Profesyonel fotoğraf makinesi tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
anlıyorum fakat bir yarı pro Makine yerıne koyulamaz yada bir çekim olcağında bir fotoğraf çekilmesi gerektiğinde bu nokia ile çek yarı pro gibi demek bence nikon, canon gibi bu işe yıllarını vermiş firmalara emeklere küfür etmek gibi inanıyoru ki o telefonun toplasan 5 cm lik deliğine bir nikon 18-105 vlr lensi girmez yada daha düşük bir makinenin lensi girmez :) Sadece kendi lenslerini geliştirip iyi bir yazılımla telefon kameralarının en iyisi olabilir Telefon ve Fotoğraf Makinesi Piyasası Karıştırılmamalı bence :)
neyse son kararı vercek olan biz değiliz arkadaş hangisinden isterse onu alsın şimdiden hayırlı olsun:D

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Merhaba arkadaşlar,ben İpek. 15 yaşındayım. Eski makinam Panasonic'ti yarı profesyoneldi,amatör çekimlerimi çekebildiğim kadar onunla çekmeye çalışıyodum. Babamla daha iyi bir makine almaya karar verdik,babam ilk başta Nikon 3100'da karar kılmıştı,fakat sonradan, o makineyi kullanabilmek için daha üst düzey bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunu öğrendik. Ve Canon 600D'ye karar verdik. Elektro Markta 1800 liraya buldum. Alırsak doğum günümde alıcaz,doğum günüm de 6Aralık kararsızım,,,,
Nikon 3100 kullanabilmek için daha üst düzey bilgiye ihtiyaç duyulduğu için 600D alıyorsun öyle mi? Kusura bakma da sana bunu söyleyenin ne fotoğrafla ne makinayla bir alakası yok. 600D giriş seviyesi olarak geçer ama orta seviyeye yakındır. O makineyi kullanmak için de bazı teknik bilgilere sahip olman gerekir yoksa otomatik çekeceksen elindekiyle devam et. O makinayı kullanan hatta zamanında belgesel bile çekmiş biri olarak makinanın bu şekilde telaffuzu gerçekten çok bilgisizce.

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Daha bir şeye yatkın değilim :) 50mm 1:1.8 bir de kit lensi var şimdilik. İlerde bakıcaz o zaman teşekkürler.
sana da tavsiyem arkadaşım önce neden fotoğraf çekmek istediğini bir kendine sor. çiçek böcek çekeyim, arkadaşlarla ortamı şenlendirelim Facebook'a malzeme çıksın diyorsan al bir Lumix serisi işini hayli fazla görür. Ama diyorsan ki ben fotoğrafa gönül verdim. Bu işi gerçekten tekniğiyle bilgisiyle yapacağım, hakkını vereceğim o zaman giriş seviyesi bir makina alıp önce manuel ayarları öğren. Artık makine fiyatları hızla düşüyor. Sen öğrendikten sonra da ucuza daha yüksek seviyesini bulursun merak etme. Lens işine gelince de fotoğraf çekmeyi öğrendikten sonra ikinci adım hangi alanda yoğunlaşacağındır. O da olsun, bu da olsun dersen aslında hiçbir şey bilmemek anlamına gelir. Her alanın lensi farklı. Yoksa başka bir konuda geçtiği gibi alırsın bir 18-200 ne görürsen çekersin. Bence önce bunları bir düşünüp karar ver sonra paran boşa gitmesin. Çok yetenekli olduğu halde makine alacak durumu olmayan insanlar var maalesef ve seni tenzih ederek konuşuyorum. Parası olup bu konuda hiçbir şey bilmeyen ve uğraşmayacak insanların elinde pro - yarı pro makine görünce üzülüyorum. İnşallah istediğin gibi bir makine bulursun ve başarılı olursubn.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
sana da tavsiyem arkadaşım önce neden fotoğraf çekmek istediğini bir kendine sor. çiçek böcek çekeyim, arkadaşlarla ortamı şenlendirelim Facebook'a malzeme çıksın diyorsan al bir Lumix serisi işini hayli fazla görür. Ama diyorsan ki ben fotoğrafa gönül verdim. Bu işi gerçekten tekniğiyle bilgisiyle yapacağım, hakkını vereceğim o zaman giriş seviyesi bir makina alıp önce manuel ayarları öğren. Artık makine fiyatları hızla düşüyor. Sen öğrendikten sonra da ucuza daha yüksek seviyesini bulursun merak etme. Lens işine gelince de fotoğraf çekmeyi öğrendikten sonra ikinci adım hangi alanda yoğunlaşacağındır. O da olsun, bu da olsun dersen aslında hiçbir şey bilmemek anlamına gelir. Her alanın lensi farklı. Yoksa başka bir konuda geçtiği gibi alırsın bir 18-200 ne görürsen çekersin. Bence önce bunları bir düşünüp karar ver sonra paran boşa gitmesin. Çok yetenekli olduğu halde makine alacak durumu olmayan insanlar var maalesef ve seni tenzih ederek konuşuyorum. Parası olup bu konuda hiçbir şey bilmeyen ve uğraşmayacak insanların elinde pro - yarı pro makine görünce üzülüyorum. İnşallah istediğin gibi bir makine bulursun ve başarılı olursubn.

Elimde 600D makine var zaten. :) Gazetecilik okuduğum için aldım ve bazı yerlerde uzaktan fotoğraf çekmem gerekiyor bu yüzden de öncelikle zoom lens almam gerekli galiba. :D

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Gazetecilik ile fotoğrafçılık aynı şey değil.
Misal paparazzici düşün iso 6400 de fotoğraf çeker ona bi noise reduce uygular fotoğrafı 200x200 piksel yapar basar gazeteye.
Ben iso 6400 ile çektiğim fotoğrafı ne yaparsam yapayım internet sitemde dahi paylaşamam.

Eğer zoom lens düşünüyorsan 70-200.
Aralık çok ideal 70-100 portre çekersin 100-200 al sana zoom aralığı.

Tamron 70-200 f2.8 kullanıyorum ben bir gün beni üzmedi (ay fotoğraflarım hariç 200mm az kalıyor).

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Gazetecilik ile fotoğrafçılık aynı şey değil.
Misal paparazzici düşün iso 6400 de fotoğraf çeker ona bi noise reduce uygular fotoğrafı 200x200 piksel yapar basar gazeteye.
Ben iso 6400 ile çektiğim fotoğrafı ne yaparsam yapayım internet sitemde dahi paylaşamam.

Eğer zoom lens düşünüyorsan 70-200.
Aralık çok ideal 70-100 portre çekersin 100-200 al sana zoom aralığı.

Tamron 70-200 f2.8 kullanıyorum ben bir gün beni üzmedi (ay fotoğraflarım hariç 200mm az kalıyor).
Haklı olmakla birlikte @re13el eğer muhabirlik yapacaksan hangi duruma ne zaman maruz kalacağını bilemezsin. Yakınında birşey olur sen 70 mm'yi kadraja sığdıracağım diye uğraşıp geri geri giderken çektiğin şeyin etrafında insan kalabalığı varsa görüş açını zaten ayarlamana imkan ok. 200 mm kullanırken de dip noktada çektiğin resim kaliteli olmayacak. Zaten halihazırda crop olayı da var. 18 - 135 denesen bu sefer de 7x zoom yapar ki onda da net sonuç alman birazcık zor. Ben muhabirlik yaptım ve gene çok absürd birşey olmadıktan sonra 18-55 iş görüyor. Eğer 3x üzeri zoom alırım dersen ama 18-135 ya da ona yakın dene. 70-200 konusunda arkadaşa katılsam da pratikte mesleki olarak 70mm başlangıcı seni çok zorlayacak. Hiçbir şey çekemeyip zılgıt yemektense çöp çek gene de elinde birşey olsun editöre vermek için.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
D90 eski ama canavar gibi makinedir, geçen bir abinin cihazını kullandım tenis maçında müthiş bişey gerçekten. Kullanması keyifli bir kere...
650D canon un giriş seviyesinin en üstü en moderni. Hiç incelemedim merak ettmediğim için eski modellere göre mutlaka iyidirde D90 ın keyfi ayrıdır.
D90 yerine bütçe biraz daha zorlanıp bir kere alıyorum zaten diyip D7000 de alabilirsiniz.

