Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalışma

Bu konuyu okuyanlar

SmH51

Profesör
Reaksiyon puanı
61
Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

Adım 1 : İlk olarak çalışacağınız konuyu ve süreyi belirlemeniz gerekiyor. Atıyorum X konusunda çalışmanız gereken 50 sayfa var ve bunun için size 50 dakikanın yeteceğini düşünüyorsanız o zaman size iki Pomodoro seansı yeterli olacaktır.

Adım 2 : Her seans arasında 5 dakikalık araları vermeyi kesinlikle unutmuyoruz çünkü işin sırrı bu seanslarda fakat seans sırasında dikkat etmemiz gereken noktalar bulunuyor. Her şeyden önce bu 5 dakikalık seansları hiçbir şekilde aşmıyoruz ve aralarda Facebook, Twitter gibi aklımızı bulandıracak sosyal medyalarda dolaşmıyor yada sözde akıllı cihazlar ile temas kurmuyoruz. Ayrıca molalarda ders hakkın kesinlikle düşünmek yok. Bunun dışında molalar da oda için turlamak, su içmek gibi kafanızı dağıtacak kısa şeyler yapabilirsiniz.

Adım 3 : 4 Pomodoro sonrası kendini ihtiyacınıza göre 15 ile 30 dakika arasında uzun bir mola verin. Bu arada her ne kadar her şeyi yapabiliyor olsanız da yine sizlere tavsiyemiz sizin aklınızı başınızdan alacak olan işlerden uzak durmanız.

Adım 4 : Günde ortalama 8 ile 16 Pomodoro yapmak genellikle yeterli sayılıyor. Fakat tabi ki daha fazla Pomodoro göz çıkartmaz.

Bu basit dört adım ile çalışacağınız konuyu en verimli şekilde çalışabilirsiniz. Fakat tahmin edeceğiniz gibi Pomodoro tekniğini uygularken bir takım dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var onları da şöyle listeleyelim ;

1. 5 dakikalık seanslarda kesinlikle ders ile ilgili bir şey düşünmeyin. Yani mola zamanı ders yok !
  2. 25 dakikalık seans boyunca dikkatinizi hiçbir şeyin dağıtmasına izin vermeyin. Tek odak noktanız işiniz olmalı.
  3. Yapacağınız işin planlamasını gerçekçi bir şekilde yapın. Ne çok ne az her şeyi kararınca :)
  4. Planlarınız dışında bir şey olur ve seansı bölmek zorunda kalırsanız o seansın yanına belli edici bir işaret koyun.
  5. Günlük ve haftalık analizler yapın. Hedeflerinizi belirleyin ve bu hedefler doğrultusunda çalışın. Ayrıca böldüğünüz Pomodoro seanslarını da olduğunca az tutmaya çalışın.