Pc Durduk Yere Kasıyor

Bu konuyu okuyanlar

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bilgisayar kendi kendine durduk yere kasmaya başlıyor. Mesela video izlerken ya da Facebook'ta gezerken falan kasıyor. Bu kasmayı nasıl gideririm??

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bilgisayar kendi kendine durduk yere kasmaya başlıyor. Mesela video izlerken ya da Facebook'ta gezerken falan kasıyor. Bu kasmayı nasıl gideririm??
Modeli nedir ? Kaç senelik cihaz ve en son ne zaman önbelleği temizlediniz.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Modeli nedir ? Kaç senelik cihaz ve en son ne zaman önbelleği temizlediniz.
3GB Ram
pentium 2.50 ghz işlemci
Geforce Gt 420 2gb ekran kartı
64 bit windows 10
5 sene civarı var ama ekran kartı 1.5 yıllık falan
Bilgisayarı haftada bir kaç defa programla temizleme yapıyorum.

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
3GB Ram
pentium 2.50 ghz işlemci
Geforce Gt 420 2gb ekran kartı
64 bit windows 10
5 sene civarı var ama ekran kartı 1.5 yıllık falan
Bilgisayarı haftada bir kaç defa programla temizleme yapıyorum.
Virüs taraması yaptırdın mı ?

Dea

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Soğutma Sistemi İlede Alakalı Olabilir Sıcaklık Değerlerini Kontrol Et

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
3GB belleğe 64 bit sistem kurduğunuz için kasıyordur.
Kasma nedeni bellek yetmeyince Windows'un pagefile'a yönlenmesi ve pagefile üzerindeki işlemler bitene kadar diğer IO işlemlerinin kısıtlanması ve bu süre zarfında işlemcinin gereksiz yere beklemesi.
Kesinlikle 32 bit işletim sistemi kurun. Format atıp tüm programları kurduktan sonra msconfig üzerinden gereksiz açılan programları, services.msc üzerinden gereksiz açılan servisleri ve task scheduler üzerinden gereksiz listeleri silin. Hatta device manager üzerinden kullanmadığınız aygıtları kapatın.

Son düzenleyen moderatör:

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
3GB belleğe 64 bit sistem kurduğunuz için kasıyordur.
Kasma nedeni bellek yetmeyince Windows'un pagefile'a yönlenmesi ve pagefile üzerindeki işlemler bitene kadar diğer IO işlemlerinin kısıtlanması ve bu süre zarfında işlemcinin gereksiz yere beklemesi.
Kesinlikle 32 bit işletim sistemi kurun. Format atıp tüm programları kurduktan sonra msconfig üzerinden gereksiz açılan programları, services.msc üzerinden gereksiz açılan servisleri ve task scheduler üzerinden gereksiz listeleri silin. Hatta device manager üzerinden kullanmadığınız aygıtları kapatın.
Ama çoğu oyunlar 64 bit destekliyor ve 32 bit destekleyen oyunların çoğu eskide kaldı şimdiki oyunlar hep 64 bit destekliyor. Oyun oynadığım zaman genellikle 64 bit destekli oyunları oynuyorum.

Son düzenleyen moderatör:

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Ama çoğu oyunlar 64 bit destekliyor ve 32 bit destekleyen oyunların çoğu eskide kaldı şimdiki oyunlar hep 64 bit destekliyor. Oyun oynadığım zaman genellikle 64 bit destekli oyunları oynuyorum.
Çoğu oyunlar değil az bir kısım destekliyor aslında. GTA 5 veya onun gibi iyi sistem isteyen oyunlar. Sen bu sistemle onları zaten oynayamazsın o yüzden bilgisayarın için en iyisi 32 bit bir Windows 10 kurmak olacaktır. Ama temiz kurulum yap.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Mesajımı silen sayın mod. Windows 10, Windows 7'ye göre daha fazla RAM kullanıyor. Eğer bu bir yanlış bilgilendirmeyse mesajımı sileceğinize hayır yanlış diyip karşılaştırma yapan site gösterin. Dikdatör müsünüz siz ?
Benchmarklarda daha az kullanıyor olabilir. Yani teoride daha az kullanıyor. Ancak içindeki hatalardan dolayı daha fazla kullanıyor. 24 GB Ram'i bile zamanla doldurabiliyor. Bu hataları ise çıktığından beri düzeltilmedi. Pratikte daha fazla kullanıyor.
Yani dikdatör gibi konuyu sileceğinize cevap yazın bilgilerimizi paylaşalım, yanlış biliyor da olabiliriz, o zaman düzeltiriz.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Mesajımı silen sayın mod. Windows 10, Windows 7'ye göre daha fazla RAM kullanıyor. Eğer bu bir yanlış bilgilendirmeyse mesajımı sileceğinize hayır yanlış diyip karşılaştırma yapan site gösterin. Dikdatör müsünüz siz ?
Benchmarklarda daha az kullanıyor olabilir. Yani teoride daha az kullanıyor. Ancak içindeki hatalardan dolayı daha fazla kullanıyor. 24 GB Ram'i bile zamanla doldurabiliyor. Bu hataları ise çıktığından beri düzeltilmedi. Pratikte daha fazla kullanıyor.
Yani dikdatör gibi konuyu sileceğinize cevap yazın bilgilerimizi paylaşalım, yanlış biliyor da olabiliriz, o zaman düzeltiriz.
Merhaba, Windows 7 desteği Microsoft tarafından kesilmiştir ve desteği çekilmiş olan sürümler daha üst sürümlere göre güvenlik açısından sorunludur. Şu an varolan en stabil ve en güncel işletim sistemi Windows 10'dur. İnsanları daha alt sürümlere yönlendirmek yanlış yönlendirmeye girer. Yabancı forumlarda ve Türkiye' deki bazı forumlarda bu tür söylemlerde 1 hafta ile 1 ay arasında yetki kısıtlandırması cezası verilmektedir. Anlayışınız için teşekkürler.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Güvenlik desteği kesilmedi. Windows 7 güvenlik güncellemeleri 2020'ye kadar sürecektir.
Microsoft Support Lifecycle

Cezayı bir teknoloji sitesi moderatorleri olarak kendinize kesin. Anlayışınız için teşekkürler.

ctunc66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir sorunun var ve buna sebep, abartısız 1000 tane farklı sorundan bir tanesi sebep olabilir. Akla gelen bir kaç sebebi arkadaşlar yazmış. İnternette aratsan belki bir çok sebep daha bulabilirsin. İşlemcin 64 bit destekli mi? buna bir bak işlemci marka model incelemesiyle. Değilse 32 bit kur win10.
Sistem özelliklerin kasacak kadar kötü değil, işlemci sıcaklığın çok değil. Her an kasma var mı yoksa bazı işlemler yaparken mi kasıyor. Görev yöntecisini açıp yaptığın işlerde cpu, ram ve hdd değerlerini kontrol et. Kasıldığı anda hangisi ne durumda onu inceleyip yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Bir sorunun var ve buna sebep, abartısız 1000 tane farklı sorundan bir tanesi sebep olabilir. Akla gelen bir kaç sebebi arkadaşlar yazmış. İnternette aratsan belki bir çok sebep daha bulabilirsin. İşlemcin 64 bit destekli mi? buna bir bak işlemci marka model incelemesiyle. Değilse 32 bit kur win10.
Sistem özelliklerin kasacak kadar kötü değil, işlemci sıcaklığın çok değil. Her an kasma var mı yoksa bazı işlemler yaparken mi kasıyor. Görev yöntecisini açıp yaptığın işlerde cpu, ram ve hdd değerlerini kontrol et. Kasıldığı anda hangisi ne durumda onu inceleyip yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz.
Kasma anlık oluyor. Pc de hiçbir şey yapmasam bile kasıyor hiçbir şey açık olmasa bile sadece masaüstü açık olsa bile kasıyor. Mesela Euro Truck Simulator 2 diye bir tır oyunu var ona girdiğimde normalde 30 fps alıyorum pc kasınca o değer 5 fps ye kadar bile düşüyor. Oyun oynamadan da aynı.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Güvenlik desteği kesilmedi. Windows 7 güvenlik güncellemeleri 2020'ye kadar sürecektir.
Microsoft Support Lifecycle

Cezayı bir teknoloji sitesi moderatorleri olarak kendinize kesin. Anlayışınız için teşekkürler.
Yine de Windows 10 varken 7 önerilmez. Stabilite olarak W10 şüphesiz daha önde ayrıca sistemi daha az zorluyor. Hem de güncel. Windows 7 nin dönemi bitti artık.

