Php'de Arkadaşları Listeleme

Bu konuyu okuyanlar

nomaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bir site yapmak istiyorum ve arkadaş listelemeye ihtiyacım var. Üye olma ve arkadaş eklemeyi yaptım fakat listelemeyi yapamadım kodlarım aşağıdaki gibi ama nasıl listeleyeceğimi
bulamadım lütfen yardım edin.

Aşağıdaki Kodlar Arkadaş Ekleme Kodları. Veritabanımda arkadas_teklif ve arkadas_liste adında iki tablomvar. Teklif gönderildiğinde arkadas_teklif tablosuna yazılıyıor. Kabul edilir ise
arkadas_liste tablosuna yazılıyor.

arkadas_teklif tablosunda = id, gonderenkullanici(isteği gönderen kullanıcı), gelenkullanici(isteği alan kullanıcı), tarih ve durum sütunları var.
arkadas_liste tablosunda = id, gkullaniciadi(isteği gönderen kullanıcı), sahipkullanici(isteği alan kullanıcı) ,eklenmetarihi, durum sütunları var.

arkadasekle.php

PHP:
$gonderenkullanici = "hamdi"; // Mesela bu arkadaşlık isteğini gönderen kullanıcı
$gelenkullanici       = "osman"; // Buda arkadaşlık isteğini alan kullanıcı
$eklenmetarihi       = date("d.m.y"); $durum               = "0"; 

$ekle = mysql_query("INSERT INTO site_arkadasteklif (gonderenkullanici,gelenkullanici,eklenmetarihi,durum) 
values('$gonderenkullanici','$gelenkullanici','$eklenmetarihi','$durum')");

if($ekle){          
echo "<script>     
alert(\"Arkadaşlık Teklifiniz $gelenkullanici isimli kullanıcıya başarı ile gönderildi !\")     </script>";         
 header("Refresh: 0; url=index.php"); // Ekleme başarılı ana sayfaya gönderiyoruz          
}else{          
echo "<script>     
alert(\"Arkadaşlık Teklifiniz GÖNDERİLEMEDİ !\")     </script>";          
header("Refresh: 0; url=arkadasekle.php"); // Ekleme başarılı değil tekrar kontak listesine gönderiyoruz    
}

gelenteklifler.php
PHP:
$kullaniciadi = $_COOKIE["kullanici"]; // Cookie çekiyoruz 
if($kullaniciadi==""){ 
header("Location: index.php"); // Kullanıcının oturumu yoksa ana sayfaya gönderiyoruz 
}else{ 
// Gelen arkadaşlık tekliflerini listeliyoruz 
echo "<div align=\"center\">     
<table border=\"1\" cellpadding=\"0\" style=\"border-collapse: collapse\" width=\"70%\" id=\"table1\">         
<tr>             
<td><b><font face=\"Tahoma\" size=\"2\">ID#</font></b></td>             
<td><b><font face=\"Tahoma\" size=\"2\">Gönderen Kullanıcı</font></b></td>            
 <td><b><font face=\"Tahoma\" size=\"2\">Eklenme Tarihi</font></b></td>             
<td>&nbsp;</td>        
</tr>";                  

$sor = mysql_query("SELECT * FROM site_arkadasteklif WHERE gelenkullanici='$kullaniciadi' and durum='0'"); // Döngünümüz için sorgu yapıyoruz                 while($yaz   [MENTION=34498]MySQL[/MENTION]_fetch_array($sor))
{                  
$id = $yaz['id'];        
 $gonderenkullanici    = $yaz['gonderenkullanici'];         
$eklenmetarihi        = $yaz['eklenmetarihi'];                  
echo "<tr>             <td><font face=\"Tahoma\" size=\"2\">$id</font></td>             
<td><font face=\"Tahoma\" size=\"2\">$gonderenkullanici</font></td>             
<td><font face=\"Tahoma\" size=\"2\">$eklenmetarihi</font></td>             
<td> <p align=\"center\"><font face=\"Tahoma\" size=\"2\"> <a href=\"arkadas.php?Git=KabulEt&id=$id\">Kabul Et</a> | <a href=\"arkadas.php?Git=Reddet&id=$id\">Reddet</a></font></td>         
</tr>";              
}          
echo "</table> </div>"; 
}

arkadas.php
PHP:
$kullaniciadi = $_COOKIE["kullanici"]; 

function GirisYok(){ 

header("Location: index.php"); 

