Pilotaj ve Denizcilik gibi aralarında uçurum olan iki bölüm arasında kalmak ??

Bu konuyu okuyanlar

Brightemerald1801

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar herkese merhaba ,
Öncelikle 18 yaşında 2020 YKS sınavına girecek adaylardan birisiyim. Hedefim yaklaşık olarak 5 yıl kadardır İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği idi. (bu hedefi bana hitap ettiği için ve denizi sevdiğim için istiyordum) Uzun bir süre mesleğin zorluklarını bilsem de son zamanlarda karşılaştığım bazı yazılar beni biraz uzaklaştırmaya yetti ve aşağı yukarı 80-90bin sıralamada alan bu bölüme, ne olur ne olmaz diye 5-10bin sıralama ile girmeye itti beni. Ancak bu hedeflerde alternatif bölümler ararken pilotaj ile karşılaştım yanında onun da problemleri ile birlikte. Şuanda ise aklıma gelen en çok merak ettiğim 2 soruya siz tecrübelerinize ve bilgilerine güvenen abi ve ablalarıma sormak istiyorum ;

1) Pilotaj için Eskişehir Teknik Üniversitesi düşünüyorum ancak bildiğim kadarıyla eğitimler , sınavlar derken 400bin TL'ye denk geldiğini öğrendim bu sadece vakıf üniversitelerinde mi böyle? Eğer böyleyse zengin çocuğu olmadan da bunu yapmanın bir yolu yok mu?

2) DUİM'de iş imkanları azalıyor mu staj için illa çevremiz ve şansımız olması mı gerekli? 2-3 yıl uzak yol yapıp karada iş bulma imkanı bulmak mümkün mü?

Aslında 4 soru olmuş oldu ancak 2 farklı bölüm için 2 soru diyelim ((; vereceğiniz cevaplar benim için önemli çünkü bildiğiniz üzere Türkiye gibi enflasyonun yükseldiği , geçinme maliyetinin arttığı ve gitgide kötüye gittiğimiz bu şartlar da hayatı için önemli bir nokta olacak gencin çok işine yarayacaktır şimdiden teşekkür ederim

burakanbay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,
Öncelikle başarılar dileyerek söze başlıyorum. Deniz Ulaştırma ve İşletme 2 yıllık MYO okudum. Yaz stajı için 30 günlük bir gemi maceram oldu. Gemi İnşaat mühendisleriyle tanıştım. 30 gün nasıl geçti diye soracak olursan hem iyi hem kötü. İyi yanı çok güzel bir ortam oluyor mürettebat yola çıkmadan kasa kasa alkolünü alıyor oyunlar, filmler vs. eğlenceli oluyor ama bak bu 30 gün için daha uzunu için öğrendiğim kadarı ile psikolojik olarak sorunlar yaşamaya başlıyorsun.( Örneğin baş mühendisimiz 42 yaşları civarında hal ve hareketlerinden anladığımız kadarı ile tabiri caizse kafayı sıyırmıştı.) Hindistan'a giden bir kaptandan duyduğumda şu şekilde; babamın vefat ettiğini öğrenmem ile Türkiye'ye dönüp mezarına gitmem 20 günü buldu.

Gelelim pilotaj eğitimine; ben de istiyordum pilot olmayı fakat askeri okuldan geçmeyi düşünüyordum çünkü eski harokullarında pilotluğun yanında mühendislik alanlarından bir tanesinden de aynı zamanda eğitimini alırken diploma alıyorsun. yani anlayacağın hem pilotsun hem de yazılım mühendisisin :) Eğer yapabilirim, disiplin ile ilgili sorunum yok diye düşünürsen askeri okulu önerebilirim. Belirli bir süre TSK'da subay olduktan sonra erken emeklilik yaparak yüksek meblağda tazminat alırsın. THY ile TSK Hava Kuvvetleri Komutanlığının anlaşması üzere emekli subayları direk pilot olarak işe alıyorlar.

He yok askeriye de bana göre değil diyorsan özel uçuş okulları var AYJET vs. gibi. Ben çok geç oldu gerçi fakat 2011-2012 gibi fiyat aldığımda 65.000 euro olarak fiyat vermişlerdi senelik olarak mı tam hatırlamıyorum.

Bu arada herhangi bir 4 yıllık lisans bitirdikten sonra THY akademilerini takip ederek pilot eğitimi alablirsin. İyi bir inglizcen olması gerekiyor mülakatları geçebilmek için. Mülakatları geçtikten sonra 2 seneye kadar Amerika'da THY'den pilotluk eğitimi alıyorsun eğitim bittikten sonra seninle sözleşme yapıyor. Örneğin; eğitim bedeli 200.000 TL sana diyor maaşın şu kadar, her ay şu kadar eğitim masrafın için keseceğim.

Karar vermen de veya araştırmanda umarım bir işe yarar tekrardan başarılar diliyorum. :)

İYİ ÇALIŞ

Brightemerald1801

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle yanıtınızı için çok teşekkür ederim. Karşılaştığım onca boş ve gereksiz yazılar karşısında bugün bir liseden tanıdığım benden 2 dönem büyük bir abimle konuştum kendisi şuan güverte stajinda İTÜ duim okuyor. Sizden de aynı şekilde işin içinde bulunmuş birisinden de tavsiye almam iyi oldu bugün konuştuğum kişiler arasında babamın kuzeni olan (amcam diyorum) eski NATO çalışanı yarbay bir pilot olduğunu öğrendiğim amcam ile de konuştum ve sanırım öğrendiğim her şey dahilinde gönlümün her daim köşesinde olan denizciliği seveceğim çünkü gördüm ki o yazıları yazanlar ile suan stajda olan birisi çok farkli şeyler söylüyorlardı demem o ki galiba biraz sevmek ve benimsemek de bitiyor olay ben bunu istiyorum kararsız değilim artık ((; . Anlattığınız olaylar biraz talihsizlik olmuş bana kalırsa bu tarz durumlar dışında kafayı yemem herhalde :D

burakanbay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yani kesinlikle öyle yaptığın işte keyif alıyorsan mutluysan diğer etkenlerin pek önemi kalmıyor. Karar vermene çok sevindim. Umarım gönlünce olur her şey. Tekrardan başarılar dilerim. :)

Brightemerald1801

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Çok teşekkür ederum. Inşallah seneye hedefim ilk sıradan İTÜ duim'e girmek

Son mesajlar