Oyunların neredeyse hepsinde bilgisayar donuyor!

Bu konuyu okuyanlar

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, benim bu sorunum 6-7 ay önce başladı. 3D ve 2D oyunların çoğunda laptobum donuyor ve oyunları açarken sensör gibi ekran 1-2 kez gidip geliyor. Sistemi uyan oyunları da önceden donmadan oynarken şimdi 0-5 fps de oynuyorum...

Laptobumun sistem özellikleri:

Ekran Kartı : Intel(R) 915GM/GMS,910GML Express Chipset 128mb

Ram : 1gb

Monitor : 60 Hz

Directx : 9.0c

Sürüm : WinXP SP3

ekran kartlarını güncelledim ve format ta attırdım ama Half Life 1 bile hatta mari0 bile kasıyor! Bu arada Can You Run it sitesinde vertex shader 0.0 a düştü! Bundan 1 yıl önce hiç donmadan oyun oynayabiliyordum lütfen YARDIM EDiN!! :unsure:

GPU-Z ye baktım sonuç bu :

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani bilgisayarı ya da ekran kartını değiştirmekten başka çözüm var mı onu öğrenmek istiyorum :(

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Donması çok normal,
Sadece ekran kartı ile çok zor görünüyor yeniden sistem yapmalıyız sana.:)

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ben 3 ay öncesine kadar 64MB ekran kartı ile oyun oynuyordum :D lütfen ezmeyin :D San andreas mesela düşük çözünürlükte falan çalışıyordu. Muhtemelen yeterince elektrik gitmiyor olabilir. Pil ömrü bitmeye yaklaştıysa mesela? O zaman da güç gerektiğinde alamıyor ve işlem yapamıyor. Pili çıkarıp şehir elektriğinde oynayın bakalım devam eder mi aynı sorun?

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptopu ilk aldığında aynı sorun var mıydı?

yoktu işte onu diyorum sonradan çıktı :D 4 yıl falan iyi çalıştı sonrası böyle :(

Ben 3 ay öncesine kadar 64MB ekran kartı ile oyun oynuyordum :D lütfen ezmeyin :D San andreas mesela düşük çözünürlükte falan çalışıyordu. Muhtemelen yeterince elektrik gitmiyor olabilir. Pil ömrü bitmeye yaklaştıysa mesela? O zaman da güç gerektiğinde alamıyor ve işlem yapamıyor. Pili çıkarıp şehir elektriğinde oynayın bakalım devam eder mi aynı sorun?

Elektrik kesilmediğinde şehir elektriğinde çalıştı hep. Acaba ısınmaktan olabilir mi? Bu fandan önceki 2 fan çok fazla dönüp uvuvuvuvu ses çıkartıyordu ve bilgisayar çok fazla ısınıyordu. Şimdi fazla ısınma yok ama bilgisayarım bu noktaya gelince "çok ısıtan kalitesiz fanlardan" biri vardı.

SeveralPsycho

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Temizlesen bilgisayarını...Tozdan olabilir,benim laptopları fena etkiliyordu,temizleyince uçtu :D

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Aynen Severalın dediği doğru bakım yapmak performansı çok etkiliyor

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temizlesen bilgisayarını...Tozdan olabilir,benim laptopları fena etkiliyordu,temizleyince uçtu :D

Format attırırken temizledik ve LCD ekran temizleyicisini hediye olarak verdiler benim laptobu da etkiliyordu o yüzden öncekinden daha hızlı ama sadece açılışı :D

fertorres

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yoktu işte onu diyorum sonradan çıktı :D 4 yıl falan iyi çalıştı sonrası böyle :(

Elektrik kesilmediğinde şehir elektriğinde çalıştı hep. Acaba ısınmaktan olabilir mi? Bu fandan önceki 2 fan çok fazla dönüp uvuvuvuvu ses çıkartıyordu ve bilgisayar çok fazla ısınıyordu. Şimdi fazla ısınma yok ama bilgisayarım bu noktaya gelince "çok ısıtan kalitesiz fanlardan" biri vardı.

arkadaşım aynısı benım masaustunde oluyordu everest indir cpu sıcaklığına bak büyük ihtimal ondandır.

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım aynısı benım masaustunde oluyordu everest indir cpu sıcaklığına bak büyük ihtimal ondandır.

eskiden bir program yüklemiştim sıcaklık 84C ye kadar çıkıyordu. Şimdi ısınmıyor. Ama bu olay olurken 84-90C idi :D Galiba ekran kartında ciddi sorun var :unsure:

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani yeni bilgisayar al mı diyorsunuz?

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Yorumlara bak! Madem bilmiyorsunuz bari bişey yazmayın, düşünceniz tahmininiz sizde kalsın!

Laptobun kötü. Oyun amaçlı üretilen bir laptop değil bir kere, ekran kartın yok anakartın üzerinde bir tane entegreden ibaret.
Oda ekrana görüntü vermesi açısından koyulan bişey.

Half Life 1 bu kart ile oynanırmı ama fikrim yok ama çok eski bir oyun oynaması gerek.

Eğer format atmadan önce oynuyordum şimdi oynayamıyorum falan diyorsan yazılsal eksik bişeyler vardır.
Half Life için openGL miydi neydi öyle bişeyler vardı, belki öyle birşeyler eksikse ondan kaynaklanabilir.

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yorumlara bak! Madem bilmiyorsunuz bari bişey yazmayın, düşünceniz tahmininiz sizde kalsın!

Laptobun kötü. Oyun amaçlı üretilen bir laptop değil bir kere, ekran kartın yok anakartın üzerinde bir tane entegreden ibaret.
Oda ekrana görüntü vermesi açısından koyulan bişey.

Half Life 1 bu kart ile oynanırmı ama fikrim yok ama çok eski bir oyun oynaması gerek.

Eğer format atmadan önce oynuyordum şimdi oynayamıyorum falan diyorsan yazılsal eksik bişeyler vardır.
Half Life için openGL miydi neydi öyle bişeyler vardı, belki öyle birşeyler eksikse ondan kaynaklanabilir.

Ben sorunu birinin yardımıyla buldum. Biostan falan da baktık evereste de baktık ekran kartını tanımıyor yani hasar görmüş. Eskiden FIFA08 i oynayabiliyordum ama şimdi menüsü bile donuyor. Onu demeye çalışıyorum ve bu laptop zaten oyun için tasarlanmadığınıda biliyorum. (Datron Mobile iş laptobu) Ekran kartı ölmüş kısacası :( Neyse sağlık olsun. (HL1 i bu laptopta bitirdim HL2 yide ama şimdi ikiside çok fena kasıyor :D)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Senin ekran kartın şundan ibaret.
gpu-bga-chip-de-video-intel-915gm-dv4000-dv5000-dv1000_MEC-F-2855097542_062012.jpg

Bunun bozulması ve halen ekrana görüntü vermesi pek olası bişey değil. Çok çok küçük bir ihtimal çalışması.

Sen şunu bi indirip kur ve reset at bakalım.
http://downloadcenter.intel.com/Det...indows XP Professional*&DownloadType=Drivers

fertorres

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oyun oynayacak insan laptop almasın aga kasa toplasın.

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
format ve kasa temizligi yaptigin taktirde kasilma olmayacaktir

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Can You Run It gibi sitelerde video kartını tanımıyor ? yazıyor. Ve eskiden oynadığım oyunları da açınca donuyor (mesela GTA Vice City ve ya Half-Life gibi eski oyunlar) Bir de açan oyunlarda 3 boyutlu objeler kırılınca donuyor. (Mesela bir oyun yüklemiştim Sumotori Dreams diye onda oyun çok kötü kasılıyordu. Oyunu en düşük çözünürlük açtım yine obje kırılınca fena kasıyordu. Bir de oyunlarda gölge açınca fena kasıyor.)

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Senin ekran kartın şundan ibaret.
gpu-bga-chip-de-video-intel-915gm-dv4000-dv5000-dv1000_MEC-F-2855097542_062012.jpg

Bunun bozulması ve halen ekrana görüntü vermesi pek olası bişey değil. Çok çok küçük bir ihtimal çalışması.

Sen şunu bi indirip kur ve reset at bakalım.
http://downloadcenter.intel.com/Det...indows XP Professional*&DownloadType=Drivers

Yine olmadı. Bence küçük bir ihtimale uyuyor hocam. Çünkü Everest gibi programlarda ekran kartı ısısı yok ve GPU-Z tanımıyor. Bunun 2 sebebi kaldı. =1. Bir sürü virüs girmiştir. (Format edileli fazla olmadı ve avast ile her hafta taranıyor.) yani olamaz. =2. Ekran kartı zarar gördü.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
directx, opengl, ekran kartı sürücüsü son versiyon
bunları yükle
yüklüyse de bir daha yükle belki bir sorun olmuştur.
half life 1 kasmaması lazım çünkü 16mb ekran kartıyla dahi oynanır.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Laptopun içini temizle.Ayrıca ekran kartın yok senin.Anakarta entegre görüntü birimin var.Youtube'da video izleyebiliyosan şükret.Şansını fazla zorlama.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu sorun ne yaptıktan sonra başladı? Eğer sürücü güncellemesinden sonra başladıysa eski ekran kartı sürücüne geri dön. Olmuyorsa, yüklediğin sürücüler işletim sistemini de etkilemiş olabilir. Bu nedenle eski sürücüye geri dönmek işe yaramazsa, format at. Bazı arkadaşlar "her şeyi formata bağlama" diyebilirler, ama bence donanımsal arıza, yazılım çökmesinden daha kötü, bu nedenle donanım değiştirmekten önce daima yazılım arızalarını gidermeniz gerekir. Sorunun format atarak düzelmediyse, maalesef ekran kartın aşırı sıcaklıktan kısmen bozulmuş demektir. İşte o zaman ekran kartını değiştirmen gerekir, ama... kullandığın ekran kartı anakarta tümleşik olduğu için değiştiremezsin. Yani, format atmak bile çözüm olmazsa, hemen dizüstü bilgisayarını değiştir! Nedeni şu: Kısmen bozulan bir şey, belki yarın tamamen bozulacak. Ekran kartı, şu haliyle değil oyun oynatmak, ekrana görüntü vermesi bile mucize... Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler :)

yybaranyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sorun ne yaptıktan sonra başladı? Eğer sürücü güncellemesinden sonra başladıysa eski ekran kartı sürücüne geri dön. Olmuyorsa, yüklediğin sürücüler işletim sistemini de etkilemiş olabilir. Bu nedenle eski sürücüye geri dönmek işe yaramazsa, format at. Bazı arkadaşlar "her şeyi formata bağlama" diyebilirler, ama bence donanımsal arıza, yazılım çökmesinden daha kötü, bu nedenle donanım değiştirmekten önce daima yazılım arızalarını gidermeniz gerekir. Sorunun format atarak düzelmediyse, maalesef ekran kartın aşırı sıcaklıktan kısmen bozulmuş demektir. İşte o zaman ekran kartını değiştirmen gerekir, ama... kullandığın ekran kartı anakarta tümleşik olduğu için değiştiremezsin. Yani, format atmak bile çözüm olmazsa, hemen dizüstü bilgisayarını değiştir! Nedeni şu: Kısmen bozulan bir şey, belki yarın tamamen bozulacak. Ekran kartı, şu haliyle değil oyun oynatmak, ekrana görüntü vermesi bile mucize... Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler :)

Format attım zaten tekrar yapmaya çalıştık ama olmadı :( Adam Windows 7 yüklemeye çalıştı açılmadı tekrar xp ye döndük :( Ama bir ara aşırı sıcaktı yani 74-80 derece arası şimdi 50 derece. Ama bilgisayar çok ısınırken olmuştu yani Kısmen bozulmuş olabilir değil bozulmuş :D Zaten yeni bilgisayar almayı düşünüyorum. Forumda bana göre bir bilgisayar bulursam ona göre alıp gerekirse overclocklarım. Bana çare olmadı ama bu sorunu yaşayıp ekran kartı bozuk olmayan arkadaşlara yaradı :D Herşey için herkesten teşekkür ederim..

kursatparlaktas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım sen bana 128 ekran kartı demişsin kasması çok çok normal peki benden sana bir soru mario kasıyormu ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
abi benim de bir sorunum var bilgisayarım masaüstü markası boost 2gb ram 32 bit win 7 1gb ekran kartı var gta san calf of duty vb. oyunlarda hiç kasmıyor gta 3 yükledim kasmıyordu 1 ay sonra gta 3 kasıyor ama diğer oyunlar çalışıyor bilgisayarın kendiside kasıyor silip tekra yükledim gine aynı lütfe yardım edin...
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM