Pardus, CeBIT'te Boy Gösterdi!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Ulusal işletim sistemimiz Pardus'a gösterilen ilgi yoğundu. Pardus'un yakın zamanda bize sunacağı iki bomba yenilik var. Bunları videodaki röportajımızda açıklıyoruz.

Son kullanıcılar arasında gittikçe daha fazla kişiye ulaşan ve kullanımı yaygınlaşan özgür işletim sistemi Pardus'u, hem devlet kurumları hem de popüler bilgisayar markaları tercih etmeye başladı. İşletim sistemi geliştiricilerinin ağzından bizi nelerin beklediğini öğrendik.

Videoyu İzleyin

[SDNTV]2009_10_09_pardus_200.mp4[/SDNTV]

:: Pardus'tan neleri bekliyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

Anxiety

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben de tam şimdi özel sürümü kuracaktım. :) 2008'de çok eksikler vardı umarım kayda değer gelişmeler kaydedilmiştir.

scientific

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Onur beye teşekkürler:)Sorularıma yanıt verdi:)Standdan aldığım Pardus Cebit Özel sürümünü kurdum gayet güzel:)Gelecek sürümleri bekliyoruz:)

Özgürlük için Pardus'u seviyorum:)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Boş durumdaki HDD e kurmanın tam vakti.
Stabilite bekliyorduk, geliyor

Neanderthal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Milli işletim sistemimize sahip çıkalım.

muratveb

Müdavim
Reaksiyon puanı
56
Onur beye teşekkürler:)Sorularıma yanıt verdi:)Standdan aldığım Pardus Cebit Özel sürümünü kurdum gayet güzel:)Gelecek sürümleri bekliyoruz:)

Özgürlük için Pardus'u seviyorum:)

SeLam.. Ekran görüntüsü koyma şansınız varmı acaba :blink:

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Linuxun en büyük handikapı directx, sonrada exe. Biraz bunlara ağırlık verseler iyi olur. Pardus ve Ubuntudan bunu ekliyorum.

kimyask

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hiç de boş olduğunu düşünmüyorum, eğer asp kodluyor olmasam 5dk daha windows kullanmam. ulusal ve açık kaynak bir işletim sistemi, ücretsiz ve görünümü de gayet hoş. en önemlisi de bunu biz yaptık, bizim yaptığımız bir işletim sistemi... birazcık milliyetçi olmak lazım diye düşünüyorum

SoftProf

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Müsadenizle Pardus konusunda kafama takılan bi kaç konuya cevap aramak istiyorum?

Geçenlerde başka bir forumda tartışma konusu olan Pardus açıkçası benimde kafamı karıştırdı. Öncelikle Linux işletim sisteminin çekirdek yapısı kullanıldığı için ve Linux kodları üzerine geliştirme yapıldığından dolayı Pardus bizim "milli işletim sistemimiz" olamaz. Çünkü Linux kodları uluslararası patentle korunmaktadır. Geliştirilebilir fakat patenti sadece ve sadece Linux e aittir.

İkinci konu ise zaten Türkçe Linux vardı. Tübitaka 6 yıl önce kodları bize ait olan, resmi kurumlarda kullanılabilecek, ulusal işletim sistemi yapılsın diye bütçe ayrıldı. Tübitak ise Linux işletim sistemini Pardus diye bizim önümüze koyarak, ayrılan bütçedende 4 milyon TL ye yakın bir para kullanarak önümüze Pardus komedisini çıkardı. Madem Türkçe Linux var onu geliştirdiğimizi insanlara anlatsalardı... ve " ulusal işletim sistemi" yazdık diye neden insanları kandırıyorlar?

Sormak istiyorum Pardusun nekadarını biz geliştirdik?

Elimde birçok geliştirilmiş Linux işletim sistemleri var ama bunları araştırdığımda hiçbiri ülkesini 6 yıl boyunca kandırıp, 4 milyon TL zarara sokup bir komediye imza atmamışlar.
Ubuntuyu bile 4-5 kişi geliştiriyor :D

Burdan sormak istiyorum neden insanları kandırıyorsunuz? hadi eğer ben yalan söylüyorsam birileri bana bu Linux geliştirme projesi olan Pardusun Tübitaka ait patentini göstersin.

Pardusa emek harcanmıştır, bunu kabul ediyorum ama Tübitakın ısrarla Linux işletim sistemini "ulusal işletim sistemi" olarak insanlara dayatmasını kabul edemiyorum.

Sonuç olarak şunu düşünüyorum; Pardus, Tübitakın memlekete attığı 6 yıl boşa geçmiş zaman ve 4 milyon TL kazıktan başka bişey değildir.

erencik

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Müsadenizle Pardus konusunda kafama takılan bi kaç konuya cevap aramak istiyorum?

Geçenlerde başka bir forumda tartışma konusu olan Pardus açıkçası benimde kafamı karıştırdı. Öncelikle Linux işletim sisteminin çekirdek yapısı kullanıldığı için ve Linux kodları üzerine geliştirme yapıldığından dolayı Pardus bizim "milli işletim sistemimiz" olamaz. Çünkü Linux kodları uluslararası patentle korunmaktadır. Geliştirilebilir fakat patenti sadece ve sadece Linux e aittir.

İkinci konu ise zaten Türkçe Linux vardı. Tübitaka 6 yıl önce kodları bize ait olan, resmi kurumlarda kullanılabilecek, ulusal işletim sistemi yapılsın diye bütçe ayrıldı. Tübitak ise Linux işletim sistemini Pardus diye bizim önümüze koyarak, ayrılan bütçedende 4 milyon TL ye yakın bir para kullanarak önümüze Pardus komedisini çıkardı. Madem Türkçe Linux var onu geliştirdiğimizi insanlara anlatsalardı... ve " ulusal işletim sistemi" yazdık diye neden insanları kandırıyorlar?

Sormak istiyorum Pardusun nekadarını biz geliştirdik?

Elimde birçok geliştirilmiş Linux işletim sistemleri var ama bunları araştırdığımda hiçbiri ülkesini 6 yıl boyunca kandırıp, 4 milyon TL zarara sokup bir komediye imza atmamışlar.
Ubuntuyu bile 4-5 kişi geliştiriyor :D

Burdan sormak istiyorum neden insanları kandırıyorsunuz? hadi eğer ben yalan söylüyorsam birileri bana bu Linux geliştirme projesi olan Pardusun Tübitaka ait patentini göstersin.

Pardusa emek harcanmıştır, bunu kabul ediyorum ama Tübitakın ısrarla Linux işletim sistemini "ulusal işletim sistemi" olarak insanlara dayatmasını kabul edemiyorum.

Sonuç olarak şunu düşünüyorum; Pardus, Tübitakın memlekete attığı 6 yıl boşa geçmiş zaman ve 4 milyon TL kazıktan başka bişey değildir.
hocam aman boyle deme mıllı İŞLETİM sistemimize zararlı cıkarsın sonra :D:D: ben ıkı kelıme ettım forumdan kovulmayıı bıle bekler oldum :D

SoftProf

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem, amacım Pardusu kötülemek değildir, onada emek harcanmıştır, fakat her aklı selim insan eleştirmeli ve doğruyu bulmalıdır. Tübitak 6 yıldır Türk bilişimcilerini "ulusal işletim sistemi" yazıyorum diye oyalayarak önümüze bu komediyi çıkardı. Belkide biz bu geçen 6 yıl içerisinde gerçekten kendi işletim sistemimizi yazacaktık. Ayrıca ülkemizde uzun zamadan beri kendi kodları ile hiçbir yerden destek almadan işletim sistemi yazmaya çalışan insanlarımızda var. Tübitak bunların hepsini engelledi ve böyle bir komediye imza attı. Kendilerini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

mmert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ekrangrnts4.png

daha once daha farklı linux surumleride kullanmiştim bunu sadece ulusal diyip bırakmamak lazım sonucta linux ücretsiz olarak kullanilabilen bi işletim sistemi ama eksikleride var yüksek performans gerektiren grafik işlerimden tökezliyor.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Adamlar sanat eseri gibi yapmışlar :D

ekran_grnts31.png

Kaynak

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Wındows 7'den başkası yalan geliyor bana..:D

tuxmeteor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
insanlar bilimsel projelerde yer almamışlar, hayatlarında işe yarar kod yazmamışlar, araştırmamışlar, bilişim haberlerini takip etmemişler... ama yazmışlar...

Bir ustanın dediği gibi..
Asla bir aptalla kavga etme. Seni kendi seviyesine indirir ve tecrübesiyle kazanır!

:sleep::biggrin:..bırak...

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Linuxun en büyük handikapı directx, sonrada exe. Biraz bunlara ağırlık verseler iyi olur. Pardus ve Ubuntudan bunu ekliyorum.

Exe mi? :D Neden Windows'tan deb'i desteklemesini beklemiyorsun da Linux'tan exe bekliyorsun?

Ayrıca bunu bil ki exe gelirse virüs de gelir.

powertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese Merhaba,
Açıkçası yorumları okuyunca ne kadar ilgisiz / bilgisiz olduğumuzu gördüm. Bu gerçekten beni çok üzdü. Çok merak ediyorum windowsta bir problem yaşadığınızda kimden destek alıyorsunuz? Çok merak ediyorum mavi ekran önünüze geldiğinde ne yapıyorsunuz? Kaçınız Windows Vistanın 200 küsür dolarlık, windows 7'nin bilmem kaç dolarlık lisans ücretini ödeyip kul hakkını (dini bütün arkadaşlar için) veriyorsunuz? O sürücü senin bu sürücü benim diye windowsta debelenen arkadaşlarım benim. Virüsten her türlü bilgisini kaybeden / çaldıran günde 3 öğün ağlayan Canlarım ciğerlerim.

Bugün Alman, Çin, Rusya gibi devletler; devlet işlerinde, okullarda ücretsiz olarak kullanılan linux işletim sistemlerini ( kimi kendi geliştirdiğini kimi kendine uygun gördüğünü) kullanmaktadır. Hatta bir kısım Linux Distroları ücretli olarak sunulmaktadır.
Pardus İşletim sistemi eşi benzeri olmayan bir dağıtımdır. Bana inanmayanlara;
"Distro Base – Unique (It’s a custom Linux distro)"
"Dağıtım Tabanı - Eşsiz (Özel Linux Dağıtımı)"
Kaynak :danlynch.org

Bu işletim sistemi Türkiye'ye özel olarak geliştirilen, askeri, kamu, vatandaş her türlü kesimin faydalanması gereken bir işletim sistemi olup Türkiye'nin dış ülkelere bağımlılığını en alt seviyelere çeken bir işletim sistemidir. Bunun yanında belki de en önemlisi windowsa verdiğiniz ve hakkını hiçbir zaman alamadığınız paranızın cebinizde kalmasını sağlayan Türkçe'de beleş olarak bilinen kreksiz küreksiz bir işletim sistemidir.

Bunlarında yanında virüssüzdür, malwaresizdir, trojansızdır, bulaşma riski çok çok düşüktür! gönül rahatlığı ile bankacılık vs. parasal işlemlerinizi yapabileceğiniz bir işletim sistemidir.

Windows işletim sistemine ait olan yazılımları çalıştırma zorunluluğu yoktur. Nasılki windows işletim sistemi linux oyunlarını, programlarını çalıştırmıyor. Linux işletim sistemi de windows oyunlarını çalıştırmaz bu gayet doğaldır. Bu Pardus'a özel birşey değildir mesela Ubuntu'da öyledir. Buna rağmen emülatörler sayesinde bir takım yazılımlar çalıştırılabilmektedir hatta hepsi olmasada bir çok oyun çalışmaktadır.

Windows'un kaynak kodlarını babanın malıymış gibi önüne sermezler, Windows'ta bir hata ile karşılaştığında windows işletim sistemini yazıp geliştiren ( developer ) kişiye email atarak ya bak burası böyle oluyor diyemezsin. Pardus'ta bu iş için site bile var gir kayıt ol yaz hatanı sana cevap dönülsün bak yap birinci ağızdan yardım al komşundan değil! ( komşun pardus geliştiricisiyse o ayrı tabii :) )

Hatta şunu söyleyebilirimki türk olmayanlar Pardus için daha güzel yorumlar yapmış. Benim esas üzüldüğüm nokta burası elin adamı bizim olan bişeye bizden daha fazla sahip çıkıyor! Buyur oku!
İngilizce bilen arkadaşlar için;
"Overall though, I'm highly impressed with the new Pardus. It's fast, sleek, stable, and just a good all around new user distro." Kaynak : Raiden.net

Pardus hakkında yazılmış bir yazıya yapılmış bir yorum;
September 29, 2009 at 9:55 am
John Pardus 2009.1 coming soon:
“Pardus 2009.1 will be introduced during the CeBITexhibition in Istanbul on 7-11 October.”
Sözüm ona elin adamları böyle takip ediyor Pardus işletim sistemini.

Sanırsınki ananızın karnından elinizde vista, 7, xp ile çıktınız. Hepiniz türk olarak doğmadınız mı?

Linux kernel üzerine inşa edilmiş bir işletim sistemidir tanımı doğrudur. Türk insanını ihtiyaçlarını karşılaması için Türkçe olarak geliştirilmiştir/geliştirilmektedir. YALI, KAPTAN, PİSİ, ÇOMAR vb. yazılımların hiç biri o çok beğendiğiniz öve öve bitiremediğiniz fedora, ubuntu gibi distrolarda bulunmamaktadır çünkü bunlar türklerin yazıp geliştirip linux içerisine entegre ettikleri yazılımların başlıcalarıdır. Sözüm ona nesini türkler yapmış diyen arkadaş gidip incelerse %75 gibi bir oranla yazılım Türk malıdır.

Dünya'yı malesef bizden önce keşfetmişler / yaratmışlar. Bundan sonra bu Dünya'dan nasıl daha fazla fayda elde ederiz, nasıl kendimize yer buluruz kısmını düşmemiz gerekiyor.

Oldu da sen birşey yaptım herkeste sana gelip yaw böyle şey mi olur, bu ne kadar kötüdür, bak burada daha güzeli var, seninki hiçbir şeye benzemiyor! dese ne düşünürsün. Pardus'u geliştiren grupta olsaydım daha detaylı teknik bilgiler vermeye çalışırdım. Bildiğim birşey var mesela vistayı 5GB alana 256ramli bir pc ile kuramıyorum :)

Yazımın uzun olmasından dolayı bir çok arkadaşın okumadan geçeceği kesin. Okuyanlara teşekkür ederim.

mbitis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tebrikler, tespitleriniz son derece yerinde, yaklaşık 4 aydır pardus 2009 kullanıyorum evimde, internete girebiliyor, film izliyor, müzik dinliyorum, ihtiyacım olan programları da internetten indirip kurabiliyorum hem de bunlara hiçbir ücret ödemeden ve kaçak yazılım kullanmadan, anlayacağınız çoğu insanın windowsta yaptığını pardusta da yapabiliyorum hiç bir driverlada uğraşmadım kurulumuda çok basit, e siz en iyisi yeni windows7 ye 250tl vermeye devam edin ;)

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Alıntıdır"
Pardus, TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen bir proje. TÜBİTAK'ın özerk yapısından dolayı, diğer kamu kurumlarının gördüğü denetimlerden "çok daha fazlasını" her yıl geçiriyor. Hatta adını da vereyim, Sayıştay denetiminden bile geçtiğimizi de söyleyeyim de şaşırın!

Şaka değil, her yıl aralık ve ocak aylarında 45 gün boyunca "Sayıştay denetimi"nden geçen bir yerdir TÜBİTAK...

Proje Yöneticimiz Erkan TEKMAN, Pardus Projesi'nin geçmişini, başardıkları/başaramadıkları, geliştirici sayısındaki artışı, harcanan bütçeyi defalarca; ama e-dergimizde ama geliştirici listesinde defalarca yazdı.

Ben bir topluluk yöneticisi olarak, Türkiye'nin en uzun soluklu yazılım projesine son beş yılda harcanan paranın bir "köprülü kavşak"ın inşaatına harcanan paranın yarısı kadar bile olmadığını, tüm geliştiricilerimize her ay ödenen paranın "rakiplerimizin aylık reklam bütçesi" kadar bile olmadığını defalarca söyledim...

Bu arada meraklısına bir bilgi vereyim. Özgür yazılım projelerinin sadece ürettikleri koda değer biçen, uluslararası bir değerlendirme merkezi var. Ohloh.net

Ohloh'un 13 Ekim 2009 itibariyle, Pardus Projesi'nde sadece üretilen koda biçtiği değer: 55.233.221 ABD doları.

55 milyon dolar, sadece kodumuza biçilen değer. Pardus'un kamuda ve yüzbninlerce bilgisayarda kullanılmasından kaynaklanan "katma değer" ve "tasarruf"lar hesaplamaya dâhil değil.

Harcanan parayı terazinin bir kesesine koyun; diğer tarafa kodumuzun değerini, yarattığımızz diğer katma değerleri ve tasarrufları koyun, verimlilik hesaplarını yapmaya başlayın...

"

Busss

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Merhaba,Bende powertr gibi ilk mesajımı bu önemli konuda başlamak istedim.Sistemin Milli bir sistem olduğu linux alt yapısı kullanılsada sonucda bir arabada da altyapı aynı 4 tekerlek, motor, motordaki parçalar, yanma odası, piston, egzos vs. araba aynı ama firmalar ve ülkeler farklı .Bu mantıkla ele alacak olursak x marka o firmanın bulunduğu ülkenin malı olmuyormu.Bu açından bakarsak ve çok çeşitlilikten önce uyumluluğu ön plana alındığını düşünürsek projede çalışan arkadaşlar Linux diliyle bir şiir yazmışlar .Dil başkasının ama şiir, anlam,ruh bizim.

Powertr arkadaşın belirttiği gibi bu işdeki ciddiyetle ben şöyle karşılaştım .2006 yılında sürüm çıktığında ilk görüntülerden açıkcası hoşlanmamış ve hemen ileti göndermiştim .Hala kayıtlı olan konuşma kısaca şöyle ;

-Merhaba. Oncelıkle sizleri tebrik ediyorum...Bu calısmanızdan dolayı………...Bir mail ile bilgim oldu son beta surumunun cıktıgından …………..Pardusun ekran goruntulerını gordugumde ınanın sevıncım malasef azaldı...Cizgi filimden farksız........…..Ilk once goze hıtab etmelı bu kullanılırlık acısından onemlı ve sanırım windows bunu cok ıyı kullanıyor. Tabiki kucuk bir ulke ekenomısı kadar gelırı olan windowsla kıyaslayamayız ama genede sadece bu ıs bılımle olmuyor sanırım belkıde ıcıne bıraz sanat eklemelısınız.

Aynı gün Koray …… ismindeki proje gönüllüsü ;

-………….Pardus'un görünümünün yansıttığı anlayış, doğrudan meta olarak ve pazarlamaekipleri tarafından tasarlanan sistemlerden farklı olarak kullanışlılık,bilimsellik üzerinden yürüyen bir tasarıma özgür bir topluluğun estetik vebeğenisini yansıtan bir grafik düzenleme giydirilmesinden doğuyor………..…….Neyse ki özgür yazılım felsefesi bu konuda da imkan tanıyor ve sistemi simge setinden, masa üstü resimlerine, pencere dekorasyonlarından renk ve seslere kadar tamamen yeniden şekillendirebiliyorsunuz……….

Ve bu şekilde bir paylaşımda bulunulunca işte o zaman Milli ve bizim oluyor calışma.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Herkese Merhaba,
Açıkçası yorumları okuyunca ne kadar ilgisiz / bilgisiz olduğumuzu gördüm. Bu gerçekten beni çok üzdü. Çok merak ediyorum windowsta bir problem yaşadığınızda kimden destek alıyorsunuz? Çok merak ediyorum mavi ekran önünüze geldiğinde ne yapıyorsunuz? Kaçınız Windows Vistanın 200 küsür dolarlık, windows 7'nin bilmem kaç dolarlık lisans ücretini ödeyip kul hakkını (dini bütün arkadaşlar için) veriyorsunuz? O sürücü senin bu sürücü benim diye windowsta debelenen arkadaşlarım benim. Virüsten her türlü bilgisini kaybeden / çaldıran günde 3 öğün ağlayan Canlarım ciğerlerim.

Bugün Alman, Çin, Rusya gibi devletler; devlet işlerinde, okullarda ücretsiz olarak kullanılan linux işletim sistemlerini ( kimi kendi geliştirdiğini kimi kendine uygun gördüğünü) kullanmaktadır. Hatta bir kısım Linux Distroları ücretli olarak sunulmaktadır.
Pardus İşletim sistemi eşi benzeri olmayan bir dağıtımdır. Bana inanmayanlara;
"Distro Base – Unique (It’s a custom Linux distro)"
"Dağıtım Tabanı - Eşsiz (Özel Linux Dağıtımı)"
Kaynak :danlynch.org

Bu işletim sistemi Türkiye'ye özel olarak geliştirilen, askeri, kamu, vatandaş her türlü kesimin faydalanması gereken bir işletim sistemi olup Türkiye'nin dış ülkelere bağımlılığını en alt seviyelere çeken bir işletim sistemidir. Bunun yanında belki de en önemlisi windowsa verdiğiniz ve hakkını hiçbir zaman alamadığınız paranızın cebinizde kalmasını sağlayan Türkçe'de beleş olarak bilinen kreksiz küreksiz bir işletim sistemidir.

Bunlarında yanında virüssüzdür, malwaresizdir, trojansızdır, bulaşma riski çok çok düşüktür! gönül rahatlığı ile bankacılık vs. parasal işlemlerinizi yapabileceğiniz bir işletim sistemidir.

Windows işletim sistemine ait olan yazılımları çalıştırma zorunluluğu yoktur. Nasılki windows işletim sistemi linux oyunlarını, programlarını çalıştırmıyor. Linux işletim sistemi de windows oyunlarını çalıştırmaz bu gayet doğaldır. Bu Pardus'a özel birşey değildir mesela Ubuntu'da öyledir. Buna rağmen emülatörler sayesinde bir takım yazılımlar çalıştırılabilmektedir hatta hepsi olmasada bir çok oyun çalışmaktadır.

Windows'un kaynak kodlarını babanın malıymış gibi önüne sermezler, Windows'ta bir hata ile karşılaştığında windows işletim sistemini yazıp geliştiren ( developer ) kişiye email atarak ya bak burası böyle oluyor diyemezsin. Pardus'ta bu iş için site bile var gir kayıt ol yaz hatanı sana cevap dönülsün bak yap birinci ağızdan yardım al komşundan değil! ( komşun pardus geliştiricisiyse o ayrı tabii :) )

Hatta şunu söyleyebilirimki türk olmayanlar Pardus için daha güzel yorumlar yapmış. Benim esas üzüldüğüm nokta burası elin adamı bizim olan bişeye bizden daha fazla sahip çıkıyor! Buyur oku!
İngilizce bilen arkadaşlar için;
"Overall though, I'm highly impressed with the new Pardus. It's fast, sleek, stable, and just a good all around new user distro." Kaynak : Raiden.net

Pardus hakkında yazılmış bir yazıya yapılmış bir yorum;
September 29, 2009 at 9:55 am
John Pardus 2009.1 coming soon:
“Pardus 2009.1 will be introduced during the CeBITexhibition in Istanbul on 7-11 October.”
Sözüm ona elin adamları böyle takip ediyor Pardus işletim sistemini.

Sanırsınki ananızın karnından elinizde vista, 7, xp ile çıktınız. Hepiniz türk olarak doğmadınız mı?

Linux kernel üzerine inşa edilmiş bir işletim sistemidir tanımı doğrudur. Türk insanını ihtiyaçlarını karşılaması için Türkçe olarak geliştirilmiştir/geliştirilmektedir. YALI, KAPTAN, PİSİ, ÇOMAR vb. yazılımların hiç biri o çok beğendiğiniz öve öve bitiremediğiniz fedora, ubuntu gibi distrolarda bulunmamaktadır çünkü bunlar türklerin yazıp geliştirip linux içerisine entegre ettikleri yazılımların başlıcalarıdır. Sözüm ona nesini türkler yapmış diyen arkadaş gidip incelerse %75 gibi bir oranla yazılım Türk malıdır.

Dünya'yı malesef bizden önce keşfetmişler / yaratmışlar. Bundan sonra bu Dünya'dan nasıl daha fazla fayda elde ederiz, nasıl kendimize yer buluruz kısmını düşmemiz gerekiyor.

Oldu da sen birşey yaptım herkeste sana gelip yaw böyle şey mi olur, bu ne kadar kötüdür, bak burada daha güzeli var, seninki hiçbir şeye benzemiyor! dese ne düşünürsün. Pardus'u geliştiren grupta olsaydım daha detaylı teknik bilgiler vermeye çalışırdım. Bildiğim birşey var mesela vistayı 5GB alana 256ramli bir pc ile kuramıyorum :)

Yazımın uzun olmasından dolayı bir çok arkadaşın okumadan geçeceği kesin. Okuyanlara teşekkür ederim.

bende senin kadar cahilini hiç görmedim :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Kullandığımız kelimelere dikkat edelim arkadaşlar.

SoftProf

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar işte size gerçek Ulusal işletim sisteminin sahipleri. CSD işletim sistemi. C ve Sistem Programcıları Derneği tarafından sıfırdan yazılan bir işletim sistemi. %100 yerli bir işletim sistemi projesi. Bu arkadaşlar zorluklar ve kısıtlı imkanlarla ne Tübitak gibi Linux işletim sisteminin üzerine iş yapıyorlar nede aynı Tübitak gibi devlet kaynaklarından 4 milyon TL para sızdırıyorlar. Kendi kodlarını geliştirip vatana hizmet ediyorlar.

Pardus bir üçkağıt oyunudur. Tübitak, devletin ve Türk yazılımının 6 yılını heba etmiştir. Yetmemiş Türk halkının 4 milyon TL sini heba etmiştir. Bunu ne için yapmıştır? Linux u Türkçeleştirmek için. Yazıklar olsun diyorum başkada bişey demiyorum. Ellerindeki basın ve medya imkanları kullanarak sanki çok iyi bişey yapmışlar gibi gözümüze sokmaya çalışıyorlar. Ama yemeyiz bunları.

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
İyi, güzel de ismini hiç beğenmedim. Bakalım kendisini beğenecek miyiz.

Son mesajlar