Pegatron IPX41-D3 RAM Desteği

Bu konuyu okuyanlar

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selamun Aleykum arkadaşlar, forumda yeniyim konuyu yanlış yere açtıysam affola; benim sorum başlıktaki gibi ram hakkında.

Anakartım: Pegatron Ipx41-d3

Pc'mi 64 bite formatlayacağım için 4 gb ram olması gerekiyor.(İşlemci destekliyor.)

Pc de şuan 2 gb ram var . Anakarttada 2 slot ram yeri var.

Sorum şu ki: Anakartım toplam gb ram destekliyor? Ve de tek slot başına kaç gb ram destekliyor?

Şimdiden yardımcı olacak herkese teşekkürler. Bilgi eksikliği varsa tekrar düzeltirim.

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar bilen varsa cevap yazabilirmi acil lütfen.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Maximum 4 GB destekliyor.Durum vahim çünkü 2x2 toplam 4 GB kullandığını varsayalım ram hızı da en fazla 1066 mhz destekliyor.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
23
Olmaz.Araştırmalarım sonucu kullandığın anakart hem eski hem de 2x2 1066mhz DRR2 Ram destekliyor.Bunları sağlasan bile 64 bitte zorlayabilir.
o bahsettiği anakart casper pc anakartı ve bendede aynısı var yaklaşık 6 - 7 yıllık bi anakart ve ddr 3 destekliyor ve ben şuan ddr3 1333 mhz ram kullanıyorum 2x2 şeklinde
--- Gönderi Güncellendi ---
sa kardeşim sana bi g.o diyeyim çünkü bnm pc ile aynı pc yi kullanıyosun ve 2gb ram ile hiçbirşey yapamıyor bu makineler ofis yazılımı açar face ye girer başka da bişey yapmaz 2 gb ile ben 2 gb daha ram alarak 4 gb yaptım ramleri ve efsane çalışıyor yaklaşık 2 kat performans artışı oluyor 2. el bi ram alırsan işini görecektir tabi 0 da alabilirsin vatan bilgisayardan fln o sana kalmış ama alırsan çoğu oyunu düşük ayarlarda açıyor eğer ekran kartı modelin de aynıysa onunla ilgili tüyolar da verebilirim aynı pc sonuçta :D

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
o bahsettiği anakart casper pc anakartı ve bendede aynısı var yaklaşık 6 - 7 yıllık bi anakart ve ddr 3 destekliyor ve ben şuan ddr3 1333 mhz ram kullanıyorum 2x2 şeklinde
--- Gönderi Güncellendi ---
sa kardeşim sana bi g.o diyeyim çünkü bnm pc ile aynı pc yi kullanıyosun ve 2gb ram ile hiçbirşey yapamıyor bu makineler ofis yazılımı açar face ye girer başka da bişey yapmaz 2 gb ile ben 2 gb daha ram alarak 4 gb yaptım ramleri ve efsane çalışıyor yaklaşık 2 kat performans artışı oluyor 2. el bi ram alırsan işini görecektir tabi 0 da alabilirsin vatan bilgisayardan fln o sana kalmış ama alırsan çoğu oyunu düşük ayarlarda açıyor eğer ekran kartı modelin de aynıysa onunla ilgili tüyolar da verebilirim aynı pc sonuçta :D
Yanlış yazmışım düzelttim sağol :)

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
evet pc casper 2012 de almıştık. şimdi ben pc formatlayacağım 64 bite ama fazla bise olmayacak pc de ets2mp için. müsait olduğum zaman 2gb ram alacağım 80 lira falan. şimdi 2gb ram 64 bite kursam ve sadece ets2mp olsa kaldırır mı pc acaba ?

Reaksiyon puanı
23
evet pc casper 2012 de almıştık. şimdi ben pc formatlayacağım 64 bite ama fazla bise olmayacak pc de ets2mp için. müsait olduğum zaman 2gb ram alacağım 80 lira falan. şimdi 2gb ram 64 bite kursam ve sadece ets2mp olsa kaldırır mı pc acaba ?
eski sürümlerde iken kasmadan oynadığımı hatırlıyorum ama sürüm yükseldikçe oynatmamaya başlıyor nedeni ise ekran kartı çünkü içinde 512mb ekran kartıyla geliyor ve o da oyunun grafiklerine yetmediği için sistem belleğinden ( ramden ) çekiyor ram de az olunca kasma oluyor yani uzun lafın kısası eski sürüm kurabiliyosan en düşük ayarlarda oynayabilirsin

Reaksiyon puanı
23
yeni sürüm de dene önce onda en düşük ayarda kasma yaparsa eski sürümlerini dene ha bide steam den satın almadan ets2 yi mp olarak oynayamıyosun

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Olmaz.Araştırmalarım sonucu kullandığın anakart hem eski hem de 2x2 1066mhz DRR3 Ram destekliyor.Bunları sağlasan bile 64 bitte zorlayabilir.
Evet anakart 4 GB RAM'e kadar destekliyor... @diggadedbebegim mevcut RAM'in ile ilgili CPU-Z görüntüsü paylaşabilir misin?

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kb arkadaşlar uzun bi süredir internetsiz kaldım yazılara bakamadım. Frosa yarın istediğin görüntüleri paylaşacağım. alihan demirtaş evet doğru mesela şuan pariste kasıyor kanser oldum oralara gitmeyeceğim. rame çok yük biniyor galiba yeni ram şart oldu

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Kb arkadaşlar uzun bi süredir internetsiz kaldım yazılara bakamadım. Frosa yarın istediğin görüntüleri paylaşacağım. alihan demirtaş evet doğru mesela şuan pariste kasıyor kanser oldum oralara gitmeyeceğim. rame çok yük biniyor galiba yeni ram şart oldu
Ekran kartınız nedir? Kasmalar ekran büyük ihtimal ekran kartından kaynaklıdır...

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekran kartım ATI Radeon Hd 6350

---- Mesajlar birleştirildi ----

Resim koyamıyorum boyutu büyük diyor ne yapmalıyım.

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
ubuntu ile boot et konsolu aç sudo dmidecode -t 16 | grep Capa enter sana max.ram desteğini görürsün.
Ekran Görüntüsü 2018-01-20 00-23-14.png

sudo dmidecode -t 16 | grep Capa
Maximum Capacity: 4 GB

Reaksiyon puanı
23
daha fazla taksan da ztn işlemciden kasma yapıcak o pc bi halta yaramıyor bnmkinden biliyom bnmkinin de hdd si bozuk yenisini alıcam

ömrü doldu artık 2011 2012 yıllarında satılıyodu sonuçta

Son düzenleme:

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aynen ama şuan yeni pc alacak durumda değilim . Zaten fazla pc de takılmam ama gerçekten gerekli. Arkadaşlar birde konu dışına çıkıyorum ama format atacağım. driver gerek ve casperin sitesinden anakartı girince (chipset , ses kartı, ethernet , ekran kartı ) sürücüleri çıkıyor . bu driverler dogrumudur yoksa herbirini kendi markasının sitesinden mi indirmem gerekiyor. anakartın driver çıkmadı onu bulucam bir şekilde. yardımcı olan herkese teşekkürler.

Reaksiyon puanı
23
Aynen ama şuan yeni pc alacak durumda değilim . Zaten fazla pc de takılmam ama gerçekten gerekli. Arkadaşlar birde konu dışına çıkıyorum ama format atacağım. driver gerek ve casperin sitesinden anakartı girince (chipset , ses kartı, ethernet , ekran kartı ) sürücüleri çıkıyor . bu driverler dogrumudur yoksa herbirini kendi markasının sitesinden mi indirmem gerekiyor. anakartın driver çıkmadı onu bulucam bir şekilde. yardımcı olan herkese teşekkürler.
o driverlar oluyo ztn anakart driver cd sinde realtek audio driver (ses kartı) realtek ethernet driver (ethernet driverı) çıkıyor ekran kartı driver ı da 2 sürüm var biri catalyst control center ve crimson edition beta ama crimson edition sadece beta sürümü ekran kartın için uygun ve kasma yapıyo catalyst control center ı tavsiye ederim casper ın sitesindekini kur geç bi problem olmaz ama o sitedeki win7 için uygun eğer win 10 kuracaksan otomatik yükleniyor senin ayrıca kurmana gerek yok

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
her slota 4 gb mi?
2x4 gb ram takarsan kullanması gerek ...

win7 64bit kuracağım. teşekkürler
o driverlar oluyo ztn anakart driver cd sinde realtek audio driver (ses kartı) realtek ethernet driver (ethernet driverı) çıkıyor ekran kartı driver ı da 2 sürüm var biri catalyst control center ve crimson edition beta ama crimson edition sadece beta sürümü ekran kartın için uygun ve kasma yapıyo catalyst control center ı tavsiye ederim casper ın sitesindekini kur geç bi problem olmaz ama o sitedeki win7 için uygun eğer win 10 kuracaksan otomatik yükleniyor senin ayrıca kurmana gerek yok

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
775i945GZ(L1).jpg

bu vatandaş da 2gb idi 2x2gb takınca 4gb olmuştu sudo dmidecode -t 16 | grep Capa :Maximum Capacity: 4 GB diyor yani 2x4 takabilirsin.

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
biraz aklım karıştı kusura bakma pc den fazla anladığım söylenemez. toplam 8 gb buna göre ama birkaç arkadaş tek slota 2 gb demişti 4 gb alıp suanki rami söküp onu taksam sorun yaşamam degilmi?

diggadedbebegim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2gb lığın mhz si 1066 fakat bnm alacağımın 1333mhz uymaz galiba ama yine de denerim teşekkürler seni yordum bu kadar hakkını helal et.

Reaksiyon puanı
23
2gb lığın mhz si 1066 fakat bnm alacağımın 1333mhz uymaz galiba ama yine de denerim teşekkürler seni yordum bu kadar hakkını helal et.
işlemcin en fazla ne kadar hıza kadar destekliyorsa öyle al bide ram ini upgrade etmeden 64 bit kurmanı tavsiye etmem 64 bit 2 gb ram de zorlanabilir ama yine de sen bilirsin