Paramızın gün gün erimesi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Death Mark

Legendary
Yönetici
Moderatör
Haklısın baştakilerin daha çok dolarcık kazanması için çalismaliyiz
Çalışmazsan bilgili olmazsan, sürünürsün. Hayatındaki bazı özgürlüklerin tadını çıkaramazsın. Lüks, tamamen özgür canının istediği hayatı yaşayabilmen için çalışıp kendini geliştirip iyi bir iş kariyeri elde ettikten sonra istediğin yerde yaşayabilirsin. Her seferinde isyan edeceğiniz bir hayat modundan çıkmış olursunuz.

colite

Profesör
Bak anakart,işlemci,ram üretebiliyormuyuz.
Üretiyoruz da ben mi bilmiyorum.
Dışdan dolar ile alalım sonra bizim para ne diye eziliyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Oha marlboro 6€ mu ?

Son düzenleme:
Sanki biz çalıştıkça daha çok batıyormuşuz gibi geliyor. Üretmek için yurt dışı ile önce dost olmamız gerekiyor ama ne haltsa her gün yeni savaş çıkıyor.

F1kan

Profesör
Boşunuza yormayın kendinizi.
Bu ülkede hala faizlobisi, dış mihraklar, yahudi lobisi. amaarığanın oyunları diyenler var. Oysa biz herşeyi mükemmel yapıyoruz onlara göre.
Birde şunlara hastayım. Biz yıllar önce şu kuyruğunda bu kuyruğundaydık şimdi böyleyiz. Böyle bir mantık olabilir mi ya ?
Ülkeyi geçmişle kıyaslamak ne demektir ? Ülkeyi diğer ülkelerin sanayisi ile bilimi ve teknolojisiyle kıyaslamak varken bizim inanılmaz üst düzey zeki vatandaşlarımız hala kalıplaşmış aciz düşünceleriyle ülkeyi bu noktalara getiriyor. Gerçi onlarda haklı ülkeyi ancak geçmişle kıyaslayabiliyoruz. Diğer gelişmiş ülkelerin ekonomi,bilim ve sanayisi ile kıyaslamaya kapasite yetmıyor bunların. Yetse bile anca yıllardır seçim döneminde biz uçah yaptık satıcaz moduna girip ülke kurtarıyorlar. Ama tefecilerden (dış borçtan bahsediyorum o faizleri bol ama ülke içinde yandaşlara düşük faizler ile verilen krediler ) borç alıp inşaata yatırmak gibi.

Bir de benzine ödediğimiz her LİRA için yaklaşık 73 kuruş ödüyoruz haberiniz olsun. Bunu yandaş medya söylemez.

Valla açık ve net yazıyorum, malum parti gene kazanırsa bu ülkeden hayır gelmez, hayaller gerçekleşmez.

Geçmişle kıyaslama yapmadan enflasyon oranları değişimi hesaplanamaz. Kötü olmazsa iyinin kıymeti anlaşılmazmış. Biz o yıllara bir daha geri dönmeyelim diyoruz, görüp yaşadığımız için,

Opera Anlık Görüntü_2018-05-15_203021_ekonomiatlasi.com.png

Son düzenleme:

F1kan

Profesör
Geçmişle kıyaslama yapmadan enflasyon oranları değişimi hesaplanamaz. Kötü olmazsa iyinin kıymeti anlaşılmazmış. Biz o yıllara bir daha geri dönmeyelim diyoruz, görüp yaşadığımız için,
Yani dediğimden çıkarta çıkarta bunu çıkarttın ya helal olsun.

Bak ben sana bir şey söyleyim. Şuan ekonomimiz battı. Hatta 2 yıl önce kriz yaşadık. Ama o kadar güzel uyudu ki bazıları hala değirmen suyundan habersiz.

İnsanları ötekileştirip, birbirine düşürüp, kaos ortamı yaratıp bu durumu doğalmış gibi gösterdiler. Sadece dön bir bak.

Ama şunuda söylemek istiyorum. Dolar 5 lirayı geçicek. Bunu kafadan atıp söylemiyorum bir Ekonomi öğrencisi olarak söylüyorum ve tekrar ediyorum.
Şuan millet halinden memnun çünkü bazılarının hala yiyebilecek hazırda parası var. Ama onlarda tükenicek. Ve oluk oluk kan akıcak.
Bunuda buraya yazıyorum. Tarih her zaman tekrar eder. Umarım böyle bir şey olmaz diye bir cümlede kurmayacağım. Ok yaydan çıktı.
Ekonomiyi doğrultacak hiç bir hamlemizde kalmadı neredeyse.

Ekli dosyayı görüntüle 40160
Geçmişle kıyaslayalım o zaman, doğru diyorsunuz.
Sene sene neler özelleştirildi, neler satıldı, kiralandı vs. de ekler misin?
Dış borçlardan, cari açıktan da bahsedebilirsin, iyiye mi gidiyoruz kötüye mi; çok boyutlu olarak görelim.

F1kan

Profesör
Sene sene neler özelleştirildi, neler satıldı, kiralandı vs. de ekler misin?
Dış borçlardan, cari açıktan da bahsedebilirsin, iyiye mi gidiyoruz kötüye mi; çok boyutlu olarak görelim.
Ya ama şimdi bak bunları söyleyince sen vatanhaini + fetöcü + kafir oluyorsun.

Ama merak etme bütün ülkecek hesap ödeyeceğiz. Burnunun ucunu göremeyen insanlar yüzünden. Sonra da yine biz hain olucağız.

Çünkü standart bir ''cahil '' asla ben cahilim demez. O yüzden her zaman onlar haklıdır.

Ya ama şimdi bak bunları söyleyince sen vatanhaini + fetöcü + kafir oluyorsun.

Ama merak etme bütün ülkecek hesap ödeyeceğiz. Burnunun ucunu göremeyen insanlar yüzünden. Sonra da yine biz hain olucağız.

Çünkü standart bir ''cahil '' asla ben cahilim demez. O yüzden her zaman onlar haklıdır.
Siyasilerin ağızlarından konuşarak bu gibi yakıştırmalara gerek yok.
Eğer bu şekilde yazarsan, zaten onların dedikleri yanlışa düşersin.

Ben basit bir soru sordum.
Madem geçmiş ile kıyaslıyoruz, kıyaslayalım, dedim..

F1kan

Profesör
Siyasilerin ağızlarından konuşarak bu gibi yakıştırmalara gerek yok.
Eğer bu şekilde yazarsan, zaten onların dedikleri yanlışa düşersin.
Sorunda bu ya.
İnsanlar düşünmeyi bıraktı. Tekrar ediyorlar. Cevap bulamadıklarında bunlara başvuruyorlar. Burda kara mizah yapar hala geldik bunlar sayesinde.

Ben basit bir soru sordum.
Madem geçmiş ile kıyaslıyoruz, kıyaslayalım, dedim..
Man adası davası bile sonuçlandı. Belgelerin gerçek olduğu ortaya çıktı. Hala bunlar ''Çalıyorlar ama iyi işte yapıyorlar '' kafasında olan insanlar.

Düşün yanı. Ülkeyi satsalar adamlar bir bildikleri vardır diyecek.

Sorunda bu ya.
İnsanlar düşünmeyi bıraktı. Tekrar ediyorlar. Cevap bulamadıklarında bunlara başvuruyorlar. Burda kara mizah yapar hala geldik bunlar sayesinde.

Man adası davası bile sonuçlandı. Belgelerin gerçek olduğu ortaya çıktı. Hala bunlar ''Çalıyorlar ama iyi işte yapıyorlar '' kafasında olan insanlar.

Düşün yanı. Ülkeyi satsalar adamlar bir bildikleri vardır diyecek.
Ama şimdi sen onların yazmasına imkan vermiyorsun ki, olmuyor böyle ve konu dağılıyor,
besbelli dolusun ve yazmak istediğin çok şey var ama bu şekilde olmaz. İletişim, bilgi aktarımı karşılıklı olur, sakin ve serinkanlı kalmalısın. :)

Bunların hepsi aslında siyaset hatalarından kaynaklı mesela bir aralar türk lirası amerikan dolarını 2 ye katlıyor idi(Atatürk zamanından hemen sonra olmalı) sonra biz paranızın değerini kasıtlı olarak düşürdük.

Aslında paranın değerini düşürmek o kadarda mantıksız bir şey değil. çünkü TL nin düşük olması ihracatçının işine gelir ancak biz o günden sonra bu işin ayarını tutturamadığımızdan paramız hep değer kaybetti.
(BUNDAN SONRASINDA KESİNLİKLE A PARTİSİNE ATIF B PARTİSİNİ ÖVME GİBİ CÜMLELER YOKTUR. BU KISIMDAN SONRA OLABİKDİĞİNCE TÜRKİYE SİYASET GEÇMİŞİ HAKKINDA İNSANLARI BİLGİLENDİRMEYE ÇALIŞTIM. UMARIM YAZDIĞIM ONCA ŞEY SİLİNMEZ)

Mesela günümüzdede benzer hatalar yapıyoruz. Bu hataların biride oy vereceğimiz partiyi seçerken eğer dine yakınlığımız varsa sağ partiyi yada yoksa sol partiyi seçiyoruz. Halbukisi sağcılık ve solculuk bu değildir ki...

Sağ görüş liberal ekonomiyi savunur. Bu yüzden sağ görüşte hiçbir zaman devlet işini kendisi yapmaz özel sektöre ihale ile yaptırır. Bu yüzden dünya genelinde sağ görüşe oy veren kesim genelde ihale peşinde koşan zenginler olurken türkiyede ise genelde fakir halk olmuştur.

Sol görüş ise yeniliği savunur. var olan şirketleri beslemekten daha çok kendi yeni şirketler kurar işi kendisi götürür. Bu yüzden fakir kesim genelde sol görüşü desteklerken ne ilginçtir ki türkiyede de bu durum da tam terstir.

Ve türkiyede ilginç olan bir şey daha var. Sanırım bir sağ partinin yönetim sistemini değiştirmeye kalkmasıda sadece türkiyede mevcuttur. Aynı şekilde buna muhalefet gelen partilerinde sol olmasıda ilginçtir. Çünkü sol her zaman yeniliği sağ ise her zaman var olanı korumayı savunur.

Ve türkiyede çok ilginç bir bir algı daha vardır. Oda atatürkün sol bir görüşe sahip olduğudur. Ama bu tamamen yanlıştır. Çünkü atatürk herhangi bir görüşü hiçbir zaman tam manasıyla desteklememiştir.

Atatürkün görüş yapısında(kemalizimde) sağ görüşten liberalizim sol taraftanda ise sosyal demokarsi gibi görüşler var olmuştur. Atatürk ne anarşiye (aşırı sol) nede faşizime(aşırı sağa) bulaşmıştır.

Hatta ve hatta Atatürk sol bir parti ile ülkesine yatırım yaptıktan sonra bu yatırımları korumak için sağ bir parti kurdurmuştur. Ama bu parti bazı vatan hainleri yüzünden kurucusu tarafından kapatılmak zorunda burakılmıştır...

Zerre ekonomiden anlamayan biri olarak ben bile 2020de kriz bekliyorum çok basit bir mantıkla hemde.Malum partiye vererek bende aynı hatayı yaptım bir daha günahımı vermem ama.

Sucrofe

Profesör
Sürekli geçmişteki yaşadığınız zorlukları öne sürüyorsunuz ama o zorlukları yine yaşayabilme ihtimalini göz ardı ediyorsunuz.

utkuversus

Al Bayrak Aşkı İle!
Yönetici
Moderatör
Marlboro ne öyle 6 yüro. Tanesi 2 lira burda.
Bu arada İsyankarcım çalışmaktan başka bir şey yapamazsın haberin olsun.

kmurat

Profesör
Diyelim ki Avrupa'ya (herhangi bir ülke) gittiniz. Kendinizi oradaki gençler ile kıyaslayabilecekmisiniz ? Bence sizin topunuzu ceplerinden çıkarırlar. İşte sorunumuz bu. Az gelişmişlik.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...