Program Yapmak İçin Hangi Dil ?

Bu konuyu okuyanlar

118baran

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşalar,

Ben program yapmak istiyorum bir kaç tane projem var.

Ama hangi dil ile başlıyacağımı bilemiyorum. Biraz araştırma yaptım Pyhton buldum onunda fazla yararlanacak videolar veya yazılar bulamadım.

Yani daha başlangıç seviyesindeyim, html ve css biliyorum. Ama program yapmak için hiç bir alakası olmadığı için yani dah sıfırdayım.

Yapmak istediğim benzeri programlar ip adresi bulma vb. Gibi programlar ip adresi derken beni kendi hacker olmak isteyenlerenden görmeyin.

Şimdi benim için hangi programlama dili gerekli ?

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Kotlin öneririm. Çok değerlenecek diyim. Mobil için yalnız.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

öğrenmek için dökümanı bol olan ve desteği olan bir dili giriş için öneririm. Bana sorarsanız C#. Her yöne hitap ediyor neredeyse.

Saygılarımla

118baran

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

öğrenmek için dökümanı bol olan ve desteği olan bir dili giriş için öneririm. Bana sorarsanız C#. Her yöne hitap ediyor neredeyse.

Saygılarımla
Cevabınız için teşekkürler C# bakacağım.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Yeni başlayan birine "Kotlin" önermişler.. Trollemek mi istiyorlar, gülüyorum vallahi. Makine müh. 1. sınıf öğrencisine füze yap demek gibi bir şey.

Html ve Css biliyorsanız sizin için PHP veya ASP.NET MVC öğrenmeniz iyi olacaktır. PHP daha basit gelir, kolay ve hızlı öğrenirsiniz. ASP.NET MVC yani C# ise size hem web hem de masaüstü program geliştirme imkanı sunar ve uzun vadede hem iş bulma açısından hem de geliştirme açısından daha çok fayda sağlayacaktır. İngilizceniz varsa Udemy üzerinde çok faydalı eğitimler var.

Not: ASP.NET değil ASP.NET MVC yazdım. Klasik ASP.NET artık neredeyse kullanılmıyor ve Microsoft geliştirmeye devam etmiyor.

118baran

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Yeni başlayan birine "Kotlin" önermişler.. Trollemek mi istiyorlar, gülüyorum vallahi. Makine müh. 1. sınıf öğrencisine füze yap demek gibi bir şey.

Html ve Css biliyorsanız sizin için PHP veya ASP.NET MVC öğrenmeniz iyi olacaktır. PHP daha basit gelir, kolay ve hızlı öğrenirsiniz. ASP.NET MVC yani C# ise size hem web hem de masaüstü program geliştirme imkanı sunar ve uzun vadede hem iş bulma açısından hem de geliştirme açısından daha çok fayda sağlayacaktır. İngilizceniz varsa Udemy üzerinde çok faydalı eğitimler var.

Not: ASP.NET değil ASP.NET MVC yazdım. Klasik ASP.NET artık neredeyse kullanılmıyor ve Microsoft geliştirmeye devam etmiyor.

Cevabınız için teşekkürler.
Artık C# öğrenmeye başlıyacağım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Windows ortamına yapacaksanız C# biçilmiş kaftan zaten.Onun haricinde JavaScript mobil için çoklu platform desteğine sahip.Öncelikle hangi platform için uygulama yapacağına karar vermen gerek.Python gibi bir dil öğrenmek istiyorsan yanında mutlaka C gibi bir dil öğrenmek gerek ki bunla harmanlayabilesin.Java çok hızlı çalışır fakat zordur, Python ise yazması kısa, görece daha kolay ama yavaş çalışır.Çoğu program tek bir dil ile yazılmaz yanında mutlaka 2-3 dil kullanılır bu yüzden yazacağın sisteme uygun birbirleri ile uyumlu dillere bakmanı öneririm.C#,C,C++ gibi diller zaten Windows için idealdir.Ayrıca bu diller Java gibi dillere göre daha derli topludur yani çoğu platformda çok değişik şeyler göremezsin bu da öğrenme kolaylığını arttırır.Udemy aracılığı ile bunlara ait kurslara bakmanızı öneririm.Şimdiden kolay gelsin :)

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085

Abartmayalım. Kotlin, C++'a kıyasla kat kat kolay bir dildir. Hele Java ile Kotlin birlikte yağ gibi akıyor.

118baran

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Windows ortamına yapacaksanız C# biçilmiş kaftan zaten.Onun haricinde JavaScript mobil için çoklu platform desteğine sahip.Öncelikle hangi platform için uygulama yapacağına karar vermen gerek.Python gibi bir dil öğrenmek istiyorsan yanında mutlaka C gibi bir dil öğrenmek gerek ki bunla harmanlayabilesin.Java çok hızlı çalışır fakat zordur, Python ise yazması kısa, görece daha kolay ama yavaş çalışır.Çoğu program tek bir dil ile yazılmaz yanında mutlaka 2-3 dil kullanılır bu yüzden yazacağın sisteme uygun birbirleri ile uyumlu dillere bakmanı öneririm.C#,C,C++ gibi diller zaten Windows için idealdir.Ayrıca bu diller Java gibi dillere göre daha derli topludur yani çoğu platformda çok değişik şeyler göremezsin bu da öğrenme kolaylığını arttırır.Udemy aracılığı ile bunlara ait kurslara bakmanızı öneririm.Şimdiden kolay gelsin :)

Windows tabanlı yapacağım.
Kesin karar verdim. C# öğreneçeğim,

Peki C# Zormudur ?

118baran

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
KONU ÇÖZÜLDÜ.
C# ÖĞRENMEYE BAŞLAYAÇIM.

onuron

Asistan
Reaksiyon puanı
22
kuzenim seninle aynı şekilde yola çıktı " python " seçti baya yol almış araştırabilirsin. Zor bir iş ama bunu da belirteyim başarılar.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Neyi nasıl yapacağını kendin bilmiyorsan, başkası da senin için bilemez. Her kafadan ayrı bir ses çıkar ve kafan daha fazla karışır. İşi dil yapmaz, programcı yapar.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
Önce C# öğrenmen gerek

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
C# dilini öğrenmeye karar verdiysen
Microsoft - Açık Akademi
bu adrese üye ol c# eğitimlerini tamamla sonra ip adresi bulan programı yaparsın :)

Son düzenleme:

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Ben vb.net üzerinde yoğunlaştım ufak bir resim her şeyi açıklıyor...
13932684_995547980564075_8891467652072051177_n.png