Performans Ödevleri Kalkıyor!

Konusu 'Eğitim' forumundadır ve ProRat` tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. ProRat`

  ProRat` Profesör

  Katılım:
  12 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.978
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  38

  - Performans Ödevleri Kalkıyor!

  [​IMG]

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, velilerin şikayet ettiği performans ödevlerinin kaldırılması amacıyla çalışma başlatıldığını söyledi.

  Öğretmenlerin, öğrencilere verdiği performans ödevlerinin yol açtığı karışıklığa Milli Eğitim Bakanlığı el attı. Performans ödevlerinin çokluğu ve zorluğu sebebiyle MEB'i şikayet yağmuruna tutan veliler, sistemin değiştirilmesini talep etti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'ye yaptığı açıklamada velilerden performans ödevleri konusunda çok ciddi şikayetler geldiğini ifade etti. Velilerin 'Siz bu ödevlerle çocuklarımızı değil, bizi ölçüyorsunuz. Çünkü verdiğiniz performans ödevlerini çocuklarımız değil biz yapıyoruz" dediğini aktaran Avcı, hatta bu işin 'ticaretini' bile yapanların olduğunu söyledi. Konuyla ilgili tedbirler alacaklarını anlatan Avcı, "Yapacağımız düzenlemede öğretmelerimizi ve velilerimizi karşı karşıya getirmemeye dikkat etmemiz gerekiyor" dedi. Veliler, öğrencilerin ödevleri internetten indirdiğine de dikkat çekerken, bu şekilde hazırlanan ödevlerin öğrencilere hiçbir katkısının olmadığını vurguladı.

  İLK DEFA BU YIL VERİLİYOR

  e-Okul'dan sonra e-Karne başlıyor

  Türkiye gazetesinin haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk defa lise öğrencileri için e-Karne düzenledi. Öğrenciler, karnelerini, e-Okul sisteminde yapılan düzenlemeyle Veli Bilgilendirme Sisteminin "e-Karne" bölümünden görebilecek. Böylece öğrenci ve veliler, e-Okul sistemi üzerinden ders puanlarını ve öğrenciye ait diğer bilgileri karne formatında öğrenecek. Karnede başarı ve devamsızlık durumu, öğrencilere ilişkin sınıf rehber öğretmeninin öğrenciyle ilgili görüşü yer alacak. e-Karne'nin onaylı bir örneği isteyen öğrencilere verilecek.

  KONTENJANLAR AÇIKLANDI

  10 bin öğretmen için başvuru zamanı

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şubat ataması başvuruları ve kontenjanlarına ilişkin kılavuzu yayımladı.Bakanlığın internet sitesinde yer alan kılavuza göre, 105 alanda 10 bin öğretmen ataması yapılacak. Başvuru ve atama işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adaylar durumlarına uygun atama çeşidini seçmek suretiyle http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Elektronik Başvuru Formu'nu kullanarak başvurularını yapacak.


  Başvurular için tüm alanlarda taban puan 50 olarak belirlendi. Bazı alanlardaki kontenjanlar şöyle:

  "Sınıf öğretmenliği 1050, İngilizce 1000, ilköğretim matematik öğretmenliği 751, Türkçe 675, fen bilimleri/fen ve teknoloji 597, sosyal bilgiler 529, Türk dili ve edebiyatı 503, beden eğitimi 422, matematik 415, okul öncesi öğretmenliği 402."


  Başvurular, 29 Ocak- 04 Şubat'ta kabul edilecek. Atamalar ise 6-7 Şubat'ta yapılacak. Atanan öğretmenler göreve 10 Şubat'ta başlayacak.

  Kaynak
   


 2. laramio

  laramio Asistan

  Katılım:
  21 Kasım 2013
  Mesajlar:
  210
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yani öğrencilerin odevini ailesi yapiyorsa ve bundan şikayetçi oluyorsa olmasin o zaman silahlami zorluyolar. Bence de pek dogru bisey degil ama bunun gerekcesinin boyle gosterilmesi de hos degil bence.
   
 3. nano6824

  nano6824 Doçent

  Katılım:
  10 Eylül 2011
  Mesajlar:
  555
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Lisede daha yeni bu uygulamaya başlandı.Velilerde sorun var bir kere.Tamam bazı hocalar çocukların yapamayacakları performansları yaptırabilir de veliler niye yapıyor.Hayatımda 1 kere bile anneme vb yaptırmadım el ile yazılanları.1 kere mi ne slayt yaptmırştım öğrenip sonrasında kendim yapmıştım
   
 4. mazruf

  mazruf Guru Onursal Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  23.125
  Beğenileri:
  1.101
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Türkiye
  Performans görevi evde değil de sınıfta bitirilecek bir şey olursa (sunum yapma, tanıtma vs.) sorun ortadan kalkar. Bir de madem çıktı alınıp geliniyor, o zaman böyle ödevler kabul edilmesin. Elle yazılması şart koşulsun.
   
 5. Bloother

  Bloother Rektör

  Katılım:
  29 Ekim 2013
  Mesajlar:
  10.975
  Beğenileri:
  2.321
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Baba Mesleği
  Yer:
  Antalya
  Bir işe yaradığı yoktu zaten. Saçma sapan ödevlerdi. çocukları iyice soğutuyorlar derslerden. Mantıklı ödevler verseler neyse. çoğunu anne baba yapıyor zaten.
   
 6. ProRat`

  ProRat` Profesör

  Katılım:
  12 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.978
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Suç tamamen velilerde. Yapmayın abi siz çocuklarınızın ödevini, bi' çocuk daha bugün performans ödevini yapamıyorsa, yarın-bugün hayatın zorluklarına nasıl alışacak acaba?
   
 7. AliA

  AliA Guru Onursal Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2007
  Mesajlar:
  64.968
  Beğenileri:
  330
  Ödül Puanları:
  0
  Millet bu performans ödevleri sayesinde daha kolay sınıfını geçiyordu. :)
   
 8. Mert Ahmet

  Mert Ahmet Dekan

  Katılım:
  16 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  5.731
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  48
  Vallaha annem topluyodu mahallelinin neredeyse bütün ödevlerini kimine kuş kimine kafes kimine ingilizce ödevleri yaptım geçrn sene :D bi yarışma oldu benim yaptığım 2 şey biri süt kutularından cami diğeri guguklu saat ve kuşu :D cami birinci oldu saat üçüncü :D sonra zaten mahalleli şunu bunu nasıl yapalım diye sormaya geldi :D ama bi yerden sonra sıkıyor insanı :)
   
 9. AliA

  AliA Guru Onursal Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2007
  Mesajlar:
  64.968
  Beğenileri:
  330
  Ödül Puanları:
  0
  İşi ticarete dökseydin iyi olurdu. :p
   
 10. ProRat`

  ProRat` Profesör

  Katılım:
  12 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.978
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şimdi sevinen öğrenciler de var, sevinmeyenlerde. Topluca kötü oldu bu iş şimdi abartı not alamıcak öğrenciler. Yazılıdan 60 60 al hoca versin sana 100 100 olsun 80. :p Ama yine suç öğretmenlerde, yazma ödevi verin kardeşim. Yapan var yapamayan var.

  Bir de gelelim şu Görsel Sanatlar denen boş derse. :p Gitsinler bu dersi de kaldırsınlar, hiçbir okulda hiçbir öğretmenin bu derse ilgi gösterdiğini de sanmıyorum. Benim hiçbir zaman da Resim dersim iyi değildi la. Tüm dersler 5'di resim 3. :D Ben şimdiki öğrencilerin yerinde olsam bu dersi kaldırmak için imza toplardım. :p
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş