Programlamaya nerden başlamalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Merhaba şuan 16 yaşındayım ve az bir python ve orta derecede ingilizce bilgisine sahibim sizce ne ile devam etmeliyim.Amacım site oluşturarak veya başka bir şekilde az bir gelir elde etmek.İlk önce python'da mı uzmanlamalıyım yoksa direkt java filanmı öğrenmeye çalışmalıyım bilmiyorum.Udemy'de 30tl civarı kurslar var tavsiye ettiğiniz kurs varsa önerirseniz çok mutlu olurum, teşekkürler.

chnkyn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
web siteleri ile uğraşmayı düşünüyorsan ;
html
css
javascript
öğrenmelisin.

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
web siteleri ile uğraşmayı düşünüyorsan ;
html
css
javascript
öğrenmelisin.
Amacım sadece az bir miktar gelir elde etmek python ile yapabileceğim şeyleri tam olarak bilmiyorum sonuçta lise öğrencisiyim bu işi profesyonel olarak yapmayacam boş zamanımda hobi olarak yapıcam hazır yapmışken azda olsa bir miktar lise için para çıksın istiyorum amacım bu.Ama nereden başıyacağımı bilmiyorum karar verdikten sonra udemy kursu alıcam yani.İlla site şart değil daha basit yapabileceğim uygulama veya basit bir müzik indirme vb sitesi yapabilirsin derseniz pythonu bırakıp css html yönelebilirim.

chnkyn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
web demek html demektir.
html bir sayfanın iskeletidir.yazılar,resimler vb şeyleri eklersin.
daha sonra css ile de bunlara stil verirsin.
yazılar kalın,renkli,
resimler yuvarlak,sayfanın şurasında gibi.
kısacası html ve css öğrenmeden python-django ile pek ilerleyemezsin.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
PHP web de ve Masaüstünde kullanılabilir. Web ağırlıklıdır. Html ve CSS bilgisi de gerektirir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Masaüstü için ayrı derleyici kullanılır. Aslında Masaüstü derleyici PHP editüörlerinin kullanımını kolaylaştırmak için geliştirilmiş. Sunucu kurulumu olmadan web sayfasının sınanabilmesi düşünülmüş.

phpcli : Masaüstü derleyici, phpcgi : web derleyici.

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,850
Merhaba şuan 16 yaşındayım ve az bir python ve orta derecede ingilizce bilgisine sahibim sizce ne ile devam etmeliyim.Amacım site oluşturarak veya başka bir şekilde az bir gelir elde etmek.İlk önce python'da mı uzmanlamalıyım yoksa direkt java filanmı öğrenmeye çalışmalıyım bilmiyorum.Udemy'de 30tl civarı kurslar var tavsiye ettiğiniz kurs varsa önerirseniz çok mutlu olurum, teşekkürler.
@BilgisayarUzmani bu konuda tecrubelidir sanırım.

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
15 yıldır programlama ile ilgileniyorum detaylı bir şeyler yazacaktım kısa zamanda para kazanmak için öğrenmek istiyorum diyince vazgeçtim..

oyun yazıp androide ya da ios'a atabilirsin sanırım en hızlı para kazandırma sektörü bu olur bunun içinde udemy başlangıç için ideal fakat c# kodları ağır gelebilir başlangıçta html javascript takılayım dersen Phaser - A fast, fun and free open source HTML5 game framework html5 game engine deneyebilirsin mobile ve desktop tabanlı oyunlar yazabilirsin ayrıca eğitim için ücret ödemene gerek yok sitesinde bolca örnek ve tutorial var...

şunuda belirtiyim programlama dili değil de programlama mantığını öğrenmeniz gerekiyor.Mantığını öğrendikten sonra hangi dil olursa olsun sana sadece o programlama dilinin syntax'larını, dilin yapısını öğrenmek kalıyor...

Kolay gelsin.
Aklımda python kursu alıp ardından html css öğrenip sonra java öğrenmek en sondada c+ c# öğrenmek vardı şimdi direkt javascript kursu alsam udemyden öğrenmekte zorlanırmıyım?

