Peppermint OS - Chrome OS katili ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
peppermint_os_8_review_-_2.1047x0-is.png

Bir süredir masaüstü GNU/Linux dağıtımlarını takip edenler Peppermint'i bilir. Kendisi Ubuntu tabanlı, XFCE masaüstünü kullanan, son derece kullanıcı dostu bir dağıtımdır. Ama bu işi Linux Mint de yapıyor değil mi ? Tam olarak değil... Zaten eğer bir Mint kopyası olsaydı bu konu açılmazdı.

Peppermint kendine has bir araç ile geliyor. İCE ismindeki bu araç basitçe bir Web sitesini masaüstünüze bir uygulama gibi koymanızı ve seçtiğiniz tarayıcı ile o sitenin aynı bir masaüstü uygulaması gibi açılmasını sağlıyor. Peppermint ile hazırda gelen Google Drive, Pixlr gibi sitelerin masaüstü uygulamaları bunun örnekleri. İsterseniz SDN'nin de bir masaüstü uygulamasını yaratıp masaüstünüze bir uyguluma gibi koyabilirsiniz :)

Peppermint OS'u denediniz mi ?
Peppermint - The Linux Desktop OS

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yahu adam akıllı bir xfce teması hazırlamak bu kadar zor mu?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yahu adam akıllı bir xfce teması hazırlamak bu kadar zor mu?
Hayatın acı gerçekleri :(
--- Gönderi Güncellendi ---
Malesef kimse Xfce'yi odak alarak tema yazmıyor. Mate'nin biraz daha şansı var gibi. Kötü göründüğünden falan değil ama tema çeşitliliği ve uyumluluğu malesef hala istediğimiz seviyede değil.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hayatın acı gerçekleri :(
Malesef kimse Xfce'yi odak alarak tema yazmıyor. Mate'nin biraz daha şansı var gibi. Kötü göründüğünden falan değil ama tema çeşitliliği ve uyumluluğu malesef hala istediğimiz seviyede değil.
Yine de göze biraz hoş gelecek bir tema yazmak bu kadar zor olmamalı. Linux'u ilk kurduğumdan beri xfce hep aynı, ne ilerleme ne de başka bir şey. Gtk3 çıktı, qt5 çıktı, KDE'ye dahi temalar çıktı ama tema yazması müthiş kolay olan gtk2 kullanan xfce hep aynı. :D Hatta ki Manjaro ekibi bir şeyler yapmış ama adamların bütün masaüstlerinde kullandığı temalar zevksiz olduğu için ölü doğmuş xfce teması :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Manjaro'nun teması, Mint'in teması bilmem. Gerçi Mint'in teması güzel. Ama şu var ki toplulukta Xfce üvey evlat muamelesi görüyor. Lightdm misal, Xfce'nin bir parçası hissini vermiyor. Xfce çok parçalanmış bir masaüstü hissiyatı veriyor, bütün bir işletim sistemi hissiyatını GNOME, MATE, KDE, Cinnamon gibi masaüstü ortamları veriyor. Ama XFCE'nin avantajı şu ki hem eski yeni her donanımda hızlı çalışıyor, hem de Openbox yada i3 gibi diğer pencere yöneticilerine kıyasla oldukça kullanımı kolay. Hatta bu yüzden çoğunlukla bir masaüstü ortamı diye geçiyor XFCE.
Ama şunu da unutmamak lazım ki XFCE geliştiricileri işlerini ciddiye alan insanlar. Eğer bitmediyse yayınlamıyorlar. Pantheon, GNOME, KDE gibi masaüstü ortamlarının aksine direk C dili ile yazılmış, bu nedenle biraz daha hızlı. Programcılar kararlılık ve hızı herşeye değişmeye hazır. Bu XFCE'nin hem iyi hem de kötü tarafı.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
XFCE zaten hem görünüm anlamında hem ram tüketimi hemde hız açısından en güzel arayüz derim. Pardus bile XFCE kullanıyor :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
XFCE zaten hem görünüm anlamında hem ram tüketimi hemde hız açısından en güzel arayüz derim. Pardus bile XFCE kullanıyor :)
Bizim bahsettiğimiz şey XFCE'nin hala GTK2 kullanmasından yana yakınma ve artık herkes XFCE'yi düşünerek tema yazmadığı için bazı temalarla uyumsuzluk yaşayabildiğimiz. XFCE basitçe GTK3'e geçse harika olacak. 4.14'ü bekliyoruz :)

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Bizim bahsettiğimiz şey XFCE'nin hala GTK2 kullanmasından yana yakınma ve artık herkes XFCE'yi düşünerek tema yazmadığı için bazı temalarla uyumsuzluk yaşayabildiğimiz. XFCE basitçe GTK3'e geçse harika olacak. 4.14'ü bekliyoruz :)
Bence de iyi olur çünkü çok kullanan var XFCE gerçekten. Çok eski bilgisayarları olanlar için ilaç gibi.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aslında şikayet ettiğim o değil. Gtk2 için çok güzel temalar var mesela. Ama xfce'e ne yapsak çirkin duruyor :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında şikayet ettiğim o değil. Gtk2 için çok güzel temalar var mesela. Ama xfce'e ne yapsak çirkin duruyor :D
O kadar da değil, sen güzelleştirememişin o zaman Xfce’yi :D
Xfce’de güzel temalar var, benim şikayetim misal sound applet yada panelin belli bir bölümü ayrı bir renk, diğer bölümü ayrı bir renk görünebiliyor bazı temalarda. Bunların uyumlulaştırılması lazım.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bu Windows ve Linux'te zaten mümkün.
Bir dosya oluşturun
Kod:
[InternetShortcut]
URL=https://forum.shiftdelete.net

