Polisler askerlik yapmayacak!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
polis.jpg

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, askerlikle ilgili hükümetin yaptığı düzenlemenin hangi okuldan mezun olursa olsun tüm polisleri kapsayacağını ifade etti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Polislerimiz askerlikten tamamen muaf olacak, hiç askerlik yapmayacaklar. Ama 10 yıl polislik mesleğinde kalmak zorunda. 10 yıldan önce eğer polislik mesleğinden ayrılırsa o zaman tekrar askerlik yapmak zorunda kalacak." dedi.

Yeni düzenlemeyle polislerin askerlikten tamamen muaf olacağını bildiren Atalay, "Hiç askerlik yapmayacaklar. Ama 10 yıl polislik mesleğinde kalmak zorunda. 10 yıldan önce mesleğinden ayrılırsa o zaman tekrar askerlik yapmak zorunda kalacak. Daha önce kısa dönem gibiydi... Tasarı o haldeydi. Üzerinde çalışıldı. Yeni şekli tamamen muafiyet. Ama 10 yıl meslekte kalmak zorunda." diye konuştu.

Atalay, düzenlemenin hangi okuldan mezun olursa olsun tüm polisleri kapsayacağını ifade ederek, "Şu anda yaklaşık 38 bin askerliğini yapmayan polis var. Hepsi bundan faydalanıyor. 2 bin 500 civarında da şu anda askerde olan var. Onlar da bu kanun çıktığı anda terhis olacak. Başbakan'ımızın bugün (dün) ifade ettiği husus budur. İşin özü polisin tamamen askerlikten muafiyetidir. Hiç askerlik yapmayacağıdır." dedi. Konuyla ilgili tasarının, bu şekilde bugün büyük ihtimalle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne intikal edeceğini bildiren Atalay, "1-2 hafta içinde de bunun yasalaşmasını arzu ediyoruz, planlıyoruz." dedi.

Zaman

Yaklaşık 38 bin polisi kapsayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından askerlik yapan polisler terhis edilecek.

9f83c3a7-0461-4e43-9ae3-29bb818e9ad5-444x333.jpg

"Polise Askerlik Yok"

Torba Tasarı’nın görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda Askerlik Kanunu’nda değişiklik yapan tasarı ön sıralara çekilerek ele alındı.

"Polise Askerlik Yok" olarak bilinen düzenleme kısa sürede görüşülerek yasalaştı.

Yasaya göre, Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

10 yıllık sürede, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olunduktan sonra fiilen göreve başlanılan tarih esas alınacak.

Bu süre tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılanlar silah altına alınacak.

Yasa, yurt dışında görev yapan veya eğitimini yurt dışında sürdüren polisleri de kapsıyor.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, silah altında bulunan polisler terhis edilecek.

Atalay Soruları Yanıtladı

Görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Doktorlar ya da başka meslek grupları da aynı hakkı isterse’ diye soruluyor. Onlar için de tabii neticede düzenlemeler yapılabilir. Hangi vatandaşımızın nasıl askerlik yapacağı, kanunla düzenlenir. Bu da Parlamentomuzun yetkisindedir" diye konuştu.

Gönül: "Tek Tip Askerlik Çalışmaları Sürüyor"

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de tek tip askerlik konusunun tasarı haline ulaşamadığını, çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Gönül, bedelli askerlikle ilgili olarak da, ’’Bedelli askerlik ile konunun alakası yoktur ve şu anda gündemimizde de yoktur’’ dedi.

TRT

Ethernet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
faydalı bir düzenleme destek veriyorum. ancak bu kadarla kalmamalı. kalırsa adaletsizlik ve ayrımcılık olur. artık herkes askerlik süresinin çok uzun olduğunu biliyor. ihtiyacımızdan çok fazla askerimiz bulunduğunu paşalar bile yazıp çizdi. askerlik süresini indirin. gerekirse belli bir ölçüde zorunlu askerliği kaldırmaya çalışın. polislere tanıdığınız bu muafiyete her vatandaş destek verir. aksi olursa anayasanın eşitlik fikrine ters olur. milletin de hoşuna gitmez.

redyellow

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Doğru bir karar. Polis de asker de aynı görevi yapıyor, olumlu buluyorum.

Ayrıca sayın ethernetin yazdığı gibi askerlik süresi çok uzun, bu sürenin makul bir süreye indirilmesi gerekir.

Bir ara konuşuldu ama sonradan unutuldu, sanıyorum askeriye kısaltılmasını istimeyor gibi geliyor bana, ama bu yanlış.

SkuLLeRa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
zaten benzer meslekler bencede de doğru karar..

Akut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yıllardır düşünürdüm polisler neden askerlik yapar diye ; özellikle özel harekat polisleri.. ztn dağdalar =) doğudalar.. mantıklı bir karar bence.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Yaklaşık 38 bin polisi kapsayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından askerlik yapan polisler terhis edilecek.

9f83c3a7-0461-4e43-9ae3-29bb818e9ad5-444x333.jpg

"Polise Askerlik Yok"

Torba Tasarı’nın görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda Askerlik Kanunu’nda değişiklik yapan tasarı ön sıralara çekilerek ele alındı.

"Polise Askerlik Yok" olarak bilinen düzenleme kısa sürede görüşülerek yasalaştı.

Yasaya göre, Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

10 yıllık sürede, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olunduktan sonra fiilen göreve başlanılan tarih esas alınacak.

Bu süre tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılanlar silah altına alınacak.

Yasa, yurt dışında görev yapan veya eğitimini yurt dışında sürdüren polisleri de kapsıyor.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, silah altında bulunan polisler terhis edilecek.

Atalay Soruları Yanıtladı

Görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Doktorlar ya da başka meslek grupları da aynı hakkı isterse’ diye soruluyor. Onlar için de tabii neticede düzenlemeler yapılabilir. Hangi vatandaşımızın nasıl askerlik yapacağı, kanunla düzenlenir. Bu da Parlamentomuzun yetkisindedir" diye konuştu.

Gönül: "Tek Tip Askerlik Çalışmaları Sürüyor"

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de tek tip askerlik konusunun tasarı haline ulaşamadığını, çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Gönül, bedelli askerlikle ilgili olarak da, ’’Bedelli askerlik ile konunun alakası yoktur ve şu anda gündemimizde de yoktur’’ dedi.

TRT

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Hangi okuldan mezun olursa olsun! Yok bir de sadece Şükrü Balcı'dan mezunları askere almasaydınız.