Oyunlardan Atılıyorum.. Nedendir?? : (

Bu konuyu okuyanlar

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni ekran kartımla çok performanslı fevkalade güzel oyunlarda ilerlerken bir anda oyun donuyor masaüstüne geldiğimde ekran kartı sürücüsü yanıt vermiyor şeklinde bir hata karşıma çıkıyor.

Bu olayı Alien vs Predator dx11, Bioshock 2 oyunlarında güncel olarak yaşadım.Aynı hata önceki ekran kartımla da karşıma çıkıyordu.Buna istinaden zaten yeni almış olduğum ekran kartının sağlam olduğunu biliyorum.

2 Sorum var,

1) Güçkaynağımı yetersiz?? 550Watt Vantec ion2+ diye bir marka.

2) Anakartta mı problem vardır? fakat sadece oyun kasıyor anında masaüstüne dönüyorum, komple sistem kitlenmiyor.

Sistem bileşenleri ;
Intel Core2Quad q9550 2.83ghz işlemci, 3*1gb OCZ reaper 1066mhz cl5 ddr2 ram, Gigabyte ep45c-ds3r anakart, Gigabyte Ati HD5850OC 1GB GDDR5 ekran kartı,Seagate 1tb 32mb cache 7200rpm harddisk, Win7 Home Premium x86 işletim sistemi.

Sorun nerededir??

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
directx 11 kapatınca da oluyor mu? mesela dx 10 veya 9 da? belki indiridiğin oyunun dx 11 sürümünde bir sorun vardır.

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rip indirdim 3.8 gb şu ana kadar hiçbirşey yoktu.Bayağı ilerledim ki, dx10 destekli Bioshock2'de de kitlendi. Bu arada ısınma problemide yok kasa soğutması gayet iyi 3 adet thermaltake turbo 12 cm fan + 23 cm tüm anakartı serinleten yankapak fanı var.

Kitlenme gerçekleştiğinde işlemci 48-50 derecede ekran kartıda 58-65 derece arasında.

Aynı olay gts250 ile de oluyordu.. çok çaresiz garip bir durum. x64 win7 kurmayı düşünüyorum fakat x86 daha işime yarıyor x64 pek çok akor programımı vs. açmıyor. Acaba x64 de problem geçer mi?

Acaba donanımımı test edebileceğim bir program var mı?? Belki o şekilde yetersiz yada uyumsuz nokta belirir.

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok garip (yönetici olarak çalıştır)'dım. Hiç durmadan 2-3 saat 1 gr kasıntısız predator olarak oyunu bitirdim. 1680*1050 çözünürlük tex. detaylar very high shadows en yüksek high dx11 tessellation açık. Bak şu windowsun işine diyorum artık söylenecek söz bulamıyorum. :)

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Kaliteli bir ekran kartı alıuyorsan yanında kaliteli bir güç kaynağı şart

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gigabyte HD5850OC 256bit 1GB GDDR5 ekran kartım, zamanında pek bilgisiz bir şekilde aldığım VANTEC marka 550w güç kaynağım var. Üzerinde %72 verimlilik yazıyor, önceden fanı çok fazla ses yapıyordu ve ısınıyordu lakin şimdi daha az ısınıyor ve fan tamamen sessizleşti çok garip..

Oyunlardan atma olayı peksık olmuyor, fakat yeni ekran kartımı ilk taktığımda birbiriyle aynı kablo üstünde gelen 2 adet pcı-ex 6 pin güç kablosunu kullandım ve kartın güç çektiği oyunlarda direk elektrik kesilir gibi çat komple sistem bir anda kapanıp yeniden başlıyordu..

Bunun üstüne 2 adet 4pin hdd güç kablosundan 6pin pcı-ex çeviriciden ekran kartının 2. 6 pin girişine 12v güç verdim sistemin kapanma problemi bitti.Sanırsam bu güç kaynağımın çift kanal 12volt 24a çıkış vermesiyle ve %72 verimlilikle alakalı.kii %72 = 396w ediyor?? :(

Gücü dengelememe rağmen arada oyundan atma olayı ekran kartının tam güçle çalışmadığından mıdır? Çünkü ekran kartı yanıt vermiyor hatasını veriyor sistem.

Çok garip bir durum tavsiye ve çözüm önerilerinizi bekliyorum... :(

lordmarsell

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran karti yanıt vermeyi durdurdu hatasımı aliyorsunuz. .?

Gigabyte HD5850OC 256bit 1GB GDDR5 ekran kartım, zamanında pek bilgisiz bir şekilde aldığım VANTEC marka 550w güç kaynağım var. Üzerinde r verimlilik yazıyor, önceden fanı çok fazla ses yapıyordu ve ısınıyordu lakin şimdi daha az ısınıyor ve fan tamamen sessizleşti çok garip..

Oyunlardan atma olayı peksık olmuyor, fakat yeni ekran kartımı ilk taktığımda birbiriyle aynı kablo üstünde gelen 2 adet pcı-ex 6 pin güç kablosunu kullandım ve kartın güç çektiği oyunlarda direk elektrik kesilir gibi çat komple sistem bir anda kapanıp yeniden başlıyordu..

Bunun üstüne 2 adet 4pin hdd güç kablosundan 6pin pcı-ex çeviriciden ekran kartının 2. 6 pin girişine 12v güç verdim sistemin kapanma problemi bitti.Sanırsam bu güç kaynağımın çift kanal 12volt 24a çıkış vermesiyle ve r verimlilikle alakalı.kii r = 396w ediyor?? :(

Gücü dengelememe rağmen arada oyundan atma olayı ekran kartının tam güçle çalışmadığından mıdır? Çünkü ekran kartı yanıt vermiyor hatasını veriyor sistem.

Çok garip bir durum tavsiye ve çözüm önerilerinizi bekliyorum... :(

EXPERT21

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dostum bendede ati hd5850 ekran kartı kulanıyorum bunun için gigabayte 720 watt güç kaynağı aldım sorunsuz çalışıyor tüm oyunlarda crysis 2 full hd oynadım gayette süper çalışıyor ramlerını yada güç kaynağını kontrol et derim ( büyük ihtimalle güç yetersiz olabilir )
sistemimim
q8400
4 gb kingston 1066 mhz hyperx
500 gb seagete
saphire hd5850
ekran 24" philips full hd

( not: ekran kartının mhz hızını düşürebilirmisin birde öyle denesen gücü dengelemek için mesela 550 600 mhz yaparsan fazla güç harcamasını engellemiş olursun.. sorun çıkartmazsa güç kaynağını değiştir derim
saygılar )

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Malesef fabrikasyon OC var 765 mhz grafik işlemci performans dx11de harika (lostplanet2,metro2033 ve alien vs predator)ve hiç ısınmıyor oc bir karta göre max 60-65 derece ki bu yaz sıcaklarında oda fırınken durum bu, ram'ler 3*1GB OCZ 2.1V CL5 1066MHZ tüm uygulama ve oyunlarda sorunsuz, bir ara ddr3 hyperx kingston denedim xmp cl7 1.65V profili aktif edince yük halinde mavi ekran hatası verdiriyordu. Ramde de Core2 serilerinde ddr3 uyumsuzluğu olduğunu çok duydum.

Daha önce de ekran kartı yanıt vermeme problem vardı ki Geforce GTS250 de 150w civarı güç tüketiyor. Hatta 8800GS 192 bit ekran kartımda böyle bir olay hiç olmuyordu.

Anladığım ve benimde düşündüğüm kadarıyla güç kaynağı sıkıntı problemi kaliteli ve uygun fiyatlı ne alabilirim?

EXPERT21

Asistan
Reaksiyon puanı
2
alacaksan gigabayte 850 watt alırsan bir kere al derim ama biraz pahallı istersen... 720 watt olanındanda al ben gayet memnunum ilerde çift çekirdekli ve sli crosfire kulanmazsan her halukarda yeter sana

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yardımlar için çok teşekkür ederim. :)

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
driverinda bi problem olabilir yeniledin mi driverlari? en gunceli kullaniyorsan birkac onceki surumleri deneyebilirsin :)

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Driver yüklemekten harddisk aşındı öyle diyim en son driverla çok güzel oyun oynuyorum hiçbir sıkıntı yok güç kaynağı yetersiz kalıyor anlaşıldığı üzere daha doğrusu güç kaynağı zamanla verimsizleşti yada arızalandıda diyebiliriz.

Çünkü ben eski tip ps2 tarzı oyunlarıda seven biri olarak Legacy of kain defiance oyununu bu donanımla soluksuz 6 saat oynarken neden son sistem kartın güç çekme gereksinimi duyduğu oyunlardan atılıyorum ;)

t_kuyucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hazır adaptor yok napcan güç kaynağı değişcek artık.. :D

Son mesajlar