Özgür olmayan yazılımları kullanıyor musunuz ?

Özgür olmayan yazılımları kullanmaktan kaçınıyor musunuz ?

• Elimden geldiğince kaçınmaya çalışıyorum

Kullanılan: 1 10.0%
  • Kesinlikle özgür olmayan bir yazılım kullanmam

Kullanılan: 1 10.0%
  • Özgür olup olmaması umrumda değil, işimi gördüğü sürece her yazılımı kullanırım

Kullanılan: 8 80.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Herhangi bir Linux dağıtımı altında kesinlikle Windows yada macOS platformlarından daha özgürüz, orası kesin. Ama tam olarak siz, kullanıcı olarak ne kadar özgür yazılım kullanmaya özen gösteriyorsunuz ?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Hep windows kullandım halen W10 kullanıyorum Windows' a uyumlu kaynağı belli her şeyi kullanırım.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows kullanıcılarının da aslında özgür yazılım kullanma seçeneği var. Yani Linux kadar olmasa da Windows 10 kullanmaktan daha iyi diyebileceğimiz bir seviye. 7'ye kadar olan bütün sürümler gayet iyi. 8 sürümü hakkında kesin bilgim yok malesef, boş konuşmak da istemiyorum. En azından Microsoft casus yazılımı yada güncellemeler hakkında endişelenmek zorunda olmamak da özgürlüğün bir şekli :)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Windows kullanıcılarının da aslında özgür yazılım kullanma seçeneği var. Yani Linux kadar olmasa da Windows 10 kullanmaktan daha iyi diyebileceğimiz bir seviye. 7'ye kadar olan bütün sürümler gayet iyi. 8 sürümü hakkında kesin bilgim yok malesef, boş konuşmak da istemiyorum. En azından Microsoft casus yazılımı yada güncellemeler hakkında endişelenmek zorunda olmamak da özgürlüğün bir şekli :)
XP, 2000, Vista, 7 ve 10 kullandım. 8' i hiç kullanmadım. 7' den direk 10' a geçtim. Beni memnun etti halen hali hazırda W10 kullanıyorum memnunum. Dediklerinize aynen katılıyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Microsoft Office'ı korsan kullananları anlamak kesinliklikle mümkün değil. Hiç araştırma yapmıyorlar. LibreOffice gibi bir alternatif varken korsan kullanmak çok akılcı bir çözüm değil. Bunu niye diyorum, çünkü Windows kullanıcıları için özgür yazılımlar da var. Mozilla Firefox, LibreOffice, GIMP, 7-Zip gibi... Ve bu yazılımlar gayet kaliteli. Önemli olan kullanmak konusunda istekli olmak.

Son düzenleme:

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Zaten bir insan Apple kullanıyor ise başlı başına özgürlüğü kısıtlanmış demektir. Apple kullanan arkadaşlar bu konudaysa özgürlükte 1-0 geridesiniz. :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@KALEMLİK100 bak ben 7-Zip varken crack Winrar kullanana gülerim, OBS Studio gül gibi özgür yazılım iken gidip crack'li Bandicam kullanana gülerim, ama MS Office biraz farklı bir durum. LibreOffice'i deneyenleri de gördüm, alakası yok diyorlar. MS Office'e öyle bir alışmışlar ki, LibreOffice için eğitim alsalardı belki dediğin olurdu. Sonra GIMP, Adobe Photoshop'a hala tam bir alternatif değil. Krita gerçi... Her senaryoda yemeyebiliyor yaa. Özgür versiyonları işi hallediyor mu ? Gayet iyi hallediyor. GIMP ile gayet profesyonel iş çıkaranlar da var. Ama insanlar neye alıştılarsa onu istiyorlar ki performansları alışma sürecinden düşmesin.

@Halktan Biri seviliyorsun dostum :yum:

---- Mesajlar birleştirildi ----

Zaten bir insan Apple kullanıyor ise başlı başına özgürlüğü kısıtlanmış demektir. Apple kullanan arkadaşlar bu konudaysa özgürlükte 1-0 geridesiniz. :)
Windows 7 kullananlar Linux'a göre 1-0 geride, yine iyi durumdalar. Windows 10 kullananlar 2-0 geride, hala kullanıcıyı rahatsız edecek bir seviye değil. Amaaa.... Apple kullananlar ise 5-0 geride, Mac bilgisayarların desteklediği donanım sayısı en basitinden. Mikrofonun bile Apple onaylı olacak. iTunes'dan halledeceksin İOS işlerini. Eğer Apple hesap şifreni unuttuysan ayvayı yedin :sweatsmile: Apple'ın onay vermediği bir şeyi kesinlikle yapamıyorsun ve bu bazen çok sinir zıplatıcı durumlar doğurabiliyor. Birinci elden konuşuyorum :confused:

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Açık kaynak kodlu yazılım/uygulama kullamak hastalıktır bir kere başlandım mı durdurmak çok zor :D Oyunlar için bile bağımsız şirket tarafından yapılan indie tarz oyunlar daha çok ilgimi çekiyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Açık kaynak kodlu yazılım/uygulama kullamak hastalıktır bir kere başlandım mı durdurmak çok zor :D Oyunlar için bile bağımsız şirket tarafından yapılan indie tarz oyunlar daha çok ilgimi çekiyor.
Zaten Linux'ta çoğunlukla açık kaynak kodlu yazılım kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü bir sürü açık kaynak kodlu yazılım var. Ama Windows öyle değil. Adobe yazılımları, Microsoft Office derken açık kaynak kodlu yazılım kullanmıyorsunuz Windows'ta. Linux dağıtımında ise Microsoft Office'i Wine ile çalıştırabiliyorsunuz ancak. Adobe yazılımları ise, Wine ile iyi çalışmıyordu galiba.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Daima açık kaynaklı yazılımları tercih ediyorum. Yalnızca spesifik olarak Nvidia konusunda açık kaynak sürücüler kadar kapalı kaynağı da kullanmaya olumlu bakıyorum, nihayetinde yine GNU/Linux çatısı altında bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Küçük stüdyoların oyunlarını satın almayı ben de tercih ediyorum. Çünkü onların desteğe ihtiyaçları var. Hele bir de Linux destekleri varsa her oyunu satın almaya sıcak bakabilirim :p

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Zaten Linux'ta çoğunlukla açık kaynak kodlu yazılım kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü bir sürü açık kaynak kodlu yazılım var. Ama Windows öyle değil. Adobe yazılımları, Microsoft Office derken açık kaynak kodlu yazılım kullanmıyorsunuz Windows'ta. Linux dağıtımında ise Microsoft Office'i Wine ile çalıştırabiliyorsunuz ancak. Adobe yazılımları ise, Wine ile iyi çalışmıyordu galiba.
Linux için öyle ama Windows için demiştim ben :) Eğer Windows kullanılıyorsa el mahkum çoğu uygulama açık kaynak kodlu değil maalesef çünkü sistemin kendisi öyle değil zaten.Yine de kullandığım bir uygulamanın açık kaynak kodlu başka bir alternatifi varsa onu kullanmaya gayret gösteriyorum :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Umurumda değil, ama mantık bana özgür yazılımdan yana seçim yaptırıyor. Opera kullanayım dedim, bir an özgür yazılımın gücünü düzgün bir şekilde kullanan Firefox bir anda saha kalktı. Windows kullanıyordum, Linux'u istediğim gibi çevirmek hoşuma gitti. Öyle ya da böyle mantık zaten özgür yazılıma yönlendiriyor.

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
nvidia'yı kendi sürümünü kullanıyorum nouveau gibi olanı değil. bu özgür olmayan mı oluyor:D özgür olunca ne oluyo ki şahsenaynı işi gören 2 program varsa ben özgür olanı tercih etmem :D size göre ters çalışıyo sanırım kafam :D

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
nvidia'yı kendi sürümünü kullanıyorum nouveau gibi olanı değil. bu özgür olmayan mı oluyor:D özgür olunca ne oluyo ki şahsenaynı işi gören 2 program varsa ben özgür olanı tercih etmem :D size göre ters çalışıyo sanırım kafam :D
Kapalı kaynak sürücü kullanmış oluyorsun, sorun değil bende aynı şeyi tercih ediyorum. Kapalı kaynak sürücüler sistemde daha iyi performans sağlıyorlar, en azından benim görüşüm bu şekilde.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben de Nvidia ekran kartım olsaydı aynısını yapardım :) CS:GO'da mı oynamiyah ? :p

Kapalı kaynak sürücü kullanmış oluyorsun, sorun değil bende aynı şeyi tercih ediyorum. Kapalı kaynak sürücüler sistemde daha iyi performans sağlıyorlar, en azından benim görüşüm bu şekilde.
AMD ve intel tarafında değil. AMD özgür sürücü kullanıp oyun oynamak isteyenler için birebir. İntel'in bir özgür olmayan sürücüsü var mı yok mu emin değilim :)

https://stallman.org/intel.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Core_2#Models
Bu arada Core 2 serisinden yeni (2008) bütün intel işlemcilerde arka kapı var arkadaşlar. Bu seriden yeni bir intel işlemci kullanıyorsanız muhtemelen sahipli ekran kartı sürücüsü kullanmak endişelenmeniz gereken en önemli şey değil :sweatsmile:

Bu arada intel işlemcilerdeki gözetleme yazılımının ismi management engine diye geçiyor.

Son düzenleme:

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
şimdi ben özgürüm ve yazılım kullanıyorum diye araya ufak bir espiri koyacam konumuza gelirsek muadili varsa özgür açıkkaynak yazılım ücretsiz olarak tabiki

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
AMD ve intel tarafında değil. AMD özgür sürücü kullanıp oyun oynamak isteyenler için birebir. İntel'in bir özgür olmayan sürücüsü var mı yok mu emin değilim :)
AMD'nin özgür sürücü merakı güzel fakat, birde stabil olabilse keşke... Nvidia kadar desteğe ve stabilizeye sahip olduğunu söylemek güç. İntel'e gelecek olursak; ''intel-microcode'' adı altında kullanıma sunduğu cpu güncellemeleri dahi sahipli. İsteğe bağlı yüklenip kaldırılıyor orası ayrı.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Windows 10 kullanıyorum... İşimi görüyor ve seviyorum :) Ayrıca geçmişten beri Windows kullanıcısıyım(1998)... Microsoft Windows onaylı, kaynağı belli herşeyi kullanırım :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
@KALEMLİK100 bak ben 7-Zip varken crack Winrar kullanana gülerim, OBS Studio gül gibi özgür yazılım iken gidip crack'li Bandicam kullanana gülerim, ama MS Office biraz farklı bir durum. LibreOffice'i deneyenleri de gördüm, alakası yok diyorlar. MS Office'e öyle bir alışmışlar ki, LibreOffice için eğitim alsalardı belki dediğin olurdu. Sonra GIMP, Adobe Photoshop'a hala tam bir alternatif değil. Krita gerçi... Her senaryoda yemeyebiliyor yaa. Özgür versiyonları işi hallediyor mu ? Gayet iyi hallediyor. GIMP ile gayet profesyonel iş çıkaranlar da var. Ama insanlar neye alıştılarsa onu istiyorlar ki performansları alışma sürecinden düşmesin.

Windows 7 kullananlar Linux'a göre 1-0 geride, yine iyi durumdalar. Windows 10 kullananlar 2-0 geride, hala kullanıcıyı rahatsız edecek bir seviye değil. Amaaa.... Apple kullananlar ise 5-0 geride, Mac bilgisayarların desteklediği donanım sayısı en basitinden. Mikrofonun bile Apple onaylı olacak. iTunes'dan halledeceksin İOS işlerini. Eğer Apple hesap şifreni unuttuysan ayvayı yedin :sweatsmile: Apple'ın onay vermediği bir şeyi kesinlikle yapamıyorsun ve bu bazen çok sinir zıplatıcı durumlar doğurabiliyor. Birinci elden konuşuyorum :confused:
wowow hop hop 7'ye laf yok 7>diğerleri :D

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414

Winrar ücretsiz olduktan sonra sorun yok. :) OBS'ye gerek yok. Artık ekran kartı markalarının(nVidia, AMD)'nin kendine ait video kaydetme araçları mevcut. AMD'nin Radeon Relive, nVidia'nın Shadow Play. Ayrıca bindirdikleri yükte yok :) Ayrıca Windows 10'u çoğu kişi işi dolayısıyla kullanıyordur. Tıpkı benim LG G6 yanında, Lumia 950XL, Lumia 920 kullanmam gibi... :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu konuda benim için kalite ve aradığım özellikler var mı yok mu önemlidir.
Biraz önce Android'te Firefox'u yükledim ve biraz kullandım. Çok güzel yapmışlar. Eklenti desteği de var. Hem hızlı hem de kullanışlı.
Şimdi ben Firefox'un özelliklerini beğendiysem ve Firefox işimi görecekse neden Google Chrome'u Firefox'a tercih edeyim.
Yani demem o ki özgür yazılımlar kaliteli olup ve beğendiğim özellikleri bulundurursa tercihim açık kaynak kodlu özgür yazılımlardan yana olacaktır. :)

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Yani demem o ki özgür yazılımlar kaliteli olup ve beğendiğim özellikleri bulundurursa tercihim open source yazılımlardan yana olacaktır. :)
Türkçenin içine İngilizce sözcükler katma gayretiniz gözümden kaçmıyor da değil. ;)
Aslında ben de işimi gören özgür yazılımları kullanırım. @eronis, ankete böyle bir seçenek ekleseydi oyumu o yönde kullanırdım. :)
Bu arada açık kaynak kod, bir yazılım için gereklilik olmalı. Ama çoğu kullanıcı bunu önemsemiyor, durum böyle olunca da bunun gerçekleşmesi daha geç olacaktır. :confused:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
"Özgür olup olmaması umrumda değil, işimi gördüğü sürece her yazılımı kullanırım"

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
"Özgür olup olmaması umrumda değil, işimi gördüğü sürece her yazılımı kullanırım"
Biraz seçenek garip durmuş. Ben genelde özgür yazılımları kullanmaya çalışıyorum. Ama ne olduğu belli olmayan yazılımı da bilgisayara kurmam. Ben de onu seçtim zaten, sıkıntı yok o zaman. :)