Power düğmesine basmadan PC Açma

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayari çalistirmak için kullanilan en yaygin yöntem power dügmesine basmaktir. Ancak bu olay size zor geliyor ya da bilgisayarinizi çalistirmak için farkli yöntemler ariyorsaniz iste size bir kaç yöntem...

Bu yöntemlerle bilgisayarinizi Mouse sag tusu ya da klavyeden girilen bir parola ile çalistirmaniz mümkün. Bütün bu ayarlar için önce BIOS 'a girmemiz gerekecektir. Bunun için bilgisayariniz açilirken DELETE tusuna basmaniz yeterli olacaktir. BIOS da 'INTEGRATED PERIPHERALS' bölümüne girin ve 'Power On Function' ayarini bulun. Burada genel olarak 'Button Only' seçenegi seçilidir. Bu kismi 'Mouse Right' yapmaniz halinde artik bilgisayariniz Mouse sag tiklamasiyla açilacaktir.

Bir diger alternatif ise bu bölümü 'Password' olarak ayarlarsaniz 'KB Power On Password" kisminda belirttiginiz herhangi bes karakterlik bir parola ile makinenizi açabilirsiniz.
:D

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Aslında bunların yerine power tuşunu devre dışı bırakma seçeneği olmalı.
Bunun gibi bir çok şekilde bilgisayar açılabilir tamam ama neden kullanalım power tuşu varken? :) Onun için eğer kullanacaksak geçerli bir sebebimiz olmalı. Mesela bilgisayarımız bozukmuş gibi davranıp başkasına kullandırmamak için :D Ya da biz yokken kimse açmasın diye. İşte bunun için power tuşu devre dışı bırakılabilmeli. Peki ya sonra nasıl açılıyordu unutursak? :D Merak etmeyin onun da çözümü var, pili söker veya CMOS'u silersiniz.

Bu arada bu özellik genellikle eski bilgisayarlarda yok.

gorko

Asistan
Reaksiyon puanı
3
adam anlatmış işte ama paraloyla girmek en iyisi en azından hırsızlara yem olmaz yada kardeşime :D

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
evde ufaklıklar varsa yada komsunun cocugu devamlı sıze gelıyorsa guzel bır fıkır :D

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Ben biosta INTEGRATED PERIPHERALS diye bir bölüm bulamadım.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Deme ya :S

Halbuki bilgisayarı alalı 1 yıl bile olmadı.Biosu güncellemem mi gerekiyor şimdi ;(

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sen dua et de bios güncellemekle paçayı sıyırabilesin :D
Şaka bir yana da bütün bioslar aynı değil. Belki seninki AMI BIOS tur.
Ondaki seçenekler daha farklı.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Yok ben vazgeçtim bir power tuşu yüzünden bios güncelleme riskine giremem.
Ne biostur bilmiyorum.Kısacası ben almıyım :]

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaşlar benim bi sorunum var. Laptopu kapağını açtığımda pc direk açılıyor powera basmaya gerek kalmıyor hep böyle oluyor servise göndermiştim servisten geldikten sonra böyle olmaya başladı sebebi nedir ? Şimdiden teşekkürler :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba, hem mouse sag tiklama hemde normal power tusu ile aca bilirmiyim ikiside ayni anda calisa bilirmi?

Mevlüt Aydemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kasalı pc lerde arka fanın kablosunu söktüğünüzde otomatik açılıyor düğmeye basmadan en azından bende öyleydi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim laptopun power düğmesi bozulldu biosun sürümü qu131 diyo. bu sürümde de power tuşu ataması yapabiliyor muyuz . integrated peripherals diye bir seçenek yok. çok kısıtlı seçenekler var.

portokali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunu istemem de geçerli bir sebep var
Benim buna çok ihtiyacım var mesela ne program denediysem bilgisayarımı uzaktan çalıştırmayı beceremedim piyasa da 50-60 TL ye satilan akıllı prizlerlere statik ip ye gerek kalmadan çalıştırabileceğim.
Ama öncelikle fişe takınca çalışacak şekilde ayarlayabilmeliyim...