Oyun programlama ile ilgili bildiklerinizi yazın lütfen

Bu konuyu okuyanlar

Athinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba abilerim ablalarım, ben oyun programlama konusunda cidden çok istekliyim. Bu benim hayalim , 2 gün önce bilgisayarıma 2D oyunlarda çok tercih edilen bir oyun motoru olan GameMakerStudio 2'yi indirdim (full). Bu motorunda kendine ait bir yazılım dili varmış adı GML imiş. Her neyse İlk önce motoru inceledim, neler yapabileceğimi öğrendim, sonra ise internetten birkaç kod buldum (W,A,S,D İle yürüme, can barı ekleme gibi vb.) onları yazdım ve öğrendim daha öğreneceğim bir sürü kod var, yani sonuca gelecek olursak ben oyun programlamada gelişmek için hangi dilleri sırasıyla öğrenmem gerek ? nelerden başlamalıyım ? nasıl daha kolay öğrenirim ?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, saygılar.
Yanlış bir şey yazdıysam af ola.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Başladığın yerden devam et derim. Kafan karışmasın. Mesela en kolay Scratch ile mantığını öğrenebilirsin ama başka bir derleyici veya oyun motoruna geçiş yaparken zorlanabilirsin. Çünkü aradaki basitlik ortadan kalkar. Oyun motorları bir derleyicinin belirli bir konuda (oyun yapımında) en çok kullanılan işlemlerinin bir toplamıdır. İlave işlemlere gereksinim duyduğunda bunları kendin kodlaman gerekecek. Oyun motorları bir oyunun hazır çerçevesi sayılır.

Athinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Başladığın yerden devam et derim. Kafan karışmasın. Mesela en kolay Scratch ile mantığını öğrenebilirsin ama başka bir derleyici veya oyun motoruna geçiş yaparken zorlanabilirsin. Çünkü aradaki basitlik ortadan kalkar. Oyun motorları bir derleyicinin belirli bir konuda (oyun yapımında) en çok kullanılan işlemlerinin bir toplamıdır. İlave işlemlere gereksinim duyduğunda bunları kendin kodlaman gerekecek. Oyun motorları bir oyunun hazır çerçevesi sayılır.

Çok teşekkür ederim inanılmaz yardımcı oldun :)