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Geleceğin yapı taşı html, css, js üzerinden geçecek. Ruby ve PHP için neler çıkacağını yakında göreceğiz.

chnkyn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Aklımda python kursu alıp ardından html css öğrenip sonra java öğrenmek en sondada c+ c# öğrenmek vardı şimdi direkt javascript kursu alsam udemyden öğrenmekte zorlanırmıyım?

html yapısını öğrenmen gerek.ardından css i de öğrenmen gerek.Dom yapısına ve her elemente javascript ile müdahale etmeyi öğreneceksin.

benim github repomda fork ile aldığım şu linke bak front-end ve back-end için iyi bir yol haritası olacaktır sana.

orada aşağı inersen resimde göreceksin ki ilk tavsiyeler şunlar :
html için ;
  1. - html temelleri
  2. - html semantik kodlama (anlamsal)
  3. - seo giriş
  4. - erişilebilirlik (klavyesiz veya faresiz kullanıcılar,engelli kullanıcılar için de erişilebilir demek)

css için ;
  1. - css temelleri
  2. - css layout (header,nav,vb)
  3. - media query (responsive tasarım)
  4. - css 3

javascript için ;
  1. js temelleri, syntax
  2. dom yapısına müdahale
  3. api , ajax kullanımı
  4. ecmascript 6 ile gelen yeni özellikler

daha sonra önerdikleri ise ;
  1. package managers(paket yönetimi) ben öğrenmedim mesela
  2. css ön işlemci (sass yazım biçimi olan scss kullanıyorum).daha düzenli ve sürdürülebilir css için öneririm
  3. css frameworklerinden bootstrap önerebilirim
  4. css mimarilerinden bem ve oocss öğren derim.(1 saatini almaz)
bu seviyeye geldiysen geri kalan kısımları ihtiyaçlarına göre araştırıp öğrenebilirsin.ama şu saydıklarım şu anda kendine front-end diyen birinde bulunması gereken bilgiler diye düşünüyorum.

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
html yapısını öğrenmen gerek.ardından css i de öğrenmen gerek.Dom yapısına ve her elemente javascript ile müdahale etmeyi öğreneceksin.

benim github repomda fork ile aldığım şu linke bak front-end ve back-end için iyi bir yol haritası olacaktır sana.

orada aşağı inersen resimde göreceksin ki ilk tavsiyeler şunlar :
html için ;
  1. - html temelleri
  2. - html semantik kodlama (anlamsal)
  3. - seo giriş
  4. - erişilebilirlik (klavyesiz veya faresiz kullanıcılar,engelli kullanıcılar için de erişilebilir demek)

css için ;
  1. - css temelleri
  2. - css layout (header,nav,vb)
  3. - media query (responsive tasarım)
  4. - css 3

javascript için ;
  1. js temelleri, syntax
  2. dom yapısına müdahale
  3. api , ajax kullanımı
  4. ecmascript 6 ile gelen yeni özellikler

daha sonra önerdikleri ise ;
  1. package managers(paket yönetimi) ben öğrenmedim mesela
  2. css ön işlemci (sass yazım biçimi olan scss kullanıyorum).daha düzenli ve sürdürülebilir css için öneririm
  3. css frameworklerinden bootstrap önerebilirim
  4. css mimarilerinden bem ve oocss öğren derim.(1 saatini almaz)
bu seviyeye geldiysen geri kalan kısımları ihtiyaçlarına göre araştırıp öğrenebilirsin.ama şu saydıklarım şu anda kendine front-end diyen birinde bulunması gereken bilgiler diye düşünüyorum.
Benim amacım site oluşturmak değil sadece dilleri öğrenmek ve becerebilrsem az bir miktir gelir elde etmek.Aslında Python basit olduğu için onunla başlayıp diğer dillere geçiş yapmayı düşünüyordum hazır udemy'de fiyatlar azıcıkda düşmüşken iyi olur diyordum.Şimdi sizin yorumlarınız kafamı karıştırdı python ile başlamak yerine direkt css ve html kursu alıp onlarımı öğrenmeliyim?