Yada sıfır D90 yerine ikinci el Pentax K5 de alabilirsiniz canavar gibi makinedir.
Keza K7 K20D.

İkinci el konusunda shutter dediğimiz aynanın açılıp kapanma ömrü en önemli etkendir.
Genelde Canon Nikon gibi makinelerde 50-100 arasında perte çıkarken Pentax da çelik olan o mekanizma 250-300bin rakamlarını çok rahat görür. O sebepten Pentax ın 2. eli çok güvenilirdir.

Birde hemen hemen her Pentax makinada gövdere titreşim engelleme mekanizması vardır.
40 senelik bir 50mm f1.7 alırsınız titreşim engelleyiciyi aktif edip kullanabilirsiniz.

Ancak Canon veya Nikon da bu yoktur. Onlarda titreşim önleyici lensler üzerinde vardır IS ve VR diye geçer ve bu lenslerde hiç ucuz değildir.

Yalnız 70-200 ler öyle sıradan lensler değildir. 200mm de canavar gibi sonuç verirler. Misal Canon 70-200 L USM IS evlere şenlik getiren bir lensdir :D
Aynı zamanda incir ağacıda diker 2000$ civarıdır çünkü :D :D
Şimdi misal canon da 50-300 falan var sanırım kit lens. Sokakda görsem bir tekmede ben atarım ona...
Tamam o kötüdür 300mm de adam akıllı fotoğraf çekilmez mutlaka ve mutlaka kayıp olur ama 70-200 serileri öyle değildir.
Zaten ebatlarından bellidir ne oldukları :D

karavali

Asistan
Reaksiyon puanı
1
dalaşmayın beyler unuttunuzmu bir zamanlar vga kameralı telefonlarla fotoğraflar çekinirdik :D

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
makine çok önemli değil, asıl olay lenste, canon 500d al yanına iyi bir lens.

Umut.85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende fotoğraf makinelerine meraklıyım ama hiç istediğimi bulamadım!

hmzgny

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
herkes nikon yada canon dan bahsediyor; tamam sağlam,kaliteli makineler ama FUJİFİLM X S1 hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
sizce FUJİFİLM X S1 nikon ve canon'un seviyelerine ne kadar ulaşabilir?

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
herkes nikon yada canon dan bahsediyor; tamam sağlam,kaliteli makineler ama FUJİFİLM X S1 hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
Canon'un G serisindeki bir makinayla karşılaştırmasını incelemiştim ve ondan daha iyi olduğu yerler var ama fiyat - performans olarak bakarsan gereksiz bir makine. makinanın iyi olmaası iyi netice verecek diye bir şey yok. temel eğitimi olmayan birinin eline istersen Mark 3 ver.Başlangıç seviyesinde eğer deneme amaçlı makine alınacaksa FZ150 ile başlanabilir. Fiyat - Performans olarak iyi bir makine. Artık kampanyalar vs. 600D'ler 1.500 TL'lere kadar indi. Çok daha cazip bir makine. Hatta 1.000 TL'den biraz daha fazla bir bütçeyle iyi DSLR - DSLR Like makineler var. Sonuçta Canon - Nikon'un bu kadar dillendirilmesinin nedeni Türkiye'de hemen her parçasının bulunabilmesi. Ben şahsen Pentax'ı ayrıca severim ve Sony de mesela fotoğraf olayında bence Canon ve Nikon'dan daha iyi neticeler veriyor. Hem iso performansı hem contrast olarak daha iyi. İş reklamda bitiyor maalesef.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

Forumda bir arkadaşda var onun için biraz araştırmıştım.
Sınıfının en iyisi gibi duruyor. Tüm incelemelerde falan fazlası ile beğenilmiş. Gerçekten iyi duruyor ama fiyatını vs göz önüne alınca müthiş gereksiz bir alet.
Neredeyse yarı fiyatına ondan 2 gömlek üstün 2. el DSLR makine alınabilir.
DSLR kullanmak varken DSLR-Like kullanmak çok luzümsüz bir davranış.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba Eos 600D Kullanmış Birisi Olarak Video Konusunda D5100 den İyi olduğunu Fakat d5100 ün fotoğraf konusunda 1 adım önde olduğunu söyleyebilirm ama ben video da kullanırım dersen kesinlikle Canon 600d Al Derim Ayrıca 600d Nin Canonun Kullanımı Daha kolaydır Başlangıç için 600d alman.600d 18-55 lens ile carrefourda 1450 lira şuanda carrefourda almak istiyorsan kaçırma ve 1500 liradan fazla verme her iki makinaya

