Yazılım yapmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Yeninoob|Eray

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Nasıp Program yapılır
Windows pro 10
Ram : 8 gm
Ekran kartı : AMD Radeon RX 580
İşletimci : AMD Ryzen 5 2600
Pc bu ama nasıl program yapıcamı bilmiyorum
Program önerir misiniz

Son düzenleyen moderatör:

afşarmehmed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Visual studio ile
Youtube a c# dersleri yaz başlangıç seviyesinde izlemeye başla çünkü en kolay dillerden biri

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Delikanlı, delikanlı diyorum çünkü fotoğrafından anlaşılıyor. :)

Programlamaya geçmeden önce ne yapmak istediğine karar ver. Yani elinde bir hedefin olsun. Öyle ya da böyle bu hedefe odaklanırsın ve bu sayede çeşitli diller öğrenme şansın olabilir.

C# kolaydır, başlangıç için, ama ben senin yerinde olsam python ile başlarım. Javascript ile ilerlerim.

Sonrası kendiliğinden gelecek.

Merhaba Dünya! yazdırmak olmamalı amacın.

BilgisayarUzmani

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Eğer imkanınız var ise udemy C# derslerine göz atın. C# çok kolaydır ancak para için pyhton ile başla

wezz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle @astegon'un da mesajında dediği gibi ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra ihtiyacınıza hizmet edecek en verimli dile yoğunlaşmalısınız. Başlangıç seviyesi için şu şekilde kategorize edebiliriz;

+ Masaüstü Yazılımları : C/C++ biraz ağır dillerdir. C# daha uygun olacaktır.

+ Oyun: Yine C++ bu işin temelindedir. Fakat 2-Boyutlu veya 3-Boyutlu oyunlar için Unity3D, başlangıç için idealdir. C# ile yazacağınız scriptler ile işlevlendirebilirsiniz.

C# için Visual Studio, Unity3D için Unity'nin kendi uygulamasını indirebilirsiniz.

C ve C++ için farklı derleyiciler mevcut. Ufak bir araştırmayla bulabilirsiniz
.

+ Web Tasarım : HTML,CSS ve JavaScript hem size büyük katkı sağlayacak hem de öğrenmesi/uygulaması nispeten kolay dillerdir. (Front-End Diller)

+ Web Programlama: ASP.Net, PHP, NodeJS gibi diller öğrenmeniz gerekir. Bir web sitesine işlevsellik ve interaktiflik kazandıran, kullanıcıya görsel olarak ulaşmayan işlevleri yerine getiren yazılımların hazırlandığı dillerdir ( Back-End Diller).

PHP başlangıç için ideal olur, son dönemlerde Python da bu görevleri yerine getirmek için revaçta olan bir dil.

Web ile ilgili her şeyi, Notepad++, Sublime Text, Visual Studio Code vb. herhangi bir yazı editörü yazılımında geliştirebilirsiniz.

Python öğrenmeye karar verirseniz avantajınız daha fazla olacaktır. Hem başlangıç için, diğer dillere nazaran kolay bir dil, hem de kullanım alanı geniş bir dildir. Örneğin; Python'ın kendi oyun kütüphanesi olan Pygame'i kullanarak, oyun da yazabilirsiniz.

Tabii ki diğer dillerin de, farklı amaçlar için farklı işlevleri yerine getiren kütüphaneleri mevcut. Ancak Python, son dönemlerde, hem konuşma diline çok yakın olması sebebiyle, kolay olduğu için, hem de sektörün ihtiyaçlarına rahatça cevap verebildiği için çok fazla tercih edilen ve ilgi gören bir dil.

Python için, PyCharm derleyicisini indirebilir veya Python'ın kendi sitesinden, sisteminize Python Shell kurarak, komut satırı üzerinden çalışabilirsiniz.

Seçtiğiniz dil hangisi olursa olsun, internette ufak bir araştırma ile çok fazla kaliteli kaynağa ulaşabilirsiniz. Yabancı diliniz de varsa sınırsız bir kaynak havuzu hizmetinizde olacaktır.

Yazılım işi, uzun vadede gönül işidir. Seçim tamamen size ve ulaşmak istediğiniz noktaya bağlı. Şimdiden başarılar :)

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Nasıp Program yapılır
Windows pro 10
Ram : 8 gm
Ekran kartı : AMD Radeon RX 580
İşletimci : AMD Ryzen 5 2600
Pc bu ama nasıl program yapıcamı bilmiyorum
Program önerir misiniz

Al bakalım delikanlı burası tam sana göre yani ilk burdan başlarsan daha başarılı olacağını düşünüyorum
Adres : Code.org