} 
function KabulEt(){ 

$id    = $_GET["id"]; 

global $kullaniciadi; 

if(($id=="") or ($kullaniciadi=="")){ 

header("Location: index.php");

// Değerler boş ise ana sayfaya yönlendiriyoruz 

}else{ 
    // Gelen teklifi ilk önce buraya çekiyoruz          

$gteklif    = mysql_fetch_array   [MENTION=34498]MySQL[/MENTION]_query("SELECT * FROM site_arkadasteklif WHERE id='$id' and gelenkullanici='$kullaniciadi'"));

$gkullaniciadi    = $gteklif['gonderenkullanici'];     
    $eklenmetarihi    = date("d.m.y");     
    $durum = "1"; // site_arkadasliste teklifi için durum site_arkadasteklif değil 

// Arkadaş listesine ekliyoruz kişiyi 

$ekle =  mysql_query("INSERT INTO site_arkadasliste (gkullaniciadi,sahipkullanici,eklenmetarihi,durum) 
   values ('$gkullaniciadi','$kullaniciadi','$eklenmetarihi','$durum')");

if($ekle){          
          echo "<script>     

alert(\"$gkullaniciadi kullanıcı isimli kullanıcı arkadaş listesine başarı ile eklendi\")     
</script>";          

header("Refresh: 0; url=index.php"); // Teklif başarılı ana sayfaya yönlendiriyoruz  
 }

else{          
echo "<script>     alert(\"Teklif kabul edilemedi !\")     </script>";          
header("Refresh: 0; url=gelenteklifler.php"); // Teklif başarısız tekrar teklifleri listeliyoruz              

} 
} } 

function Reddet(){ 

$id    = $_GET["id"]; 

global $kullaniciadi; 

if(($id=="") or ($kullaniciadi=="")){ 

header("Location: index.php"); // Değerler boş ise ana sayfaya yönlendiriyoruz 

}else{ 
    $sil =  mysql_query("DELETE FROM site_arkadasteklif WHERE id='$id' and gelenkullanici='$kullaniciadi'"); // Teklif olumsuz ise teklifi siliyoruz

if($sil){          echo "<script>     alert(\"Teklifi başarı ile sildiniz !\")     </script>";   
       Header("Refresh: 0; url=index.php"); // Teklif silme başarılı ana sayfaya yönlendiriyoruz   

}else{          echo "<script>     alert(\"Teklif SİLİNEMEDİ !\")     </script>";       
   Header("Refresh: 0; url=gelenteklifler.php"); // Teklif silme başarısız tekrar teklifleri listeliyoruz              } 
} } 
$Git = $_GET["Git"]; 
Switch($Git){ 

default: 
GirisYok(); 
break;   

case "KabulEt":          
KabulEt();          
break;    

case "Reddet":          
Reddet();          
break;       

}

ugurturhal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hangi arkadaş listesine erişmek istiyorsun?

Teklif eden arkadaş listesine mi yoksa Ekli olan arkadaş listesine mi?

Ayrıca, COOKIE çook yanlış bir seçim. SESSION kullan!

nomaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ekli olan arkadaş listesine. SESSIONU burda nasıl kullanabilirim?

Bu şekildemi? Birde neden session kullanıyım cookie değil ?

$kullaniciadi = $_SESSION["kullanici"];

ugurturhal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
COOKIE güvensiz ve bir okadar da eski bir yöntemdir. Kullanıcı sürekli geçmişini temizliyorsa -ki çoğu browserda "çıkışta göz atma geçmişini temizle" seçeneği mevcut, sisteminde açıklar verme ihtimalin daha çok artar. Oysa session kullanırsan bu tür durumların önüne geçmiş olursun. Session kullanımı için de şöyle bir kullanım yapabilirsin;

Eğer giriş yapılmışsa session_register yaparaktan login diye bir değişken atarsın session' a ve değerine true atarsın. Böylece kullanıcının giriş yaptığını anlarsın. Örn:

$_SESSION["login"] = true; // Giriş yapıldı.

Ardından;

if ($_SESSION["login"]) {
// Giriş yapılmışsa yapılacak işlemler
}

şeklinde güncelleyebilirsin.