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Canon zaten video konusunda çok iddaalıdır. 550D serisi ile DSLR camiasına profesyonel video kamera işini görecek bir teknoloji ile geldiler, her yeni makinede bu çıtayı biraz daha yükselttiler. Ancak imaj kalitesi olarak eski modelleri bilmemde günümüz modellerinde nikon hep bir adım önde canon'a göre

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merabalar fotoğraf makinesi almak istemiyorum. yeni başlayacağım daha sıfırım. bu yüzden hangi makineyi alacağımı bilmiyorum. 500D 550D 60D D3100 D90 makinelerini duydum ama fikirlerinize ihtiyacım var.

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
canonun 500D (modelde yanılmıyorsam) kampanya var mediamarkt ta yanında 3 tane lens veriyor 1999 fiyatı...

kurstaki bir arkadaşımız aldı gayet uygun bir fiyat... kampanya bitmediyse kesinlikle öneririm..

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Fotoğraf çekmek vardır, fotoğraf çekmek vardır.

Kimisi fotoğraf çektiğini zanneder, kendisini fasülyeden nimet sayar yeni başlayanlara 500D 550D D3100 gibi vasat makineler önerir.
D90 gibi bir makinin ağır kaçacağını söyler.

Fotoğraf çekmek için 3 tane bilmeniz gereken şey var. Diyafram, enstantene, iso gerisi teferruat.
Bu ayarlar 350D de de aynıdır 5D Mark III de de aynıdır, değişmez.
Bunları bildikten sonra tüm makineleri kullanır çok rahat bir şekilde fotoğraf çekersin.

Ancak fotoğraf çekmek? O tamamı ile yetenek işidir.
Ya çok uğraşıp kazanılacak bir yetenektir yada beyninde doğuştan gelen bir yetenektir.

Ben kendimi yetenekli olarak görmüyorum. Kendimi geliştirecek çok fırsatım zamanımda olmuyor, yinede keyifli bir hobi olaraktan devam ediyorum bu sevdaya...

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
hem;"500D 550D D3100 gibi vasat makineler önerir.
D90 gibi bir makinin ağır kaçacağını söyler." diyorsun

hem de "
Bu ayarlar 350D de de aynıdır 5D Mark III de de aynıdır, değişmez." diyorsun. usta çelişkili söz bunlar

ama şu konuda hakkını yemeyelim "
Ancak fotoğraf çekmek? O tamamı ile yetenek işidir."

anı fotoğrafçılığı yaparak aile albümü oluşturacaksanız dslr cihazlara hiç girmeyin alın bir tane cep boy rahat rahat kullanın...

ama fotoğraf dünyasına girecekseniz dslr şart...

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
hem;"500D 550D D3100 gibi vasat makineler önerir.
D90 gibi bir makinin ağır kaçacağını söyler." diyorsun

hem de "
Bu ayarlar 350D de de aynıdır 5D Mark III de de aynıdır, değişmez." diyorsun. usta çelişkili söz bunlar

ama şu konuda hakkını yemeyelim "
Ancak fotoğraf çekmek? O tamamı ile yetenek işidir."

anı fotoğrafçılığı yaparak aile albümü oluşturacaksanız dslr cihazlara hiç girmeyin alın bir tane cep boy rahat rahat kullanın...

ama fotoğraf dünyasına girecekseniz dslr şart...

Ben 550D al D90 sana ağır kaçar demem. Diyorlar dedim.

Fotoğraf çekmek için 3 tane şey var dediğim gibi. Onlarda tüm makinelerde aynıdır.
Sen bu 3 lüyü kullanmayı biliyorsan ki cep telefonu kullanan birisi rahatlıkla bu 3 şey ne işe yarar öğrenebilir.
O sebepten "imkan varsa" ben yeni başlayacağım giriş seviyesi alayım, diğerleri bana ağır gelir gibi birşey söz konusu değildir.

Kendimden biliyorum, öğrendikçe hep daha iyisini istersin.

Ben şipşak fotoğraf makinesi aldım.
1 ay sonra bu ne ya oyuncak gibi dedim panasonic FZ38 aldım yarı profesyonel.
3-5 ay sonra ya buda çok amatör kalıyor dedim DSLR Pentax K-x aldım.
6 ay kadar sonra olayın tekniğini donanımını iyice kavrayınca K-x in piyasdaki D3100 gibi, 550D ler gibi sadece modern, imaj kalitesinden yoksun modellerden biri olduğunu öğrendim daha eski olan Pentax K20D aldım.

Bu cihaz anasının gözü gibi makine :D
1 seneyi aşkın süredir çok severek kullanıyorum ama ayrılık vakti geliyor.
Özellikle spor müsabakalarında yüksek iso ihtiyacımı karşılamıyor. Pentax K5 veya Nikon D7000 tarzı bir modele geçmeyi planlıyorum 6 aylık süreç içinde.

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
tamamdır usta yanlış anlamamı düzelttim,

diyafram, enstantene ve iso bunlar zaten olmazsa olmaz...

dediğin gibi insan öğrendikçe elindekinin yetersizliği ortaya çıkıyor.... seneye doğru bende elimdekini çıkartıp daha üst modellere geçmeyi düşünüyorum...

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ben şöyle fotoğrafçıyım, böyle fotoğrafçıyım hiç bir zaman böbürlenmem. Biliyorum ki o yetenek bende yok, olurmu? Belki...
Çok fırsatı yok fotoğraf çekmeye kimi zaman ayda ancak 1 kere 2 kere fotoğraf çekmeye çıkıyorum dışarı.

Ancak donanımları incelemeye zamanım oluyor. Çok şükür 3-5 imkanda var alıyorum, satıyorum, deniyorum, tecrübe ediniyorum.
O sebepten biliyorum ki azcık öğrendiğinizde giriş seviyesi modellerin aslında sadece göz boyama amaçlı yapıldığı...
Giriş seviyesi alıp, sonra satıp bir üst modeli yada daha iyi ama daha eski modeli almamak için alırken iyisini almak şart.

emrekirbiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bence Nikon D5100 al derim.Başlangıç seviyesi ama profesyonel diyebiliriz.Fiyatı da 1.700 civarlarda.
Daha sonra sana Nikon D3200'de öneririm.

Ama D5100 mü? D3200 mü dersen
- D5100

Ve bu siteden de gelişmiş ürün karşılaştırması yapabilirsin ; www.kiyas.la

kendo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında herkes çok güzel ve yeterli yorumlar yapmışlar ama bence markaya ve ondan önce lense karar vermelisin !!!

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
makineye para verme objektife para ver.

cagridata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Body'ye neden bu kadar önem verilir hala anlamıyorum.
Kaliteli bir, örneğin Canon alınacaksa L serisi lens ile bugün 400D ile bile mükemmel fotoğraflar çekmek mümkün.

hacım iyi hoş diyosunda L serisi objektif full frame yani minimum 5DMarkII ye göre :D
400D dediğin alet focal sensör aradaki 1,6 çarpan farkını görmeden nasıl yorum attın ona şaşırdım :)
onuda bırak 700 - 750 tl verip makina alan (ikinci el 400D) adam sence minimum 1500 tl'den başlatan fiyatlara objektif alırmı o ayrı bi konu tabi :)

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
hacım iyi hoş diyosunda L serisi objektif full frame yani minimum 5DMarkII ye göre :D
400D dediğin alet focal sensör aradaki 1,6 çarpan farkını görmeden nasıl yorum attın ona şaşırdım :)
onuda bırak 700 - 750 tl verip makina alan (ikinci el 400D) adam sence minimum 1500 tl'den başlatan fiyatlara objektif alırmı o ayrı bi konu tabi :)

Nasıl FF'e göre? Benim 400D'me taktığım L serileri neydi, Doğan L miydi? :D
700-750TL veren adama L al demiyorum ki ben, 2000-2500TL'lik body peşinde koşanlara diyorum.