PC yavaşladı

Bu konuyu okuyanlar

umutcan1111

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
merhaba benim bilgisayarım asus x555ub bilgisayarımın donanımı çok iyi olmasına rağmen birkaç sene önceki oyunlarda bile ayarları lowa almama rağmen ufak kasmalar görüyorum format attığım halde işe yaramadı 12 gb ram geforce 940m ekran kartı i7 6500u işlemci os windows 10 en güncel sürüm (insider) bu yazılımlamı alakalı donanımlamı? Ve ne yapabilirim?

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Donanımla olmadığı kesin gibi :)
Hangi oyunlarda sıkıntı çekiyordun, kasma şekli fps düşüşü mü? Ping arttığı için mi? Yani açıklayıcı bir şekilde sorununu yazsan yardımcı olmaya çalışırız da böyle PC'm kasıyo niye acaba? Diyince kahin filan olmamız lazım kardeşim :wink:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
940m aşırı güçlü bir kart değil ve senin "kasma" problemin aşırı düşük FPS anlamında mı yoksa 60FPS üstü sürekli çalışıyor ama oyunda anlık takılmalar mı oluyor ? Hangi oyunlar ?

umutcan1111

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
anlık takılmalar oluyor life is strange 1. sezonu oynarken

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Isınma kaynaklı olma ihtimali çok yüksek.

umutcan1111

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
evet hızlı ısınıyo soğtucu olamasına rağmen ısınıyor
--- Gönderi Güncellendi ---
bunun nedeni ne

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
merhaba benim bilgisayarım asus x555ub bilgisayarımın donanımı çok iyi olmasına rağmen birkaç sene önceki oyunlarda bile ayarları lowa almama rağmen ufak kasmalar görüyorum format attığım halde işe yaramadı 12 gb ram geforce 940m ekran kartı i7 6500u işlemci os windows 10 en güncel sürüm (insider) bu yazılımlamı alakalı donanımlamı? Ve ne yapabilirim?

ilk önce üzülerek şu haberi vereyim , bilgisayarın ''çok iyi '' değil(özellikle amacın oyun oynamak ise). İşlemcin ultrabooklarda kullanılan ve önceliği güç değil enerji sarfiyatı olan bir işlemci , ekran kartında '' gtx '' serisi dediğimiz daha fazla oyuna odaklı olan ekran kartlarından değil.Eminim 2-3 milyar vermiş olmalısın ama dolar kuruna göre hesaplayınca bu fiyata alacağın dizüstü ancak ortanın altı olur.

Eğer sadece life is strange oynarken böyle yapıyorsa oyunun çok yeni olduğunu ve optimizasyon sorunlarının olabileceğini hatırlatmak isterim. Eğer bir çok oyunda anlık donmalar yaşıyorsan sebebi yukarıda dendiği gibi ısınma olabilir. Afterburner gibi sıcaklık ölçecek bir yazılımla hangi oyunu oynarken kaç fps aldığını ve ulaştığı sıcaklığı yazarsan biz sana normal olup olmadığını söyleyebiliriz. Şayet bir sıcaklık sorunun varsa ancak termal macun yenilemek ve iç parçaları temizlemek sureti ile olumlu bir gelişme alırsın.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
ben farklı bişey yazacam . benim hdd önceden sağlamdı ve oyunlarda takılma olmuyordu düşük fps lerde bile oyun çalışıyodu yani... :D ama sonradan herzamanki oynadığım oyunda umulmadık donmalar yaşamaya başaldım. ekran kartında ve sıcaklık değerlerinde herşey aynı idi . sonra tesadüfen elime eski bir hdd geçti ve onu taktım ve performans anlamında ilk günkü verimliliğe ulaşmıştım. yani bazen hdd bozulabiliyor ve oyunlarda ve genel itibari ile sistemde yavaşlamalar gecikmeler yaşanabiliyor. bilginize sunmak istedim.

umutcan1111

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
ilk önce üzülerek şu haberi vereyim , bilgisayarın ''çok iyi '' değil(özellikle amacın oyun oynamak ise). İşlemcin ultrabooklarda kullanılan ve önceliği güç değil enerji sarfiyatı olan bir işlemci , ekran kartında '' gtx '' serisi dediğimiz daha fazla oyuna odaklı olan ekran kartlarından değil.Eminim 2-3 milyar vermiş olmalısın ama dolar kuruna göre hesaplayınca bu fiyata alacağın dizüstü ancak ortanın altı olur.

Eğer sadece life is strange oynarken böyle yapıyorsa oyunun çok yeni olduğunu ve optimizasyon sorunlarının olabileceğini hatırlatmak isterim. Eğer bir çok oyunda anlık donmalar yaşıyorsan sebebi yukarıda dendiği gibi ısınma olabilir. Afterburner gibi sıcaklık ölçecek bir yazılımla hangi oyunu oynarken kaç fps aldığını ve ulaştığı sıcaklığı yazarsan biz sana normal olup olmadığını söyleyebiliriz. Şayet bir sıcaklık sorunun varsa ancak termal macun yenilemek ve iç parçaları temizlemek sureti ile olumlu bir gelişme alırsın.

harici ekran kartı taksam birşey değişir mi ve içini nasıl temizlerim

Son mesajlar