Playstation Mı Yoksa Xbox Mı Almalıyız? |

Bu konuyu okuyanlar

bilgin21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Playstation Mı Yoksa Xbox Mı Almalıyız? |

514289.jpg

Bu konuya cevap için bu oyun konsollarının bize kazandırdığı ve oynattıkları exclusive oyunlarını göz önüne almak gerekiyor. Exclusive oyun diye tabir ettiğimiz, oyun konsollarının kendilerine özel oyunları: Playstation exclusive oyunları sadece Playstation platformunda mevcut, Xbox exclusive oyunları ise sadece Xbox platformunda mevcut. Her türlü oyun konsolunu ve teknolojik haberleri takip eden olarak benim görüşüm exclusive oyun konusunda Playstation kadar iyi bir oyun konsolu yok. Bir başka bakış açısından bakarsak olaya, sonuçta biz bu oyun konsollarını oyun oynamak için alıyoruz. Exclusive oyunları veya bağımsız oyun şirketlerinin oyunlarını bir tarafa koyalım. Maalesef Türkiye’de en çok satılan konsol her zaman için Playstation olmuştur. Bu sebepten ötürü Playstation oyunlarının fiyatları her zaman daha uygun olmuş ve her zaman hareketli bir ikinci el oyun pazarı olmuştur. Bu konuda PS3 oyun konsolu Xbox 360 oyun konsoluna fark atmıştır, PS4 konsolu ise Xbox One konsoluna fark atmıştır.

Eğer istediğiniz oyunlarının kolayca sıfır ve ikinci ellerini bulmak istiyorsanız Playstation almanızı tavsiye ederim. Playstation, Türkiye pazarında Xbox’a göre daha hareketli o yüzden Türkiye’deki kullanıcılar için Playstation almak daha iyi bir tercih diye düşünüyorum. Bir maldan piyasada ne kadar az olursa, fiyatı da genel olarak ters orantıyla daha pahalı olur, bu sebeplerden ötürü benim tercihimin Playstation olduğunu söyleyebilirim. Zira aşağı yukarı aynı zamanda çıkan PS3 ile Xbox 360 arasında çok ayırıcı bir teknik özellik ya da hata olmadığı gibi PS4 ve Xbox One’da da durum aynı oldu.

Bu benim kişisel fikrim arkadaşlar yorumlara her zaman açığım:)

Playstation Mı Yoksa Xbox Mı Almalıyız? | Network ve Teknoloji Konusunda Bilgiler
Network ve Teknoloji Konusunda Bilgiler

Ekli dosyalar

• 514289.jpg
    514289.jpg
    59.3 KB · Görüntüleme: 540

Ragnarath

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Şimdi exc oyun diyorsunuz. Doğru Sony bu konuda daha başarılı, oyun seçeneği açısından genelleme yaparsak yine önde diyebiliriz. Peki ülkemizin şartlarında hele ki bu aralar yükselen $ unutmazsak, yeni çıkan bir oyunu örneğin Spider Man giriş fiyatı 300+ olacağı kesin. Demem şu ki ne kadar oyun seçeneği olsa da Sony'nin oyunları ülkemizde malesef pahallı. Şuan yaz indiriminde bile ortalama bir oyunu en az 50 tl + bir fiyata alıyorsunuz.

Ama MS güzel bir sistem çıkarmış Game Pass adı altında aylığı 29 liraya bir çok oyunu oynayabiliyoruz. Listeside her geçen gün güncellenmeye devam ediyor. Exc oyunu Forza Horizon 4 de buna şuan dahil mesela. Ve ayriyetten MS'nin geriye dönük uyumluluk olayını sevdim, keza şuan bu sistem bile hızla güncellenmeye devam ediyor.

Sony'nin meşhur exc God Of War (Zamanında ps3 almıştım sırf bunu oynamak için gerçekten harika bir oyun) Ama mesela PS ile yeni tanışan, konsol dünyasına yeni adım atan biri Gow 3 rem' 100 lira para verecek, gow 4 desen 300 lira. Hadi nostalji olsun 1-2 yi de oynayacağım demeye kalksa oynamaya imkanı yok ps2 alması lazım. Ama Microsoft'un Gow'una aylık 30 liraya tüm serisini oynayabiliyor, illa gidipte 360 almasına ya da remastered bekleyip fahiş fiyat vermesine gerek yok.

Benim şahsi görüşüm, Microsoft! Fanı falanda değilim, konsol dünyasına yeni giriş yaptım. Son zamanlarda piyasayı araştırarak Xbox daha mantıklı geldi.

Sony
+Exc oyunlar fazla olabilir.
+Oyun seçeneği fazla olabilir.
+Türkiye'de 2. el piyasası fazla
+Konsol olarak bi fiyat farkı yok.

-Geriye dönük uyumluluk yok.
-Oyunları malesef pahallı.

Microsoft
+Belki bir oyun parasına yıllık GamePass üyeliği alarak 100 lerce oyunu oynayabiliyorsunuz.
+Geriye dönük uyumluluk olması
+Pc ile Anywhere programı kullanarak komplike oyunlar geliştirmesi. (Konsol için satın aldığınız bir oyunu Pc'de oynayabilmek. Örn. Sea of Thieves)

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Xbox ın 100 lerce oyununu oynuyor olabiliriz ama önemli olan oyunun güzel ve eğlenceli olması. Ve bence xbox ın bu tür oyunları bana çok fazla yok. Yani pahalı olabilir ps4 fiyatları ama oyunları akıcı ve güzel bana göre.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ayrıca ps4 kırıladabiliyor.

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Xbox ın 100 lerce oyununu oynuyor olabiliriz ama önemli olan oyunun güzel ve eğlenceli olması. Ve bence xbox ın bu tür oyunları bana çok fazla yok. Yani pahalı olabilir ps4 fiyatları ama oyunları akıcı ve güzel bana göre.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ayrıca ps4 kırıladabiliyor.
oyunlar genel olarak bütün platformlara çıkıyor exc ler hariç onlarında sayısı 100 lerce yi bulmuyor maalesef o yüzden genel oyun olarak çok fark yok sayılır

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
XBox ın donanım yetenekleri, PC avantajları fasa fiso Türkiye de Avrupa da PS4 deli gibi satıyor. Excl. oyunlar onda. 4K da 30fps de oynatsa ps4 proyu xboxa tercih ederim.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
XBox ın donanım yetenekleri, PC avantajları fasa fiso Türkiye de Avrupa da PS4 deli gibi satıyor. Excl. oyunlar onda. 4K da 30fps de oynatsa ps4 proyu xboxa tercih ederim.
şöyle birşey var hep derim ps4 pro gercek 4k yı verecek bir cihaz değil upscale yani genişletilmiş bir 4k veriyor karşı tarafta xbox x e baktığından hem donanım olarak daha üstün hemde gercek 4k görüntü veren bir cihaz görüyoruz bir tutturulmuş exc oyun ps de de olduğu gibi xbox ında kendine özgün exc oyunları mevcut belki bir ps kadar yok ama hayran kitlesi olarak bir halo bir forza serisi ps exc kitlesi kadar var