Pardus'a Ait Herşey (Okumadan Başlama)

Bu konuyu okuyanlar

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Gel Vatandaş Pardus A Gel :)

armut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bu belge benim 2007 yılında yazdığım bir belgedir, tabii üzerine bayağı eklemeler yapılmış, bugün üye oldum ve tesadüfen görünce bayağı şaşırdım, doğru kaynak gösterilmesini isterdim ama sorun değil sonuçta amacına ulaştığını görmek beni sevindirdi. Ulaştıranlara teşekkür ediyorum. Ekran görüntüleriyle falan daha güzel olmuş elinize sağlık.

Bu belgenin üzerinden 2 güncelleme yaptım, zira yanlış olduğunu fark ettiğim yerler vardı, son halini (3.sürümünü) http://groups.google.com.tr/group/antalya_linux/files adresinden indirebilirsiniz. Vaktim olursa bu yıl içinde daha da geliştirmeyi düşünüyorum.

calvaria

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Konu çok güzel olmuş çoğu soruya cevap niteliğin de elinize sağlık.

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Pardus 64bit sürümünün alfası çıkmış arkadaşlar bilginize :).

netfaruk

Doçent
Reaksiyon puanı
11
çok emek verilmiş gerçekten hazırlayan ve burda paylaşan arkadaşlara teşekkürler

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Arkadaşlar bu belge benim 2007 yılında yazdığım bir belgedir, tabii üzerine bayağı eklemeler yapılmış, bugün üye oldum ve tesadüfen görünce bayağı şaşırdım, doğru kaynak gösterilmesini isterdim ama sorun değil sonuçta amacına ulaştığını görmek beni sevindirdi. Ulaştıranlara teşekkür ediyorum. Ekran görüntüleriyle falan daha güzel olmuş elinize sağlık.

Bu belgenin üzerinden 2 güncelleme yaptım, zira yanlış olduğunu fark ettiğim yerler vardı, son halini (3.sürümünü) http://groups.google.com.tr/group/antalya_linux/files adresinden indirebilirsiniz. Vaktim olursa bu yıl içinde daha da geliştirmeyi düşünüyorum.

İlk Olarak Ben Tşk Ederim Yanlız Ben Bunları Tek Yerden Aldığım İçin Mecbur Olarak Tek Kaynak Verebildim Kim Bilir Kaç kişinin emeği var bunu bilemem ben Herzaman genede orya yazdım Emeği Geçen Herkese Tşk Ettim Saygılar.

---------- saat 22:32 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:31 eklenmişti ----------

çok emek verilmiş gerçekten hazırlayan ve burda paylaşan arkadaşlara teşekkürler

Sırasıyla Yapmak Baya bir Zaman aldı ben Tşk Ederim

---------- saat 22:33 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:32 eklenmişti ----------

slm oreiso ve diğer pardus severler arkadaşlar 1 yıldır acemi olarak 2. işletim sistemi olarak pardus kullanmaktayım şirketimizin lisanslı bir muhasebe programı var dos tabanlı windovsta çalışıyor bunu pardusta bir türlü ben çalıştıramadım wineyle denedim olmadı dosbox denen dos oyunlarını çalıştıran programla çalıştı hasbel kadar ancak yazıcı desteği dosboxda olmadığı için işlerimi görmedi bu sorunu nasıl aşacağımı bilmiyorum bu konularda iyi olan arkadaşlar lütfen çok acil yardım gerekli mail yada iletişim bilgilerini veriseniz sizlerle irtibata geçmek isterim
ayrıca bir sorun gördüm yada bana öyle geldi
pardus 2009 2.işletim sistemi olarak kurmuştum aradan 15 gün geçti pc açtığımda pardus2009+pardus 2.6.... sayılarla 2.bir pardus yaması çıktı bu sayılı olana girdim bana söylenen çekirdek güncellemesiymiş yanlışlıkla pardus 2009 yazanı kaldırmıştım biraz bunu kurcalayınca alttaki menü barı değişti sağ altta olan saat ortaya geldi hoparlör kayboldu msn ikanu siyahlaşıp görünmez oldu firefoxu açıp sitede gezip altta attığımda kayboluyor birde ilk gün kurduğuğumda pardus 100/100 verimli çalışırdı msn açmak yada internete girmek istediğimde anında tepki verirdi şimdi 10/15 sn bekliyor bayağı kasıılmış gibi yapıyor
pc çift çekirdek 1 gb ram pardusa ayırdığım alan 15 gb neden yapar anlamadım şimdiden teşkler

yardımlarınız için [email protected]

Selam Ben Pardustan Veya Linuxtan Pek anlamam Anlarım Desem Yalan Olur Ben bu Alıntıyıda Anlayan arkadaşlardan Aldım o yüzden kendileri burda olmadığı için anlayan arkadaşlar varsa onlar sana yardımcı olur umarım .

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
padusu hiç bilmeyen bile bu bilgilerle pardus prosu olur:D:D:D

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
padusu hiç bilmeyen bile bu bilgilerle pardus prosu olur:D:D:D

Eskiden Baya Zamanım Olurdu İşler Büyüdükçe Zaman da Daralıyor O yuzden Belki Eksik bilgiler Vardır Umarım Onlarıda En Kısa Zamanda Burya Ekleyeceğim Tşkler.

---------- saat 00:53 eklendi ---------- önceki mesaj saat 00:26 eklenmişti ----------

Konu Da OLmayan Bazı Yararlı Konular Eklenmiştir Saygılar.

BeyaZayeB

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Çok güzel bilgiler var teşekkürler.
Ancak benim gibi linux cahillerine daha fazlası lazım galiba:)
Opera chrome ve kullanışlı bir dock programı kurmak istiyorum pardus a ancak paket yöneticisinde bulamadım paylaşmış olduğunuz konudan paket harici yükleme ile ilgili olan bölümü okudum o yönetemi denedim yine olmadı..

İlgilenebilirseniz çok sevinirim..

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Opera Katkı deposunda mevcut. Katkı deposunu ekleyip Opera kurulumunu yapabilirsiniz.

Katkı deposu nasıl eklenir : Tıklayın

Chrome kurulumu için : Tıklayın

Son verdiğim depoda birkaç uygulama daha mevcut. Depoya girip istediğinizi indirin ve kurun.

Keyifli kullanımlar.

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Opera chrome ve kullanışlı bir dock programı kurmak istiyorum pardus a ancak paket yöneticisinde bulamadım paylaşmış olduğunuz konudan paket harici yükleme ile ilgili olan bölümü okudum o yönetemi denedim yine olmadı..

Gerek kalmadı :)

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
katki deposu ilk acilista kaptan ayar menusunde

contrib olarak secenegi var

eklerseniz sonradan ayar yapmaniz gerekmez

BeyaZayeB

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Teşekkürler arkadaşlar tavsiyelerinizi deniyorum hemen..

Arkadaşlar çok teşekkür ederim opera ve chrome sorunsuz kuruldu..
Bu arada forumdaki linuxçular iyi iş çıkarıyorlar hiç bir soru havada kalmıyor
Tekrar teşekkürler..

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Dock için

http://stick.gk2.sk/blog/2009/08/daisy-plasmoid-a-dock-for-kde-4/

http://kde-look.org/content/show.php/Oxygen+Leopard+Dock?content=77115

https://svn.pardus.org.tr/pardus/playground/gzengin/applications/util/wbar/

bağlantılarına bakabilirsiniz..

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Birkaç sorum var.

1) Ben Windows'umun yanına Pardus'u kurarken, Pardus'un kendi sistem önyükleyicisini kurmazsam, Windows'un önyükleyicisi Pardus'u oto. tanır mı yoksa ayarlama mı yapmam gerekir?

2) Diyelim ki ben Pardus'u önyükleyicisi olmadan kurdum ve daha sonra kaldırdım. O zaman Windows'un önyükleyicisiyle ilgili bir sorun oluşmaz değil mi?

3) Pardus'u kuracağım disk bölümünün formatının ne olması gerekiyor? Benim kurmayı düşündüğüm bölüm NTSC formatındaki 20 GB'lık bir bölüm.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Birkaç sorum var.

1) Ben Windows'umun yanına Pardus'u kurarken, Pardus'un kendi sistem önyükleyicisini kurmazsam, Windows'un önyükleyicisi Pardus'u oto. tanır mı yoksa ayarlama mı yapmam gerekir?

2) Diyelim ki ben Pardus'u önyükleyicisi olmadan kurdum ve daha sonra kaldırdım. O zaman Windows'un önyükleyicisiyle ilgili bir sorun oluşmaz değil mi?

3) Pardus'u kuracağım disk bölümünün formatının ne olması gerekiyor? Benim kurmayı düşündüğüm bölüm NTSC formatındaki 20 GB'lık bir bölüm.

Ben tanımıyor diye biliyorum. Çünkü dosya sistemini tanımıyor.

Windows'unkini kurman gerekir. Basit bir işlemle kuruluyor.

Kuracağın bölümü Pardus kendisi biçimlendiriyor EXT4 olarak.

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Bu cevapların pek net gelmedi bana.

Windows'un önyükleyicisinin Pardus'u otomatik olarak tanır mı yoksa Windows önyükleyicisinde ek ayarlama yapmam mı gerekir diye sordum. Sen de bana: "Tanımıyor çünkü dosya sistemini tanımıyor.", dedin. Otomatik olarak mı tanımıyor yoksa hiç mi tanımıyor, yani Pardus'un önyükleyicisini kullanmak zorunda mıyım?

Windows'unkini (önyükleyicisini) kurmam gerekir diyorsun. Yani ben Pardus'u önyükleyicisi olmadan yüklesem ve daha sonra Pardus'u kaldırmaya kalksam Windows'un önyükleyicisi silinecek mi? İyi de Windows'un önyükleyicisi silinirse Pardus'u sildikten sonra Windows'a nasıl gireceğim?

Benim için bir tek üçüncü cevap netti.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Bu cevapların pek net gelmedi bana.

Windows'un önyükleyicisinin Pardus'u otomatik olarak tanır mı yoksa Windows önyükleyicisinde ek ayarlama yapmam mı gerekir diye sordum. Sen de bana: "Tanımıyor çünkü dosya sistemini tanımıyor.", dedin. Otomatik olarak mı tanımıyor yoksa hiç mi tanımıyor, yani Pardus'un önyükleyicisini kullanmak zorunda mıyım?

Windows'unkini (önyükleyicisini) kurmam gerekir diyorsun. Yani ben Pardus'u önyükleyicisi olmadan yüklesem ve daha sonra Pardus'u kaldırmaya kalksam Windows'un önyükleyicisi silinecek mi? İyi de Windows'un önyükleyicisi silinirse Pardus'u sildikten sonra Windows'a nasıl gireceğim?

Benim için bir tek üçüncü cevap netti.

Özür dilerim, biraz hızlı yazmışım. :)

Şimdi şöyle açıklayayım. Windows sistemleri Linux dağıtımlarını tanımıyor. Yani sistemde ayrı bir program olmadan Linux kurulu bölümlere erişemiyorsun Windows sisteminden. Önyükleyici için de bu geçerli. Windows önyükleyicisi Linux dağıtımlarını görmüyor. Bu sebeple GRUB'u kullanmak zorundasın. Yani Pardus önyükleyicisini.

Windows önyükleyicisi GRUB'la beraber siliniyor. Bu durumda Pardus'u kaldırdığında Windows önyükleyicisini tekrar kurman gerekecek. Google'a yazdın mı çıkıyor zaten. Şimdi hatırlayamadım. Windows CD'si ile konsolda komut yoluyla hallediliyor. Eğer görsel bir yolu varsa onu bilemem. Her işletim sistemi kurulduğu an kendi önyükleyicisini kurar. Bu yüzden önce Pardus, sonra Windows kurarsan Pardus'a ulaşamazsın çünkü Windows önyükleyicisi başka sistemi görmez.

---------- saat 20:55 eklendi ---------- önceki mesaj saat 20:53 eklenmişti ----------

Komutu hatırladım: fixmbr

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Neyse ya yüklüyorum, artık bir dahaki formata kadar Pardus'u silmeyiz olur biter. Belki Windows'u silerim, belli mi olur? :D

Pardus kesin tanımayacak benim donanımları. Bu arada özgürlükiçin.com'da Pardus'u indirirken FDM kullanın diyordu. Şu an tam hızla iniyor, başarılı bir program.

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar windows 7 kullanıyorum ama sıkıldım artık pardus'u denemek istiyorum.
2011.2 sürümü çıkmış kullananlardan yorumlarını alabilirmiyim?

birde şunu sorayım.
ilk defa windows'tan başka bir OS kullanacağım.
ne kullanayım sizce?ben pardus diye düşünmüştüm.
ne de olsa yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı :tongue:

relief2507

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardus gayet güzel.Oyun merakınız yoksa kurun.İlk kez linux kullanana pardus iyi olur.Donanımları tanıyor.HP yazıcılar dışında pek donanım sorunu yok.Linux kullanımının artık windowstan pek farkı kalmadı gibi.Ayrıca pardus görsel bir linux.Pardus her sürümünde daha da iyiye gidiyor.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Pardus gayet güzel.Oyun merakınız yoksa kurun.İlk kez linux kullanana pardus iyi olur.Donanımları tanıyor.HP yazıcılar dışında pek donanım sorunu yok.Linux kullanımının artık windowstan pek farkı kalmadı gibi.Ayrıca pardus görsel bir linux.Pardus her sürümünde daha da iyiye gidiyor.

pardus 2011.1 de nvidia geforce 7300 ekran kartını tanıtamamıştım 2011.2 de durum nasıl?

relief2507

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
QUOTE=lord87;2021488]pardus 2011.1 de nvidia geforce 7300 ekran kartını tanıtamamıştım 2011.2 de durum nasıl?[/QUOTE] Pardus benim nvidia 9600 gt kartın üretici tarafından sağlanan sürücüsünü dahi bana sorarak yükledi.Ekran kartının fan sesi bu sürücü yüklenmezse kesilmiyordu.Süper bir şey üreticinin sürücüsünü yüklemesi.Sizin ekran kartında durum nasıl bilmiyorum.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pardus 2011.1 de nvidia geforce 7300 ekran kartını tanıtamamıştım 2011.2 de durum nasıl?

2011.1 ile 2011.2 arasında hiç bir fark yok.
Sadece küçük birkaç günceleme var.

---------- Post added at 20:14 ---------- Previous post was at 20:12 ----------

Pardus tan memnunum benim her ihtiyacıma cevap veriyor.
Donanım problemim yok.

Yakında upgrade yapacağım sonra nasıl olur merak ediyorum.

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0

oyunlarla işim yok.
yazıcı da kullanmıyorum.
ancak ekran kartım baya eski.sorun çıkabilir mi? nvidia geforce2 mx 400
xp de sorunsuzdu ama win7 de sorun çıkardı bana bu kartın driveri.
acaba pardus'a geçsem aynı şey olur mu?
http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_93.71_2.html driver'ın linki burada.
linux seçeneğini göremedim?

relief2507

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0