Profesyonel fotoğraf makinesi tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
İçtenlikle söylüyorum, o kadar cahilce çocukça yorumlar/fikirler varki, umarım birisi ciddiye alıpda burdaki yorumlara göre bişey almaz.

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
yeniliklere açık olalım :)
sony alpha slt99
Yeniliklere açık olmak iyidir de birde ne istendiğine bakmak lazım :)
Fiyat uçuk olmasın, Nikon olursa iyi olur demiş arkadaş ;)
D90 üzerine çok model çıktı ama bu işin içinde profesyonel anlamda olanlar için bile onun yeri hala ayrı...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ya ben şimdi makine almak istiyorum merak saldım bu işe. Daha önce hep dijital kullandım profesyonel olarak arkadaş çevremle birlikte çok kullandım. Almışken güzel bir makine almak istiyorum yorumlardan anladığım kadarıyla Nikon D5100 iyi bir makine midir? Gelen cevaplara göre makineyi almayı düşünüyorum o yüzden iyisiyle kötüsüyle yazarsanız sevinirim:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar 500-600 tl arası güzel yarı prof. makine varmı bildiğiniz

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Makina alacak arkadaşlar, burdaki bir çok yorum kafanızı karıştırır, ancak kimsede eğrisi ile doğrusu ile neyi neden tercih edeceğini anlatmaz. Çünkü şuan piyasada kullanıcıların Nikon, Canon, Sony kavgaları var. Millet sahip olduğunun arkasında durmaya yada sevdiği markayı öne koymaya çalışıyor. Bu yanlış. Ben bir Nikon kullanıcısıyım. Ama Canon severimde aynı zamanda. Çünkü yüksek klasman makinaları aynı segmente aynı performenaslara sahip şekilde hizmet etselerde, alt segmentte makinalarında birbirlerine üstünlük göstreren modelleri her ikisinde de mevcut. Öncelikle şunu ayırmak gerekiyor. Sony'de dahil olmak üzere her markanın amatör, amatör+prof. ve Prof olan modelleri var. Bunları zaten fiyatları belirler. Öncelikle bütçe tabiki önemli. Ama kullanım kolaylığı ve kalitede önemli. Dünyada kabul edilmiş iki tane birinci sınıf lens üreticisi var. Bunlardan biri Nikkor lensleri diğer ise Carl Zeiss lensleridir. Makina gövdeleri istediğiniz sonucu vermek için tabii ki önemli olsada, asıl önemli olan lenslerdir. Fotoğraf kalitesini lens belirler. Canon ise kendi lenslerini üretir ve bu konuda da oldukça başarılıdır. Keskinlikleri ve doygunlukları güzel lensler üretir. Nikon ve Sony makina body'lerinde Sony'nin ürettiği sersor'leri kullanır. Canonn kendi sensorlerini üretir. Bu Arada uzaya gönderilecek olan yakın zamandaki bir uyduda canon'nun ürettiği yüksek kalite sersorler kullanılacak. Sonuç olarak üstünlük yarışı her zaman birbirlerine karşı var. Önemli olan bilmeyen birine ne tavsiye edilmeli ne almalı. Eğer geçici hevesleriniz varsa paranızı çöpe atmayın, gidin kendinize compaq bir makina alın. Hevesiniz geçerse içiniz cız etmez. Hee ama ben hevesliyim bunu yapacam ilerleyecem diyorsanız, o zaman işin rengi değişir. Fotoğrafçılık pahallı bir hobidir. Başladınız mı cebinizide yakmaya başlar. Yükü çoktur, ekipmanlar arttıkça sırtınıza binen çantanın ağırlığı artar, akan terleriniz sel olur. Sınırları hayal gücünüz ve yetenekleriniz kadar sınırlıdır. Hala devam diyorsanız...Bu noktada birinci olarak ne çekmek istediğinize karar vermek sizi doğru seçim yapacağınız makinaya bir adım yaklaştırır. ( Doğa ve Manzara, Portre, Hızlı etkinlikle, Yakın çekimler (makrolar) Ne istediğinize karar veremediniz, o zaman ne almalısınız ? Öncelikle İkinci el makinalarda uzak durun ( akibetini bilmiyorsanız tanımadığınız birine ait ise ) çünkü bu makinaların perde ömrü denen bir ömürleri var. Heee bitince makina çöp mü oluyor hayır. Yeni perde takılıyor devam ediyorsunuz. Ama 3/1 fiyatına maal oluyor. Perde ömrü ne kadardır ? yaklaşık kullanıma göre 10-20 yıl veya 150.000 - 200.000 karedir. Sıfır makina tercih etmeye çalışın ( bütçeniz gereği ) çok hevesli ve yetenekleri daha yatkın olan kişiler çabuk öğrenekleri için, alacakları amatör makinalar 6 ay bilemediniz 1 yıl sonra atıl kalacaktır. Çünkü yapmak istediklerine makina cevap veremez hale gelecek. Onu sat üstüne para koy yenisi al. Çekilmez çile... Bunun yerine yarı prof. olan bir makinaya tercih edebilirler. Amatör makinalar hangileri prof. olanlar hangileri. Canon grubunda 450D, 500D, 550D, 600D, 650D, 1100D gibi makinaları yarı amatör prof. makinaları. 