Ayrıca;

$sor = mysql_query("SELECT * FROM arkadas_liste WHERE sahipkullanici='$kullaniciadi'");

şeklinde listeyi görüntüleyebiliyor olman gerek.

nomaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
$kullaniciadi = $_COOKIE
[ "kullanici" ]; // Cookie çekiyoruz
if( $kullaniciadi==""){
header
( "Location: index.php" ); // Kullanıcının oturumu yoksa ana sayfaya gönderiyoruz
}

yerine

$kullaniciadi = $_SESSION
[ "kullanici" ]; // Cookie çekiyoruz
$_SESSION["login"]=true;

if( $_SESSION["login"]){
header
( "Location: index.php" ); // Kullanıcının oturumu yoksa ana sayfaya gönderiyoruz
}

olarak mi yapicam ?

ugurturhal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bence kodu denemektense önce öğrenmeni tavsiye ederim. Örnek kod paylaşayım;

PHP:
<?php
session_start();ob_start();
//formdan gelen bilgileri çekip ayar.php dosyamızdaki bilgilerle doğru olup olmadığını kontrol ediyoruz.$user = //vt den çekilen uname$pass =  // vtden çekilen pass
if(($_POST["username"]==$user) and ($_POST["password"]==$pass)){
//eğer bilgiler doğruysa login ismi verdiğimiz session kaydını yapıyoruz.ve session kaydını kullanıcı adıyla şifremize eşitliyoruz.
$_SESSION["login"] = "true";$_SESSION["user"] = $user;$_SESSION["pass"] = $pass;
header("location:index.php");
}else{
//diğer durumda hata mesajı verip giriş sayfamıza yönlendiriyoruz.
echo "Kullanıcı adı veya Şifre Yanlış.";
header("Refresh: 2; url=check.php");
}
ob_end_flush();

?>

gibi...

nomaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben index sayfasını böyle yaptım yani. Üye giri olmamışsa üye ol ve giriş yap var.
Ama giriş yap kısmından giriş yaparsa şifre değiştirme, e-mail değiştirme v.b var. Ben böyle olmasını istiyorum sessionla nasıl yapabilirim bu kodları?
Senin yaptığın daha çok facebook tarzı birşey olmuş :) Bu arada beni session konusunda bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

<?php
include ("vt.php");
$siteadi = "Best Friends Ever";
@$bilgiler=$_COOKIE["kullanici"];
if($bilgiler==""){
?>
<title><?php echo "$siteadi"; ?></title>
<table width="100%" border="1">
<tr>
<td><a href="uyeol.php">&Uuml;ye Ol </a></td>
<td><a href="giris.php">Giriş Yap </a></td>
</tr>
</table>
<?php
}else{
?>
<title><?php echo "$siteadi"; ?> - <?php echo "$bilgiler"; ?> Hosgeldiniz</title>
<tr>
<td><a href="sifredegistirme.php">Sifre Degisin</a></td>
<td><a href="emaildegistirme.php">E-posta Degisin</a></td>
<td><a href="arkadas/gelenteklifler.php">Arkadas Ekleme</a></td>
<td><a href="cikis.php">Çikis Yap</a></td>
</tr>
</table>

<?php

}
?>

ugurturhal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben index sayfasını böyle yaptım yani. Üye giri olmamışsa üye ol ve giriş yap var.
Ama giriş yap kısmından giriş yaparsa şifre değiştirme, e-mail değiştirme v.b var. Ben böyle olmasını istiyorum sessionla nasıl yapabilirim bu kodları?
Senin yaptığın daha çok facebook tarzı birşey olmuş :) Bu arada beni session konusunda bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

<?php
include ("vt.php");
@$bilgiler=$_COOKIE["kullanici"];
if($bilgiler==""){
?>
<tr>
</tr>
</table>
<?php
}else{
?>
<title><?php echo "$siteadi"; ?> - <?php echo "$bilgiler"; ?> Hosgeldiniz</title>
<tr>
</tr>
</table>

<?php

}
?>

Rica ederim ancak biraz yanlış yol izliyorsun sanki. Neyse elimizden geldiğince yardım edelim. Öncelikle bu sayfada kod şöyle olacak;

PHP:
<?php 
include ("vt.php"); 
//@$bilgiler=$_COOKIE["kullanici"]; // Bu satır lazım değil
if(!$_SESSION["login"]):
?> 
<tr> 
</tr> 
</table> 
<?php 
elseif:
?> 
<tr> 
</tr> 
</table> 

<?php 
endif;
?>

Ayrıca bu {} (süslü parantezler) yerine de yukarıda kullandığım ":" kullanmanı tavsiye ederim. Şimdi bu sayfa tamam diyelim. Ancak asıl işlem için giris.php sayfan da gerekli (COOKIE kaydını yaptığın sayfa).