Benim amacım site oluşturmak değil sadece dilleri öğrenmek ve becerebilrsem az bir miktir gelir elde etmek.Aslında Python basit olduğu için onunla başlayıp diğer dillere geçiş yapmayı düşünüyordum hazır udemy'de fiyatlar azıcıkda düşmüşken iyi olur diyordum.Şimdi sizin yorumlarınız kafamı karıştırdı python ile başlamak yerine direkt css ve html kursu alıp onlarımı öğrenmeliyim?
Ve hangisini öğrenmeliyim yanıtlarsan sevinirim.Udemy'de baktım html4 css3 gibi farklı seçenekler var.Almam gerekeni udemy'den link halinde atarsan çok memnun olurum.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Çok soru sordğun zaman çok kafan karışır. Bildiğin gibi yap. Kimse sana yarım bilgin karşılığında bir şey vermez. Para Aslanın ağzındadır. Öyle bir kaç web sayfası yapayım da para kazanayım olayı yok. Web sayfası güvenli yayınlanabilir olmalı. Sertifikalı bir sunucu gerektirir. Ve Sunucular Javascript yayınlamıyor. Javascript tarayıcıda çalışıyor. İşlemler PHP, Java, Asp Net ile gerçekleşiyor ve o işlemler karşı (alıcı) bilgisayarda görünmüyor. Senin bilgisayarında görünenler, senden görmen istenenler. Gerçek işlemleri sen göremezsin.

Son düzenleme:

chnkyn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
ağa valla ben de evde çalışarak öğrendim.profesyonel olmasamda şu diller ve teknolojileri öğrendim;
-html
-css
-javascript
-jquery(js kütüphanesi)
-bootstrap
-ajax işlemleri
- c# dili
- mssql (veritabanı)
- 1000 sayfa üzeri python istihza pdf kitabı var nette.onu okudum.python da ilerlemek istemediğim için biraz unuttum.pythonu oradan öğrenebilirsin istersen.(istihza python pdf yazarsan bulabilirsin)

önceki road map (github) kaynağını okuyup karar veremediysen bu link başlaman gereken dili sanırım sana gösterir

linkteki fotoda direk para kazanayım için java yı öneriyor.javaya da çalışmıştım.bence java başlangıç için zor gelir.

python ile kodlama mantığını anladıysan yeni başlayacağın dillerde yaşayacağın zorlukların çoğu syntax olacaktır.mantığını öğren.eğer öğrenemediysen;
-değişkenler
-operatörler
-algoritma
-karar yapıları
-döngüler
-metot,fonksiyon
- oop(nesne yönelimli programlama)
bunları kaparsan başka bir dili öğrenmek zor gelmeyecek.syntax öğrenimi zamanını alır(örn: c# ta int,string,byte,bool vb veri tipleri varken javascriptte var,let ve const bulunuyor)

en kısa yoldan para kazanmayı da kazanmış birileri yazarsa bizde öğrenelim :)

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Çok soru sordğun zaman çok kafan karışır. Bildiğin gibi yap. Kimse sana yarım bilgin karşılığında bir şey vermez. Para Aslanın ağzındadır. Öyle bir kaç web sayfası yapayım da para kazanayım olayı yok. Web sayfası güvenli yayınlanabilir olmalı. Sertifikalı bir sunucu gerektirir. Ve Sunucular Javascript yayınlamıyor. Javascript tarayıcıda çalışıyor. İşlemler PHP, Java, Asp Net ile gerçekleşiyor ve o işlemler karşı (alıcı) bilgisayarda görünmüyor. Senin bilgisayarında görünenler, senden görmen istenenler. Gerçek işlemleri sen göremezsin.

Teşekkür ederim galiba python ile başlayacağım.Asıl amacım para kazanmak ama hobi olarakda uğraşabilirim (para kazanmak derken aylık 20tl kazansam bile kâr).Pythonu zaten az biraz biliyorum iyice öğrenip java,javascript'e yada css html'ye geçerim diye karar verdim.Yorumlarınız için teşekkür ederim.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Programlamaya yeni başlayanların işine pek yaramıyor. Yeni başlayanların amacı, progranlarını bir şekilde başkalarına da ulaştırmak.
Paylaşmak yada satmak. Python aslında biraz teknik bilgi ve bereri isteyen bir programlama aracı.

Linux'ta gerekmezken, Windows'ta Python programlarını çalıştırmak için önce Python'un kendisini kurmak gerekiyor. C# veya Visual Basic programlarında bunu yapmak (Windows'ta) gerekmiyor. Çünkü Microsoft'un kendi ürünleri.

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Son olarak udemy'de önerdiğiniz python kursu varmı?