10D, 20D, 30D, 60D gibi makinaları daha üst sınıf makinalarıdır. Daha da prof olacam diyenler içinse, 5D ve türvleri 7D ve türevleri, 1D ve türevlerini tercih edebilirler. Nikon da ise alt sınıf makinalar, D3100, D3200, D5000, D5100, D40, D40x gibi olan grup, daha amatör prof olan grup D200, D300, D300s, D700, D600, D7000, D7100 olan grup prof olanlar ise D4, D3s, D3x, D800 ve D800E olan modelleridir. Sony Alpha serisi A77 ve A99 dışındakiler yarı prof. olan modellerdir. A77 ve A99 üst sınıf makinalarıdır.Bu kadar makina içinde iyice kafanız karıştı ne seçeceğinizi iyice bilmez oldunuz...Hobiniz pahallı bunu unutmayın. Ama seçimlerini bu fiyatı daha da arttıracak. Canon alırsanız, lensleri euro'a endekslidir. Yani euro ne kadar artarsa lens fiyatları o denli etkilenir. Nikon lensler ise dolar'a endekslidir. Tabii ki dolar artınca onlarda artacak ama nikon lens 150$ karşılığı işlem görürken canon'un lens'i 150 Euro karşılığı işlem görecek.Bu bütçenizi sarsar. Sony de de Euro bazında olduğundan ve kendi lenslerini kullandığından bu fiyat biraz daha pahallı olacak. Muadil lensler yok mu var, ama muadili üretenlerde akıllandı, orjinal lenslere çok yakın fiyat veriyorlar. örnek 130$ veya 130€ karşılığı...Her neyse kullanım olarak makinalarda diyafram ve perde ayarları vardır. Bunları konuya göre hızlı değiştirmek ve bu işi kolay yapmak istersiniz. Canon ve sony'de bu kısım biraz zahmetli. Çünkü bir tane çevirmeli kademe değiştirici mevcut. Diğerini değiştirmek için bir tuşa basılı tutup tekrar tek olan çevirmeli kademe değiştiriciyi kullanmanız lazım. Nikon'nun alt sınıf amatör makinalarında da aynı şey geçerli. Ancak Nikonda bir üst sınıf makinalarında ve sonrasında bu iki ayrı seçimli kademe değiştirici ile yaparsınız. biri baş parmağınızın altındaki, diğeri işaret parmağınızın altındakidir. Canon da ise bu üst sınıf makinalarında var sadece. orta sınıf olan yarı prof. makinalarında bile tek seçimlidir. Öncelikle bu kolaylığı göz önüne alın. Canon üst sınıf makinaları dışındaki bütün makinalarının sensorleri nikon ve sony'nin sensorlerinden küçüktür. Bunuda gör ardı etmeyin. Canon'nun 700D modeli dahil olmak üzere yarı prof makinalarındaki perde hızları max. 1/4000 dir. Nikon'da ise 1/8000 dir. Bu da öğrendikçe size artısı olacak bir unsurdur. Benim havada arı'yı çekebilmem kadar veya patklatılmış balondaki suyu havada yakalamam kadar faydalı bir özelliktir. Bu kısmıda es geçmeyin. Renk doygunluğu olarak Canon makinaların çektiği siyah beyaz karelerin tadına doyum olmuyor. tonlama bir harika. Nikon bu konuda zayıf Sony ile bu konuda içli dışlı olamadım yorum yapamam. Canon'nun renk doygunluğu Nikonlara nazaran daha canlı olsada, bir fotoğrafçıya canlılık mı yoksa doğal renkler mi gerekir ( ne ise o ) tartışılır. Çekmek istediğiniz temaya göre bütün bu yazdıklarımı harmanlayıp kararlar verebilirsiniz. Ancak bütçe birinci öncelik. DSLR makina almayı düşünüyorsanır, sadece body için 1.300 TL - 15.000 TL gibi bir bedel ödemeyi kabul etmeniz gerekiyor. Bunun yanısıra iyi ve hızlı lensler istiyorsanırda yine aynı şekilde 1.700 TL - 20.000 TL gibi rakkamlara kadar uzanan bir yelpazeye bakıyor olacaksınız. Tripot, çanta, filtre, temizleme seti, yedek batarya, yedek hafıza kartı, yedeklerinizi barındırmak için taşınabilir diskler gibi unsurlarda cabası. Artık elinizde internet var. burada yazanları okuyup araştırıp ne almak istediğinize karar verebilirsiniz. Saygılar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkdaşlar canon bir makine istiyorum. fiyat en fazla 4.000 olabilir. önerilerinizi bekliyorum

frattk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SONY A77 ve 16-50 ile 70-300 lens.bu makineyi tavsiye ederim.lens ile birlikte 4000tl civarinda bisey olmasi gerekiyor.
harika bi makine.full hd video cekebiliyor.calisirken dikis makinesi gibi ses cikariyor :mrgreen:
incelemek isterseniz tanitim videosu da var www.youtube.com/watch?v=0Pk5X5rfwjI
bu arada ben sdn ye yeni basladim umarim linkte sorun olmaz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sizlerin bu yazilarini okudukça sadece gülüyorum. Nasil oluyorda bukadar basit yorumlar yapabiliyorsunuz. Yillardir fotoğraf daliyla ilgileniyorum ilk defa bu tarz garip yorumlari türkiyede görüyorum. Keşke ciddi anlamda bilen biri olsada güzel bilgiler paylaşsa. Adam x makine alacam hiç bilgim yok diyor biri crop çarpanindan diğrei iso diyafram enstantane den bahsediyor çok garip bir durum dayanamadim yazdim. Fuji için çok kötü demişler dünya marka bilinirliği canondan nikondan fazla ayrica kullandiği teknoloji daha ilerde ve sizin o sensörlerin küçük olarak çarpanlarini verdiğiniz cihazlara bakarsan keskinlikleri çok kötü modelleri vermişssiniz her lensi değişen makinelerde prof. Makine de değildir. Adamlar fujide nye sensörü küçük yapmişlar araştiran var mi hiç aranizda mesela x-s1 modelinde 8.8x6.6 ne tür sensörlerdir eğer uzun aralikli lens kullaniyorsaniz ki bu24-624 lens çok çok uzun aralikli lenstir burda adamlar büyük sensör kullansa 624 dip lens araliğinda nerdeyse %35 kayip yaşar. Bunu kapatmak için küçük sensör kullanmak zorunda neyse burda sayfalarca yazmam gerek sensör kullanim mantiklarini. Lütfen toplama, ezber yada yalniş bilgi paylaşmayalim kolay gelsin

Komedicocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1300 e teknosadan canon 1100d alabilirsin başlangıç için iyi hemde 18+55 ve 75-300 lensle birlikte iki lenste işini görür diye umuyorum. dersin ki daha yüksek mp olsun canon 600d al 2000 tl ye teknosada 18-55 + 75-300 lens +temizleme kiti bence iyidir :thumbup:

arkadaşlar benim imazam gözüküyormu bu arada bence çıkmıyor

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
profesyonel fotograf makinesi olarak Lumıa 920-925 önerebilirim 0 deklanşör gecikmesin :) :)

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
[MENTION=126564]mstfanar[/MENTION] o Kadar güzel çekıyorki profesyonel makinelerin Dslr orta sınıfına denk bana göre :) tabiki abartıyorum çok güzel yani anlamında

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba ben nikon makina alıcam sizce d90 mı almalıyım yokda D7000 mi hangisi daha iyidir çok kararsız kaldım.

Komedicocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım ben sana şöyle söyliyeyim eğer fotoğrafçılığa yeni başlıyacaksan canon 1100d veya nikon 3100 d alabilirsin 2 makinayıda kullandım ama nedense canonu daha çok sevdim sanırım canonun menüleri nikon kadar karışık değil galiba o yüzden. neyse eğer ben daha önce kullandım sadece değiştirecem yada daha iyi bir makina istiyorum diyorsan canon 600d veya nikon d90 alabilirsin ama canon mp olarak nikon d90 dan daha iyi ama yenede sen bilirsin . canon 550d 600d 650d arasında o kadarda çok büyük fark yok sadece bi kaç şey değişmiş teknik olarak her şeyi aynı ama sadece 550 d de sensör var vizöre gözünü koyunca ekran kapanıyo 600 ve 650d de ekran dönebiliyo ve 650d nin ekranı dokunmatik bence 600d al çünkü ekranın dokunmatik olması sana pek bişi kazandırmaz ama yaratıcı kadrajlama için dönen bi ekran çok iyi oluyo . he birde 650 d de videoda auto focus var eğer dersen ben fazla video çekmem çekersemde kendim ayarlarım dersen 600d yi al ama video çok çekiyorsan 650 d den şaşma .
gelelim fiyatlara:
ben her teknolojik aletimi teknosadan aldığım için ve orda genelde hep indirimdeolduğu için sana o fiyatları yazıcam
canon 1100d 18-55 +75-300 + lens temizleme kiti + canon 300eg bag 1300 tl
nikon 3100d 18-55 lens 1450 tl
canon 550d 18-55 lensle birlikte bilgim yok ama teknosadada yok ama yaklaşık 1500 tl galiba
canon 600d 18-55 + 75-300 lens + temizleme kiti + canon 300eg bag 2000 tl
canon 600d 18-55 lens 1500 (eğer peşin alırsan muakkak bi canon 300 eg bag veriyorlar :D
canon 650d 18-135 lens 2050 tl bimeks fiyatı