yazın ve ShiftDelete.url olarak kaydedin, sonra çift tıklayın.
Lakin Linux'te url dosyalarını açmak için ek bazı işlemler yapmak gerekiyor, masaüstünden masaüstüne değişen.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Peppermint'in temasını çok koyu buldum.
Bu arada Xfce'yi genel anlamda görünüm olarak beğenmiyorum. Ama hız ve Ram kullanımı olarak Xfce iyidir.
Mate'in kralı kim acaba? :p Linux Mint Mate'i başarılı buluyordum ta ki Linux Mint 18.1 Mate'e kadar. Artık ne olmuşsa boşta ram kullanımı önceki sürümlerden biri olan 17.3 Mate'in yaklaşık iki katı kadar olmuş.
Cinnamon'dan da ümitliydim fakat eklenti bakımından başarılı bulmadım.
Neyseki Gnome var. :D Bazı Gnome eklentilerini seviyorum. Ve şu an bilgisayarımda Manjaro Gnome yüklü. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
O kadar da değil, sen güzelleştirememişin o zaman Xfce’yi :D
Xfce’de güzel temalar var, benim şikayetim misal sound applet yada panelin belli bir bölümü ayrı bir renk, diğer bölümü ayrı bir renk görünebiliyor bazı temalarda. Bunların uyumlulaştırılması lazım.
Evet o kadar o kadar. :D Gnome 2 kullanırken özelleştirme seçeneklerine hayran kalmıştım. Xfce'de hep bir şeyler garip duruyor. Fontlar bir acayip, stiller bir garip. Xfceden kaynaklanan bir sorun değil tabii bu, ama xfcenin gelişi guzel olsa hiç kafaya takmayacağiım

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Evet o kadar o kadar. :D Gnome 2 kullanırken özelleştirme seçeneklerine hayran kalmıştım. Xfce'de hep bir şeyler garip duruyor. Fontlar bir acayip, stiller bir garip. Xfceden kaynaklanan bir sorun değil tabii bu, ama xfcenin gelişi guzel olsa hiç kafaya takmayacağiım
XFCE çok parçalanmış bir masaüstü hissi veriyor ve öyle de. Misal bir tema A eklentisine uyumlu olmayabiliyor. Dolayısıyla temalar sapıtıyor.
Pepper Mint'in hangi özelliğine dayanarak bu başlığı seçtiğinizi merak ettim. :)
İCE tabiki :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Peki sizce Linux dağıtımları arasında hangisi ya da hangilerinin tema uyumluluğu çok iyi?
Dağıtım değil, masaüstü ortamlarından en iyileri GNOME ve KDE, ve GNOME2'den miras olarak MATE. GNOME ve KDE'nin en iyileri olmasından da doğal bir şey yok çünkü QT, KDE için çıkarılmış bir teknoloji, GTK de GNOME için çıkarılmış bir teknoloji. MATE de pratikte GNOME. Sadece eski sürümü. Üstüne birşeyler eklenmiş. Tema uyumluluğu sence daha iyi olacak masaüstleri var mı ? :)

Tabi ki şunu da söylemek isterim ki pratikte tersi olabiliyor. Misal XFCE spesifik yapılmış, GNOME'da rezalet duracak temalar da var. Yok değil. Aslında XFCE piyasadaki çoğu tema ile de uyumlu. Genelde dağıtıcı (PPA yada depo sahibi) birşeyleri karıştırıyor ve temalar birbirine giriyor. Biraz karışık yani. Birinde çalışan tema diğerinde çalışmıyor falan. Bak ben şu an Manjaro GNOME'da ne çekiyorum misal ?
Screenshot from 2017-11-17 18-03-59.png

Misal bu da depoya koyan adamın halt yemesi :(

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,063
yıl olmuş 2017 halen xfce kullanan mı kalmış ya

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Openbox da gayet hafif bir masaüstü ortamı ancak bence Xfce daha kullanışlı. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Dağıtım değil, masaüstü ortamlarından en iyileri GNOME ve KDE, ve GNOME2'den miras olarak MATE. GNOME ve KDE'nin en iyileri olmasından da doğal bir şey yok çünkü QT, KDE için çıkarılmış bir teknoloji, GTK de GNOME için çıkarılmış bir teknoloji. MATE de pratikte GNOME. Sadece eski sürümü. Üstüne birşeyler eklenmiş. Tema uyumluluğu sence daha iyi olacak masaüstleri var mı ? :)

Tabi ki şunu da söylemek isterim ki pratikte tersi olabiliyor. Misal XFCE spesifik yapılmış, GNOME'da rezalet duracak temalar da var. Yok değil. Aslında XFCE piyasadaki çoğu tema ile de uyumlu. Genelde dağıtıcı (PPA yada depo sahibi) birşeyleri karıştırıyor ve temalar birbirine giriyor. Biraz karışık yani. Birinde çalışan tema diğerinde çalışmıyor falan. Bak ben şu an Manjaro GNOME'da ne çekiyorum misal ?
Ekli dosyayı görüntüle 29899
Misal bu da depoya koyan adamın halt yemesi :(
Aslında gtknin Gnome için çıkarılması doğru da qtnin KDE için çıkarılması biraz tartışmaya açık. Qt bayağı bildiğimiz Nokia'nın elinde olan bir widgetkit ve kullanım amacı sandığınızdan çok daha geniştir.

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
torrentlerde sorun mu var ki? inmek bilmedi...