Pardus'a Geçmek İçin???

Bu konuyu okuyanlar

erdincguler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windowstan o kadar sıkıldım ki yok firewall yükle olmadı antivirüs olmadı anti-spy programları olmadı makina çok yüklendi iki ay içinde format at falan...artık yeter..tamam windows sayesinde birçok kişi, ben de dahil bilgisayar kullanmayı öğrendi.
daha önce linuxa geçmeye çalıştım ama o zamanlarda pekte becerdiğim söylenemez.
şimdi ise pardusa geçmeyi düşünüyorum biraz sabırla ve merakla bu sefer başarabileceğimi umuyorum.
benim bir iki sorum var bu işe kalkışmadan önce bi bilene sorayım dedim
bilgisayarımda devamlı olarak kullandığım bir kaç program var bunları pardusta da kullanabilirmiyim yada nasıl kullanabilirim.
1-bs player'ı yükleyebilrmiyim?(dizi seyretmek için kullanıyorum)
2-photoshop'u yükleyebilrmiyim?(amatör olarakta olsa kullanmaya çalışıyorum ve bilgisayarımda olmazsa olmazlardandır)
3-oyun oynama gibi bi derdim yok ama flash oyunları oynayabilirmiyim?
4-lime wire kullanıyorum bunu da yükleyebilirmiyim?
5-son olarak ta ingilizce eğitim cd lerim var bi yandan da ingilizce öğrenmeye çalışıyorum bu cdleri bi şekilde pardus altında yükleyip çalıştırabilrmiyim.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
%90ını yapamazsın.Windowsa ayrı ayrı firewall antispy antivirüs yüklemene gerek yokki.Kaspersky internet security kurman yeterli..2 ayda birde format atmana gerek yok.Tuneup utilities ve your uninstaller kullanman yeterli.

erdincguler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet haklısın ama bunlar ilk olarak bilgisayarımı yavaşlatıyor ikinci olarakta bu dediğin programları lisansını almaya kalksam benim bütçemi yavaşlatıyor:) yine de teşekkür ederim

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
O programlar bilgisayarını yavaşlatmıyor aksine ilk günkü gibi hızlı kalmalarını sağlıyor hem lisansa para öde diyen olmadıki..

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
merhaba bunlarım hepsini linux tarihinin en kolay kurulum ve kullanıma sahip sürümü UBUNTU ile yapabilirsin.

limewire aynen yükleyebilirsin, flash oyunlar oynarsın, dizilerini istedğin alt yazı ile seyredebilirsin (hatta xpden daha kaliteli) bunun yanında tüm bunları yaparken 200mb rami geçmessin :)

veee hepsi bedava :)

isteyen olursa ubuntu hakkında ayrıntılı bilgi verebilrim...

erdincguler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu hakkında biraz daha bilgi verirmisin?sanırım sen şuan ubuntu kullanıyorsun..ayrıca ubuntunun türkçe dil desteği varmı?photoshop hakkında da bilgi verirmisin

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
erdincguler dedi ki:
Ubuntu hakkında biraz daha bilgi verirmisin?sanırım sen şuan ubuntu kullanıyorsun..ayrıca ubuntunun türkçe dil desteği varmı?photoshop hakkında da bilgi verirmisin
Ubuntunun türkçe dil desteği lafta var.Kurarken türkçeyi seçiyosun ama masaaltı açılınca bi bakıyosun herşey ingilizce sadece menüdeki oyunlar klasörünün adı türkçe..

1silentsorrow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer photoshop ile amatör olarak uğraşıyorsan linuxda gimp'i kullanabilirsin.Ayrıca Türkçe desteği konusunda sorun yaşamak istemiyorsan Pardustan şaşma derim,herhangi bir sorun çıktığında yardım bulmanda daha kolay olur. ;)

erdincguler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende bu arada biraz araştırma yaptım genelde herkes aynı dertten şikayetçi . çözümler için bi iki yol sunmuşlar ama tabi ne kadar gerçekçi bi çözüm bilmiyorum.
flash oyunlar, film seretmek, ve lime vire tarzı programlar pardus için mevcut. fakat photoshop için gimp öneriliyor yanında birde photoshop skini ile birlikte gayet güzel olduğu söyleniliyor.
ve windowsta çalışan programları pardusta çalıştırmak için Wine diye birşeyden bahsediliyor ve ne kadar sağlıklı olduğu konusunda hala sıkıntılar var ayrıca driver sorunları hala devam ediyor

erdincguler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1silentsorrow dedi ki:
Eğer photoshop ile amatör olarak uğraşıyorsan linuxda gimp'i kullanabilirsin.Ayrıca Türkçe desteği konusunda sorun yaşamak istemiyorsan Pardustan şaşma derim,herhangi bir sorun çıktığında yardım bulmanda daha kolay olur. ;)
teşekkür ederim biraz hevesim kırılmaya başlamıştı

1silentsorrow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
KArdeş ben ilk linux deneyimimi suse 10.0 ilk çıktığında yaşamıştım ve karşılaştığım sorunlar karşısında destek bulamamaktan neredeyse çıldırıp bu sevdadan vaz geçecektim ama Pardus sayesinde linuxa alıştım ve bunda pardus forumlarının emeği çok büyük.Sen kullandığın donanımların pardus ile arasının nasıl oldugu konusunda kapsamlı bir araştırma yap ondan sonra karar ver. :)

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
evet şu anda ubuntu kullanıyorum daha önce kubuntu kulanıyordum, türkçe dil desteği ubuntu'da daha fazladır, ve gayette anlaşılır bir işletim sistemidir. söylendiği gibi zor biir yanı yok. kaldı ki bunun yanında herşey otomatik halledilir ubuntuda.

mesela ekran kartı sürücüsü eğer gerekliyse kendi indirir. MP3 desteği ya da divx codecleri hepsi sizin bi onayınıza bakar ;)

photoshop yerine gimp sizin işinizi hayli hayli görür, zaten az biraz ilgeniyorsanız sorun yok. bunun yanında ubuntunun içinde openoffice gelir, microsoft ile hiç bir sorun yaşamassınız.

bunları daha artırabilirim ama sanırım bu kadar yeter, bu kadar özellik ve böyle bir performans bir arada :)

1silentsorrow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardon ama bir sorum olacaktı..
Ubuntu=gnome masaüstü kullanıyor
Kubuntu=kde masaüstü kullanıyor diye biliyorum
Bu bildiklerim doğrumu yoksa yanlış mı biliyorum?
Daha vakit bulup bu linux versiyonlarını incelemeye vakit bulamadımda. :)

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
evet ubuntu debian tabanlı gnome masaüstü otamını kullanır, kubuntu da KDE.

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ne demek, her zaman burdayım artık, ubuntu hakkında elimden geleni yaparım :)

1silentsorrow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linuxun bu huyunu seviyorum:''paylaşmak güzeldir''.(Atide linux için doğru düzgün çalışan bir sürücü yazarsa keyfime diyecek yok) :) :) :)

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ubuntunun bu sürümünde (7,04), ati ve usb modem anlaşmazlıkları büyük ölçüde aşıldı diye biliyorum.

nizam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oyun sorunum yok diyorsan pardus tam sana göre diğer linux dağıtımlarını yeni başlıyacağın için tavsiye etmem

erdincguler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkese teşekkür ederim ben bi hard diskin d kısmına pardus kurayım becerebilrsem diğer linuxları da biraz daha kendimi geliştrince deyeyim..

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bence başlangıç için ubuntu daha uygun, tabi siizn bileceğiniz bir şey, istersenz önce bir pardus ile kurulum deneyin sonra ubuntu ile.

ubuntu ile kurulum yaparken, internete bağlanabilir, online yardım alabilir, msnde bile konuşabilirsniz :)