Pantolon Giymek Günah Mı

Bu konuyu okuyanlar

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
tugbagaleri dedi ki:
Burada bazı gençler 3 fermuarlı pantolon giyiyor acaba gunah derecesi kaçtır? Birde pantolon üstüne etek giyince sevapmı olur?

hemen cevap vereyim tuğbagaleri :D

şimdi 3 fermuar tecavüzü etek altı fermuar da göz zinasını engeller...caizdir...
hele bu sıcaklarda etek altı patolonu şiddetler tavsiye ederim...

3 fermuarda da gerçi fermuarların sıralanış biçimi veyerleri önemli...fermuarlar alt alta ve hepsi göbek altında sıralanmış ise caiz değil...açılması kolaydır..bu da bakanın üç fermuara odaklanmasını kolaylaştırır...vay açılsa neler neler olur kimbilir diye fantazi kurmasını sağlar caiz değildir...

ama fermuarlar görünmeyecek şekilde pantolon çevresine dağıtılı ise bu daha uygun olur...hele bi de pantolon hatları belli etmezse ( malum hatlar belli değilse bakan fantazi kurup göz zinası yapamaz) 10 kat daha caiiz olur...

Beowulf

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Güzele Bakmak Sevaptır ;)
Çok Bakmak Günahtır ;D

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Kıyafet ile takvalı olunmaz... Ama bu demek değilki herşey giyilebilir. Her konuda olduğu gibi giyim konusundada İslam yol gösterir. Adabınla giyindikten sonra ne giyindiğinin önemi yok. Tesettür kavramı burda devreye giriyor. İslamda, pantolon giymek pardesü gibi bütün vücudu örten bir dış kıyafet giyilirse mübah sayılıyor. :)

Diğer konuya gelince, erkekler bakmasın diye çabalamak bir yerden sonra gereksiz oluyor. Tabiiki bu hususa önem verilip, dikkat edilmeli ama erkekler çarşaf giymiş bir hanıma bile dik dik bakıp, ''ulan acaba içinde ne var?'' diye sapık fikirlere kapılabiliyorsa ohooo biz yanmışız! >X< Bu lafımdan erkekler önemsenmemeli zaten sapıklar istediğimi giyeyim düşüncesi çıkmasın. Demek istediğim zaten fıtratlarında olan bir olayın ne kadar uğraşsanızda bir yerden sonra önüne geçemiyorsunuz. Ama yinede bu konuda elden gelen boynumuzun borcu olan özeni göstermeli İslam'ın dediği gibi giyinmeliyiz... Bizim de görevimiz bu...

Dediklerim olması gerekenler... İslam'ın dedikleri... Ama insanların seçim hakları dilediklerini yapmalarına izin verir...

Fish bu konu hassas konu canım benim sulandırmaya gerek var mı sence? ;)

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Konu başından sulu zaten. Sonuçta hepimiz potansiyel sapığız.

Aldıralım hormon kaynaklarını, dünya rahatlasın.

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
mavinok.ta dedi ki:
Fish bu konu hassas konu canım benim sulandırmaya gerek var mı sence? ;)

yok tabii mavişim...ama konu hassasdan ziyade bence soru baştan absurd...bu tür soruların bence hepsi aynı kefede..

o sebeple cevaplarımda absurd ve sulu olacaktır....

berkin in dediği gibi erkekler hormonlarını aldırsın kadınlar da uzuvlarını...

derdimiz düzgün giyinmek olsa cevaplarım ciddi olur amma velakin giyinmekten tek anladığımız zinayı engellemek ve inancı sorgulamak olursa cevaplarım daha da absurdleşir inanın..

iyi ki fetvacı değilim... :D

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Konu sıyrılıp atıldığı gibi basit değil. Öyle olsaydı İslamda tesettür denen bir kavram olmazdı... Lütfen daha dikkatli olalım. Bahsi geçen İslam, şaka değil... Uygularsın, uygulamazsın o kişinin seçimleri ile iglidir ama dalga geçmek olmaz... Lütfen... ;)

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Değerli hanım ablalar;
Sizlere veya vicdanlarınıza soruyorum?
Kendinizi rahatsız olduğunuz nahoş gözlerden en rahat ve kolay nasıl muhafaza edersiniz?

Yok, ben istediğim gibi giyinirim, ama bana bakılmasını hiç istemem diyorsanız;
Yanılıyorsunuz.

Çünkü Allah bir şeyi yaratmışsa onun kullanımını bize vermiş.
Nasıl kullanılacağını anlatmış.

Şimdi ateş bir nimettir.
Ona elimizi sokarsak o bize azap olur, nimet olmaz
Ama elimizi yaktı diye ateşi kötüleyemeyiz. Değil mi?

Şimdi erkek ve kadında olan şehvani duygular, normal de karı-koca için bir nimet değil mi?
Bu duygu normalde karı-koca arasında sevgi ve muhabbete dönüşmüyor mu? Daha derine inmeyelim.

Şimdi bana bakmasın diyenler ki, erkeklerin hangi duygularla ve hislerle baktığı malum, erkeklerin bu aşırı şehvani bakışlarından rahatsız olanlar, evde mutluydular.
Demek ki, erkeklerdeki ve kadınlardaki bu his eğer helal dairede olursa insana inanılmaz bir mutluluk yaşatıyor.

Ama aynı his haram olursa, insanı çok muzdarip ediyor.

Şimdi lütfen sorun vicdanlarınıza, mutlu olduğunuz bir şeyi hayatınızdan kaldırmak ister misiniz? Size mutluluk ve zevk veren kriteri görmezden gelmek ister misiniz?
Elbette istemez siniz.
Dikkat edin ben erkekler hatasız demiyorum.
Sadece yukarıdaki ateş misalinde olduğu gibi erkeklerdeki duygular ve hissiyatlar helal dairede çok güzel ve mutluluk getiriyor.
Madem bu hissiyatlar erkeklerde var ,ve bu hislerin helal olanlarından hanımlar memnun ve mutlu oluyor.
O zaman bayanlar açık giyindiğinde erkekleri bu hislerinden dolayı hor görmeyecekler.
Çünkü, karşı cinse karşı farklı duygular hissetmek erkeğin fıtratında var.
Görürlerse kendi eşlerini de hor görmeleri gerekir.
Ki bunu hiçbir bayan yapmaz herhalde.

Ahhhh erkekler ahhhhhh
Bakmayın diyeceğim ama maalesef bu sizin kanınızda var.
Yine de bakmayın ne olur.
Duygularınızı, hislerini eşlerinize saklayın.
Bekârlar ne yapacak derseniz,
En kısa zamanda mutluluğu yakalayacak bir evlilik yapın.
Sakın ola haram nazarlardan ve yerlerden sakının.
Herşeyin sağlıklı ve insana yararlı olan herşeyin helali mevcut.
Haram yola girmeyin.
Beste arkadaşımın dediği gibi,sizinde anneleriniz bacılarınız,teyzeleriniz,halalarınız ve eşleriniz var.
Lütfen……

Saygılarımla

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
mavinok.ta dedi ki:
Konu sıyrılıp atıldığı gibi basit değil. Öyle olsaydı İslamda tesettür denen bir kavram olmazdı... Lütfen daha dikkatli olalım. Bahsi geçen İslam, şaka değil... Uygularsın, uygulamazsın o kişinin seçimleri ile iglidiri ama dalga geçmek olmaz... Lütfen... ;)

kuzum canım konumuz burada salt islam değil...islamı daha iyi ve doğru yaşayabilmek için neler yapabilirizin sadece bir alt başlığı...yani giyim kuşam...tesettür pantolon...ya da herneyse..

ama bu konuda insanları yönlendirirken sadece bir yönde yorumlar yapılıyorsa bir toplumda bunu burası için forum için düşünme, bu tip konular dinimizi saklayan yasaklayan konumuna düşürmekte hep...

birisi kalkıp şöyle böyle giyinenin inancından şüphe ediyorum diosa insanların din islam anlayışı bu toplumda bu yöne kayıyorsa ve bu toplum islam gibi muhteşem bir dine böyle sığ düşüncelerle yakşalan gençler yetiştiriyorsa bu konu hassalıktan çıkar tartışılası absurd bişi olur...

burada islamla değil islamı sığ kalıplara sokan düşüncelere böyle yorumlar yapılmaktadır....tarafımdan yaniii...

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Mehmet abi bunu kaç defa dicem bilmiyorum ama Allah razı olsun! İşte bu!

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
fish dedi ki:
tugbagaleri dedi ki:
Burada bazı gençler 3 fermuarlı pantolon giyiyor acaba gunah derecesi kaçtır? Birde pantolon üstüne etek giyince sevapmı olur?

hemen cevap vereyim tuğbagaleri :D

şimdi 3 fermuar tecavüzü etek altı fermuar da göz zinasını engeller...caizdir...
hele bu sıcaklarda etek altı patolonu şiddetler tavsiye ederim...

3 fermuarda da gerçi fermuarların sıralanış biçimi veyerleri önemli...fermuarlar alt alta ve hepsi göbek altında sıralanmış ise caiz değil...açılması kolaydır..bu da bakanın üç fermuara odaklanmasını kolaylaştırır...vay açılsa neler neler olur kimbilir diye fantazi kurmasını sağlar caiz değildir...

ama fermuarlar görünmeyecek şekilde pantolon çevresine dağıtılı ise bu daha uygun olur...hele bi de pantolon hatları belli etmezse ( malum hatlar belli değilse bakan fantazi kurup göz zinası yapamaz) 10 kat daha caiiz olur...
tessekkur ederim arkadasları cevabınızı gonderıyorum bu açıklamınız pantolon sekterünün içini rahatlattı bir nevi ekonominin istikrarı açısından boyle bir açıklama bekleniyordu zaten

mamcak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaw kadın erkek türbana, olmadı çarşafa, yetmedi bi de poşete girelim ki dini bütün olalım. Böyle kafalara böyle traşş...

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
önemli olan ne giydiğin değil neye niyet edipte giydiğindir her elbisenin bir yeri vardır siz tutupta sokak arasında bile mini etekle dolaşıyorsanız bu farklı anlaşılır ama eğlence vs gibi ortamlarda ne kadar açık giyinsenizde kimse sizin hakkınızda kötü düşünmez çünkü biçok kişi öyle giyinmiştir

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Komedi. :) Bazı arkadaşlar okumadan kin kusmuşlar direkt; sanki, "pantolon giymek günahtır" denilmiş gibi. Bu da ülkemizde müslüman olmaya çalışan insanlara nasıl kötü bakıldığının, baskı uygulandığının bir kanıtı. Yazı gayet normal bir fıkıh sorusu ve cevabıdır ve doğru da yazılmıştır. Ancak konuyu açan arkadaş şöyle bir yorum yapmış:

Dinde zorlama yoktur, bilgilendirme vardır!. Tercih mükelleflerin istek ve iradesine aittir.

Dinde zorlama yoktur demek, dinde kural yoktur demek değildir. Kurala uymak/uymamak kişinin kendi bileceği iştir, ancak herşeyi kafamıza göre yapacaksak niye din var? Elbette bazı kurallar olacak tüm toplumu ilgilendiren. Bu kısıtlamalar sadece kadınlara değil, aynı zamanda erkeklere de has. Ayrıca, bazı arkadaşlar çıkıp "o zaman niye kadın örtünüyor da erkek rahat geziyor" diye sormasın. Eğer soruyorsanız kadın ve erkek arasında hiç bir maddi/manevi fark olmadığını iddia etmeniz gerekir. Ayrıca hiç kimse başkalarını "sen sapıksan ben ne yapayım" diye suçlayamaz. Bu ancak kendinizi kandırmak olur. Zira insan da biyolojik açıdan diğer canlılar gibidir, istediğiniz anda kalbinizi durdurup istediğiniz anda trombosit üretemezsiniz. Öyle olsaydı bayanlar zayıflamak için vücutlarına glikoz yerine yağ yakmayı emredebilirdi değil mi? :) Ya da hiç hasta olmazdık, felç hiç olmazdık, yeniden sinir hücresi üretme emri verebilirdik vücudumuza. Hanginiz yapabiliyor bunları?

O yüzden "önemli olan ne giydiğin değildir" demek, iş güzarlıktır. Önemlidir, önemli olmadığını düşünen, kendi inancını kendi düşünceleriyle oluşturmuştur. Zaten bunun sonu da gelmez, "önemli olan ettiğin dua değildir, önemli olan kıldığın namaz tuttuğun oruç değildir, önemli olan konuştuğun söz değildir, önemli olan Allah değildir"... "Benim kalbim temiz" diye kandırmayalım kendimizi. :) Ya da "önemli olan niyetindir" diye de kandırmayalım; zira bir hadis var ki mütevatirdir, doğruluğunda şüphe yoktur: "Ameller niyetlere göredir". O halde ne giydiğin, ne konuştuğun, nasıl oturup kalktığın önemlidir çünkü bunlar senin "niyetini" yansıtır; çünkü fikrin neyse zikrin de odur. Daha fazla konuşabilirdik ama bazı yobazlar evirip çevirip lafları işlerine gelen şekilde değiştirecekler. Zaten ders almak isteyen için söze de gerek yoktur.

Kurallar herkesin iyiliği ve herkesin kendi huzuru içindir, uymayan kendi huzurunu kaybeder; başkasına da kaybettirebilir.

Sevgiler.

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Mehmet ve Elmacik, Allah sizden razı olsun.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
günah olsa ne yazar olmasa ne yazar.biz insanlar biliyoruz ki aslında yaptığımız daha neler neler günah.yani benm için bişe değişmedi.tabi günah olmaması tek temennim:)

lesoleil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar merhaba
öncelikle şunu belirtmek isterim
islam kelime anlamı olarak,kök olarak selam,selamete ermek anlamına gelir
teslim kelimesi de aynı kökten gelmektedir.
ve insanların serbest olduğu konulardan birisi de din seçme özgürlüğüdür.
bunu ayetlerde "senin dinin sana benim dinim bana" şeklinde ifade etmektedir yaratıcı.
isteyen istediği dini seçer (veya dinsizliği)
fakat ben müslümanım yani islam dinine mensubum dedikten sonra uyması gereken kuralları koyan yaratıcının emirlerine mutlak itaat etmesi gerekmektedir.
bu emirleri yorumlama noktasında gücüm yetmiyor diyebilir yada bu emire uyamadım beni affet Allah'ım diyebilir(sonuçta affederim vadi de Allahtandır)
Ama bir şeyi diyemez.
Belirtilen emir din alimleri tarafından teyid edilmişse böyle kural mı olur bu benim mantığıma uymuyor,ben buna uymuyorum derse veya böyle bir emir yok derse o zaman küfre girmiş olur.
örnek verecek olursak içki içmek haramdır. bu kesin bir hükümdür.
burda iki grup çıkar karşımıza
1. grup derki ben bunun haram olduğunu biliyorum ama nefsime uyup içiyorum.Bu grup günahkardır.
2. grup derki içki içmek bu zamanda günah değildir.Bu devirde böyle geri kafalılık mı olur. bu grup Allah'ın emrini reddettiği için kafir sınıfına girer.

şimdi bu kısa :) girişten sonra birde Allah ın insanı yaratma konusunda şu bilgilendirmeyi yapmakta fayda görüyorum.
Allah insanı yaratmış ona bir emanet vermiş(vücut,hayat,akıl vs gibi)
Ve demişki sana verdiğim emaneti bana geri satarsan yani benim yolumda harcarsan karşılığında sana hem bu dünya hayatında huzur ve mutluluk hemde öteki dünyada cennet gibi paha biçilmez bir karşılık vereceğim.
(Bu da ekonominin her alanda hayatımıza girdiği bu devirde kar zarar analizinini yapılması gereken önemli bir örnek)
Ve yine Allah insanı yaratırken onda imtihan sırrına uygun olması için yani elmas ruhlu olanlarla kömür ruhlu olanların birbirinden ayrılması için cüz'i irade denilen yolunu seçme hakkı verilmiş.
Doğru ile yanlış gösterilmiş seçme hakkı insanan bırakılmış.
Son olarak insana verilen bazı duygulara da sınırlama konulmayarak bu cüz'i iradenin testi yani sınavı yapılmış.
bu duygular öfke,akıl(düşünme),şehevani istekler(içimizdeki arzuların tamamı)
mesela görme duyumuz da bir sınır vardır.belirli aralıktaki nesneleri görebiliriz,işitme duyumuzda da aynı sınırlama vardır, belirli frekanstaki sesleri duyabiliriz.
Ama öfke duygumuzda sınır yoktur. kişi öfkelendiğinde uğruna hayatını vereceği şeylerinde hayatını alabilecek kadar gözü dönmüş olabilir(cinnet geçirme hali)
aynı şey nefsani arzularımızda da vardır.
Özellikle erkeklerde cinsel arzular en fazla istismara açık konulardır.Çünkü cinsellik konusunda insanda sınırsız bir merak ve zevk arzusu var edilmiştir.
eğer bu duyguya sınır vurulmazsa en iğrenç şeyler bile normal gelebilir.
Örnek hayvanlarla ilişki,sübyancılık ,ensest ilişkiler vs

şimdi yukarıdaki konuya gelecek olursak
yaratıcı örtünme emrini nur suresi 31. ayette açıklamıştır. Kadınlara dışarıya çıktıklarında zinet yerlerini göstermeyecek şekilde giyinmeleri emredilmiştir. Kadınların güzellikleri de zinetleri olduğu için bunu belli etmeyecek derecede giyinmeleri tüm islam alimleri tarafından açık bir şekilde emredilmiştir.
giyinmeye de bu açıdan bakmanın faydalı olacağı kanaatindeyim

fakat erkeklerin düştüğü bir yanlışa burda değinmek istiyorum
Örtünmenin kadınlara farz olduğunu bilen ve bunu en çok vurgulayan erkekler nedense bir şeyi gözden kaçırıyorlar. Acaba kadınlara örtünmek farzda erkeklere gözlerini haramdan sakınmaları yasak değilmi?
hemen demin kadınlara örtünmelerini farz kılan ve tesettüre dayanak yapılan ayetin bir önceki ayet mealini aşağıda bilgilerinize sunmak istiyorum
31. ayet kadaınları ne kadar bağlıyorsa 30. ayet de bence erkekleri o kadar bağlıyor ve bu ayet kadınları n örtünmesini emreden ayetten önce geliyor erkeklerin bilgisine sunulur.

(Resûlüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır

kusura bakmayın biraz acele yazılmış uzun bir yorum oldu
umarım foruma katkısı olmuştur.

?Handsome?

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bilgin için teşekkürler çok güzel bir açıklama 'lesoleil '