UgurcanAlan

Asistan
Reaksiyon puanı
58
BİLGİSAYAR HIZLANDIRMA İşinize yarayabilir. Ayrıca Windows 7 - HomePremium 32bit kurarsanız bi OH çekersiniz :)

ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN!

Ayrıca W10 kesinlikle daha fazla ram kullanıyor ve sistemi meşgul ediyor.Windows 7 - HomeBasic x64'e geçtiğimde resmen rahatlamıştım.Ve birçok oyun hala desteğini sürdürüyor GtaV gibi.Yanlış anlamayın OYUN DESTEĞİ SÜRÜYOR diyorum :)

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Windows 10'nun ram yönetimi kesinlikle daha iyi ayrıca dediğin şey ise cachedir. Bu ram dolduğunda temizlenir. Performansa pozitif yönde etkisi vardır.

UgurcanAlan

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Windows 10'nun ram yönetimi kesinlikle daha iyi ayrıca dediğin şey ise cachedir. Bu ram dolduğunda temizlenir. Performansa pozitif yönde etkisi vardır.
Peki W10 gibi detaylı bir işletim sisteminin 3GB bellekti bir Bilgisayar sistemine kurulmasını destekliyormusunuz?Ayrıca sistemim 5 senelik demiş arkadaş.Yani o bilgisayara en fazla W8.1!!Windows 7 gerçekten bellek meşgul etmeyen bilgisayarı ısıtmayan bir işletim sistemi.(ISINMA KONUSUNDA BİRŞEY SÖYLEYEMEM BENİM BİLGİSAYARIM DAHA AZ ISINMAYA BAŞLADI) W7 - HomeBasic en az bellek kullanan işletim sistemidir.Gerekenler yapıldığında 4GB belleği olan bir bilgisayarı canavar'a dönüştürebilir.

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Peki W10 gibi detaylı bir işletim sisteminin 3GB bellekti bir Bilgisayar sistemine kurulmasını destekliyormusunuz?Ayrıca sistemim 5 senelik demiş arkadaş.Yani o bilgisayara en fazla W8.1!!Windows 7 gerçekten bellek meşgul etmeyen bilgisayarı ısıtmayan bir işletim sistemi.(ISINMA KONUSUNDA BİRŞEY SÖYLEYEMEM BENİM BİLGİSAYARIM DAHA AZ ISINMAYA BAŞLADI) W7 - HomeBasic en az bellek kullanan işletim sistemidir.Gerekenler yapıldığında 4GB belleği olan bir bilgisayarı canavar'a dönüştürebilir.
Benim bilgisayar için Windows 7 daha hantalmış gibi geliyor. Tabi belkide babam bilgisayarıma virüs bulaşmış olabilir. Benden habersiz yüklemiş Windows 7'yi 1 hafta sonra temiz bir Windows 10 formatı çekmiştim. Şuan emin bir yorum yapamayacağım.

UgurcanAlan

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Benim bilgisayar için Windows 7 daha hantalmış gibi geliyor. Tabi belkide babam bilgisayarıma virüs bulaşmış olabilir. Benden habersiz yüklemiş Windows 7'yi 1 hafta sonra temiz bir Windows 10 formatı çekmiştim. Şuan emin bir yorum yapamayacağım.
Bu kullandığınız W7 sürümünede bağlı olabiliyor.Mesela W7-Ultimate içinde bütün görsel ve yazılımsal özellikleri barındırıyor ve arkada çalışan dwm.exe hizmeti 20k-30k bellek kullanma değerlerine çıkıyor, görsel efektlerin tümü devrede oluyor.Bunu engellemek için içinde hiçbir özellik bulundurmayan W7-Starter x32 ya da W7 - HomeBasic x32 kullanılmalı.W7 - Starter x64 olsaydı ben bile kullanırdım ama maalesef sadece x32 sürümü var..

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Bu kullandığınız W7 sürümünede bağlı olabiliyor.Mesela W7-Ultimate içinde bütün görsel ve yazılımsal özellikleri barındırıyor ve arkada çalışan dwm.exe hizmeti 20k-30k bellek kullanma değerlerine çıkıyor, görsel efektlerin tümü devrede oluyor.Bunu engellemek için içinde hiçbir özellik bulundurmayan W7-Starter x32 ya da W7 - HomeBasic x32 kullanılmalı.W7 - Starter x64 olsaydı ben bile kullanırdım ama maalesef sadece x32 sürümü var..
Merhaba, Windows 7'yi savunmanızı gerçekten anlamıyorum. Windows 10 daha güncel ve stabil bir işletim sistemidir. Her türlü testte de Windows 10' un sistemi daha az yorduğu görülüyor. Güncelleme desteği çekilmiş işletim sistemleri alınmaz. XP hepsinden daha az sistem kullanıyor herkes ona geçsin o zaman?

UgurcanAlan

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Merhaba, Windows 7'yi savunmanızı gerçekten anlamıyorum. Windows 10 daha güncel ve stabil bir işletim sistemidir. Her türlü testte de Windows 10' un sistemi daha az yorduğu görülüyor. Güncelleme desteği çekilmiş işletim sistemleri alınmaz. XP hepsinden daha az sistem kullanıyor herkes ona geçsin o zaman?
Merhaba, arkadaşın bileşenleri 5 yıllık.Bundan yola çıkarak bu cümleleri yaptım..
Bunun dışında W7 desteği oyunlardan kalkana kadar bende W7-HomeBasic kullanacağım.
Nedeni ise fazla görsel efektin bulunmaması.W10'un güncel ve STABİL olmasından bahsetmişsiniz.W10 format attıktan 3 gün sonra mavi ekran geldi..Eğer STABİL olması bu yönde ise çok haklısınız...

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Merhaba, arkadaşın bileşenleri 5 yıllık.Bundan yola çıkarak bu cümleleri yaptım..
Bunun dışında W7 desteği oyunlardan kalkana kadar bende W7-HomeBasic kullanacağım.
Nedeni ise fazla görsel efektin bulunmaması.W10'un güncel ve STABİL olmasından bahsetmişsiniz.W10 format attıktan 3 gün sonra mavi ekran geldi..Eğer STABİL olması bu yönde ise çok haklısınız...
Büyük ihtimalle driver ile alakalı bir sorundu. Bende de aynısı oldu çünkü nvidia driverleri düzelttikten sonra sıkıntı çıkmadı bende.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
En çok mavi ekran çıkan işletim sistemi Windows 7'dir. Mavi ekran Windows'un genel bir sorunu. Genellikle driverların güncel olmamasından dolayı çıkıyor. Microsoft Windows 10'da bu sorunun biraz önüne geçebilmiş. Güncellemelerle daha iyi olacaktır.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Yine de Windows 10 varken 7 önerilmez. Stabilite olarak W10 şüphesiz daha önde ayrıca sistemi daha az zorluyor. Hem de güncel. Windows 7 nin dönemi bitti artık.
Öneriyorum, 2020'ye kadar Windows 11 çıkar o zaman onu öneririm.
Sırf Windows 7 öneriyor diye ergence tavır takınıp mesajı silemezsiniz.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Öneriyorum, 2020'ye kadar Windows 11 çıkar o zaman onu öneririm.
Sırf Windows 7 öneriyor diye ergence tavır takınıp mesajı silemezsiniz.
Sen eskisi kadar güvenlik desteği var mı sanıyorsun? Ayda 1 dosya yolluyorlar o da çok önemli değil emin ol. Ömrü bitti o işletim sisteminin.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Sen eskisi kadar güvenlik desteği var mı sanıyorsun? Ayda 1 dosya yolluyorlar o da çok önemli değil emin ol. Ömrü bitti o işletim sisteminin.
Maalesef çok dar bir bakış açısıyla olaylara bakıyorsunuz.
Daha da vahimi sırf Windows 7 öneriyor diye mesajı siliyor, sonra yabancı forumlarda da siliyorlar yalanını uydurmaktan çekinmiyorsunuz.
Güvenlik desteği bitti teziniz çökünce subjektif yorumlara geçtiniz.
Yine de sorun değil.
Açıklayayım.
Dünyada şirketlerin çoğunluğu Windows 7 kullanıyor.
Ev kullanıcılarında Windows 10 kullanma oranı daha fazla.
Çünkü Windows 10 stabil değil, güvenli değil, performanslı değil.
Ev kullanıcılarının kaybedecek fazla şeyi olmadığı için Windows 10 kullanıyorlar.
Neden şirketler kullanmıyor.
Çünkü olgun değil.
Henüz tamamlanmadan erken çıktı.
Hatalı, stabil değil, yavaş ve kullanıcıları zorluyor.(zorla update meselesi ve update ederken zorla upload meselesi gibi)
Sizin görüşünüze saygı duyarım, sorun o değil.
Sorun sizin başta mesaj silmeyi savunma saçmalığına girişmeniz.
Ne yapalım 512 RAM'li adam gelince Linux kullanmak istemiyorsa Windows 10 kullan mı diyelim.
Linux tecrübeniz olsaydı zaten güncel olanın değil olgun olanın daha güvenli olduğunu bilirdiniz.
Kafanıza göre mesaj silmeyin, kafidir.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Maalesef çok dar bir bakış açısıyla olaylara bakıyorsunuz.
Daha da vahimi sırf Windows 7 öneriyor diye mesajı siliyor, sonra yabancı forumlarda da siliyorlar yalanını uydurmaktan çekinmiyorsunuz.
Güvenlik desteği bitti teziniz çökünce subjektif yorumlara geçtiniz.
Yine de sorun değil.
Açıklayayım.
Dünyada şirketlerin çoğunluğu Windows 7 kullanıyor.
Ev kullanıcılarında Windows 10 kullanma oranı daha fazla.
Çünkü Windows 10 stabil değil, güvenli değil, performanslı değil.
Ev kullanıcılarının kaybedecek fazla şeyi olmadığı için Windows 10 kullanıyorlar.
Neden şirketler kullanmıyor.
Çünkü olgun değil.
Henüz tamamlanmadan erken çıktı.
Hatalı, stabil değil, yavaş ve kullanıcıları zorluyor.(zorla update meselesi ve update ederken zorla upload meselesi gibi)
Sizin görüşünüze saygı duyarım, sorun o değil.
Sorun sizin başta mesaj silmeyi savunma saçmalığına girişmeniz.
Ne yapalım 512 RAM'li adam gelince Linux kullanmak istemiyorsa Windows 10 kullan mı diyelim.
Linux tecrübeniz olsaydı zaten güncel olanın değil olgun olanın daha güvenli olduğunu bilirdiniz.
Kafanıza göre mesaj silmeyin, kafidir.
Eğer site ismi vermek yasak olmasaydı verirdim. Şu ana kadar 1 yabancı 1 Türk olmak üzere 2 foruma girdim. O zamanlar 8.1 yeni çıkmıştı ve 7 önerdiğim için yabancı forumda 1 hafta Türk forumunda da (hangi forum olduğunu tahmin ettiğini düşünüyorum bilgisayar konusunda buradan epey kapsamlı) 1 ay yetki kısıtlaması cezası aldım. Nedenini de sana açıkça söyledim. Hala itirazın varsa sana cevap vermeyeceğim. Ömrü bitmiş işletim sistemlerini önerme lütfen.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Eğer site ismi vermek yasak olmasaydı verirdim. Şu ana kadar 1 yabancı 1 Türk olmak üzere 2 foruma girdim. O zamanlar 8.1 yeni çıkmıştı ve 7 önerdiğim için yabancı forumda 1 hafta Türk forumunda da (hangi forum olduğunu tahmin ettiğini düşünüyorum bilgisayar konusunda buradan epey kapsamlı) 1 ay yetki kısıtlaması cezası aldım. Nedenini de sana açıkça söyledim. Hala itirazın varsa sana cevap vermeyeceğim. Ömrü bitmiş işletim sistemlerini önerme lütfen.
Microsoft'un forumu hariç herhangi bir forumda ceza falan alınmaz.
Eğer üst yönetimden kafanıza göre cevapları silme yetkisi aldıysanız zaten diyecek birşey yok.
Ama öyle birşey olduğuna inanmıyorum. Kafanıza göre işlem yaptığınız takdirde adminlere iletirim, boş zamanım varsa uğraşırım.
Hiç kimse sırf Windows 7'yi öneriyor diye ergence bir cezaya maruz kalamaz.
Uğraştığımız şeylere bak.
Not: Windows 10 ile ilgili görüşünüze saygı duyuyorum ama cezaya değil.