Pardus'a CS 1.5 nasıl yüklenir?

Bu konuyu okuyanlar

gorko

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben Pardusu yeni yükledim daha önce hiç kullanmadıgım için oyunşarın nasıl yüklenilecegini bilmiyorum csnin cdsini taktıgımda oto olarak acması lazım ve ama cdyi taktıgımda cdyi direk içini acıyo ny yapmam lazım csyi yüklemek için

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yükleyemezsin çünkü oyun windows için programlanmıştır.linux destekleyen oyunları kurabilirsin ancak.tabi linux destekleyen oyun varsa ben görmedim ama bilen arkadaşlar sana yardımcı olur herhalde

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
bikere ap ayrı 2 tane işletim sistemini birbirine kıyaslayarak windows'un dosya formatlarını alakası olmayan işletim sisteminde açmaya çalışıyorsun. Bu imkansız. Hddin 2 bölüme oluşturup birtarafa windows yükleyerek csyide oraya kurabilirsin. Onun haricinde sanal işletim sistemi kullanma imkanı sağlayan prolar mevcut onlardan temin edebilirsn. Ama uzun lafın kısası linuxta windowsa göre kodlanmış hiçbir uygulamayı açamazsın. Csninde linux surumu yok diye biliyorum...

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
benim bilidğim linux ta C.S çalışıyo arkadaşlar, openGL olduğu için, ama nasıl olduğunu bilmiyorum. yüklenmeyin arkadaşa

Stone

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Windows uygulamalarının Çoğunu Linux altında kullanabilirsiniz bunun için Linux için Derlenmiş Windows Kütüphanelerine ihtiyacınız var , burda da imdadınıza Wine Yetişiyor tabiki
Wine 'a şu adresten ulaşabilirsin : Wine HQ

Aynı Şekilde Çalışan başka bir yazılım PlayonLinux Bu adresten Erişebilirsin : Home - PlayOnLinux - Play On Linux easily

Yada Pardus'un paket yöneticisinden Wine'ı kurabilirsin . Saygılarımla

MrMusty

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pardus u işte bu yüzden sevmedim....

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bu pardus baya sorun yaratmaya başladı. El atma zamanı geldi. Pardus kurup geliyorum. Deneyeceğim sizin için bu olayı. Dökümanda hazırlarım isterseniz. Umarım apt get vardır Pardus'ta.

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Pardus'a zaman verin gelişecek onlarda zamanla. Çok yeni daha

gorko

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bi kac yerde duymustum kuruldugunu onun için söledim

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Uzun uğraşlar sonucu Counter Strike 1.5'i Pardus 2008'e kurup oynamayı başardım :)

İlk olarak bu işi yapmak için Cedega adlı programı ediniyoruz:

Cedega.com - Home of TransGaming's Cedega - Play Windows games on Linux

Ben Cedega 6.0'ı bulduğunuzu varsayarak devam ediyorum.
Pardus Masaüstünüze indirdiğiniz cedega-small-6.0.tgz arşivini çıkartmamız lazım. Konsol'u açıyoruz ve komut satırına sırasıyla:
Kod:
cd /home/kullanici_adiniz/Desktop
tar -zxvf cedega-small-6.0.tgz
yazıyoruz ve arşivi çıkartıyoruz.

Şimdi yapacağımız işlemler için yönetici haklarına sahip olmamız lazım. Bu işlemden önce PardusMenü/Tasma/Sistem Seçenekleri/Kullanıcı yöneticisini açın ve kullanıcı adınıza çift tıklayarak "Bu kullanıcıya yönetici yetkilerini ver" işaretli olup olmadığına bakın. Eğer işaretli değil ise işaretleyip kaydedin. Şimdi geldik root olmaya. Konsola:
Kod:
su root
******* (kurulum yaparken belirlediğiniz yönetici şifresi)
yazıyoruz ve yönetimi devralıyoruz :) Eğer doğru yaptıysanız aşağıdaki gibi bir görüntü olması gerekiyor.

Şimdi sıra geldi Cedega'nın dosyalarını gerekli yerlere kopyalamaya. Masaüstümüze az önce çıkarttığımız arşiv dosyaları usr opt ve etc klasörlerinin masaüstünde olduğuna emin olalım ve komut satırına şunları yazalım:
Kod:
cp /home/kullanici_adiniz/Desktop/usr/bin/cedega /usr/bin/
cp -r /home/kullanici_adiniz/Desktop/usr/lib/transgaming_cedega /usr/lib/
ALT F2'ye basıyoruz ve açılan kutuya:
Kod:
kwrite /usr/bin/cedega
yazıp enterladıktan sonra açılan metindeki
Kod:
export P2PFOLDER=${HOME}/.cedega
satırının altına
Kod:
export LC_ALL=C
yazıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.
Masaüstündeki /opt/kde3/share/applnk klasorunun icindeki kısayolu kopyalayıp masaüstüne yapıştırıyoruz. İşte programımız çalıştırılmaya hazır.

Kısayoldan programımızı açıp çıkan sihirbazı ileri iler diyerek geçiyoruz. Programın üstündeki menülerden TransGaming'den Install Local Update'e tıklıyoruz ve cedega-engine-6.0-local-update.i386.cpkg dosyasını göstererek güncelliyoruz.

Şimdi Windows'ta kurulu olan Half-Life klasörümüzü Pardus masaüstüne kopyalıyoruz. Ve klasörün ismini cs yapıyoruz. Cedega'nın üstmenülerinden Tools/GameFolder/Add diyoruz ve açılan kutuya CS 1.5 yazıp onaylıyoruz. Yine üstmenülerden Tools/Shorcut/Add diyoruz ve Açılan pencereye:

Name
: Counter-Strike
Path to Program: Masaüstüne koyduğumuz cs klasöründeki hl.exe'yi gösteriyoruz
Command Line Options: -console -game cstrike yazıyoruz.

Onaylayıp çıkıyoruz.

Counter Strike'ı oynamak için herşeyimiz hazır. Cedega'daki counter-strike yazan kısayolumuza çift tıklayarak oyunumuza başlayabiliriz. :)

Not: Sizde boyle kucuk erkanda görünmeyecek tabiiki. Ben sadece önizleme için böyle yaptım. Ayrıca sorun yaşarsanız kısayola sağ tıklayıp edit 'e tıklayın ve ordaki ayarlardan size uygun olanı seçin veya buraya yazın yardımcı olalım.

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Kintaro verdiğin emek için teşekkürler. Bunu junior editörler bölümüne de koymalısın

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
emeğin için teşekkürler.. uğraş vermişsin..

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Rica ederim. Sizlere Pardus'ta CS zevki yaşatabildiysem ne mutlu bana :)