Popüler Oyunların Çöküşü

tekrar eski günlerini yaşayabilirler mi ?

• evet olacak

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    5

Bu konuyu okuyanlar

Sx105rRomules

Profesör
Reaksiyon puanı
177
knight-online-screenshot-05.jpg
Dark_Dragons_Update_Header.png
Dark_Dragons_Update_Header.png

Metin 2
Silkroad Online
Karahan Online vs.

Oyunların çıkışını hızlı birşekilde kaybetmesi , çocukluğumuzu süsleyen karakterler , gamer kaybetmesi hakkında fikirleriniz neler

Siz Yapımcı olsanız neler eklemek veya çıkarmak isterdiniz?Ekli dosyayı görüntüle 24019

Son düzenleme:

Akif52

Profesör
Reaksiyon puanı
110
Normal bi şey hocam zaman geçtikçe dünya değişiyor insanların talepleri artıyor insanlar artık hep kaliteli yaşantı lüks istiyor. Yenilerde eski oyunlardaki o emeği sıcaklığı masumluğu hissedemiyorlar. Yeni dünya bu. İleride çocuklarından biri Mars'ta bir Ultra Markete girdiğinde aklına senin ona aldığın ekmek süt gelecek. Çünkü o gün gittiği o markette ekmek süt dışında herşey olacak. Kısacası herşey lüks vesaire demek istiyorum. Hayat standartlarının yükselmesi.

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
bundan 1-2 yıl önce bir sözlükte bu durumla ilgili bir entry girmiştim , özellikle bahsettiğiniz mmorpg oyunları ile ilgili. Onu kopyala yapıştır yapıyorum şimdi.

bilmeyenler için (bkz: mmorpg) online olarak bir çok kişinin oynadığı rol yapma oyunu. daha önce mmorpg oynayanlar yazdıklarımda kendilerinden pay bulabilir , mmorpg de neymiş diye gelenler bazı oyun jargonlarından anlamasa da ilginç , güzel ve ya gereksiz bulabilir (kendimden biliyorum)

eskiden çok popüler olan fakat günümüzde eski kullanıcı kitlesinden eser olmayan , kitlesini dota ve lol gibi moba türüne bırakmış bir oyun türü mmorpg. birde mmofps oyunlarında oyuncu kitlesini arttırınca iyice azaldı tercih edenler.

tabi bunu sadece diğer türlerin gelişimine bağlamak yanlış olur. bir çok free2play mmorpg nin zamanla pay2win 'e dönmesi sadece bir neden .

bir başka nedeni de bu türün doyuma ulaşması , yeniliklerin gelmemesi. belli bir dönemdeki mmorpg lerden sonra hep bir tekrarlanan döngü oldu. bir npcden diğerine gitmek ve 20 tane falanca getirmek kısmından öteye gidemedi hikayeler ve pve dediğimiz bir mahzen/zindan/boss/raid odası gibi isimlerle anılan kısımlar ortaya çıktı fakat bu dahada fazla tekdüzelik getirdi. oyuncular eskiden özgürken artık sadece belli bir sınıfta kalmak zorunda kaldılar. healci isen yapacağın şey ve yapabildiğin şeyler bellidir , bu sadece örnekti tank , dps , cleric , büyücü , iyileştirmeci , bard hangisi sizin oyunun diliyse ve nasıl anlıyorsanız aynısı bütün sınıflar içinde geçerli.

bir başka nedense hile programlarının yaygınlaşması , eğer popüler bir mmorpg oynuyorsanız mutlaka birisi bir hile programını yapmıştır ve kolay yoldan daha fazlasını isteyen insanlar ile ama benim emeğim ne olacakçılar kafa kafaya çarpışmıştır. sonuç ise online sayısının azalması ve private serverların/özel sunucuların çıkması olmuştur.

firmalar naptı , daha fazla haritalar ve dlcler ile para kazanmaktan başka. mmorpglerde item/eşya özellikleri arttı , max lwl arttı , yeni sınıflar yeni aksesuarlar vs. sonuç olarak oyuncu kitlesi sıkıldı . zaten gerçek yaşamdan sıkıldığı için mmorpg oynayan kitle bu sürreal dünyadan da sıkıldı ve ilk başta başka mmorpgler oynamaya başladı işte burada karşısına yine aynı tek düzelik çıktı ve kendini başka oyun türlerine attı.

aynı anda hem etkileşimin , hem ticaretin , hem mücadele nin tavan olduğu bir oyun türü firmaların para kazanma aşkına ve yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı son demlerini yaşıyor. geride kalanlar oyuncular ise bu türle yeni tanışan ufak bir kitle (yaşça da ufak oluyor bu kitle) , oyundan hala sıkılmayan bağımlı oyun kurtları (çoğunluk böyledir ve ya kendini böyle sanır) ve bu oyunlardan eli para gören çakal kitle. hem fantastik hem realiteye yakınlık açısından bir dönüm noktası olan bu tür şu an kendi yağında kavrulmak aşamasından düşüş aşamasında ve ilerde ne olacağını şahsen merakla bekliyorum.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
10 sene önce oynardım metin 2 ve bitmesinin tek sebebi önüne geçilmeyen hile ve adamların bitmek bilmeyen oyuncuları sömürmesi.
Yahu tamam parayı alıyon o zaman şu hilelerin önüne geç. Botlar zaten oyunun içine etti orasıda ayrı hile türü

POSEYDON

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
valla diğerlerini bilmem ama metin 2 hala cayır cayır oynanıyor ama eskisi kadar deil heralde ki serverler 40 a yakın vardı şuan 20 tane falan heralde

Reaksiyon puanı
30
Diğer ülkeler için bitmiş durumdalar. Ancak Türkiye'de hala dehşet para dönüyor bahsedilen Knight Online, Metin2 vesaire gibi eski oyunlarda. Adamlar da kazları bulmuşken tek tek toplayıp yoluyorlar. Tabi bunu yıllara yayarak yapıyorlar. Metin2'yi ilk oynadığımda sene 2008'di. 2017 oldu ama oyun hala aynı.