Pardus kuracağım, bir yardım edin

Bu konuyu okuyanlar

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Aslında betasından beri Windows 7 kullanıyorum
Linux hakkında en ufak bilgim yok
Ancak bu aralar inanılmaz linux kullanma isteği doğdu içime ve sabahtan beri yaptığım araştırma sonucu suse'den mandriva'dan girdim fedora'dan çıktım ve Pardus kullanmaya karar verdim(ve çok önyargılı bakmama rağmen Pardus kazandı, helal olsun Türkiye)
Ancak ben iki işletim sistemi yükleyecek adam değilim yani 2 tane de hard diskim var ama ölsem kullanmam çift işletim sistemi sonra ne bileyim iki sim kart, iki sevgili benim işim değil bunlar, tek kullanırım ben:devil2:
çok rezil bir deneyim dahi olsa iki hafta kullanırım windows 7'ye geri dönerim
şimdi txt dosyalarım var açmam gereken, pardus txt açabilir mi
klasik multimedya formatlarında(mp3, jpeg, bmp, mp4, avi, divx, xvid, png) sorun var mı?
iso dosyalarını falan dvd'ye yazıyoruz değil mi? zor bir deneyim olacak farkındayım ama ölmek var dönmek yok:)
bu arada 7zip'in linux versiyonu var mı? 4GB ram'im var windows'taki gibi 3.2 sini mi görüyor, 64 bit alemi nedir linux'te
photoshop benzeri hangi program var linux'te(paint.net tarzı da olabilir o kadar profesyonel olsun demedim)
windows görev yöneticisi tarzı(ctrl alt delete, ctrl shift esc) olan şey nedir linux'te
linux'te dizüstümdeki sıcaklık derecelerine falan bakabilir miyim
aimp linux'te çalışan versiyonu var mı(winampı terkedeli yıllar oldu zaten)
firefox dahili geliyor değil mi
bir de mesela windows'u hep optimize araçları kullanıyorduk(tuneup optimizer, advanced systemcare, ccleaner) bu tür optimize olayı var mı linux'te. Olmasa bile ccleaner tarzı history temizleyicileri, gereksiz log temizliyicileri falan var mı
update olayı nasıl, windows update gibi kolay mı, yeni linux çıkınca nasıl haberimiz ola cak, windows'ta olduğu gibi yükseltme olayı var mı
objectdock tarzı şeyleri çok gördüm linux'te. hangi program aynı amaç için kullanılıyor
linux'te hayret ettiğim tek şey ücretli programların olmasıymış, cracklerini var mı bunların, bulmak kolay mı
yanlışlıkla sildiğimiz verileri kurtarma programı linux'te var mı
defrag olayı ne alemde linux'te
youtube'a host yaparak nasıl girecez direkt
torrent durumu nedir
java programları çalışıyor mu
download managerlar nasıl kullanılıyor

nereden indiriyoruz, suse binlerce programla geliyormuş, pardus kaç programla geliyor lite sürümleri var mı? bunların dışında önereceğiniz, söyleyeceğiniz şeyler var mı

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
sen işi gücü bırak, linux sitelerinde gezmeye başla. 3 ay sonra pardus'tan mp3 dinleme başlarsın :) tabi benim gibi 24 bit ses kartın varsa, o da lüks haberin olsun.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
karalamak oldu şimdi seninki
o kadar da zor değildir

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Haklısın biraz öyle oldu. Belki abarttım ama, yaşamadığımda bir şey değildi. ama çok şey istiyorsun haberin olsun :)

sitede linux kullanan çok arkadaş var. 6 saat içinde sana baya bir şey anlatırlar. ben linux'u daha çok server tarafında tercih edenlerdenim. Client tarafında windows işi fazlasıyla görüyor. Umarım güzel tecrübeler edinirsin...

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ilgin için teşekkür ederim GKHNCKR
dediğim gibi ben de windows 7 kullanıcısıyım
ama hayatımda hiç linux denemedim demeyeceğim
hele bir de söz konusu pardus ise
hem zaten tatildeyiz tam uygun zaman

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
işin baya zor hocam. yeni bir işletim sitemi baya zorlar. pardusun resmi ve forum sitelerine bak orda gerekli yardımları bulabilirsin

talatcaner

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:: Pardus :: TÜBİTAK/UEKAE :: bu adresten indirebilir,forumlarında tüm sorularına cevap alabilirsin,ben sanal işletim sistemi olarak kullanıyorum,pardus 2009,fedora,ubuntu,hiç biri alışılmış windows deneyimini yaşatmıyor ( tabii buun çok nedeni var,en önemlisi ar-ge için maddi kaynak vs.)Ama sizin için farklı bir deneyim olabilir,zorluklardan yılmayın. :yes:

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
burası da bir teknoloji forumu, alakasız yer değil ki
sitenin ismini verin direkt reklam olmazsa sonuçta ulusal işletim sistemimiz
ilginize tekrar teşekkürler

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
...Linux tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu. Crack, serial vs. yok.
1. Yazdığın media formatlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsin.
2. İso dosyalarını yazabilir, veri cdsi, müzik cd si oluşturabilirsin.
3. Photoshop türünden Gimp programını kullanabilirsin.
4. Aimp yok fakat Audacious var. Tema olarak aynı gibi.
5.Update olayı çok kolay. Paket yöneticisinden güncelleme yapabilirsin.
6. 7z yok ama Ark var.
7. Optimize programlarına ihtiyacın yok.
8.Youtube'a hiçbir ayar yapmadan girebiliyorsun.( Bende öyle oldu )

Ben Windows kullanırım o ayrı. Penguen dergisinde Baltalı İlah var bilir misin? :D :D :D

@haps selamlar

hakanordu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardusun 2009 sürümü yeni çıktı. Pardus kullanmanın tam zamanı. Öncelikle VirtualBox 3.02 (sanal işletim sistemi kurmaya yarar)programını kurabilirsiniz. Ben bu program üzerinden pardusu kurdum. Harddisk biçimlendirme mbr yükleme gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Virtualboxta kurulumda indirdiğiniz iso dosyasını ekleyip yükleme yapabiliyorsunuz cd ye yazdırmadan. (internette bu konuda döküman bihayli fazla)
Aynı programla ubuntu windows7 mandriva opensuse pardus kurdum hepsi çalışıyor.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
virtual kurmayı düşünmüyorum
direkt dalacam olaya

pardus kurdum şu an bu yazıyı pardus'tan yazıyorum
hiç korktuğum gibi olmadı
ilk izlenimlerin iyi yönde
bir hafta sonra bir inceleme yazabilirim

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tony_almeida brother bu alemde 4 temel dağıtım vardır doğada bulunan 4 element gibi :D

1. slackware
2. debian
3. redhat
4. gentoo

geri kalan diğer dağıtımlar bu 4 element dağıtımın yandan yemişi şekil değiştirmişidir, ama pardus 5 element olma yolunda ilerliyor olabilirmi olamazmı buna zaman karar verecek pardus hiçbir dağıtımı temel almaz hiçbir dağıtım gibi çalışmaz herşeyi kendine özgü bu pardusu çok iyi bir dağıtım yapmaz ama kötü bir dağıtımda yapmaz.

slackware artık zaman aşımına uğramak üzre olan bir dağıtım projenin başkanı bile yakında tahtalı köye göçebilir adam hep hastalanıyor birde fazla bi yol katedemediler zaten çok gelenekci bir yapısı vardı kökten dinci denilen tabir gibi :D

redhat tabanlı dağıtımlar zaten belli gelecek linux, mandriva, suse, fedora, kısaca rpm paket kullananlarin birçoğu ayrıca artik redhat bu işlerden elini ayağını çekecek diyede dedikodular dolanıyor ne olur belli olmaz

debian en cool dağıtım ve bürsürü çocuğu var :D ubuntu en iyi debian tabanlı dağıtım ve geleceği en parlak olan evrensel bir dağıtım ticari uygulamak destek verecek olsa ilk önce ubuntu ya destek veriyor olurlar çünkü her alanda kullanıma müsait ve kitlesi büyük fanboyları heryerde :D sdn de bile var.

linux kullanacak diyorsan eğer bu Ubuntu olsun

gentoodan bahsetmeyi unutmuşum :D gentoo zaten işi gücü olmayan zengin çocuklarının dağıtımı zamanı bol insanların seçimi geniş olmak lazım gentoo kulanmak için :D çok şey öğretir o ayrı ama yinede zaman lazım en azından bir paket kurmak gün gelir 30 dk sürer gün gelir 1 saat sürer

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
beyler söyleyin bakalım
ekran kartı driver'ını indirdim linux için
iki tıkladım not defteri ile açtı:)
nasıl yükleyecez bu driver'ı
çünkü ekran kartı driver'ı yüklenmemiş, biraz yavaş efektlerde falan

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tony ekran kartın nedir nvidia mi

eğer öyleyse depolardan yükle ati içinde depolarda driver olmasi lazim elle manuel yüklersen xorg.conf içinde elle birsürü ayar yapman gerekecek belkide gerekmez ama en sağlamı dağıtım üreticilerinin önerdiği driver :) o yuzden depodan yükle

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ekran kartının modelini/markasını paket yöneticisinde arat otomatik kuracaktır

bayrak01

Doçent
Reaksiyon puanı
2
benımde içimde pardusa geçmek var bugun cd ye yazdım ama daha geçemedım malum sql ve visual studio çalısmıyo :D:D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
driver'ım ati mobility hd3650
paket yöneticisinde hangisi driver demek
zaten ben ati'nin sitesinde linux için olanını indirdim
aygıt yöneticisi tarzı tanıtıyorduk ya
burada nasıl yapıyoruz

cşarapçı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben başıma gelen bir durumu anlatmak istiyorum.
Ben laptop kullanıyorum. Ve üzerinde xp varken pardus kurdum. Pardus açılış sistemini de diskin başına kurdum. Başlarda güzeldi fakat xp ye format çekmek istedim. Ve diskteki iki bölümü de sildim hem pardus olanı hem de xp. Sonra taktım xp cd sini cektim formatı kur dosyaları kopyaladıktan sonra otomatik restart çekti veeeeee....
kilitlenip kaldı. Başlamgıç bölümü pardus olduğundan ve ben onu elle sildiğimden takılıp kaldı. Benim xp ye ihtiyacım vardı ne yaptıysam xp kuramadım. (Bu arada E:\ sürücüsünde verilerim olduğundan tüm bölümleri silemiyordum)
Kara kara düşünürken aklıma bir fikir geldi. Pardusu tekrar kurdum sorunsuzca. Sonradan ise pardus depo sundan sun virtualbox kurdum veee
sonunda xp ye ulaşmayı başardım. Şu anda xp ve pardus aynı anda çok rahat bir şekilde (xp dekine 5 çeker) çalışıyor ve ben işimi rahat rahat hallediyorum.
İşime gelince asıl istediğim internette girmem gereken bir site internet explorer dışında çalışmıyordu ondan dı xp kurmak isteyişim.

Ama şu anda hem o siteye girebiliyorum hem de nickname den anlaşılacağı üzere .NET ve SQL kurdum ve C# da projemi geliştiriyorum. Elbette sanal makine oduğundan birazcık da olsa performans farkı oluyor. Ama aynı şeyi xp sanal makinasında da yaptığımda performans resmen yerlerde sürünüyordu.
Bir süre için böyle devam edecem bakalım nereye kadar....
(Gittiği yere kadar....:D:D:D:D:D)

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar bir de cd'ye yazın diyordu
ben dvd'ye yazdım birşey olur mu
bir de oturum açılırken parola sorma ekranında sağ ve sol köşede garip dokular oluşuyor ama oturum açıldıktan sonra sona eriyor bu niye?

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar bir de cd'ye yazın diyordu
ben dvd'ye yazdım birşey olur mu
bir de oturum açılırken parola sorma ekranında sağ ve sol köşede garip dokular oluşuyor ama oturum açıldıktan sonra sona eriyor bu niye?

sanırım ekran kartın ati, ben de dün akşam pardus kurdum ve daha yeni yeni alışmaya başladım :)
dediğin gibi açılış ekranında bozulmalar oluyor bende de, ayrıca 3d efektlerinden masaüstü küppü ve pencere sallanma efektleri de düzgün çalışmıyor.
ati yeni linux çekirdeği ile henüz uyumlu sürücü çıkarmamış olduğu için bu sorunlar varmış. Pardus geliştiricileri en kısa zamanda uyumlu hale getirip paket deposuna eklediklerinde bu problemlerden kurtulacağız, belki de sırf bu yüzden pardustan soğuyacağım.

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
pardusta en son çekirdek kullanılıyor ve ati maalesef linux için pek te elini çabuk tutmuyor, pardusçular kendi göbeklerini kendileri kesene kadar bu sorun devam edecek.
ama genel olarak ben çok beğendim pardusu, gayet esnek ve kişiselleştirilebilir bir sistem
tabi xp nin basitliğini ve kapalılığını aratmıyor da değil :D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bir oyun yükleyip deneyeceğim

düzenleme: 6 mb'lık kötü 3 boyutlu bir oyun buldum ve maalesef sonuç içler acısı restart
ne zamana sürücü gelir tahminen?

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Eğer bu işi gerçekten ciddiye alan insanlarsa depoya eklenmesi çok sürmez.
Aslında bu 3d meselesinin bir çözümü varmış ama biraz meşakkatli, şöyle ki;
pardus 2008 yani eski çekirdeği kullanan sürümü yükleyip, kde4 masaüstünü depodan ekleyerek aynı görsel özelliklere kavuşulabilirmiş. tabi bu biraz can sıkıcı ama eli koluu bağlı beklenektense hiç olmazsa denenebilir :(

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben de tam aynısını diyecektim, benden uzun yaşayacaksın
bu compiz fusion efektlerine nereden erişiyoruz?

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
depoda vardı 2008 de ama bunda ben bulamadım sanırım 2009 için eklememişler henüz. bunun bir nedeni de 2009da varsayılan olarak gelen kde4 ün benzer efektler içeriyor olması

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bütün verdiğin cevaplar için Allah senden razı olsun karay

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ne demek kardeş bi meraktır girdim bu işlere bakalım kafayı sıyırmadan çıkabilecek miyim :D
bu da benim masaüstü
wewefr.jpg

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben çok yeniyim daha benim masaüstü

aaajsj.jpg

ancak görüntüsü gerçekten windows 7'den çok daha şık efekteriyle herşeyiyle bu kde müthiş birşey

insanlara demişler windows 7 diye kde'yi tanıtmışlar insanlar çok beğenmiş müthiş olduğunu, aynı şekilde işleri kolaylaştırdığından falan bahsetmişler şu sayfada videosu var, koyamadım buraya

KDE 4 mü, Windows 7 mi? | Kerimsel