Power bank zarar mı veriyor ?

Bu konuyu okuyanlar

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Dostlar bilindiği üzere Power bank pazarı inanılmaz boyutta. Bim, a101 vsvs. her taraftalar. Ben cihazımı her zaman orjinal şarj aleti ile kullanırım. Ama yeni alınan bir telefonu power bank ile şarj etmek cihaza zarar verebilir diye düşünüyorum. Bir yerde power bank markası kaliteli olursa sıkıntı olmaz diye bir şey okudum. Fakat samsung veya xiaomi'nin power bank aletını Lg bir cihaza bağlayıp şarj edersek otamatik olarak orjinal şarj aleti ile etmemiş oluyoruz. Bu kısa vadede veya uzun vadede zarar oluşturması mühtemeldir bence. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Kaliteli bilindik markaların şarj aleti ile şarj ederseniz sıkıntı çıkmaz fakat çakma ve bilinmedik markalarda sıkıntı çıkma olasılığı yüksek

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Dostlar bilindiği üzere Power bank pazarı inanılmaz boyutta. Bim, a101 vsvs. her taraftalar. Ben cihazımı her zaman orjinal şarj aleti ile kullanırım. Ama yeni alınan bir telefonu power bank ile şarj etmek cihaza zarar verebilir diye düşünüyorum. Bir yerde power bank markası kaliteli olursa sıkıntı olmaz diye bir şey okudum. Fakat samsung veya xiaomi'nin power bank aletını Lg bir cihaza bağlayıp şarj edersek otamatik olarak orjinal şarj aleti ile etmemiş oluyoruz. Bu kısa vadede veya uzun vadede zarar oluşturması mühtemeldir bence. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Orjinal şarj aleti demek kaliteli adaptör ve kablo ve akımı düzgün ve doğru veren demektir.Yani düzgün bir markanın powerbank'ını sağlam bir kablo ile kullanırsan Orjinal Şarj aletine gerek kalmaz bu da zarar vermez kardeşim.

FOM

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
1,264
Kaliteli kendini kanıtlamış markaların powerbanklarını alır ve orijinal şarj aleti ile kullanırsanız bir sıkıntı yaşamazsınız.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bununla ilgili detaylı konu hazırlayacağım.

tesla.amca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Belli bir marka yani kendini kanıtlamış ses getirmiş bir markanın power bank'ında sıkıntı olacağını zannetmiyorum

JustALLGreen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Markanın kendi powerbanki olsa bile zamanla şarjının daha az gitmeye başladığını göreceksin. Batarya verimini düşürüyor baya. Hiçbiri prize takmak gibi olamıyor malesef

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Markanın kendi powerbanki olsa bile zamanla şarjının daha az gitmeye başladığını göreceksin. Batarya verimini düşürüyor baya. Hiçbiri prize takmak gibi olamıyor malesef
Bu söylenenler efsaneden ibaret. Kaliteli pil devresine ve kaliteli li-polymer pil hücrelerine sahip bir powerbank, 220v gücü 5v dc akıma çeviren orijinal kaliteli adaptörlerden daha stabil güç beslemesi sağlamakta. Pil hücrelerine dalgalı depolanan güç, pil hücrelerini zamanla yıpratır. Ayrıca kaliteli powerbankla şarj etmek, hızlı şarj etmekten çok daha sağlıklı ve pil hücrelerini öldürmeyen bir seçim. Bildiğimiz gibi hızlı şarj pil hücrelerini kısa zaman içerisinde yıpratıyor. Pil hücreleri hazır olarak güç taşıma yeteknekleri olduğundan herhangi bir dördüncül işlemden geçmeden direk pil devresi ve kablo aracılığıyla stabil bir güç ile output hedef pile güç iletir. AIDA64 yazılımı ile orijinal kaliteli powerbank ile orijinal şarj aleti arasında stabil güç kıyaslaması yaptığında powerbankının daha stabil güç ilettiğini göreceksin.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Bu konuda kafam çok karışık ya net bir bilgide bulamıyorum. Sadece orjinal şarj aletine güveniyorum. Power banklar çok güzel bir cihaz olabilir zor durumda bize yararı olabılır ama uzun vadede zarar verebilir bataryaya diye düşünmekteyim... 2 3 ay önce bir power bank almıştım Şok'tan, eski cıhazıma kullandım çünkü cihazımı önemsemiyordum 5 senelik telefon. Şuan Lg G5 var, fakat power bank ile şarj etmek bana güvenilir gelmiyor.Lg şarj aleti ile ilk 30 dakikada neredeyse %40 50 ye yaklaşırken, power bank ilk 30 dakikada ne yapıcak ? Acaba bu hızlı şarj durumu power bankı daha fazla mı zararlı hale getirir ?