Pentium G4560 Darboğaz sorunu

Bu konuyu okuyanlar

uasamet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Geleceğe dönük bir monitör alman daha mantıklı olucak çoğu yeni oyunun optimizasyonu FHD nin altında stabil çalışmıyor ölü parça satın almaya gerek yok sağlam bir şey alınki adam gibi iş görsün
Bencede siz dediğimi yapın formatlayın düzelmesi gerekir
Sorun format meselesi değil, işlemci darboğaz yapıyor büyük sunucularda heleki grafikleri çok iyi olunca. Donanım yetersizliği

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
ölçeklendirme yoku tıkla çözünürlüğün 1920*1080 olur...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Nvidia Denetim masasından Ekran oraı ölçeklendirme ayarını kontrol etmeli

uasamet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ölçülendirmeyi En boy oranı yap Alttaki kutucuktaki işareti kaldır ve GPU yazan kutucuktaki yerde başka seçeneği seç ayarla birde oyunlara gir ayarları fhd yap bakalım
Normalde öyleydi bide böyle deneyim dedim ama fark yok :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ölçülendirmeyi En boy oranı yap Alttaki kutucuktaki işareti kaldır ve GPU yazan kutucuktaki yerde başka seçeneği seç ayarla birde oyunlara gir ayarları fhd yap bakalım
1920x1080 kabul etmiyor.

Son düzenleme:

uasamet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Formatla pc ni başka çare yok
Kardeşim ya sen anlamıyorsun ya da ben anlatamıyorum. Seninki şuna benziyor 8gb ram takıp 16gb görünmesini beklemek gibi.

Formatla pc ni başka çare yok
Kullandığım monitör bu işte, sen bundan 1080p görüntü nasıl alırsın açıklarmısın

http://www.lg.com/za/monitors/lg-W1952S-PF-widescreen-computer-monitor

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Kardeşim ya sen anlamıyorsun ya da ben anlatamıyorum. Seninki şuna benziyor 8gb ram takıp 16gb görünmesini beklemek gibi.

Kullandığım monitör bu işte, sen bundan 1080p görüntü nasıl alırsın açıklarmısın

LG W1952S-PF Monitor - 19” WIDE FORMAT LCD MONITOR - LG Electronics SA

Aynı çözünürlükte monitörüm var diyorum FHD ye yeni ekran kartı sayesinde çıkarabiliyorum diyorum sen ne diyorsun ya
Yanda Siyah bandlar söz konusu olduğunda göre 16:10 ekran oranından yola çıkarak senin monitörün hiçbirişeyi desteklemez halde ama ben formatlayıp bak diyorum belki sorun yazılımsaldır diye düşündüm

uasamet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aynı çözünürlükte monitörüm var diyorum FHD ye yeni ekran kartı sayesinde çıkarabiliyorum diyorum sen ne diyorsun ya
Yanda Siyah bandlar söz konusu olduğunda göre 16:10 ekran oranından yola çıkarak senin monitörün hiçbirişeyi desteklemez halde ama ben formatlayıp bak diyorum belki sorun yazılımsaldır diye düşündüm
Yok kardeşim monitörün çözünürlüğü neyse o görüntüden fazlasını alamazsın. OLay bu

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Arkadaşlar merhaba öncelikle sistemim;

İşlemci: Intel Pentium G4560​

Anakart: MSI 1151 H110M PRO-VD​

Ekran Kartı: MSI GeForce GTX1050 Ti 4GT OC 4GB​

Ram: CORSAIR 8GB 2133Mhz CL15 Tek Slotta​

HDD: Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB Harddisk​

Güç Kaynağı: Powerboost ATX Serisi 400W PSU​

Sistemi 1 hafta önce topladım. Hani işlemci süper değil ama ekran kartını besler diye aldım ve videoları da izledim youtube den aşırı darboğaz söz konusu değil izlediğim videolara baktığım zaman. Bi GTA 5 te var birde BF1 felan. BF1 özellikle işlemci iyi kullanıyor diye duydum, tamam %100 90 arası kullansın ama benim sorunum ekran kartımın %80 90 kullanmaması. Dolayısıyla aşırı kasmalar meydana geliyor 45 55 FPS gibi. Ram kullanımı 6500MB - 7500MB arası oluyor hep. BF1 de test ettim, oyunu 64 kişilik sunucularda oynarken işlemci çok yiyor farkındayım ama ekran kartımı %40-50 ara ara 60 kullanıyor. Çarpışma sahnelerindede böyle. Bu sizcede çok az değil mi? İzlediğim bikaç videolarda bu oran %80 90 hatta 99 bile gördüm. Ekran kartımın tamamını nasıl kullandırabilirim makinenin? Oyun ayarlarım orta-yüksek İnternette çeşitli önerileri yaptım ama çare olmadı, daha sık donma kasma başıma geldi. Şimdiden teşekkürler.​

Not: Monitörüm 16:10 formatta 1440x900 çözünürlük

Bu videoda aynı sistem 64 kişilik sunucuda GPU %99 neredeyse hepsini kullanıyor. Fakat RAM 16GB videoda.
clear.png

Bunda da tek slot 8gb ile çift slot 16gb ram ile kıyaslama yapmış, ciddi farklar var..

Oyundan oyuna değişir.CS:Go'da kasmaz ama BF1 de, GTA5 te kart kullanımı yüksek olmaz.Farklı oyunlarda yine farklı durumlar.
Monitörünüzün görüntü kalitesini iyileştirmek için kablo değişiniz.HDMI kablo kullanınız.Girişi yoksa HDMI to VGA ile çeviriniz.
Bu kasmalar çeşitli programlarla ekran kartını zoraki olarak daha çok kullanmaya teşvik ederek azaltılabilir fakat kartı yakma olasılığınız olduğu gibi ömrünü azaltma şansınızda kesindir.G4560 fiyatına göre güzel bir işlemci olsa da GTX 1050ti gibi bir kartı tam olarak kaldıramaz.Keşke 100TL daha verip i3-7100 alsaydınız.Testlere göre konuşmak gerekirse GTX 1050ti ile darboğaz yapmayan bir işlemci...

uasamet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu arada sen hangi oyunla test ettin
Oyundan oyuna değişir.CS:Go'da kasmaz ama BF1 de, GTA5 te kart kullanımı yüksek olmaz.Farklı oyunlarda yine farklı durumlar.
Monitörünüzün görüntü kalitesini iyileştirmek için kablo değişiniz.HDMI kablo kullanınız.Girişi yoksa HDMI to VGA ile çeviriniz.
Bu kasmalar çeşitli programlarla ekran kartını zoraki olarak daha çok kullanmaya teşvik ederek azaltılabilir fakat kartı yakma olasılığınız olduğu gibi ömrünü azaltma şansınızda kesindir.G4560 fiyatına göre güzel bir işlemci olsa da GTX 1050ti gibi bir kartı tam olarak kaldıramaz.Keşke 100TL daha verip i3-7100 alsaydınız.Testlere göre konuşmak gerekirse GTX 1050ti ile darboğaz yapmayan bir işlemci...
Hocam aynı sistem yutupta 1800tllik sistem toplama adlı videoda ekran kullanımı bu tarz oyunlarda hep %99. Kullandıgım dönüştürücü Dark Hdmi to Vga. 100tl fark mı :( Hiç bakmadkm o kısma ya

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Youtube deki her video doğru değil.Farklı işlemci koyup deneyen var.Satış stratejisi.Her izlediğin videoya inanma.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Bu arada ben bilgisayarı formatlasını rica etmiştim noldu öyle mi denedin

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
sorununuz format vs. ile alakası yok... Monitörün çözünürlüğü, karta düşük geldiği için GPU kullanımı düşüyor. Ayrıca BF1'de 8 GB RAM yetersiz gelebiliyor... GPU kullanımını GTX 1080'i 1080p'de kullanmak gibi düşünebiliriz...

uasamet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar,
sorununuz format vs. ile alakası yok... Monitörün çözünürlüğü, karta düşük geldiği için GPU kullanımı düşüyor. Ayrıca BF1'de 8 GB RAM yetersiz gelebiliyor... GPU kullanımını GTX 1080'i 1080p'de kullanmak gibi düşünebiliriz...
8 gb de olsa ekran kartı kullanımı çok düşük seviyelerde gta ile bf de de aynısı oldu bende bugün yolladım bakalım gelir test ederim tekrar. Aynısı oluraa yine muhtemelen 1080p monitör almam gerekicek..

Son mesajlar