PSU Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ? Güçlü Sistemler - Fermi / Psu İhtiyacı

Bu konuyu okuyanlar

Chris Brown

Asistan
Reaksiyon puanı
8
İyi günler

Günümüzde teknoloji geliştikçe , daha az ısınan ve daha az güç tüketen bileşenler bizler , bu durumun pekte öyle olmadıgını son yaşadıgımız örneklerle anlıyoruz.

Özellikle yeni nesil işlemci ve anakartlar ciddi derecede güç tüketimine sahipler.
HD5970 ve Fermi Kardeşler gibi kartları alacak birçok arkadaşın yada yeni sistem toplayacak birçok arkadaşın aklında ‘ Alacagım Psu sistemime yetermi ? ‘ sorusu oluştugu için , Psu lar hakkında kısa bir bilgilendirme konusu açmayı uygun gördüm , bilgim dahilince.
( Katkı saglamak isteyen tüm arkadaşlara kapım her zaman açık )

aufmacher.jpg

Önce biraz kaliteli psu nedir yada psu seçerken nelere dikkat etmeliyiz küçük başlıklar altında kısaca söyleyelim.

Psu Verimi

Verim , psunun kullandıgı güce en yakın enerjiyi prizden çekmesi ile oluşuyor.
Sistemin ihtiyacı olan toplam güçten fazlasını çekiyor psu lar , ama ne kadar fazla ? İşte bu değer psu nun verimini gösteriyor. Örnekle , Sistemimiz 225W kullanıyor ve Psu muz prizden 450W çekiyorsa ( Ki çakma tabir ettigimiz psu lar bu sınıftalar ) , Psumuz %50 verimli olmuş oluyor. Yani biz kullanmadıgımız 225W enerjinin parasınıda ödüyoruz.
Ama 300W güç harcıyan sistemde Psu muz 375W çekiyorsa , Psumuz %79-80 Verimli demektir ve Bizim için oldukça yeterli ve olması gereken Degerdir.

Psu da bizim için ne Önemli ?

Günümüzde Ekran kartları – İşlemciler ve Anakartlar 12V kanalından gelen akımı kullanıyorlar. Diğer kanallar artık pek kullanılmıyor diyebilirim , bizim için önemli olan bu kanal.

12V kanalı , 20-30-35 Gibi amper degerleri veriyor ve buda kısaca ' A ' ile gösteriliyor. Bunun sonucunda ise bize Watt olarak dönüyor. ( Amper değeri X 12 ). Bilgisayar kullanıcıları için gerekli degeri , esas burası belirliyor diyebiliriz sanırım.
( Bizim için önemli olmadıgına inandıgımdan dolayı ve konu uzamasın diye diger kanallara girmiyorum. +3.3V ve +5V gibi )

Psu Üreticileri , Tek 12V kanalı yada 1den fazla 12V kanalı ile donatabiliyorlar Psu larını.
Çift 12V kanalının olması , Ekran kartı ve işlemci ayrıldıgı için , daha rahat akım verebilmek ve stabilite saglamak. Çok kanaldan ziyade , Bizim için önemli olan , 12V den kaç Amper verebildigi.

Buraya dikkat etmek gerekiyor : Psu üreticileri , kullanılmayan kanallara gereginden çok daha fazla Amper verip , Psu nun toplam verdigi gücü çok yükseltebiliyorlar. Yani normalde 550W lık bir Psu yu , 600-650W gösterebiliyorlar. Ama 550W lık bir güç kaynagının 12V deki aynı akım gücüne sahip.

Önemli : Alacagımız Psu nun 12V kanallarından kombine verebildigi güç , Psu nun toplam gücünün Minimum %70 i kadar olmalı.

Yani ; 500W lık bir Psu , 12V kanalından Minimum 350W (29A-30A) verebilmeli.
Bu deger Psumuzun hem bize daha verimli olmasını , hemde psu nun içinde kullanılan komponentlerin kalitesinin artmasını , dogal olrak fityatınında yükselmesini saglıyor.

Örnek :

XXX 500W Psu 12V kanalından toplam 23A ( 276W ) verebiliyor. Bu Psu Toplam değerin neredeyse %55 ini saglayabilmiş.
XXX 500W Psu 12V kanalından toplam 33A ( 396W ) verebiliyor. Bu Psu toplam degerin
Neredeyse %80 ini saglayabilmiş.

Fiyatlar ve kalite değişsede , bizim ve bileşenlerimzin güvenligi ön planda olmalı.
Sistemimiz için F/P psu lar almalı , verim seviyesi yüksek 12V kanalları güçlü psular almalıyız. Yoksa 600W diye aldıgımız bir psu , 500W psudan çok daha kalitesiz çıkıp , sistemi oldukça büyük riske sokabilir yada yetersiz gelebilir. [:eek:]

Sistemimiz için Ne gibi bir güç kaynagı uygun ?

Ben birazda Fermiler ve HD5970 li sistemler hakkında konuşayım. Malum , 6 aydır içimiz dışımız fermi oldu , güç problemleri yüzünden kullanamamak şok dalgalarına bir yenisini eklemesin.[&:]

Kolay Örneklememe ;

İ7 965 @ 3.7 + 3x2Gb ram + 2 HDD + X58 Board lu bir sistemde , HD5970 ve Fermiler İçin Psu degerlendirmesi yapalım.

Bu tür bir sistem için - 12V den kombine 40A – 45A ( 480W – 540W ) stabil güç verebilen , toplamda 600W – 650W lık bir güç kaynagının yeterli olacagını söylemek yeterli sanırım. Elinde böyle bir güç kaynagı olan arkadaş Fermi Yada HD5970 alıp kullanabilir ,
Ama beklenemedik olay , Kartların oc olunca tam birer güç canavarına dönüşmeleri.

Oc den hoşlanan yada büyük bütçe ile baştan sistem toplayan birisiyseniz , Kaliteli bir markanın , 12V den 50A ( 600W ) ve üzeri güç verebilen , Toplamda 750-850W verebilen bir güç kaynagı almak , sisteme bu kadar yatırım yapmış birisi için en mantıklısı olacaktır. [:'(]

Not : Psu üzerinde yazan 12V çıkışları toplanarak elde edilen Amper degerini her psu dogru vermez.Bu test ile sabittir. Almadan önce testini araştırmanızı kesinlikle tavsiye ederim.
Not : CF – SLI durumlarında , kartlar çok daha fazla güç çekecegi için 12V kanalı oldukça güçlü olmalı. 2 yada 4 kanal idealdir.
Not : Tanınmış marka diye hemen almak yanlıştır.Her markanın verimü düşük ve yüksek serileri vardır.
Not : Psu lar için birçok koruma mevcut.Bunlarıda yazarsak konu oldukça uzayacak.
Kaliteli bir psuda, birçok koruma olacagı için yazmıyorum.
Not : Modüler Psu seçerseniz eger kullanılmayan kablo karışıklıgından kurtulmuş olursunuz ve çok rahat edersiniz.
Not : Psu sessizligi sizin için çok önemli ise mutlaka kullanan arkadaşlardan yorum alın.

Yazımı fazla uzattıgımı ve daha fazla ayrıntıya girersek çok fazla karışıklık olacagı için burada bitiriyorum.

Şimdiden herkese Teşekkürler. İyi forumlar. [:'(]

Ek : Eger ala takılan sorular olursa , Bilgim dahilinde cevaplamaya çalısırım.
Sonuçta Psu uzmanı deglim , Genel bilgilendirme ve kolay ulaşım amaçlı açtım konuyu. [&:]

Başka biryerde açmış oldugum kısa bilgilendirme konusunu yararlı olacagı için burayada ekliyorum.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
açıklama çok güzel olmuş. bir çok pc satıcısı bile bu değerlere pek hakim değil ben ati4870 ekran kartı aldım 7 ay önce, bu bilgileri bilmediğimden psu tercihini satıcıya bıraktım. adam bi pcu verdi öve öve bitiremedi ama pcu ekran kartını kaldırmadı, gittim başka bi tane verdi oda pc yi açamadı en son 120 tl ye 500w bişe verdi pc şu an sorunsuz ama bunları alırken bilseydim içim daha rahat olurdu. piyangoya bırakmamak gerek.

ffgul

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
>>Bence pek faydalı bi bilgi olmamış.Çünkü insanlar sisteminin ne kadar watt(yani güç )çektğini yada ne kadar amper çektiğini ölçemezler.
>>O nedenle bu kadar detaya girmektense,ideal güç oran sınırını belirtip,kaliteli psu ları yukardan aşağıya sıralamak insanların işini daha çabuk çözerdi.
>>Bu yazı kafa karışıklığından öteye geçmemiş

vayt

Asistan
Reaksiyon puanı
5
yazı güzel ama fazla bilgisi olmayanlar için fazla detay içeriyor.

kısaca günümüz orta seviye bilgisayarlar için iyi bir psu şu özellikleri taşımalı bence:
-günümüz orta seviye ekran kartı ve işlemcileri için 500-550 w yeterli bir değer
-en az %70 verimliliğe sahip olacak
-14 lük fana sahip olacak ve güç tüketimine göre gerektiğinde fanı düşük seviye hızlarda çalıştırarak sessizliğini koruyabilecek.

Chris Brown

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Sistem bileşenlerine göre ve Bütçeye göre seçim yapılır Psu da.
Sisteme ve toplam maliyete oranla hazır kasamı yoksa kasa+Psu mu alınacagına karar verilir.

En az şu verimli olmalı yok şukadar watt vermeli yok fanı şöyle olmalı yok kalitelileri sıralayın diye bir durum yok. Emeğe saygısızlıktan öteye gtmez bu tür yorumlar.

Google arama motorunu kullanacak kadar zeki birileri tabiki yazılanları anlayamaz , bu yüzden anlanabilirligi elimdne geldigince yüksek tuttm ve neredeyse hiç ayrıntıya inmedim konuyu hazırlarken.

Anlayamayanlar Psu tavsiyesi isteyebilirler.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
gücünü bilmem ama bir daha psu alırken ilk bakacağım şey sesi. şu an ki psu'um tüm parçaların sesini bastırıyor maşallah.

Chris Brown

Asistan
Reaksiyon puanı
8
@orcnd , Fan yatagına tam oturmuyor olabilir. Fan ne kadar kötü olursa olsun o derece çok ses gelmez. Açıp bir bakabilirsiniz.

@kayıp kuşak , teşekkürler.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
10 numara açıklama olmuş diyebilirim tabi yazıdan da tam anlamıyla verim alabilmeniz için bazı teknik terimleri bilmek gerekiyor :) şu psu olayı zaten tam 3 kağıt işi ucuza alarak aman işimi görsün dediğiniz psular elektrik faturanızı kabartarak size geri dönüyor ve yeterli güvenlik önlemi yok lakin biraz daha fazla vererek ortalama 5 ay içinde parasını amorti edebilecek bir güç kaynağı alırsanız hem sisteminizi hemde cebinizi korumuş olursunuz :) geçen 400W ucuzlarından aldık içini bir açtım fındık kadar trafo resmen dalga geçiyor adamlar :D neyse bende arkadaşlara şunu söyleyebilirim şu anda alacağınız fiyat performans markası high power dır arkadaşlar başınız ağrımaz hem ses yönünden hem fiyat hem performans all in one yani :D

HACIMURAT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel bilgilendirme olmuş kafa karışıracak kadar detaylı değil anlaşılabilir netlikte teşekkürler. Yazıda gerçekten güzel bilgiler var.

intricate

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Günümüzde kaliteli markalar olarak HighPower, Thermal Take, AOpen, OCZ, Gigabyte sıralayabiliriz. İlk aklıma gelenler bunlar. Ancak yine de bu markalardan diye herhangi bir ürünü almamalıyız model olarak da incelemek gerek. Zira bu markalar da ürünlerini isimlendirken ürünlerini satmak adına bazı küçük farklar yapabiliyorlar. Örneğin 450Wlık bir ürünün adını mesla 550 AX-GL (tamamen attım) gibi yazabiliyorlar. O yüzden geniş bir araştırma yapmadan almamak gerek.

vayt

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Sistem bileşenlerine göre ve Bütçeye göre seçim yapılır Psu da.
Sisteme ve toplam maliyete oranla hazır kasamı yoksa kasa+Psu mu alınacagına karar verilir.

En az şu verimli olmalı yok şukadar watt vermeli yok fanı şöyle olmalı yok kalitelileri sıralayın diye bir durum yok. Emeğe saygısızlıktan öteye gtmez bu tür yorumlar.

Google arama motorunu kullanacak kadar zeki birileri tabiki yazılanları anlayamaz , bu yüzden anlanabilirligi elimdne geldigince yüksek tuttm ve neredeyse hiç ayrıntıya inmedim konuyu hazırlarken.

Anlayamayanlar Psu tavsiyesi isteyebilirler.

verim önemli, watt tabiiki önemli, fan ses ve soğutma için çok önemli.kimse emek saygısızlığı yapmıyor. "bence" kelimesini kullanmışım fark etmemişsiniz.ayrıca "kısaca" kelimesini de kullanmışım. yazdıklarınız tabii ki doğru şeyler, yanlış mı dedim ? agresif olmaya ne gerek var ?

forumibo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Peki benim anlamadigim sey su bu psu alirken belli nir kritelleme varmi atiyorum ankartin 10w islemci 5 w ram 3 w faln sonra bunlari toplayip bir hesaplama mi yapiliyor yoksa tecrubeye dayanarak mi aliniyor yani sistemin tam olarak kac W lik bir psu ya ihtiyaci olup olmadigini nerden anliyoruz

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
:hammer:

---------- Post added at 19:43 ---------- Previous post was at 19:32 ----------

her donanımı belirli elektirik akımı var birbirinden az ve çok donanıma bağlı

---------- Post added at 19:56 ---------- Previous post was at 19:43 ----------

VALX PS-400W POWER SUPPLY

Resmi Büyüt

VALX PS-400W POWER SUPPLY

Ürün Puanı :
puan1.gif
puan2.gif
puan2.gif
puan2.gif
puan2.gif

Ürün Stokta,,,
BEN BU GÜÇ KAYNAĞI KULAIYORUM %100 ORJİNAL

DogacYildirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PSU'ların verebileceği güç miktarı ve kalitesi 3 yıldan sonra azalmaya başlıyor. Burda en büyük etken elektrolit kondansatörlerin bozulmaya başlaması. Özellikle filtre kondansatörleri (trafodan çıkan akım dalgalıdır. Düz bir DC değildir. Düz dc yakalamak için filtre kondansatörlerinin önemi büyük) bozulmaya başladığında tam düz bir akım veremeyeceğinden komponentlerin kararlılığını etkileyebilirler. Çok iyi bir PSU değilse 3-4 yıldan daha uzun süre kullanmanızı tavsiye etmem. Bu dalgalanmayı falan ancak osilaskop ile görebilirsiniz.

dwarven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben sapphire hd6850 ekran kartı alıcam ucuz güzel ve kaliteli bi psu önerirmisiniz lütfen ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
S.a ben sapphire r7 250 ekran kartı alcam Ínsallah psu olarak acba bu iyimidirCOOLER MASTER GX-2 80PLUS 750W GÜÇ KAYNAĞI - Vatan Bilgisayar
Stokta görünmüyor ancak ürün gayet güzel bir ürün. Ancak alacağın R7 250 ekran kartı için fazla bir PSU zira R7 250 için min 400w yeter ideali ise 500-600 Wtır. Yine de alırsam olmaz mı dersen olur neden olmasın uzunca bir süre sorunsuz kullanırsın, ama biraz fazla para vermiş olursun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Oncelikle iyi gunler

Amd fx8 8350 islemci
Msi gaming 280x ekran karti
Gigabyte 970a ud3p islemci
2tb hdd

Sisteme kac watt psu almaliyim yardim eder misiniz