fiyatlar değişebilir ama indirim fiyatı bunlar

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Makina alacak arkadaşlar, burdaki bir çok yorum kafanızı karıştırır, ancak kimsede eğrisi ile doğrusu ile neyi neden tercih edeceğini anlatmaz. Çünkü şuan piyasada kullanıcıların Nikon, Canon, Sony kavgaları var. Millet sahip olduğunun arkasında durmaya yada sevdiği markayı öne koymaya çalışıyor. Bu yanlış. Ben bir Nikon kullanıcısıyım. Ama Canon severimde aynı zamanda. Çünkü yüksek klasman makinaları aynı segmente aynı performenaslara sahip şekilde hizmet etselerde, alt segmentte makinalarında birbirlerine üstünlük göstreren modelleri her ikisinde de mevcut. Öncelikle şunu ayırmak gerekiyor. Sony'de dahil olmak üzere her markanın amatör, amatör+prof. ve Prof olan modelleri var. Bunları zaten fiyatları belirler. Öncelikle bütçe tabiki önemli. Ama kullanım kolaylığı ve kalitede önemli. Dünyada kabul edilmiş iki tane birinci sınıf lens üreticisi var. Bunlardan biri Nikkor lensleri diğer ise Carl Zeiss lensleridir. Makina gövdeleri istediğiniz sonucu vermek için tabii ki önemli olsada, asıl önemli olan lenslerdir. Fotoğraf kalitesini lens belirler. Canon ise kendi lenslerini üretir ve bu konuda da oldukça başarılıdır. Keskinlikleri ve doygunlukları güzel lensler üretir. Nikon ve Sony makina body'lerinde Sony'nin ürettiği sersor'leri kullanır. Canonn kendi sensorlerini üretir. Bu Arada uzaya gönderilecek olan yakın zamandaki bir uyduda canon'nun ürettiği yüksek kalite sersorler kullanılacak. Sonuç olarak üstünlük yarışı her zaman birbirlerine karşı var. Önemli olan bilmeyen birine ne tavsiye edilmeli ne almalı. Eğer geçici hevesleriniz varsa paranızı çöpe atmayın, gidin kendinize compaq bir makina alın. Hevesiniz geçerse içiniz cız etmez. Hee ama ben hevesliyim bunu yapacam ilerleyecem diyorsanız, o zaman işin rengi değişir. Fotoğrafçılık pahallı bir hobidir. Başladınız mı cebinizide yakmaya başlar. Yükü çoktur, ekipmanlar arttıkça sırtınıza binen çantanın ağırlığı artar, akan terleriniz sel olur. Sınırları hayal gücünüz ve yetenekleriniz kadar sınırlıdır. Hala devam diyorsanız...Bu noktada birinci olarak ne çekmek istediğinize karar vermek sizi doğru seçim yapacağınız makinaya bir adım yaklaştırır. ( Doğa ve Manzara, Portre, Hızlı etkinlikle, Yakın çekimler (makrolar) Ne istediğinize karar veremediniz, o zaman ne almalısınız ? Öncelikle İkinci el makinalarda uzak durun ( akibetini bilmiyorsanız tanımadığınız birine ait ise ) çünkü bu makinaların perde ömrü denen bir ömürleri var. Heee bitince makina çöp mü oluyor hayır. Yeni perde takılıyor devam ediyorsunuz. Ama 3/1 fiyatına maal oluyor. Perde ömrü ne kadardır ? yaklaşık kullanıma göre 10-20 yıl veya 150.000 - 200.000 karedir. Sıfır makina tercih etmeye çalışın ( bütçeniz gereği ) çok hevesli ve yetenekleri daha yatkın olan kişiler çabuk öğrenekleri için, alacakları amatör makinalar 6 ay bilemediniz 1 yıl sonra atıl kalacaktır. Çünkü yapmak istediklerine makina cevap veremez hale gelecek. Onu sat üstüne para koy yenisi al. Çekilmez çile... Bunun yerine yarı prof. olan bir makinaya tercih edebilirler. Amatör makinalar hangileri prof. olanlar hangileri. Canon grubunda 450D, 500D, 550D, 600D, 650D, 1100D gibi makinaları yarı amatör prof. makinaları. 10D, 20D, 30D, 60D gibi makinaları daha üst sınıf makinalarıdır. Daha da prof olacam diyenler içinse, 5D ve türvleri 7D ve türevleri, 1D ve türevlerini tercih edebilirler. Nikon da ise alt sınıf makinalar, D3100, D3200, D5000, D5100, D40, D40x gibi olan grup, daha amatör prof olan grup D200, D300, D300s, D700, D600, D7000, D7100 olan grup prof olanlar ise D4, D3s, D3x, D800 ve D800E olan modelleridir. Sony Alpha serisi A77 ve A99 dışındakiler yarı prof. olan modellerdir. A77 ve A99 üst sınıf makinalarıdır.Bu kadar makina içinde iyice kafanız karıştı ne seçeceğinizi iyice bilmez oldunuz...Hobiniz pahallı bunu unutmayın. Ama seçimlerini bu fiyatı daha da arttıracak. Canon alırsanız, lensleri euro'a endekslidir. Yani euro ne kadar artarsa lens fiyatları o denli etkilenir. Nikon lensler ise dolar'a endekslidir. Tabii ki dolar artınca onlarda artacak ama nikon lens 150$ karşılığı işlem görürken canon'un lens'i 150 Euro karşılığı işlem görecek.Bu bütçenizi sarsar. Sony de de Euro bazında olduğundan ve kendi lenslerini kullandığından bu fiyat biraz daha pahallı olacak. Muadil lensler yok mu var, ama muadili üretenlerde akıllandı, orjinal lenslere çok yakın fiyat veriyorlar. örnek 130$ veya 130€ karşılığı...Her neyse kullanım olarak makinalarda diyafram ve perde ayarları vardır. Bunları konuya göre hızlı değiştirmek ve bu işi kolay yapmak istersiniz. Canon ve sony'de bu kısım biraz zahmetli. Çünkü bir tane çevirmeli kademe değiştirici mevcut. Diğerini değiştirmek için bir tuşa basılı tutup tekrar tek olan çevirmeli kademe değiştiriciyi kullanmanız lazım. Nikon'nun alt sınıf amatör makinalarında da aynı şey geçerli. Ancak Nikonda bir üst sınıf makinalarında ve sonrasında bu iki ayrı seçimli kademe değiştirici ile yaparsınız. biri baş parmağınızın altındaki, diğeri işaret parmağınızın altındakidir. Canon da ise bu üst sınıf makinalarında var sadece. orta sınıf olan yarı prof. makinalarında bile tek seçimlidir. Öncelikle bu kolaylığı göz önüne alın. Canon üst sınıf makinaları dışındaki bütün makinalarının sensorleri nikon ve sony'nin sensorlerinden küçüktür. Bunuda gör ardı etmeyin. Canon'nun 700D modeli dahil olmak üzere yarı prof makinalarındaki perde hızları max. 1/4000 dir. Nikon'da ise 1/8000 dir. Bu da öğrendikçe size artısı olacak bir unsurdur. Benim havada arı'yı çekebilmem kadar veya patklatılmış balondaki suyu havada yakalamam kadar faydalı bir özelliktir. Bu kısmıda es geçmeyin. Renk doygunluğu olarak Canon makinaların çektiği siyah beyaz karelerin tadına doyum olmuyor. tonlama bir harika. Nikon bu konuda zayıf Sony ile bu konuda içli dışlı olamadım yorum yapamam. Canon'nun renk doygunluğu Nikonlara nazaran daha canlı olsada, bir fotoğrafçıya canlılık mı yoksa doğal renkler mi gerekir ( ne ise o ) tartışılır. Çekmek istediğiniz temaya göre bütün bu yazdıklarımı harmanlayıp kararlar verebilirsiniz. Ancak bütçe birinci öncelik. DSLR makina almayı düşünüyorsanır, sadece body için 1.300 TL - 15.000 TL gibi bir bedel ödemeyi kabul etmeniz gerekiyor. Bunun yanısıra iyi ve hızlı lensler istiyorsanırda yine aynı şekilde 1.700 TL - 20.000 TL gibi rakkamlara kadar uzanan bir yelpazeye bakıyor olacaksınız. Tripot, çanta, filtre, temizleme seti, yedek batarya, yedek hafıza kartı, yedeklerinizi barındırmak için taşınabilir diskler gibi unsurlarda cabası. Artık elinizde internet var. burada yazanları okuyup araştırıp ne almak istediğinize karar verebilirsiniz. Saygılar.

Adam yazmış işte. Daha ne bekliyorsunuz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben ilk kez prof. bi makine kullanacam bütçemde sınırlı bana tavsiye verir msiniz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şiirin oldukça hoş ama dijital fotoğrafta en önemli şey keskinlik,derinlik ve contrast değerleridir,bunlarda objektifin kalitesi, sensör hızı,contrast,hassasiyet yani (ışığa duyarlılık)iso canon contrast derinliği ve hassasiyet yani iso değerleri olarak her zaman nikonu üç e katlar 5d mark ııı ün değerlerine nikon un megapiksel ile göz boyayan,son modeli olan nikon sitelerinde en iyi diye lanse edilen d800 dahi ulaşamamıştır. selamlar ( dede)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Kompakt kamera fiyatına Pentax makineler satılıyor.

K20D, K10D, K7
Samsung GX10, GX20

Gidip saçma sapan makinelere para vereceğinize bunları 2.el alın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaşlar. Ben de ilk kez profesyonel fotoğraf makinesi almak istiyorum. Daha önceki cevaplarda olduğu gibi Canon 600D tavsiye edildi bana. Ama bir taraftan da başlangıç seviyesinde olsan bile ne kadar iyi makinen olursa o kadar iyi sonuçlar alırsın diyenler de oldu. İngiltere de yaşıyorum. Daha hiç fiyat araştırması yapmadım burada. Ama bütçem 1500-2000 lira arası. Bir fikri olan var mı acaba?

frozen_king

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kıy paraya al d7000 al gayet güzel .

Aşşa yukarı 2500 lira civarı imiş suan makina

S

SDN Okuru

SDN Okuru
acil makina almam lazim daha önce fujifilm kullandım 1000 ile 1500 arası bana yardım cı olumusunuz lütfen

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selamlar arkadaşlar bi arkadaş aracılığıyla Amerika dan makine getirteceğim de profesyonel bir şey istiyorum ben nikon a karar verdim ama fikirlere açığım, 400 dolarlık bi bütçem var, slr olsun istiyorum ve ilk makinemi alacağım yardımcı olursanız sevinirim önerilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selam öncelikle fuji film x-s1 modelini düşünüyorum sizce almalımıyım ondan iyi modellerde varmı varsa yönlendirin çok kararsızım