Pc yi server a çevirmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

Bu konuyu okuyanlar

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar server hakkında bilgim yok denecek kadar az sistemimi yazayım öncelikle..

İşlemci:Intel 4770k 3.5-3.9 GHz
Anakart:Gigabyte ud4h z87
Ram:2x4gb 2133 mhz gskill
Ekran kartı:yok
PSU:750 watt
SSD:Corsair force gs 128 gb
HDD:2X2 TB WD 64MB 7200 RPM alıp raid kurmayı planlıyorum

Öncelikle ram i ya 24 yada 32 yapıcam yada yapmam gerekir mi 16 yeter mi ?
Ekran kartı gerekli mi ? hd4600 yetmez mi ?
Soğutucum cooler master hyper 212x 240mm yada 360mm radyatörlü sıvı soğutma gerekir mi
Sıvı soğutma kullanıp 4.5 ghz e overclock yapmaya gerek var mı ?

Bu sistemle en fazla hangi iş için bir server oluşturabilirim ?

Net bağlantım 8mbps(8mbps'e kadar değil) limitsiz(akk yok)

Yardımlarınızı bekliyorum ve konuya @BLacK+ i davet ediyorum :)

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Cihazın server olmasından daha önemli şeyler var. Yazdığın özelliklerin çeyreği bile server olarak kullanılabilir. Asıl önemli olan ne serveri olacağı ve kaç kişiye hizmet vereceği. Örneğin pentium 166 mmx bir pc ile zamanında linux.org serveri çalışıyordu ve binlerce kullanıcıya hizmet veriyordu. Yazdığın özelliklerle hemen her iş için başlangıç aşamasında bir server oluşturulabilir. Home server lar konusunda çok fazla tecrübem var. Dilersen paylaşmaktan zevk alırım. Fakat konu çok muallakta. Öncelikle yapmak istediğin şeyi kararlaştırmalısın. Hizmet verecek bir server mı yoksa öğrenmek için bir çalışma peşinde misin?

Merhaba arkadaşlar server hakkında bilgim yok denecek kadar az sistemimi yazayım öncelikle..

Soğutucum cooler master hyper 212x 240mm yada 360mm radyatörlü sıvı soğutma gerekir mi

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
istediğin tip server kurabilirsin ama bir server ın sahip olması gereken donanımsal avantajlardan mahrum kalacaksın. Enerji, verimlilik, güvenlik, süreklilik vs gibi.
Lamp sunucu kurup web site yayını yapabilirsin, tabi statik ip alman gerekir, statik ip olmadan da yapılabiliyor ama sıkıntılı olabiliyor.
mail sunucusu yapabilirsin, kendi bulut sunucunu kurabilirsin. dns , dhcp, proxy, dosya paylaşım sunucusu gibi istediğini kurabilirsin.
Amacın bu konuda birşeyler öğrenmekse virtualbox kurup sanal olarak 3-4 farklı görevde sunucu kurup denemeler yapabilirsin.
bir de o net bağlantısı yüksek veri gönderimleri için yetersiz olur. 800kb ti sanırım upload hızı. tavsiyem fibernete geçmen 2 mbit upload veriyor hiç yoktan iyidir :) evde kişisel bulut server kuracaksan özellikle.

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Cihazın server olmasından daha önemli şeyler var. Yazdığın özelliklerin çeyreği bile server olarak kullanılabilir. Asıl önemli olan ne serveri olacağı ve kaç kişiye hizmet vereceği. Örneğin pentium 166 mmx bir pc ile zamanında linux.org serveri çalışıyordu ve binlerce kullanıcıya hizmet veriyordu. Yazdığın özelliklerle hemen her iş için başlangıç aşamasında bir server oluşturulabilir. Home server lar konusunda çok fazla tecrübem var. Dilersen paylaşmaktan zevk alırım. Fakat konu çok muallakta. Öncelikle yapmak istediğin şeyi kararlaştırmalısın. Hizmet verecek bir server mı yoksa öğrenmek için bir çalışma peşinde misin?

teşekkür ederim bilgiler için asıl amacım elimdeki sistemi server yapıp kiralatarak paraya çevirmek 100mbit fiber e geçmeyi düşünüyorum 200gb kotası var aylık ttnet de superonline a gelince almasına alırım ama benim mahalleme getirmiyorlar adamlar :cursing: bulut depolama server ı kurabilir miyim bu makine ile ?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

istediğin tip server kurabilirsin ama bir server ın sahip olması gereken donanımsal avantajlardan mahrum kalacaksın. Enerji, verimlilik, güvenlik, süreklilik vs gibi.
Lamp sunucu kurup web site yayını yapabilirsin, tabi statik ip alman gerekir, statik ip olmadan da yapılabiliyor ama sıkıntılı olabiliyor.
mail sunucusu yapabilirsin, kendi bulut sunucunu kurabilirsin. dns , dhcp, proxy, dosya paylaşım sunucusu gibi istediğini kurabilirsin.
Amacın bu konuda birşeyler öğrenmekse virtualbox kurup sanal olarak 3-4 farklı görevde sunucu kurup denemeler yapabilirsin.
bir de o net bağlantısı yüksek veri gönderimleri için yetersiz olur. 800kb ti sanırım upload hızı. tavsiyem fibernete geçmen 2 mbit upload veriyor hiç yoktan iyidir :) evde kişisel bulut server kuracaksan özellikle.

hocam amacım sistemi paraya çevirmek parasını çıkartmak daha doğrusu.kaç ayda amorti eder acaba 3000 lirayı.hızlıca öğrenip kurmak istiyorum ücretli kurs bile alabilirim işin sonu fos çıksada elimde server bilgisi olmuş olur :)

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Parasını çıkarmanın da bir çok yolu var :)))

Mesela vps server olarak kiralarsın. Kullanıcı başı 50 100 tl kazancın olur. Senin makineyi yaklaşık 10 15 kişiye satabilirsin. Bunun için her sanal makine için ayrı bir ip adresi ve plesk (duruma göre başka bir panel de olabilir ama insanlar genelde plesk i seviyor) lisansı alman gerekir.

Hosting satarsın. Hosting daha ucuz oluyor. Yıllık 100 tl nin de altında kiralarsın. Ayrı bir ip adresine ihtiyacın olmaz. 2 ip işini görür. Yine plesk tarzı bir panele ihtiyacın olacaktır.

Oyun sunucusu kurarsın. Mesela Metin2 gibi oyunların sunucuları reklamlardan ve ekstra item altın gibi şeylerden para kazanıyor. Bunun ortalama fiyatını bilemiyorum.

Aslında serveri kurduktan ve yapılandırdıktan sonra her köşesini ayrı satarsın. Tamamen sana kalmış bir şey. Parasını çıkarma zamanı tamamen sana bağlı. Yani bende 3 adet server var ama genelde sponsor olmak ve kendi testing işlerimi yapmak için kullanıyorum. Yani 8 yıldır ancak kendi maliyetlerini çıkarmışlardır. Para kazanmadılar. Zaten pazarlama gibi bir niyetim de olmadı hiç.

Örnek vermek gerekirse coolpaper diye bir uygulamam var. Sunucumdan resim indiriyor. Yaklaşık 5.000 kullanıcı kayıtlı. 10 dakikada bir 3.000 resim indiriliyor. Resim boyutları 2mb civarında. Cihaz Casper nirvana notebook. 8 GB RAM var ve sunucum sanal makina olarak çalışıyor. İçerisinde 7 tane daha sanal makina sunucusu var :))) Banamısın demiyor.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
server kurulur da seniş sınırlayacak olan internet bağlantın onu yüksek tutarsan herşey olur

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
başkalarına hizmet sağlama amacıylaysa güvenlik ve süreklilik konusunda alman gereken önlem fazla. önceliğin net bağlantısı olmalı. sonra sistemin sürekli çalışacağını hesaba katarsak arıza vb durumlarda çözüm seçeneklerin olmalı. ama sadece elimdeki donanımı kullanayım olduğu kadar dersen bi linux kur makineye, virtulbox kur. sonra linux dağıtımlarından server için özelleştirilmiş olanlardan indir iso dosyasından doğrudan kurulum yaparsın. ben centos,debian,ubuntu da server versiyonları denemiştim. kullandıkları shell ler ve bazı dosya dizinleri farklı oluyor. hiç para harcamadan kendi kendine sucunuları kurabilirsin başlangıç için masraf yapmaya gerek yok :) bu yaz linux kampı vardı, ona katılsan işine yarayacak çok şey öğrenirdin ama geçti sanırım...

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
He ttnet fiber gelecek yada süperonline. sana download 100 verecek upload 5. hadi 20 olsun.

Sonra 20 kişi bir şey çekmeye başlayacak sunucundan dar boğaza düşecek. ip adresin statik olacak vs vs vs. O kadar para bayılacağına:

http://www.serverpa.com/ buraya gir. Murat bey var. Benim sunucu kiraladığım yer. SadeceHosting resellerlerinden biri ve sağlam bir firma.

