Pardus, CeBIT'te Boy Gösterdi!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Ulusal işletim sistemimiz Pardus'a gösterilen ilgi yoğundu. Pardus'un yakın zamanda bize sunacağı iki bomba yenilik var. Bunları videodaki röportajımızda açıklıyoruz.

Son kullanıcılar arasında gittikçe daha fazla kişiye ulaşan ve kullanımı yaygınlaşan özgür işletim sistemi Pardus'u, hem devlet kurumları hem de popüler bilgisayar markaları tercih etmeye başladı. İşletim sistemi geliştiricilerinin ağzından bizi nelerin beklediğini öğrendik.

Videoyu İzleyin

[SDNTV]2009_10_09_pardus_200.mp4[/SDNTV]

:: Pardus'tan neleri bekliyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

Anxiety

Asistan
Ben de tam şimdi özel sürümü kuracaktım. :) 2008'de çok eksikler vardı umarım kayda değer gelişmeler kaydedilmiştir.

scientific

Asistan
Onur beye teşekkürler:)Sorularıma yanıt verdi:)Standdan aldığım Pardus Cebit Özel sürümünü kurdum gayet güzel:)Gelecek sürümleri bekliyoruz:)

Özgürlük için Pardus'u seviyorum:)

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör
Boş durumdaki HDD e kurmanın tam vakti.
Stabilite bekliyorduk, geliyor

muratveb

Profesör
Onursal Üye
Onur beye teşekkürler:)Sorularıma yanıt verdi:)Standdan aldığım Pardus Cebit Özel sürümünü kurdum gayet güzel:)Gelecek sürümleri bekliyoruz:)

Özgürlük için Pardus'u seviyorum:)
SeLam.. Ekran görüntüsü koyma şansınız varmı acaba :blink:

aakgun78

Asistan
Linuxun en büyük handikapı directx, sonrada exe. Biraz bunlara ağırlık verseler iyi olur. Pardus ve Ubuntudan bunu ekliyorum.

kimyask

Üyecik
hiç de boş olduğunu düşünmüyorum, eğer asp kodluyor olmasam 5dk daha windows kullanmam. ulusal ve açık kaynak bir işletim sistemi, ücretsiz ve görünümü de gayet hoş. en önemlisi de bunu biz yaptık, bizim yaptığımız bir işletim sistemi... birazcık milliyetçi olmak lazım diye düşünüyorum

SoftProf

Asistan
Müsadenizle Pardus konusunda kafama takılan bi kaç konuya cevap aramak istiyorum?

Geçenlerde başka bir forumda tartışma konusu olan Pardus açıkçası benimde kafamı karıştırdı. Öncelikle Linux işletim sisteminin çekirdek yapısı kullanıldığı için ve Linux kodları üzerine geliştirme yapıldığından dolayı Pardus bizim "milli işletim sistemimiz" olamaz. Çünkü Linux kodları uluslararası patentle korunmaktadır. Geliştirilebilir fakat patenti sadece ve sadece Linux e aittir.

İkinci konu ise zaten Türkçe Linux vardı. Tübitaka 6 yıl önce kodları bize ait olan, resmi kurumlarda kullanılabilecek, ulusal işletim sistemi yapılsın diye bütçe ayrıldı. Tübitak ise Linux işletim sistemini Pardus diye bizim önümüze koyarak, ayrılan bütçedende 4 milyon TL ye yakın bir para kullanarak önümüze Pardus komedisini çıkardı. Madem Türkçe Linux var onu geliştirdiğimizi insanlara anlatsalardı... ve " ulusal işletim sistemi" yazdık diye neden insanları kandırıyorlar?

Sormak istiyorum Pardusun nekadarını biz geliştirdik?

Elimde birçok geliştirilmiş Linux işletim sistemleri var ama bunları araştırdığımda hiçbiri ülkesini 6 yıl boyunca kandırıp, 4 milyon TL zarara sokup bir komediye imza atmamışlar.
Ubuntuyu bile 4-5 kişi geliştiriyor :D

Burdan sormak istiyorum neden insanları kandırıyorsunuz? hadi eğer ben yalan söylüyorsam birileri bana bu Linux geliştirme projesi olan Pardusun Tübitaka ait patentini göstersin.

Pardusa emek harcanmıştır, bunu kabul ediyorum ama Tübitakın ısrarla Linux işletim sistemini "ulusal işletim sistemi" olarak insanlara dayatmasını kabul edemiyorum.

Sonuç olarak şunu düşünüyorum; Pardus, Tübitakın memlekete attığı 6 yıl boşa geçmiş zaman ve 4 milyon TL kazıktan başka bişey değildir.

erencik

Asistan
Müsadenizle Pardus konusunda kafama takılan bi kaç konuya cevap aramak istiyorum?

Geçenlerde başka bir forumda tartışma konusu olan Pardus açıkçası benimde kafamı karıştırdı. Öncelikle Linux işletim sisteminin çekirdek yapısı kullanıldığı için ve Linux kodları üzerine geliştirme yapıldığından dolayı Pardus bizim "milli işletim sistemimiz" olamaz. Çünkü Linux kodları uluslararası patentle korunmaktadır. Geliştirilebilir fakat patenti sadece ve sadece Linux e aittir.

İkinci konu ise zaten Türkçe Linux vardı. Tübitaka 6 yıl önce kodları bize ait olan, resmi kurumlarda kullanılabilecek, ulusal işletim sistemi yapılsın diye bütçe ayrıldı. Tübitak ise Linux işletim sistemini Pardus diye bizim önümüze koyarak, ayrılan bütçedende 4 milyon TL ye yakın bir para kullanarak önümüze Pardus komedisini çıkardı. Madem Türkçe Linux var onu geliştirdiğimizi insanlara anlatsalardı... ve " ulusal işletim sistemi" yazdık diye neden insanları kandırıyorlar?

Sormak istiyorum Pardusun nekadarını biz geliştirdik?

Elimde birçok geliştirilmiş Linux işletim sistemleri var ama bunları araştırdığımda hiçbiri ülkesini 6 yıl boyunca kandırıp, 4 milyon TL zarara sokup bir komediye imza atmamışlar.
Ubuntuyu bile 4-5 kişi geliştiriyor :D

Burdan sormak istiyorum neden insanları kandırıyorsunuz? hadi eğer ben yalan söylüyorsam birileri bana bu Linux geliştirme projesi olan Pardusun Tübitaka ait patentini göstersin.

Pardusa emek harcanmıştır, bunu kabul ediyorum ama Tübitakın ısrarla Linux işletim sistemini "ulusal işletim sistemi" olarak insanlara dayatmasını kabul edemiyorum.

Sonuç olarak şunu düşünüyorum; Pardus, Tübitakın memlekete attığı 6 yıl boşa geçmiş zaman ve 4 milyon TL kazıktan başka bişey değildir.
hocam aman boyle deme mıllı İŞLETİM sistemimize zararlı cıkarsın sonra :D:D: ben ıkı kelıme ettım forumdan kovulmayıı bıle bekler oldum :D

SoftProf

Asistan
Ben kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem, amacım Pardusu kötülemek değildir, onada emek harcanmıştır, fakat her aklı selim insan eleştirmeli ve doğruyu bulmalıdır. Tübitak 6 yıldır Türk bilişimcilerini "ulusal işletim sistemi" yazıyorum diye oyalayarak önümüze bu komediyi çıkardı. Belkide biz bu geçen 6 yıl içerisinde gerçekten kendi işletim sistemimizi yazacaktık. Ayrıca ülkemizde uzun zamadan beri kendi kodları ile hiçbir yerden destek almadan işletim sistemi yazmaya çalışan insanlarımızda var. Tübitak bunların hepsini engelledi ve böyle bir komediye imza attı. Kendilerini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

mmert

Üyecik

daha once daha farklı linux surumleride kullanmiştim bunu sadece ulusal diyip bırakmamak lazım sonucta linux ücretsiz olarak kullanilabilen bi işletim sistemi ama eksikleride var yüksek performans gerektiren grafik işlerimden tökezliyor.

spybot

Guru
Onursal Üye
Wındows 7'den başkası yalan geliyor bana..:D

tuxmeteor

Üyecik
insanlar bilimsel projelerde yer almamışlar, hayatlarında işe yarar kod yazmamışlar, araştırmamışlar, bilişim haberlerini takip etmemişler... ama yazmışlar...

Bir ustanın dediği gibi..
Asla bir aptalla kavga etme. Seni kendi seviyesine indirir ve tecrübesiyle kazanır!

:sleep::biggrin:..bırak...

stat counter