zararı yok belli bir zaman sonra enerjiyi güvenli bir şekilde boşaltıyor,yada sistem kasa usblerine sadece enerji veriyor hani şarjda telefon falan şarz olsun diye pc yi başlatmadan (=
Yani şu videonun sonunda olan olay normal mi? Şu saliselik güc verip tamamen kapanma olayı.
Uzun zamandır buna cevap arıyordum.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Yani şu videonun sonunda olan olay normal mi? Şu saliselik güc verip tamamen kapanma olayı.
Uzun zamandır buna cevap arıyordum.
yeni nesil anakartlarda pc yi açmadan şarz etme özelliği var çok canını sıkıyorsa psu üzerindeki anahtarıda kapat pc kapandıktan sonra ((=
yani bu bir şorun değil özelliktir (=

Emirizmir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
yeni nesil anakartlarda pc yi açmadan şarz etme özelliği var çok canını sıkıyorsa psu üzerindeki anahtarıda kapat pc kapandıktan sonra ((=
yani bu bir şorun değil özelliktir (=
Hayır sorun o değil zaten. Videonun 0.55. dakikasında saliselik güç veriyor. Bunu ekran kartına da yapıyor. Yani PSU dan kapatıyorum PSU şalterini. İşıklar sönüyor sonra saliselik güç verip tamamen kapanıyor.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Videoyu izledim bir sorun göremedim. Benim de 4-5 senedir kullandığım Cougar CMX 700w +80 PSU'da böyle. Mesela bilgisayar kapalı bile olsa klavye ve farenin RGB ışıkları çalışır halde kalıyor. Benim klavyem de 2 tane RGB modu var birincisin de sürekli yanıyor diğeri ise yanıp sönme modu ama benim klavyem sürekli yanan modda olduğu için sistem kapalı bile olsa yanıyor. Sorun yok yani.

Emirizmir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Videoyu izledim bir sorun göremedim. Benim de 4-5 senedir kullandığım Cougar CMX 700w +80 PSU'da böyle. Mesela bilgisayar kapalı bile olsa klavye ve farenin RGB ışıkları çalışır halde kalıyor. Benim klavyem de 2 tane RGB modu var birincisin de sürekli yanıyor diğeri ise yanıp sönme modu ama benim klavyem sürekli yanan modda olduğu için sistem kapalı bile olsa yanıyor. Sorun yok yani.
Dediğim gibi sorun ışıkların açık kalması değil. 0.55'de görülen ışıklar söndükten sonra saliselik açılıp tamamen kapanma. PSU şalterini kapadiktan sonra yapıyir bunu. Ekran kartına da veriyor saliselik güc.
Bu arada tekrardan selam The Undertaker.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Dediğim gibi sorun ışıkların açık kalması değil. 0.55'de görülen ışıklar söndükten sonra saliselik açılıp tamamen kapanma. PSU şalterini kapadiktan sonra yapıyir bunu. Ekran kartına da veriyor saliselik güc.
Bu arada tekrardan selam The Undertaker.

Undertaker ne alaka?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Hayır sorun o değil zaten. Videonun 0.55. dakikasında saliselik güç veriyor. Bunu ekran kartına da yapıyor. Yani PSU dan kapatıyorum PSU şalterini. İşıklar sönüyor sonra saliselik güç verip tamamen kapanıyor.
Sorun değil ki sistemin kesildiğini anlayıp check yapıyor sen anahtarı kapatınca benim eski kasada fanlar anlık dönüp duruyordu senin o yaptığını yapınca (=

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Bios ayarlarında usb güç çıkışı ile ilgili bir ayar var. Adını tam hatırlamıyorum. Onu kapatırsan, enerji kesilir. Cep telefonlarını şarj etmek için kullanıyorlar. Monitörün açılıp kapanması normal.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
biosta ayarı vardır. bilgisayar kapalıyken usb de takılı olan şeyleri şarj edebilme diye. onu kapatmalısın.

saliselik güç kesme moduna gelince. bios pilin bitmeye başlıyor olabilir belki. onu bi kontrol ettirebilirsen iyi olur. ramlerde sıkıntı yoksa biosun güncel mi onu kontrol edebilirsin. bios ayarlamalarında bir farklılık olabilir, son olarak eğer overclock gibi birşey yaptıysan o da yapıyor olabilir. saliselik güç gelip gitmeleri parçalana zarar verebilir (bir ihtimal). böyle yapmaması lazım. bunun için bir çözüm bulmalısın. biosun marka modeli ile internette videolar izle, nedir ne değildir öğren bakalım. belki atladığın bir ayar böyle yapıyor olabilir.

aklıma gelenler bunlar dostum. umarım kısa zamanda çözersin. bilgisayar hataları böyledir, en beklemediğin yerden golü yersin. onu buluncaya kadar kafayı yersin.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
psu da siyah 1,0 tuş var basın ona 0 konumuna söner...

Son mesajlar