Durumu açıkla. Sana yardımcı olur. Sanallaştırma yapmak istiyorsan rami en azından 16 gb a yükselt. Evde sunucu olmaz. Basit işler için evet ama diğer durumlarda sorun çok çıkar...

cronick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
green_lion bana yardımcı olabilirmisin server kurulumu hakkında, özele ayrıntı yazdım..selamlar...

kaplan80

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evde sunucu kurmak istiyenleri bu kadar caydirmak neden bunu yapiyorsunuz adam kurmak istiyorsa illa sunucunuzu almak zorunda caydirici yazacaksaniz onlari bizlerde biliyoruz konuya faydasiz konusmak icin buralarda reklam yapmaniza gerek yok evde sunucu kurmak cok masrafli birsey degildir bunlar sunucu firmalarinin yalanlaridir

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Windows'a Apache Server kur. Nasıl kullanacağını biliyorsan, oldu bilgisayarın bir sunucu.

CrazyGuardian

Asistan
Reaksiyon puanı
17
evde server neden olmaz?
En önemli 2 unsur: Elektirik ve internet bağlantısı.
Gereksiz kaygı: Sistem yeterliligi
....
Bizde düşündük o olayları online oyun server açalım dedik 2-3arkadaş serveri test etmeye başladık.Bazen net yetmedi bazen elektrik gitti.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Sunucu ile bir tek oyun mu yayınlanır? isteyen kendi kişisel sayfasını da yayınlar. Elektrik kesintilerinin önlemi var. bir harici güç kaynağı ve bir de kesintilerde devreye girecek olan benzinli generatör. İnternet hızı için de ADSL yerine DSL(SDSL) aboneliğine geçersin. Ama bir Domain satın almak gerekiyor. Web sayfasının bir de ismi olması şart.

CrazyGuardian

Asistan
Reaksiyon puanı
17
bak dostum adam bu işten para kazanacagım diyor.Tabiki sadece oyun değil küçük çaplı işler senin dediğin.
Hadi güç kaynaklarınıda halletti.Bu işin birde teknik destegi var destegi vermeyi bilmzsen(7/24) adam sana ulaşmak istediginde abi ps4 de turnuva atıyoruz dersen sonuç ne olur? Oldıki donanaımsal sıkıntı oldu falan filan.
son olarak homeserver açmasına ben karşı değilim kimsede karşı olamaz. Bilgi paylaşıyoruz sadece. Bende hosting işiyle uğraşıyorum gece 2de arıyorlar şunu yapamadım diyor olayın bu yönünede bakmak gerekir.Adamlar diyorki : benim cpanelim geç acılıyor diyor adam datasını alıp başka yere gidiyor.Yapan varsa kolay geldin.

vindovs ikspi

Asistan
Reaksiyon puanı
18

ne serveri açacaksın ?
oyun serveri açacaksan yeterli

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801

Oyun serveri ise sıkıntı yok açarsın rahatça :)

sreexl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elimde olan pc server haline getirmek istiyorum
bu işlerde bilgili olan birileri bana mesaj atarsa sevinirim :)

cumhuraltan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Elimde olan pc server haline getirmek istiyorum
bu işlerde bilgili olan birileri bana mesaj atarsa sevinirim :)

Selamlar @sreexl ;
Öncelikle şunu belirtmek isterim Pc'ler 7/24 çalışması için dizayn edilmiş Donanımlar olmadığı için Pc den bozma Sunucu tarafını kurumsal olarak çalışan hiçbir firma kullanmaz ama Benim için önemli değil donanım arızası vb durumlarda sunucum saatlerce hatta günlerce kapalı kalabilir sıkıntı olmaz derseniz Sunucu'yu ne sunucusu olarak kullanacağınız önemli ki o kısım da tamamen yazılıma giriyor ( Exchange Server kurup mail server olarak yapılandırabilrsin veya IIS kurup web server olarak veya Linux olarak yapılandırıp Linux üzerinden mail ve/veya web veya farklı bir sunucu olarak kullanabilirsin ancak burada ne sunucusu olarak kullanmayı düşündüğün ve bu yazılıma ne kadar hakim olduğunuz önem kazanmaktadır. Sunucu adı üzerinde Sunum yapan hizmet veren demek ama önemli olan konu ne hizmeti yaptığı çok düşük donanım kaynaklar ile de verilebilecek hizmetler var belli bir donanım gerekliliği olan hizmetler de var.