Pc toplayacagim ilk once neye karar vermeliyim ?

Bu konuyu okuyanlar

ogunyucel29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaslar. Su siralar pc toplamayi dusunuyorum ancak nerden baslayacagimi sasirdim. Ilk once neye karar vermeliyim ve nasil bir yol izlemeliyim ?

Isaac42

Profesör
Reaksiyon puanı
2,526
Yani pc toplama da bilgin yok ise donanım arşivi gibi youtube kanallarında çok güzel toplama pc ler var sana tavsiyeler veriyor veya sana fiyata göre pc öneriyor.

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Bütçe söylerseniz size toplayabilirim. (Bilgi edinmek isterseniz söyleyin)

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Öncelikle toplayacağın pc neye hizmet edecek ne için kullanacaksın oyun mu iş mi bunu belirle sonra belirlenen bütçe ile toplanır

ogunyucel29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben parcalari yavas yavas para biriktirerek tek alacagim daha cok oyun icin kullanacagim. O zaman sunu soyle bana ilk once neyi almaliyim ? Onerileriniz neler ?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
Bütçeye bağlı dediğimiz gibi. Bütçe belirtmezseniz yardımcı olamayız.

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Belli bir bütçe yoksa çok dengesiz bir sistem olur.Tek tek toplamayın zaten parçalar tek tek bir işinize yaramaz parayı toplayın en sonda alın.

harmancii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bütçe söylerseniz size toplayabilirim. (Bilgi edinmek isterseniz söyleyin)

bende toplamayı dusünüyorum da ryzenin 3 nesli cıkacakmıs onu bekliyoum rica etsem markaların arasındaki fark ne onları acıklar mısınız ( ekran kartında 1660 veya 2060 modelinde

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Bazı markalar kartların mhzlerinde oynama yapabiliyor,mesela GTX 1060 modeli atıyorum 1000mhz ise "A" markası bu karta 30mhz overclock yaparak piyasaya bu kartı "A Markası GTX 1060 OC" olarak sunuyor,açıkcası bu olay kartın performansına aman aman bir etkide bulunmuyor,maksat raflarda dikkat çeksin diye,pazarlama stratejisi.
Bir diğer marka farkı ise kartın dış tasarımı ve soğutması.Mesela "INNO3D GTX 1660" ve "MSI GTX 1660" modellerine bakarsan biri çok kaslı ve güçlü dururken diğeri küçük duruyor.MSI modelinde devasa güçlü fanlar varken INNO3D modelinde küçük fanlar var.

harmancii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bazı markalar kartların mhzlerinde oynama yapabiliyor,mesela GTX 1060 modeli atıyorum 1000mhz ise "A" markası bu karta 30mhz overclock yaparak piyasaya bu kartı "A Markası GTX 1060 OC" olarak sunuyor,açıkcası bu olay kartın performansına aman aman bir etkide bulunmuyor,maksat raflarda dikkat çeksin diye,pazarlama stratejisi.
Bir diğer marka farkı ise kartın dış tasarımı ve soğutması.Mesela "INNO3D GTX 1660" ve "MSI GTX 1660" modellerine bakarsan biri çok kaslı ve güçlü dururken diğeri küçük duruyor.MSI modelinde devasa güçlü fanlar varken INNO3D modelinde küçük fanlar var.
Tamam teşekkürler bide
3000mhz ile 3200mhz ram ler arasındaki farkı
Performansi etkiliyormu
Sıvı soğutmalisinin sebebini
söyler misiniz lütfen (hazir bir bilen varken öğreneyim)

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Tamam teşekkürler bide
3000mhz ile 3200mhz ram ler arasındaki farkı
Performansi etkiliyormu
Sıvı soğutmalisinin sebebini
söyler misiniz lütfen (hazir bir bilen varken öğreneyim)
Bazı oyunlarda 3 fps civarı etki edebiliyor ama 3200mhz ile 3000mhz arasında fiyat farkı var ve 3 fps bu fiyata değmez 3000 mhz alın.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Ben parcalari yavas yavas para biriktirerek tek alacagim daha cok oyun icin kullanacagim. O zaman sunu soyle bana ilk once neyi almaliyim ? Onerileriniz neler ?
Öncelik olarak darboğaz yaşamamak adına anakart ve işlemciyi sağlama almak gerekir daha sonra ekran kartına bütçeniz ölçüsünde bakarsınız en son ram tavsiyem 8 gb tek modül al daha sonra yanına 8 daha alırsın

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Öncelik olarak darboğaz yaşamamak adına anakart ve işlemciyi sağlama almak gerekir daha sonra ekran kartına bütçeniz ölçüsünde bakarsınız en son ram tavsiyem 8 gb tek modül al daha sonra yanına 8 daha alırsın
Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın.

Darboğaz için ekran kartı ve işlemci önemli değil miydi?

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın.

Darboğaz için ekran kartı ve işlemci önemli değil miydi?
İşlemci Anakart ve ram üçlüsü önemli, ekran kartı daha sonra çözülebilir birşey
Ekran kartını her sisteme takabilirsin, değiştirebilirsin ama diğerlerini bir kere alacaksın yanlış bir seçim performans sorunu yaşamana ve bütçe olarak sıkıntıya girmene sebep olur

ogunyucel29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cok tessekkur ederim istedigim cevabi en net sekilde aldim

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,850
tabi ki öncelikle ilk anakart alcan sonra da ona uyumluluğa göre gitcen
Mesaj otomatik birleştirildi:

@insanimsi

güç kaynağı en son

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
tabi ki öncelikle ilk anakart alcan sonra da ona uyumluluğa göre gitcen
İlk önce işlemci alınır ona göre anakart bakılır,ozaman ben çok beğendim H81 bir anakart alıyım ve kötü bir işlemciye maruz kalayım,olmaz.
İlk güzel bir işlemci seçilir,orta segmentten bir örnek verecek olursak İ5 9400f alıp sonrasında bir anakarta karar vermek daha iyi olur,B365 e karar verdin mesela,sonra sistem ddr4 olduğu iççin ddr 4 ram seçeceksin burada 8GB 3000mhz tercih edersin mesela,sonra işlemciyle darboğaz yapmayacak bir ekran kartı seçersin Rx580,en son bunlara uygun bir psu seçersin 500W.

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,850
İlk önce işlemci alınır ona göre anakart bakılır,ozaman ben çok beğendim H81 bir anakart alıyım ve kötü bir işlemciye maruz kalayım,olmaz.
İlk güzel bir işlemci seçilir,orta segmentten bir örnek verecek olursak İ5 9400f alıp sonrasında bir anakarta karar vermek daha iyi olur,B365 e karar verdin mesela,sonra sistem ddr4 olduğu iççin ddr 4 ram seçeceksin burada 8GB 3000mhz tercih edersin mesela,sonra işlemciyle darboğaz yapmayacak bir ekran kartı seçersin Rx580,en son bunlara uygun bir psu seçersin 500W.
Ilk islemci alsa ona gore anakart bulamazsa ?

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Anakart bütçeyi aşabiliyorsa işlemci de bütçeyi aşabilir.Ayrıca anakartların gayet uygun fiyatları var.
İstediğin siteden pc toplamaya (PC topalma sihirbazları) çalış hepsi ilk işlemci seçtirir sonra anakart fark ettin mi ?
İtopya,İnceHesap,Teknobiyotik,Sinerji Hepsinde ilk işlemci.

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,850
Anakart bütçeyi aşabiliyorsa işlemci de bütçeyi aşabilir.Ayrıca anakartların gayet uygun fiyatları var.
İstediğin siteden pc toplamaya (PC topalma sihirbazları) çalış hepsi ilk işlemci seçtirir sonra anakart fark ettin mi ?
İtopya,İnceHesap,Teknobiyotik,Sinerji Hepsinde ilk işlemci.
iyi bir bütçe var ise ve güçlü bir pc alınacak ise işlemci değil ekran kartı alınması lazım ve drr4 ten başlayan ve sınır olarak 8 gb ram fakat bu herşeyi açabilmek isteyenler için

normal bir pc ise işlemciden başlar aslında fakat ağır oyunlar odaklı ise ekran kartından başlar

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
iyi bir bütçe var ise ve güçlü bir pc alınacak ise işlemci değil ekran kartı alınması lazım ve drr4 ten başlayan ve sınır olarak 8 gb ram fakat bu herşeyi açabilmek isteyenler için

normal bir pc ise işlemciden başlar aslında fakat ağır oyunlar odaklı ise ekran kartından başlar
Çok yanlış biliyorsunuz ağır oyunlar odaklı işlemciden başlar. İlk işlemci seçilir sonra anakart seçilir,anakart bütçeleri fazla ise işlemci düşürün.

İyi bütçe var güçlü pc alınacaksa işlemci değil ekran kartı alınması lazım yazmışsınız bilginiz yok ise yazmanıza gerek yoktu kişiyi yanlış yönlendiriyorsunuz işlemci ve ekran kartı çok önemlidir.

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,850
Çok yanlış biliyorsunuz ağır oyunlar odaklı işlemciden başlar. İlk işlemci seçilir sonra anakart seçilir,anakart bütçeleri fazla ise işlemci düşürün.

İyi bütçe var güçlü pc alınacaksa işlemci değil ekran kartı alınması lazım yazmışsınız bilginiz yok ise yazmanıza gerek yoktu kişiyi yanlış yönlendiriyorsunuz işlemci ve ekran kartı çok önemlidir.
önce ekran kartı alınması lazım yazdım

hayır istediğiniz yerden araştırın herkes daima ekran kartından başlar hatta hazır pc dahi alınca oyuncu pc si olması için ekran kartı almanızı söylerler yani oyun için daima ekran kartı 1. öncelik

ichuusy

Doçent
Reaksiyon puanı
273
önce ekran kartı alınması lazım yazdım

hayır istediğiniz yerden araştırın herkes daima ekran kartından başlar hatta hazır pc dahi alınca oyuncu pc si olması için ekran kartı almanızı söylerler yani oyun için daima ekran kartı 1. öncelik
Yanlış biliyorsunuz. Her yerde ilk işlemci ile başlar en büyük öncelik işlemcidir.

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,850
Yanlış biliyorsunuz. Her yerde ilk işlemci ile başlar en büyük öncelik işlemcidir.
pc toplama şeylerinde değil oyun performansı için daima önce gpu amd ise istisna çünkü işlemcisinde gt 730 gücünde onboard oluyor xd

intel işlemci alınacak ise gpu dan başlar fakat dediğim gibi amd istisna xd

Son mesajlar