Programlamaya Nereden Başlamalıyım

Bu konuyu okuyanlar

gorkem15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar ben programlama dillerini öğrenmek istyorum ama hiç birşey bilmiyorum ricaetsem şu soruları yanıtlarmısınız:

1) hangi diller vardır ne işe yararlar ( kısaca)

2) hangi dili öğrenerek başlayacığımı ve sonraki dilleri sırasına göre dizmenizi rica edicem

3)son olarak bu dilleri öğreneceğim kaynakları yazın lütfen

eğer 3 soruyu cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden ok sağolun:yes:

BeratAdgzl

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bir çok programlama dili vardır fakat senin işine yarayacak olan 2 dil vardır c# ve c++'dir
önce c# sonra c++ öğrenmen lazım c++ da bildiğin oyun,işletim sistemi,program yapabilirsin.
c# ta ise program yapmak için idealdir.
eğer dillerin hepsini öğrenmeye çalışırsan işin zor değilde imkansızlarda birşey kafan karışır:)
benden bu kadar :)

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
1) 3 çeşit dil topluluğu vardır.Bunlar seviyelerine göre ayrılır.
Yüksek,Orta ve düşük seviyeli dillerdir.

Düşük seviyeli diller
Assembly,Makine dilidir.Makinenin anladığı tek dildir.Bu dil yazılması imkansız gibidir.2'lik sistemden oluşur.Belki matematik dersinde taban aritmetiğinde görmüşsündür.Sadece 1 ve 0 ' lardan oluşur.8 hanelidir.Bu yüzden 8-bit de denir.

Orta seviyeli diller, daha anlaşılır dillerdir.
C , C++(C Plus) , C#(C Sharp).21.yüzyılın en yaygın programlama dillerindendir.

Yüksek seviyeli diller
Visual Basic örnek verilebilir.Sanki okuyormuşsun gibidir.Yani o kadar anlaşılırdır.

2) Visual Basic ve ya C Sharp ten başlayın diyorlar.Sana kalmış.

3) Eğitim videoları - SDN gayet güzel videolar var.İndirip izlersin.Ayrıca internette çok sayıda kaynak bulabilirsin.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
c++ öğren daha sonra linux kullanmayı öğren. linux dünyasını kurcalayıp linux bash scripting öğren. bu temellerin üstüne open source aleminden bolca davranırsın

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar selam öncelikle.Yeni üye oldum foruma.Benim sorum şu 22 yaşındayım.Programlama öğrenmek istiyorum.Hiç bir bilgim yok programlama hakkında.Bu yüzden 0 dan başlayacağım.Bana yardım eder misiniz ?

Hangi programı seçmeliyim.Ne işe yarar.Hangisi avantajlıdır.Bunların cevabını verebilir misiniz bana rica etsem ?

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Programlamayı öğrenmek belirli bir programı ya da komutların ne yaptığını öğrenmek değildir. Programlama konseptini öğrenmektir. 3 aşağı 5 yukarı bütün dillerde olan yapılar vardır ve sadece söz dizimleri farklıdır. O yüzden ilk önce teorik olarak programlamayı iyice öğrenmelisiniz. Ardından pratiğe dökmek için herhangi bir dil kullanılabilir...

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Programlamayı öğrenmek belirli bir programı ya da komutların ne yaptığını öğrenmek değildir. Programlama konseptini öğrenmektir. 3 aşağı 5 yukarı bütün dillerde olan yapılar vardır ve sadece söz dizimleri farklıdır. O yüzden ilk önce teorik olarak programlamayı iyice öğrenmelisiniz. Ardından pratiğe dökmek için herhangi bir dil kullanılabilir...
Önce teşekkür ederim.Peki teorik olarak nasıl öğrenebilirim ?

Y!LM@Z

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Arkadaşlar selam öncelikle.Yeni üye oldum foruma.Benim sorum şu 22 yaşındayım.Programlama öğrenmek istiyorum.Hiç bir bilgim yok programlama hakkında.Bu yüzden 0 dan başlayacağım.Bana yardım eder misiniz ?

Hangi programı seçmeliyim.Ne işe yarar.Hangisi avantajlıdır.Bunların cevabını verebilir misiniz bana rica etsem ?

Öncelikle bir programın çalışma mantığını anlayamadan kolay kolay ilerleyemezsin bu nedenle ilk olarak algoritma öğrenmen lazım. Algoritmayı öğrendikten sonra kodlara geç bu sayede daha çabuk kavrarsın.

melowayne15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
@THR hocam ders öğrenir gibi ilk önce algoritma'yı mı öğreneceğim ?

Y!LM@Z

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
@THR hocam ders öğrenir gibi ilk önce algoritma'yı mı öğreneceğim ?

Bir bakıma evet:) ama o kadar gözünü korkutmasın :D sadece programların çalışma prensiblerini anlamana yarayacak bir eğitim bunun hakkında birçok döküman ve video var onları biraz incelersen yeterli olacaktır. Bu alanda gerçekten çalışmak istiyorsan ve temelden başlayacaksan ilk adım budur :)

humpyers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar merhaba,
Programla yazılım konusunda kariyer sahibi olabilmek için yeni başlayan biri nereden başlamalı nasıl devam etmelidir?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
baştan başlamalısın diyesim var ama neyse :D

biraz daha detay verebilir misin? mesela hangi alanda uzman olmak istiyorsun önce buna karar vermen lazım :)

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Ne kadar güzel bi hedef :) tebrik edıyorum Bende merak edıyorum neresi başı :D

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Ben bu sene 2 yıllık programlamaya başladım pişmanım hiç bir şey öğretmiyolar.

sunelan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ben bu sene 2 yıllık programlamaya başladım pişmanım hiç bir şey öğretmiyolar.

ben 2 yıllık programcılık mezunuyum. Bana öğrettiler birşeyler. Mesela bu bölümde okuyorsan herşeyi kendin öğrenmen gerektiğini :D yani haklısın.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
baştan başlamalısın diyesim var ama neyse :D

biraz daha detay verebilir misin? mesela hangi alanda uzman olmak istiyorsun önce buna karar vermen lazım :)

Mesela veri tabanları hakkında önerin var mıdır?

halo33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Delphiden veritabanı olarak Firebird veya mysql ögren

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Okullarda temeli html'den veriyorlar php, mysql, visual basic diye devam ediyor :)

yusher

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
yazan var mı bakmadım ama algoritma öğrenmelisin sonrası çorap söküğü zaten

diciboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazan var mı bakmadım ama algoritma öğrenmelisin sonrası çorap söküğü zaten

algoritma öğren diyorsunuz, algoritma nedir, nasıl bişeydir belliki bu konuda uzmansınız teorik ve pratik detaylı bir örnek verebilir misiniz?

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Programlamaya yeni baslamak isteyen ve hicbir teknik bilgisi olmayan birisine C gibi alt seviye dilleri ya da C++, Java veya C# gibi ust seviye olsa da bircok kisitlamaya sahip, bazi isleri yapmak icin bircok kompleks (ve ozellikle ticari) framework ve kutuphanelere ihtiyac duyan programlama dillerini tavsiye etmek, bence o kisinin bu isten bir an once vazgecmesine davetiye cikarmaktir.

Programlama bana gore eglencedir. Bunu profesyonel olarak yapacaksaniz dahi, isin eglencesi olmadiginda bence anlamsizdir. Bu yuzden, yeni baslayan ve teknik bilgiye sahip olmayan birisinin, akici, basit sozdizimi ve rahat kullanilabilen bir programlama diliyle baslamasinda fayda var. Bence (ve hatta bircok programciya gore), yeni baslayan birisi icin en uygun dillerden birisi Python'dur.

Python, ne C gibi alt seviyedir, ne de Java ve C# gibi kati kurallara sahiptir. Soz dizimi de basit oldugu icin bir Python kodunu okumak ve anlamak oldukca kolaydir. Ayrica IDLE adli editor/konsol birlesimi, basit kodlari interaktif olarak denemeyi sagladigi icin ogrenmeyi daha da kolaylastirir.

Eger kisi ileride bu isi profesyonel olarak yapacaksa, Python ile edindigi bilgi birikmini daha alt seviye bir dile veya Java ya da C# gibi diger dillere aktarmakta sorun yasamayacaktir.

Bu nedenle 16 yildir kod yazan, son 8 yilini da profesyonel olarak kod yazarak geciren biri olarak Python'u oneririm.

Algoritma konusuna gelince, algoritma bir isi yapma yontemidir. Piyasada giris seviyesinde bircok algoritma kitabi var. Bunlara bakabilirsiniz. Ancak buna cok takilmayin. Herhangi bir dilin giris seviye kitaplari zaten size basit algoritma kurma bilgisini vermeye calisir.

Burada yazdiklarima paralel olarak gecen gun de soyle seyler yazmistim:
http://yasar.senturk.name.tr/gunluk/2013/02/03/hangi-programlama-dili-ile-baslamali/

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İlk mesajdaki soruları yanıtlamaya çalışarak başlayalım:
1. Dünya üzerinde 2500'den fazla programlama dili var. Bunların bazılarını sadece geliştiren kişiler biliyor.
2. Hangi dili öğreneceğim sorusuna verilebilecek en uygun cevap neye ihtiyacının olduğu sorusudur. Biraz açıklayalım: Programlama dili ile ne yapılmak isteniyor?

Örneğin web programlama yapacaksanız öğrenmeniz gereken diller oldukça kısıtlı bir yelpaze olarak karşınıza çıkıyor:
Sunucu taraflı programlama yapılacaksa: ASP veya PHP bilinmesi lazım.
İstemci tabanlı programlar veya scriptler geliştirilecekse: Java, Javascript gibi.

Genel amaçlı program geliştirilecekse genel olarak üç yol karşımıza çıkıyor:
I. Basic ailesi: Basic dilini öğrenip Visual Basic ile pekiştirebilirsiniz. Öğrenimi ve kod yazması kolaydır ancak yapacakları oldukça kısıtlıdır.
II. Pascal ailesi: Pascal dilini öğrenip Delphi veya Lazarus ile görsel programlar geliştirebilirsiniz. Pascal öğrenmek Basic öğrenmeye göre biraz daha zordur fakat kapasitesi Basicten çok daha fazlasıdır.
III. C ailesi: C programlama dili ili başlayarak arkasından C++ veya C# (Si-Şarp olarak okunur) geçiş yapabilirsiniz. C orta seviyede bir programlama dili olduğundan imlası daha ağırdır. Ancak Windows, Unix ve Android gibi işletim sistemlerinin temel yapıları C ve türevi diller kullanılarak yazıldığını hatırlatalım. Şu anda internette en çok döküman bulabileceğiniz ve en yaygın olarak kullanılan programlama dili ailesi de C'dir.

Bu arada son yıllarda Phyton programlama dili de oldukça yaygınlaşmaktadır.

Burada en önemlisi başlangıç için doğru kararı verebilmektir. Benim tavsiyem programlamaya temel programlama mantığını öğrenmek için (girdi-çıktı işlemleri - karar verme yapıları - döngüler - fonksiyonlar ve prosedürler) Pascal veya C ile başlamaktır. Pascal'ı imlası daha kolay olduğu için öneririm. (Pascal programlama dilinin ortaya çıkış amacının üniversite öğrencilerine programlamayı daha kolay öğretmek olduğu unutulmamalıdır.)

Basit programlar geliştirilmek isteniyorsa pascal öğrendikten sonra Delphi veya Lazarus ile istenilen görsel programlar rahatlıkla geliştirilebilir.

Programlamada ilerlemek istiyorsanız C dili ve arkasından da C# veya bir başka dile geçebilirsiniz.

solarsystem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İstediğin programlama dilini öğrenebilirsin, ama önceliğin Algoritmayı öğrenmendir. Dil konusuna gelince C, C++, C#'ı öğrenmendir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İlk başlayanlar için python çok uygundur kolay öğrenilir yazılımlar daha kolay yazılır.
Hello world yapmak için python'da print "Hello World" kadar basitçe yazarken c++ gibi dillerde çok uzatıyoruz.

sumeyrademirci

Asistan
Reaksiyon puanı
1
nesne tabanlı bir programlama dili ile başlangıç yapabilirsin c# tan başlayabilirsin senin için daha iyi olur veya java olabilir :)

furkantepgeç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba benim şöyle bi sorum olacak ben lise 2 ye gidiyorum programlama öğrenmek istiyorum amacım üniversiteye hazırlık ve birçok meslek dalı olduğunu duydum bu konuda program yazıp satanlar varmış gibisinden daha 2 yılım var şöyleki belkide şimdiden bu işe girersem çok daha gelişebilirim üniversite de öğretilenlerin yeterli olmadığını okudum yukarıda da bu konuda fazlasıyla gelişmek istiyorum sadece şöyle bi tavsiye istiyorum herhangi bir kursa gidip mi öğrenmem uygun olur yoksa sizden kendi başıma öğrenmem mi ya da önerdiğiniz bi kitap var mıdır gibisinden ve hiçbir bilgim yok bu konuda önce ne öğrenmem lazım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim