Özürlü Değil İlla Da Bir Sıfat Konulacak İse Engelli Diyin

Bu konuyu okuyanlar

hüzün_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
491
49001156ec6.gif

Doğuştan yada sonradan vücutlarının bir kısmını ya da herhangi bir uzvunu (uzuvlarını) çeşitli nedenlerden dolayı kaybeden insanlara "özürlü"
denmesi mantığını ve bu kelimeyi hazmedemiyorum

Neyin özürü arkadaşlar,kimden özür diliyor bu hale geldiği için veya neden özürlü?

Şimdi bu çocuk istemezmi koşup oynamayı?

87422309sq5.jpg

Bu insan özgürce yürümeyi istemez mi peki?

77725547wg4.jpg

Tüm bunlar o insanın problemli bir vücuda sahip doğması ya da daha sonradan yaşadığı bir felaketten kaynaklanıyorsa "özürlü" mü oluyor

Ne bu defolu çıkmış bir mal mı ?

Kimisi yürüme "engelli", kimisi hareket "engelli",kimisi görme,kimisi işitme,kimisi konuşma vs Ama özürlü değil Yapamadıkları bu eylemler için engelleri var sadece ve onların bu engellerini illa da bir sıfatla belirtmeye gereksinim duyuyorsanız adına engelli diyin sakat,özürlü değil

İnsanlarımıza sahip çıkalım yaşamak adına engelleri olsa bile bunu belirtmeyelim

Son olarak bu konuda hassas olun Özürlü demeyin,dedirtmeyin !
Alıntı

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
Maalesef bu ülke engelliler için sokağa çıkma yasağı uyguluyor adeta. Sadece toplum değil yukarıdakiler de zihinlerini değiştirmesi gerekiyor. Örneğin :

T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı : T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı - Türkiye'nin ilk ve tek tam erişilebilir sitesi...

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu : Türkiye Sakatlar Konfederasyonu » Anasayfa

ve daha bir çok. Neden Engelli denmez de özürlü veya sakat gibi sıfatlar konarak insanlar rencide edilir bu ülkede.

Teşekkürler paylaşım için, bu toplumsal duyarlılığı herkes göstermeli.

Suicide Veil

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Onlara özürlü diyenler işte asıl özürlü onlar bence :mad:

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Özür mü ne özürü!Asıl özür bu kişileri hor görenler!!

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
Asıl özürlü kim buyrun izleyin.

[video]http://video.milliyet.com.tr/Asil-engelli-kim_1_16450.htm[/video]

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Sakat ve özürlü ifadelerini ben de hep yadırgamışımdır ancak kimse kasıtlı kullanmıyor bu ifadeleri. Kimsenin amacı hakir görmek değil. Onlarca yıldır kullanılan ifadeler. Bununla birlike engelli demek daha şık en azından kırıcı değil...

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
Sakat ve özürlü ifadelerini ben de hep yadırgamışımdır ancak kimse kasıtlı kullanmıyor bu ifadeleri. Kimsenin amacı hakir görmek değil. Onlarca yıldır kullanılan ifadeler. Bununla birlike engelli demek daha şık en azından kırıcı değil...

Evet ama bu ifadeleri artık devletin üst kademelerinde veya sivil toplum kuruluşlarında görmek 21. yüzyılda insan haklarına bile aykırı bir durum oluşturmaya başladı.

Örneğin : T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı yerine T.C. Başbakanlık Engelliler İdaresi Başkanlığı olamazmı bu kadar mı zor ?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Doğru tesbit :)
Özürlü veya engelli kelimeleri veya herhangi bir kelimenin kullanılması çok yanlış.
İlla ki bir kelime kullanılması gerekiyorsa bu kelime çok özenli bir şekilde seçilmeli...

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
21. yüzyılda insan haklarına bile aykırı bir durum oluşturmaya başladı.

Dediklerine katılıyorum elbette, haklısın ancak 20. yüzyılda insan hakkı yok muydu ya da o dönemdeki engelliler insan değil miydi? Ne değişti 21. yüzyılda ? Engelliye saygı ya da onu dikkate almak tek başına ifade değiştirmekle mi olmalı ?

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
Dediklerine katılıyorum elbette, haklısın ancak 20. yüzyılda insan hakkı yok muydu ya da o dönemdeki engelliler insan değil miydi? Ne değişti 21. yüzyılda ? Engelliye saygı ya da onu dikkate almak tek başına ifade değiştirmekle mi olmalı ?

Elbette ki hayır, ama 21. yüzyılı zamanın gelişimi açısından söyledim. Şu anda bulunduğumuz zaman dilimindeki haklar çok daha gelişmiş olmalıydı. Yoksa ona bakarsan 19. yüzyıldaki engellilerin de hakları vardı ama verilmiyordu. Avrupa' daki engelli haklarının gelişimini takip edersen 21. yüzyıla kadar nasıl geliştiğini görürsün. Yani pratikten bahsediyorum.

Sadece ifade değiştirmekle elbetteki olmaz ancak bir insana sürekli özürlü denmesi de pek hoş olmuyor.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
ben de özellikle özürlü ya da sakat dememeye agyret edenlerdenim. umarım herkes aynı özeni gösterir

axxeqr

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Asıl özürlü kim buyrun izleyin.

[video]http://video.milliyet.com.tr/Asil-engelli-kim_1_16450.htm[/video]

videonun sonunda duran taksici "yarın bizim ne olacağımız belli değil" demiş.. çokta güzel söylemiş.

jonjon

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Eda güzel bir konuya deyinmişsin , biz engelliler hep bunu tartışmışızdır ama toplum yeni yeni kabullenmeye başladı engellilerin var oluşunu .. önceden aa görüyomusun yazık pekte gençmiş deniyodu , yaratık görmüş gibi bakalıyordu ama şimdi görenler yardımcı olabilirim isterseniz diyorlar.. bende aynı düşüncedeyim ben defolu veya hatalı üretilmiş bi mal veya ürün değilimki insanlar bana ''özürlü'' desinler.. sadece yaşamdan hayattan ve bi çok şeyden engellenmiş olduğumu anlatmak için ''engelli'' denmesini istiyoruz .. bu da en yukardan başlama resmi yerlerden örneklerini arkadaşlarda vermişler zaten , en basiti hastaneye başvuruyorum rapor için , özürlü raporumu istiyorsun diye soruluyo.. işe başvuruyorsun sakatlık oranın kaç deniyo vs. örnekler çok .. dicem o ki bu iş yukardan başlamalı ..

Son mesajlar