Son olarak burdaki mantık şu;

SESSION["login"] değişkeni içeriği TRUE ise elseif kısmını çalıştıracak, FALSE ise üstteki if bloğunu çalıştıracak. SESSION["login"] değişkenine TRUE değerini de giriş yapıldığı anda atayacağız..

Bir de mesaj için benim cevabımdan alıntı yaparsan bildirimlerde dikkatimi çeker ve daha çabuk dönüş yapabilirim sana :) Aklında bulunsun :)

nomaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu giriş sayfamın kodları sessionla nasıl birleştiricem. Birde şöyle birşey var giriş yaptıktan sonra index sayfasını zaten anlamışsındır.
giriş yapan şifre değiştir arkadaş ekle v.b sayfalara girecek diğelim ki onlarada tabi session ekliyicem. index sayfasındaki sessionumu kullanıyım ?

PHP:
 <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head><meta http-*****="Content-Type" **********text/html; charset=utf-8" />
<title>Başlıksız Belge</title>
</head>
<body>

<?php include ("vt.php"); ?>  
<form id="form1" name="form1" method="post" action="">   
<tr>     
<td colspan="3">
<?php echo @"$siteadi";?> Giris Formu</td>   
</tr>   
<tr>     
<td>Kullanıcı adı </td>     
<td>:</td>     
<td><input type="text" name="kullanici" />  </td>  
 </tr>  

<tr>     
<td>Sifre</td>     
<td><input type="password" name="sifre" /></td>   
</tr>   
<tr>     
<td colspan="3"><input type="submit" name="Submit" value="Giris Yap" /></td>   
</tr> 
</table> 
</form>

</body>
</html>

<?php $siteadi = "www.bestfriendsever.com";

@$kullanici=$_POST["kullanici"]; 
@$sifre=$_POST["sifre"]; 
$msifre=md5($sifre); 

if(($kullanici=="")or($sifre=="")){ 

echo @'Bos Alan Birakmayiniz'; exit(); }
else{ 
$sor=mysql_query("select * from uyeler where uyeadi='$kullanici' and msifre='$msifre'"); 

if(@mysql_num_rows($sor)>0){ 
$kullanicidurumucek=mysql_fetch_array($sor); 
$durum=$kullanicidurumucek['ban'];
 if($durum=="0"){ 
setcookie("kullanici","$kullanici",time()+60*60); 
echo "Hosgeldiniz $kullanici Suanda Oturum Açtiniz<br>"; 
echo "<a href=index.php>anasayfaya Dön</a>"; }
else{ echo "Siz Bu Siteden banlisiniz neden Giris Yapmayi Denemeyiniz<br>";
 echo "<h3><font color=red>Banli Oldgunuz Site :  $siteadi</font>"; exit(); } 
}else{ 

echo "Kullanici Adi Yada Sifre Hatali<br>"; echo "Girdiginiz Sifre : $sifre"; exit(); } 
} 
?>

ugurturhal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle geç cevabım için kusura bakma. Malum işler güçler. Şimdi gelelim kodun düzenlenmesine;

PHP:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head><meta http-*****="Content-Type" **********text/html; charset=utf-8" />
<title>Başlıksız Belge</title>
</head>
<body>

<?php 
// Öncelikle giriş yapılmış mı diye kontrol edelim. Giriş yapmış kullanıcının burda işi yok bence...
include ("vt.php"); 

if($_SESSION["login"])
  header("Location:index.php"); //Hangi sayfaya yönlenmesini istersen onu yaz.

?>  
<form id="form1" name="form1" method="post" action="">   
<tr>     
<td colspan="3">
<?php echo @"$siteadi";?> Giris Formu</td>   
</tr>   
<tr>     
<td>Kullanıcı adı </td>     
<td><input type="text" name="kullanici" />  </td>  
 </tr>  

<tr>     
<td>Sifre</td>     
<td><input type="password" name="sifre" /></td>   
</tr>   
<tr>     
<td colspan="3"><input type="submit" name="Submit" value="Giris Yap" /></td>   
</tr> 
</table> 
</form>

</body>
</html>

<?php $siteadi = "www.bestfriendsever.com";

@$kullanici=$_POST["kullanici"]; 
@$sifre=$_POST["sifre"]; 
$msifre=md5($sifre); // md5 yerine sha1(md5($sifre)) kullan bence...

if(($kullanici=="")or($sifre=="")){ 

echo @'Bos Alan Birakmayiniz'; exit(); }
else{ 
$sor=mysql_query("select * from uyeler where uyeadi='$kullanici' and msifre='$msifre'"); 

if(@mysql_num_rows($sor)>0){ 
$kullanicidurumucek=mysql_fetch_array($sor); 
$durum=$kullanicidurumucek['ban'];
 if($durum=="0"){ 
   //setcookie("kullanici","$kullanici",time()+60*60); // işte bu satırın yerine şu satırlar olacak;
   $_SESSION["login"] = "true"; 
   $_SESSION["user"] = $kullanici; 
   $_SESSION["pass"] = $sifre;
echo "Hosgeldiniz $kullanici Suanda Oturum Açtiniz<br>"; 
echo "<a href=index.php>anasayfaya Dön</a>"; }
else{ echo "Siz Bu Siteden banlisiniz neden Giris Yapmayi Denemeyiniz<br>"; // Bu cümlenin de türkçesini kontrol etmeni öneririm :)
 echo "<h3><font color=red>Banli Oldgunuz Site :  $siteadi</font>"; exit(); } 
}else{ 

echo "Kullanici Adi Yada Sifre Hatali<br>"; echo "Girdiginiz Sifre : $sifre"; exit(); }
} 
?>

Son soruna gelince, giriş yapan kullanıcıların gittiği sayfalarda bidaha session kullanmana gerek yok. Adamın session kaydı zaten yapılmış. Onun yerine tüm sayfaların başına aşağıda vereceğim kodu eklersen, giriş yapmamış tüm kullanıcıların bu sayfalara girişini engellemiş, dolayısıyla da giriş yapanlara izin vermiş olursun...

PHP:
if($_SESSION["login"])
  header("Location:index.php"); //Hangi sayfaya yönlenmesini istersen onu yaz.

nomaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geç cevap vermen önemli değil daha sitenin iskeletini oluşturmadım zaten de ben anlamadım ya bana giriş.php'den giriş yapılıp index.php sayfasına ve indexteki diğer sayfalara girişi nasıl yapıcam. Bana 3 sayfada örnek verirmisin acaba özellikle index ve giriş sayfalarını anlamadım.

ugurturhal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Geç cevap vermen önemli değil daha sitenin iskeletini oluşturmadım zaten de ben anlamadım ya bana giriş.php'den giriş yapılıp index.php sayfasına ve indexteki diğer sayfalara girişi nasıl yapıcam. Bana 3 sayfada örnek verirmisin acaba özellikle index ve giriş sayfalarını anlamadım.

Hadi açıklayalım kodları...

1. Sayfa : giris.php
Giriş yapmamış tüm kullanıcılar için gösterilen ve giriş yapmalarını sağlayan sayfa. Giriş yapan kullanıcılar çıkış yapana kadar bu sayfayı göremezler...
PHP:
<?php
session_start(); // SESSION Başlatob_start(); // SESSION ve Header için gerekli...
if(@$_SESSION["login"]): // Daha önceden giriş yapılmışsaaa...    header("Location:index.php"); // Bu sayfaya git...
elseif(@$_POST["g_butonu"]): // Daha önceden giriş yapılmamışsa ve aşağıdaki formda "giriş" butonuna basılmışsaaaa        $k_Adi = $_POST["k_Adi"]; // Gelen kullanıcı adını al    $k_Sifre = $_POST["k_Sifre"]; // Gelen şifreyi al        $vt_kAdi = "a"; // Veritabanından kullanıcı adını çek (burada sorgu cümleciği kullanacaksın, biliyorsun zaten)    $vt_kSifre = "a"; // Veritabanından kullanıcı adını çek (burada sorgu cümleciği kullanacaksın, biliyorsun zaten)
    if($k_Adi == $vt_kAdi and $k_Sifre == $vt_kSifre): // Eğer bunlar birbirlerine eşitseeeeee                $_SESSION["login"] = TRUE; // SESSION' da "login" değişkenini TRUE yap!        $_SESSION["kullaniciAdi"] = $k_Adi; // Bunlar opsiyonel. Hoşgeldiniz "kullanıcıAdı" yazdırabilmek adına...        $_SESSION["sifre"] = $k_Sifre; // Bu olsa da olur, olmasa da (Yalın' ın şarkısı gibi oldu :))        header("location:index.php"); // Giriş sonucunda index.php sayfasına yönlenecek (ya da değiştirebilirsin)            else: // Eğer bunlar birbirlerine eşit değişseeeee        $mesaj = "Kullanıcı adı veya Şifre Yanlış."; // Hata mesajı oluştur    endif;        echo @$mesaj; // Ve oluşturulan bu mesajı formun üstünde göster!!!
endif;
ob_end_flush(); // SESSION ve Header için gerekli...
?><form action="giris.php" method="post">     <p>Kullanıcı Adı : <input type="text" name="k_Adi" /></p>    <p>Şifre : <input type="password" name="k_Sifre" /></p>    <input type="submit" value="Giriş" name="g_butonu" /></form>

2. Sayfa : cikis.php
Giriş yapan kullanıcıların çıkış yapmasını sağlayan oturum sonlandırma sayfası...
PHP:
<?php
session_start(); // SESSION Başlat...
ob_start(); // SESSION ve Header çiçin gerekli...
session_destroy(); // SESSION Sonlandır...
header("Location:giris.php"); // Giriş sayfasına yönlendir...
?>

3. Sayfa : kontrol.php
Dikkat edilmesi gereken sayfalardan biri. Giriş yapılmadan gösterilmeyecek tüm sayfaların başına eklenerek, kayıtsız kullanıcılara sayfaların gizlenmesini sağlayan kod parçacığı. Örnek kullanımı index.php' de verilecek...
PHP:
<?phpsession_start(); // SESSION Başlat...ob_start(); // SESSION ve Header için gerekli...
if(!$_SESSION["login"]) // Eğer giriş yapılmamışsaaaaa    header("location:giris.php"); // Giriş sayfasına yönlendir...
// Not: Bu sayfa, giriş yapmamış kullanıcıların görmesini istemediğin tüm sayfaların başına eklenmiş olmalıdır. index.php' de örneği mevcut...
?>

ve son olarak 4. Sayfa : index.php
Basitçe bir giriş sayfası. Giriş yapmamış kullanıcılara gizli, giriş yapanlara açık. Satır satır açıklamaları mevcut. Rahatlıkla anlayabilirsin...
PHP:
<?php require_once("kontrol.php"); // Önce giriş yapılmış mı diye kontrol et. Giriş yapılmamışsa kontrol.php içerisindeki yönlendirme sayfasına gidecek. Giriş yapılmışsa sayfaya devam edecek. Bu kod, giriş yapmamış kullanıcıların sayfayı görmesini engellediğinden, giriş yapan kullanıcılara gösterilecek tüm sayfaların başına eklenmesi gerekmektedir. Örnek : arkadas.php, ekleyenler.php, blablabla.php ve bunun gibi tüm özel sayfalara... Ancak cikis.php sayfasına eklenmesine gerek yok! Kodu okumak ve anlamak gerek!!! ?>
<p>Hoşgeldin Sayın <?php echo $_SESSION["kullaniciAdi"]; // Hoşgeldin Sayın nomaxx gibi bişey... ?>;  Çıkış için : <a href="cikis.php">TIKLA</a></p><p>Arkadaşlar sayfası : <a href="arkadas.php">TIKLA</a></p><p>Ekleyenler sayfası : <a href="ekleyenler.php">TIKLA</a></p><p>BlaBlaBla sayfası : <a href="blablabla.php">TIKLA</a></p>

Tüm kodları satır satır açıkladım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bundan sonrasında kodu anlayarak kendi başına devam etmen gerekecek. Kolay gelsin...

Selamlar

Dileyen için kodlar burada : http://www.dosya.tc/server29/hnkaUi/nomaxx.rar.html

nomaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sanırsam çok iyi anladım çok teşekkür ederim. Seviyom seni :tt1: :biggrin: