Oyuncu Masaüstü Bilgisayarı Toplamak [8000TL]

Bu konuyu okuyanlar

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese merhabalar, 8 yıllık emektar bilgisayarımdan sonra yeni, güçlü ve beni 4-5 yıl idare edebilecek geliştirilebilir bir oyuncu masaüstü bilgisayarı toplamaya karar verdim. Tabii bu konuda gerçekten tecrübesizim, gerek bileşenler olsun gerek teknoloji de bu yüzden sizin yardımlarınıza ihtiyaç duyarak bu konuyu açtım. Toplayacağım sistemden beklentim full hd yüksek ayarlarda oyunları oynayabilmek , özellikle online oyunlar tercihim pubg, bf1, fornite, csgo gibi oyunlarda iyi bir fps almak istiyorum. Ayrıca ileride twitch üzerinden yayın yapmak gibi bir düşüncemde var. Evet fazla uzun bir yazı olmasını istemem doğrusu şimdi gelelim bütçeme yalnızca sisteme ayırabileceğim bütçe 8000-8500 lira olarak düşünüyorum tabii daha aşağı rakamlarda performansımı etkilemeyecek ise neden olmasın. Monitör konusuna gelecek olursak genellikle fps oyunları oynadığım için monitör benim için önemli, monitör için bütçem ise 1750-2000 lira olarak düşünüyorum. Ben kendimce bir sistem toplamaya çalıştım, sizden istediğim eksiğiyle artısıyla sistemi yorumlamanız ve kendi sistem önerinizi benimle paylaşmanız. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Kendi topladığım sistem
İşlemci: Amd ryzen 5 2600X
Anakart: MSI B350M GAMING PRO AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1
Ram: Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB) 3000MHz DDR4 Ram
Ekran Kartı: GALAX GeForce GTX 1080 8GB Ekran Kartı
HDD: WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB
SSD: Samsung 250gb 860 evo
Kasa: COOLER MASTER CMP351 500W USB 3.0 Siyah MidT KASA
Güç Kaynağı: Kasada mevcut
Monitör: AOC 24" G2460PF 1ms 144Hz Full HD HDMI DVI DP FreeSync GAMING MONİTÖR

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Monitör için ayrıca 1750-2000 TL bütçeniz mi var yoksa bu rakam 8500 TL ye dahil mi?

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hayır dahil değil sadece sistem için 8500 TL ayırdım

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Hocam yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim tabii bir kaç sorum olacak size.
Öncelikle benim seçtiğim anakart sisteme göre düşük bir kart mı?
Kasa olarak siyah bir kasa seçebilir miyiz?
PSU seçiminiz neden 700W?
SSD yorumlarına baktığımda samsungu genellikle öneriyorlar, sizin seçtiğiniz ssd dün youtube da görmüştüm genellikle önermiyorlar sizin seçim nedeniniz sadece fiyat mı?
Monitör olarak da sizce 24" mi iyidir veya 27" mi daha iyidir (örneğin fortnite gibi oyunlar kolay adamları görebilmek için) ve neden DELL seçiminizde bulundunuz.

Marrusia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

JaKeX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
ne 4-5 yılı en az bi 7 yıl idare eder o sistem

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Hocam yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim tabii bir kaç sorum olacak size.
Öncelikle benim seçtiğim anakart sisteme göre düşük bir kart mı?
Kasa olarak siyah bir kasa seçebilir miyiz?
PSU seçiminiz neden 700W?
SSD yorumlarına baktığımda samsungu genellikle öneriyorlar, sizin seçtiğiniz ssd dün youtube da görmüştüm genellikle önermiyorlar sizin seçim nedeniniz sadece fiyat mı?
Monitör olarak da sizce 24" mi iyidir veya 27" mi daha iyidir (örneğin fortnite gibi oyunlar kolay adamları görebilmek için) ve neden DELL seçiminizde bulundunuz.
2. nesil Ryzen sistemlerde yeni teknolojileri tam anlamıyla kullanabilmek için X470 çipsetli anakart öneririm hemde bu bütçeyle. Ayrıca uzun ömürlülük ve işlemciyi besleme gibi noktalarda daha avantajlı. PSU seçiminde ise 700w yeterli olacaktır merak etmeyin. Bütçeyi aşırı zorlamak istemedim. Ayrıca PSU nun kaliteli olması ve RGB olması da seçim nedenlerimden. SSD olaraksa tabi ki önceliğim Samsung ve Corsair gibi markalar ama ilk etap için 400-500 TL gibi bir bütçe ayırmak istemedim SSD ye. Sonuçta masaüstü sistem ve daha sonrasında isterseniz M.2 NVME SSD de takabilirsiniz veya şimdi istiyorsanız bu ürünü öneririm. Monitör için 24" fikrimce gayet yeter. Nedel bu monitörü önerdim derseniz öncelikle 2K çözünürlüğe sahip. 1080 ekran kartı ile 2K dan az bir çözünürlükte oynamak olmaz. Ayrıca 165 Hz olması ev G-Sync içermesi çok büyük avantaj. Yıllarca kullanılabilecek bir monitör.

Kasa: In-Win 101 Mid Tower Siyah Kasa | ITOPYA
Kasa için de bu fanları öneririm: Aigo Aurora C3 3 lü 120mm RGB Kasa Fanı | ITOPYA
SSD: Samsung 250GB 960 EVO PCIe M2 SSD Okuma 3200MB Yazma 1500MB | ITOPYA

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2. nesil Ryzen sistemlerde yeni teknolojileri tam anlamıyla kullanabilmek için X470 çipsetli anakart öneririm hemde bu bütçeyle. Ayrıca uzun ömürlülük ve işlemciyi besleme gibi noktalarda daha avantajlı. PSU seçiminde ise 700w yeterli olacaktır merak etmeyin. Bütçeyi aşırı zorlamak istemedim. Ayrıca PSU nun kaliteli olması ve RGB olması da seçim nedenlerimden. SSD olaraksa tabi ki önceliğim Samsung ve Corsair gibi markalar ama ilk etap için 400-500 TL gibi bir bütçe ayırmak istemedim SSD ye. Sonuçta masaüstü sistem ve daha sonrasında isterseniz M.2 NVME SSD de takabilirsiniz veya şimdi istiyorsanız bu ürünü öneririm. Monitör için 24" fikrimce gayet yeter. Nedel bu monitörü önerdim derseniz öncelikle 2K çözünürlüğe sahip. 1080 ekran kartı ile 2K dan az bir çözünürlükte oynamak olmaz. Ayrıca 165 Hz olması ev G-Sync içermesi çok büyük avantaj. Yıllarca kullanılabilecek bir monitör.

Kasa için de bu fanları öneririm: Aigo Aurora C3 3 lü 120mm RGB Kasa Fanı | ITOPYA
SSD: Samsung 250GB 960 EVO PCIe M2 SSD Okuma 3200MB Yazma 1500MB | ITOPYA

Anladım hocam, şimdi bu sizin en son kattıklarınızla beraber sistem için örneğin pubg oyununda 2k ultrada güzel bir oyun deneyimi alabilir miyim tahminen kaç fps olur ve başka bir sorumda şu olacak şimdi bütçeyi bu kadar zorladık ama siz 2k dan bahsediyorsunuz ben full hd düşünüyordum, geleceğe yatırım ve sistemi geliştirmek için mi böyle bir seçim yaptık onu merak ettim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Anladım hocam, şimdi bu sizin en son kattıklarınızla beraber sistem için örneğin pubg oyununda 2k ultrada güzel bir oyun deneyimi alabilir miyim tahminen kaç fps olur ve başka bir sorumda şu olacak şimdi bütçeyi bu kadar zorladık ama siz 2k dan bahsediyorsunuz ben full hd düşünüyordum, geleceğe yatırım ve sistemi geliştirmek için mi böyle bir seçim yaptık onu merak ettim.
PUBG de ultra ayarlarda 2K çözünürlükte çok akıcı bir deneyim alırsın. Net bir FPS değeri veremem ama büyük ihtimalle 80+ görürsün. Çözünürlük konusunda gelecek olursak şöyle bir durum var. 1080p için GTX 1060 6 GB bile yeterli bir kart. Çok iyi verim almak istiyorsan 1070 olabilir ama daha üstü kartlarda 2K ve üstü çözünürlük şart diyebilirim. 1070 Ti dan itibaren 2K ya geçilmesi gerekiyor ki bizim elimizdeki kart 1080. Ayrıca ileride daha güçlü kartlar ve daha güçlü işlemciler çıkacak. Onlarla 1080p de oynamak olmaz tabi ki. 2K gayet uzun ömürlü ve tatmin edici bir çözünürlük. Telefonlar bile 2K ekran kullanıyor artık.

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
PUBG de ultra ayarlarda 2K çözünürlükte çok akıcı bir deneyim alırsın. Net bir FPS değeri veremem ama büyük ihtimalle 80+ görürsün. Çözünürlük konusunda gelecek olursak şöyle bir durum var. 1080p için GTX 1060 6 GB bile yeterli bir kart. Çok iyi verim almak istiyorsan 1070 olabilir ama daha üstü kartlarda 2K ve üstü çözünürlük şart diyebilirim. 1070 Ti dan itibaren 2K ya geçilmesi gerekiyor ki bizim elimizdeki kart 1080. Ayrıca ileride daha güçlü kartlar ve daha güçlü işlemciler çıkacak. Onlarla 1080p de oynamak olmaz tabi ki. 2K gayet uzun ömürlü ve tatmin edici bir çözünürlük. Telefonlar bile 2K ekran kullanıyor artık.

Evet hocam haklısınız. Geleceğe yatırım yapmak mantıklı tabii ki, son bir ricam olacak birde 27" bir monitör önerebilirseniz çok iyi olur.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Evet hocam haklısınız. Geleceğe yatırım yapmak mantıklı tabii ki, son bir ricam olacak birde 27" bir monitör önerebilirseniz çok iyi olur.
Aynı monitorun 27" olanı mevcut ama 2600 TL seviyesinde. Bu fiyat bandında 27" monitör bulursunuz tabi ama özellikleri bu kadar dolgun olmaz. Bu özellikte diğer markaların 27" versiyonları 2600 TL nın de üstünde. Hergün takip ediyorum inanın bu seviye ve fiyatta birtek AOC modeli var o da 165 Hz değil. Dolar elimizi kolumuzu bağlıyor.

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aynı monitorun 27" olanı mevcut ama 2600 TL seviyesinde. Bu fiyat bandında 27" monitör bulursunuz tabi ama özellikleri bu kadar dolgun olmaz. Bu özellikte diğer markaların 27" versiyonları 2600 TL nın de üstünde. Hergün takip ediyorum inanın bu seviye ve fiyatta birtek AOC modeli var o da 165 Hz değil. Dolar elimizi kolumuzu bağlıyor.

Tamam hocam şimdi bir çok kişiden yorum alıyorum genelde AOC marka monitör öneriyorlar ilk tercihleri o oluyor sanırım, şimdi siz DELL diyince biran bende tedirgin oldum ilk defa birisi DELL önerdi çünkü. Ama bu fiyata 165hz monitör görmek imkansız gerçekten ve dediğiniz gibi dolar gerçekten çok zorluyor. Ben yinede araştıracağım ama insanoğlu fiyatı biraz düşük görünce ama diyor bu monitörün diğer monitörlerden dezavantajı ne acaba veyahut kendi arasında 24" ve 27" arasında ne gibi farklar var biliyor musunuz hocam?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Tamam hocam şimdi bir çok kişiden yorum alıyorum genelde AOC marka monitör öneriyorlar ilk tercihleri o oluyor sanırım, şimdi siz DELL diyince biran bende tedirgin oldum ilk defa birisi DELL önerdi çünkü. Ama bu fiyata 165hz monitör görmek imkansız gerçekten ve dediğiniz gibi dolar gerçekten çok zorluyor. Ben yinede araştıracağım ama insanoğlu fiyatı biraz düşük görünce ama diyor bu monitörün diğer monitörlerden dezavantajı ne acaba veyahut kendi arasında 24" ve 27" arasında ne gibi farklar var biliyor musunuz hocam?
27" olanı 144Hz tek fark bu. Merak etmeyin Dell monitör olarak en çok satan markalardan birisidir. Amerikan pazarında bile en çok satan markalardan birisidir. Büyük markaların ofislerinde bile ya Mac ya da Dell monitör oluyor. Servis olarakta gayet iyidir.

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
27" olanı 144Hz tek fark bu. Merak etmeyin Dell monitör olarak en çok satan markalardan birisidir. Amerikan pazarında bile en çok satan markalardan birisidir. Büyük markaların ofislerinde bile ya Mac ya da Dell monitör oluyor. Servis olarakta gayet iyidir.
Anladım hocam teşekkür ederim her şey için. Bir konuda kafamda soru işareti var işlemci olarak amd ryzen 5 2600x seçtik yalnız bazı kişiler intel i5 8600k işlemcisini öneriyor ısrarla sizin düşünceniz nedir merak ettim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Anladım hocam teşekkür ederim her şey için. Bir konuda kafamda soru işareti var işlemci olarak amd ryzen 5 2600x seçtik yalnız bazı kişiler intel i5 8600k işlemcisini öneriyor ısrarla sizin düşünceniz nedir merak ettim.
Kesinlikle Ryzen öneririm. Birde yayın falan yapabilirim demişsiniz ki çoklu çekirdek performansı ön plana çıkıyor bu durumda Ryzen ile daha rahat edersiniz. Şimdilik Intel sisteme bulaşmayın. Intel ileriki zamanlarda bize ne vaat orasını bilemem. Performans nerdeyse ben ordayım :)

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kesinlikle Ryzen öneririm. Birde yayın falan yapabilirim demişsiniz ki çoklu çekirdek performansı ön plana çıkıyor bu durumda Ryzen ile daha rahat edersiniz. Şimdilik Intel sisteme bulaşmayın. Intel ileriki zamanlarda bize ne vaat orasını bilemem. Performans nerdeyse ben ordayım :)

Hocam son bir ricam olacaktı başka konu açmak istemedim de, 8000TL ye düşürürsem bütçemi nasıl bir sistem seçmeliyiz yardımcı olabilirsin misiniz?(Monitör dahil)

FernandoT9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende Ryzen 5 2400G ve aynı anakart ile bir sistem topladım.Bende çok anlamıyorum sistem yarın elime ulaşacak ancak araştırmalarımda ryzen işlemcilerin kendi ekran kartıda bulunduğu için çok güçlü bir ekran kartı takıldığında darboğaz yaratacağını söylüyorlar.Bir araştır istersen ve forumdan da bu konuda bilgi sahibi olan varsa yardımcı olurlar.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Hocam son bir ricam olacaktı başka konu açmak istemedim de, 8000TL ye düşürürsem bütçemi nasıl bir sistem seçmeliyiz yardımcı olabilirsin misiniz?(Monitör dahil)
Bu hazır sistemi öneririm yalnız 3 parçada değişiklik yapacağız.

ATLAS-GI/i5 8400/GIGABYTE GTX 1070/8GB DDR4/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA

RAM: GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah DDR4 3200Mhz CL16 Single Kit Ram | ITOPYA
İşlemci: Intel Core i5 8600K Soket 1151 3.6GHz 9MB Önbellek İşlemci | ITOPYA
Anakart: GIGABYTE Z370 AORUS Gaming 3 Intel Z370 8th Gen Intel Soket 1151 DDR4 4000MHz(O.C.) RGB Fusion Anakart | ITOPYA

Yanına da bu monitörü öneririm.

Viewsonic 24" XG2402 144HZ 2xHDMI DP USB Profesyonel Gaming Monitör | ITOPYA

Bende Ryzen 5 2400G ve aynı anakart ile bir sistem topladım.Bende çok anlamıyorum sistem yarın elime ulaşacak ancak araştırmalarımda ryzen işlemcilerin kendi ekran kartıda bulunduğu için çok güçlü bir ekran kartı takıldığında darboğaz yaratacağını söylüyorlar.Bir araştır istersen ve forumdan da bu konuda bilgi sahibi olan varsa yardımcı olurlar.
Sadece Ryzen 2400G ve 2200G de grafik işlemci birimi var diğer Ryzen işlemcilerinde yok. Esas hali hazırda olan bütün Intel işlemcilerinde dahili grafik işlemcileri mevcut. Tabi ekran kartı varsa Ryzen tarafında grafik işlemcili işlemci almaya gerek yok. Intel tarafında sıkıntı yok zaten hepsi grafik işlemci ile geliyor.

FernandoT9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sadece Ryzen 2400G ve 2200G de grafik işlemci birimi var diğer Ryzen işlemcilerinde yok. Esas hali hazırda olan bütün Intel işlemcilerinde dahili grafik işlemcileri mevcut. Tabi ekran kartı varsa Ryzen tarafında grafik işlemcili işlemci almaya gerek yok. Intel tarafında sıkıntı yok zaten hepsi grafik işlemci ile geliyor.
Peki benim sistemimde 1050 yada 1060 takıldığında sorun yaratır mı ?
Ayrıca fazla anlamadığımı söylemiştim öğreniyorum teşekkür ederim :)

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu hazır sistemi öneririm yalnız 3 parçada değişiklik yapacağız.

ATLAS-GI/i5 8400/GIGABYTE GTX 1070/8GB DDR4/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA

İşlemci: Intel Core i5 8600K Soket 1151 3.6GHz 9MB Önbellek İşlemci | ITOPYA
Anakart: GIGABYTE Z370 AORUS Gaming 3 Intel Z370 8th Gen Intel Soket 1151 DDR4 4000MHz(O.C.) RGB Fusion Anakart | ITOPYA

Yanına da bu monitörü öneririm.

Viewsonic 24" XG2402 144HZ 2xHDMI DP USB Profesyonel Gaming Monitör | ITOPYA

Evet teşekkür ederim her şey için hocam, sistemi toplamaya karar verdim. Bir şey olursa buradan yazarım iyi forumlar..

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Evet teşekkür ederim her şey için hocam, sistemi toplamaya karar verdim. Bir şey olursa buradan yazarım iyi forumlar..
Rica ederim ne demek :) Bu sistemi mi toplamaya karar verdiniz?

Peki benim sistemimde 1050 yada 1060 takıldığında sorun yaratır mı ?
Ayrıca fazla anlamadığımı söylemiştim öğreniyorum teşekkür ederim :)
Ekran kartını taktıktan sonra APU birimi devre dışı bırakılırsa sıkıntı olmaz. Estağfurullah biz zaten burada size yardımcı olmak için varız :)

FernandoT9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ekran kartını taktıktan sonra APU birimi devre dışı bırakılırsa sıkıntı olmaz. Estağfurullah biz zaten burada size yardımcı olmak için varız :)
Valla 2-3 gündür sistem gelmeden elimden geldiğince bu forumda bilgi toplamaya çalıştım.Karşılaşabileceğim sıkıntılar için falan şimdiden çözümlere baktım teşekkür ederim. Robotcan kardeşim şimdiden hayırlı olsun uzun yıllar keyifle kullanırsın inşallah

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Rica ederim ne demek :) Bu sistemi mi toplamaya karar verdiniz?

Hocam bütçeyi ayarlayabilirsem eğer ilk sistemi ya da ikinci sistemi.

Valla 2-3 gündür sistem gelmeden elimden geldiğince bu forumda bilgi toplamaya çalıştım.Karşılaşabileceğim sıkıntılar için falan şimdiden çözümlere baktım teşekkür ederim. Robotcan kardeşim şimdiden hayırlı olsun uzun yıllar keyifle kullanırsın inşallah

Teşekkür ederim hocam sanada hayırlı olsun şimdiden eğlencenin dibine vurmak dileğiyle :D

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sistemde değişikliğe gitme kararı aldım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum 2k çözünürlüğe geçmekten vazgeçmiş olup full hd sistem toplama kararı aldım. Güncel sistemim aşağıdadır sizler ne düşünüyorsunuz? @Görkem Say @utkuversus @Death Mark

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X 3.60 Ghz 19MB AM4 12nm İşlemci
Anakart: Gigabyte AX370 Gaming 3 2133mhz-3200mhz(OC) AM4 ATX Anakart
Anakart Diğer: MSI B350M GAMING PRO/Gigabyte AX370
Kasa: Dark N10 USB 3.0 Fan Konrolcülü Mid Tower Kasa
Kasa Diğer: Zalman Z11 NEO/Zalman Z11 PLUS
PSU: FSP HD700 Hydro 700W 80+ BRONZE Güç kaynağı - inventus
PSU Diğer: Aerocool KCAS 600W 80+ Bronze
Ekran Kartı: MSI GTX 1080 GAMING X 8G - 8GB GDDR5X 256 Bit, Ekran Kartı
Ekran Kartı Diğer: ASUS GeForce ROG Strix GTX 1070 Ti
HDD: WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
RAM: G.SKILL TRIDENT Z RGB LED DDR4-3000Mhz CL16 16GB/Corsair 16GB 3000MHz DDR4/Corsair Vengeance RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3000
Monitör: Gamepower 23.6
Monitör Diğer: Samsung LS25HG50FQMXUF 24.5" 1ms 144 Hz (Display+HDMI) FreeSync Full HD Gaming Monitör

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Sistemde değişikliğe gitme kararı aldım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum 2k çözünürlüğe geçmekten vazgeçmiş olup full hd sistem toplama kararı aldım. Güncel sistemim aşağıdadır sizler ne düşünüyorsunuz? @Görkem Say @utkuversus @Death Mark

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X 3.60 Ghz 19MB AM4 12nm İşlemci
Anakart: Gigabyte AX370 Gaming 3 2133mhz-3200mhz(OC) AM4 ATX Anakart
Anakart Diğer: MSI B350M GAMING PRO/Gigabyte AX370
Kasa: Dark N10 USB 3.0 Fan Konrolcülü Mid Tower Kasa
Kasa Diğer: Zalman Z11 NEO/Zalman Z11 PLUS
PSU: FSP HD700 Hydro 700W 80+ BRONZE Güç kaynağı - inventus
PSU Diğer: Aerocool KCAS 600W 80+ Bronze
Ekran Kartı: MSI GTX 1080 GAMING X 8G - 8GB GDDR5X 256 Bit, Ekran Kartı
Ekran Kartı Diğer: ASUS GeForce ROG Strix GTX 1070 Ti
HDD: WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
RAM: G.SKILL TRIDENT Z RGB LED DDR4-3000Mhz CL16 16GB/Corsair 16GB 3000MHz DDR4/Corsair Vengeance RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3000
Monitör: Gamepower 23.6
Monitör Diğer: Samsung LS25HG50FQMXUF 24.5" 1ms 144 Hz (Display+HDMI) FreeSync Full HD Gaming Monitör
1080 ile Full HD olmaz benden demesi. GTX 1080 4K için üretilmiş bir kart ki 1080p çok düşük olacaktır. Eğer gerçekten 1080p kullanmak istiyorsan GTX 1070 yetecektir fazla para vermene gerek yok. Onun yerine işlemcini yükseltebilirsin. Birde şahsen o monitörü almazdım. Ayrıca yeni nesil Ryzen işlemciler ile X470 çipsetli anakart kullanman çok daha iyi olur.

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
1080 ile Full HD olmaz benden demesi. GTX 1080 4K için üretilmiş bir kart ki 1080p çok düşük olacaktır. Eğer gerçekten 1080p kullanmak istiyorsan GTX 1070 yetecektir fazla para vermene gerek yok. Onun yerine işlemcini yükseltebilirsin. Birde şahsen o monitörü almazdım. Ayrıca yeni nesil Ryzen işlemciler ile X470 çipsetli anakart kullanman çok daha iyi olur.

Görkem bey şimdi aslında ben 2k bir sistem toplamak istiyordum fakat bütçem gerçekten yetmedi çok aştı hatta şuan düşürebildiğim kadar bütçemi düşürmeye çalışıyorum, aynı zamanda sıfırdan bir sistem toplayacağım için olmuşken en azından full hd'de en iyi performansı almak istedim. Monitör konusunu hala araştırmaktayım yalnız daha önceden önerdiğiniz dell marka monitör hala aklımda olup 2k olmasından ve fiyatı yüksek olmasından dolayı sanırım başka monitör bakmam lazım. Anakarta gelince onda kafam karıştı, bir çoğunluk B350 önerirken çoğu kişi daha üst anakart seçmemi istiyor o yüzden kafam karışık. Ekran kartında asus strix 1070 ti hakkında düşünceleriniz nedir ve diğer parçalar hakkında?

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Görkem bey şimdi aslında ben 2k bir sistem toplamak istiyordum fakat bütçem gerçekten yetmedi çok aştı hatta şuan düşürebildiğim kadar bütçemi düşürmeye çalışıyorum, aynı zamanda sıfırdan bir sistem toplayacağım için olmuşken en azından full hd'de en iyi performansı almak istedim. Monitör konusunu hala araştırmaktayım yalnız daha önceden önerdiğiniz dell marka monitör hala aklımda olup 2k olmasından ve fiyatı yüksek olmasından dolayı sanırım başka monitör bakmam lazım. Anakarta gelince onda kafam karıştı, bir çoğunluk B350 önerirken çoğu kişi daha üst anakart seçmemi istiyor o yüzden kafam karışık. Ekran kartında asus strix 1070 ti hakkında düşünceleriniz nedir ve diğer parçalar hakkında?
Amacımız 1080p de iyi bir verim ise GTX 1070 alıp bütçeyi rahatlatabiliriz çünkü bu çözünürlük seviyesi için gerçek anlamda 1070 üstü kartlar gereksiz emin olun. Boşuna bütçeyi zorlamayalım.

Açıkçası böyle bir sistem önerebilirim. İleri zamanda bir 8 GB RAM daha ekleyerek sistemi tamamlamış olursunuz. Monitör olaraksa bu iki üründen birini önerebilirim.

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X Soket AM4 3.6GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci | ITOPYA
Anakart: MSI X470 GAMING PLUS MD Ryzen 2000 Soket AM4 DDR4 3466MHz(O.C) RGB Anakart | ITOPYA
Ekran kartı: ASUS Geforce GTX1070 DUAL OC 8GB GDDR5 256Bit DX12 Ekran Kartı | ITOPYA
HDD: Toshiba 3.5" 1TB P300 7200Rpm Sata 3.0 64MB Ön Bellek Sabit Disk | ITOPYA
SSD: Corsair Force 240GB LE200 Serisi SATA 3 SSD 560MB Okuma 530MB Yazma | ITOPYA
PSU: Thermaltake Smart 700W 80 Plus 12cm RGB Led Fanlı PSU | ITOPYA

Monitör: Viewsonic 24" XG2402 144HZ 2xHDMI DP USB Profesyonel Gaming Monitör | ITOPYA
Monitör 2: AOC 24" G2460FQ HDMI DP DVI 1ms 144Hz Led Gaming Monitör | ITOPYA

robotcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Görkem bey kendi topladığınız sistem için ayrı bir teşekkür ederim fakat siz yanlış anladınız, ben yukarıda başka seçenekleri de olan yazımdaki parçalardan bir sistem oluşturmak gerekirse nasıl bir sistem kurardınız onu merak etmiştim.
Sizin sisteme gelecek olursam,
Anakart: tamam güncel yüksek bir anakart fakat şey kafamı karıştırdı 2700x işlemciyle overclock için b350 anakart testi mevcut gayette dayanabiliyor en zor işlemlere, yani x470 gerekli mi gerçekten?
PSU: acaba ses yapar mı? çünkü bu sistemde kasadan gürültü gelmesini istemiyorum?
Kasa: Kasa olarak benim seçtiğim 3 kasayı neden beğenmediniz?
Monitör: Monitörde game power neysede samsungu neden beğenmediniz?
Şimdiden teşekkükler..

Anakart 350 ile 2700x overclock videosu:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Görkem bey kendi topladığınız sistem için ayrı bir teşekkür ederim fakat siz yanlış anladınız, ben yukarıda başka seçenekleri de olan yazımdaki parçalardan bir sistem oluşturmak gerekirse nasıl bir sistem kurardınız onu merak etmiştim.
Sizin sisteme gelecek olursam,
Anakart: tamam güncel yüksek bir anakart fakat şey kafamı karıştırdı 2700x işlemciyle overclock için b350 anakart testi mevcut gayette dayanabiliyor en zor işlemlere, yani x470 gerekli mi gerçekten?
PSU: acaba ses yapar mı? çünkü bu sistemde kasadan gürültü gelmesini istemiyorum?
Kasa: Kasa olarak benim seçtiğim 3 kasayı neden beğenmediniz?
Monitör: Monitörde game power neysede samsungu neden beğenmediniz?
Şimdiden teşekkükler..

Anakart 350 ile 2700x overclock videosu:
Anakartı X470 cipsetli secmemin esas nedeni O.C. için değil ki. Yeni Ryzen islemciler ile birlikte gelen ne kadar özellik varsa Bunlar yeni anakartlar ile birlikte uyum gösteriyor. Bununla ilgili bir yazı yazmıştım. Oradaki bütün iyileştirmeler yeni arkadaşlar ile birlikte geliyor. Kasa olarak yeterince geniş ve soğutma olarak iyi olduğu sürece istediğiniz modeli alabilirsiniz ama Dark markasını çok önermem. Benim seçtiğim PSU gerçekten çok kaliteli 5 yıl garantinin yani sıra Thermaltake. Tıkırtı olmaz merak etmeyin. Ayrıca benim seçmiş olduğum kasada PSU yukarıda olduğu için PSU nun RGB si kasaya yansıyor. Monitör olarak genelde bu fiyat bandında AOC ve Viewsonic öneririm. Bu firmalar uzman monitör üreticileridir.

Bahsettiğim konunun linki: https://forum.shiftdelete.net/threads/yeni-nesil-ryzen-islemciler-neler-vaat-ediyor.552084/