PCI-e güç kablosu olan ekran kartı çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

csenturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gecenlerde calisan ama ekrana goruntusu vermeyen bir dizustu bilgisayarı denemek icin, kendi monitorume baglayacakken, artik ne dusunuyorsam o sirada yanlışlıkla calisan Masaüstü bilgisayarimin ekran kartina bagladim. Yani HDMI kablosunun bir ucunu Dizüstü Bilgisayarın HDMI cikisina, diger ucunu calisan Masaüstü bilgisayarimin ekran kartinin HDMI cikisina bagladim. bu islemlerden sonra bilgisayarı açtığımda ekrana görüntü gelmedi.

Ekran kartinin yandigini dusunerek AMD RX 580 ekran karti aldim. Zaten bahane ariyordum yenilemeye. Kart sıfır ürün olmasina ragmen calismadi. Fakat ekstra guc baglantisi gerektirmeyen eski bir ekran kartini taktigimda bilgisayar problemsiz calisiyor. Benim anladigim; sanirim PSU'dan gelen 2x 6+2 PCI-e guc kablolarinda veya bu kablolara guc veren PSU'nun, sadece bu bolumun de ariza meydana geldigi. Çünkü; guc kablosu gerektirmeyen ekran kartini taktigimda PSU ve diger bilesenler sorusnuz calisiyor.

sizce problem neyden kayanklanıyor olabilir?
Ekran kartlarimin ikisi de yanmis olabilir mi ?
yorumlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaslar.

Sistem:

Ekran karti : MSI 970 Gaming
İslemci : FX 8350
Ekran karti: Shapphire R9 285
Ekran karti2: MSI RX 580
PSU: Corshair VS 650W

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Ekran kartında da arıza olabilir..

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Ekran kartının güç girişinin orda beyaz ve kırmızı ışık olur gücü bağladığınızda kırmızı ışık beyaz olur öyle bir bilgi ışığı varmı msı kullanmadım hiç asusda var onun için

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Bence sorunu bulmuşsunuz :) Sıfır ürünün bu şekilde yanması çok çok zor.

csenturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartında da arıza olabilir..
Diyelim ki eski ekran kartı arızalandı. Daha dün aldığım ekran kartı neden calısmadı onun da mı bozuk olduğunu düşünüyorsun. Eğer öyleyse baya şanssızım :) bozulan şeyin ne olduğunu bilsem alacağım. ama problemin ne olduğundan tam olarak emin olamıyorum. Sanırım bu ekran kartını calıstırabilecek bir sistemde kartları vs. denemem gerekecek.

Ekran kartının güç girişinin orda beyaz ve kırmızı ışık olur gücü bağladığınızda kırmızı ışık beyaz olur öyle bir bilgi ışığı varmı msı kullanmadım hiç asusda var onun için

Arızlandıgını düşündüğüm ekran kartında var elektirik geliyor fakat sanırım o elektirik PCI-E slotundan gelen 75W 'lık elektirikten alıyor. ayrıca 2 adet Ekran kartı slotu var birine ATI HD 4350 (PCI-E 8 pin giriş gerektirmeyen eski kart) Diğerine yeni aldığım MSI RX 580 Ekran kartını takıyorum monitoru ATI HD 4350 ye bagladıgıma çalışmıyor fakat MSI RX 580 PCI-E 8 pin güç kablosunu çıkardığımda bilgisayar sorunsuz acılıyor iki kart takılıyken :)

Bence sorunu bulmuşsunuz :) Sıfır ürünün bu şekilde yanması çok çok zor.

Bugun 2x molex to 8 pin PCI-E ekran kartı dönüştürücü kablo aldım bu şekilde bağlayacağım çalışırsa demek ki Güç kaynağı tam olarak bozulmamış ama zarar görmüş olduğunu düşünecem dolayısıyla güç kaynağı almam gerekecek diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Ekran kartı kesin arızalı demiyorum ama sıfır olupta arızalı olan bir çok ürün olabiliyor arkadaşında felan tanıdığın birisinden psu alıp denemeni tavsiye ederim yada ekran kartını başka bir bilgisayarda denemeni öneririm..

csenturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartı kesin arızalı demiyorum ama sıfır olupta arızalı olan bir çok ürün olabiliyor arkadaşında felan tanıdığın birisinden psu alıp denemeni tavsiye ederim yada ekran kartını başka bir bilgisayarda denemeni öneririm..
evet sanırım en iyisi ekran kartını kaldırabilecek bir sistem bulup denemek